Trzej dysfunkcyjni kapitanowie i pierwsi oficerowie Małżeńskiej Czerwonej Pigułki – jacktenofhearts

Zauważyłem, że u mężczyzn, którzy mają problemy w małżeństwie, zachowanie żony wydaje się pasować do trzech archetypów. Chciałbym je tutaj nakreślić i jestem ciekaw, czy panowie się ze mną zgodzą.

Trzej dysfunkcyjni kapitanowie i pierwsi oficerowie Małżeńskiej Czerwonej Pigułki

Dominacja i uległość w małżeństwie: model kapitana i pierwszego oficera

1. Pijany kapitan z wkurzonym pierwszym oficerem, który musi przejąć dowodzenie:

 

Żona prosi cię o kupienie czegoś w sklepie spożywczym na kolację. Wybierasz nieco inną markę, rozmiar, itp. tego co chciała. Skutkuje to tym, że krzyczy na ciebie i krytykuje cię za wiele niepowiązanych ze sobą kwestii. Ona pracuje cały dzień, budzi się w nocy, karmi piersią niemowlę, a ty najwyraźniej jesteś tak bezwartościowy, że nie potrafisz nawet wybrać odpowiedniego rodzaju mielonej wołowiny. Ciepło odpływa z waszego małżeństwa, a ty czujesz, że starasz się jak możesz, by ją uszczęśliwić, ale ona wydaje się znajdować winę nawet w twoich najdrobniejszych błędach. Rano zasugerowała ci uprawianie seksu tej nocy, na co naprawdę miałeś ochotę, ponieważ minął już cały miesiąc od ostatniego razu. Ale po drodze w ciągu dnia musiałeś iść i kupić mielonej wołowiny z 10% zawartością tłuszczu zamiast tej z 7%, prawda? Te 3% więcej tłuszczu to równie dobrze 0% szansy na seks tej nocy.

Problem: Jeśli twoja historia zaczyna się od stwierdzenia: “Byłem alfa, poznałem żonę i zmieniłem się w beta”, to prawdopodobnie jesteś właśnie ty. Ale to nie żona zmieniła cię w beta, tylko ty sam. Innymi słowy, jesteś pijanym kapitanem.

Nie chodzi o zakupy. Ona cię beszta i karci, ponieważ jest wkurzona, że nie przejąłeś roli lidera waszego gospodarstwa domowego. Niechętnie musiała przejąć stery, ponieważ czuje, że w przeciwnym razie statek się rozbije. Nie mówi ci już, jakich ulepszeń strukturalnych chce – całkowicie zrezygnowała z twojej zdolności do wykonania czegokolwiek znaczącego. Tak więc wszystkie twoje próby “pomocy” są traktowane niemal z pogardą. Żadna ilość załatwiania spraw czy wykonywania obowiązków nie zrekompensuje poważnych braków, na które pozwoliłeś w swoim życiu.

Rozwiązanie: Weź się w garść. Przeczytaj książkę Married Man Sex Life Primer, Athola Kay’a i zacznij pracować nad swoim Męskim Planem Działania. Dokonaj tych strukturalnych ulepszeń, których ona chce. Idź na siłownię. Skup się na pracy. Dokonaj prawdziwych ulepszeń w swoim życiu i w życiu swoich dzieci, jeśli je masz. Na początku prawie na pewno ją to wkurzy. Jak już wspomniałem, spisała cię na straty. Kiedy zobaczy, że robisz takie rzeczy jak chodzenie na siłownię, jej reakcją będzie: “Och, kapitan myśli, że może po prostu wytrzeźwieć i przejąć dowodzenie z dnia na dzień? Nie ufam mu ani przez chwilę”. Nadejdzie okres, w którym nie będzie ufać twojemu przywództwu, a ponadto dostrzeże, jak odrzucasz żałosne sposoby, jakimi „pomagałeś” jej wcześniej.

To będzie trudne i możesz spodziewać się wielu gównianych testów, ale twoja droga jest w rzeczywistości najłatwiejsza do pokonania z tych trzech scenariuszy. Dzieje się tak dlatego, że twoja żona zasadniczo chciała być pierwszym oficerem, a nie pierwszym oficerem, który musiał zastąpić pijanego kapitana, dlatego też na początku pociągał ją młodszy alfa. Podążaj za swoim Męskim Planem Działania, zachowaj swoją ramę i ponownie stań się tym facetem co kiedyś. Będziesz wiedział, że jesteś w dobrym miejscu, gdy te gówno testy ustąpią miejsca testom na komfort i ostatecznie będziesz w stanie odzyskać jej zaufanie, szacunek, a ostatecznie podziw.

Stopień trudności: Zależy od tego, jak długo byłeś w przenośni pijany, ale jest to najłatwiejszy z trzech dysfunkcyjnych scenariuszy modelu kapitana i pierwszego oficera. Tryb porażki polega tutaj na upadku męża do stanu totalnego pantoflarza, zrzędzeniu kobiety, która jest urażona, że musiała przejąć dowodzenie, a mąż pozwala się pokonać przez wspomniane zrzędzenie/pantoflarstwo. Następnie udają się na “poradnictwo małżeńskie”, które tylko zachęca do głębszego rozłamu. Mężowi mówi się: “musisz doceniać swoją żonę“, ale żadne docenianie jej nie uszczęśliwi – ona nie chce być doceniana za bycie dowódcą, ona w ogóle nie chce dowodzić statkiem! A żonie mówi się: “musisz przestać obijać jaja swojemu mężowi“, ale najprostszym rozwiązaniem jest przestać robić z nich tak wielki cel!

 

2. Kapitan i nieustannie narzekający pasażer:

 

Zaplanowałeś spotkanie z przyjaciółmi po pracy i jesteś podekscytowany; nie widziałeś ich od miesięcy i czujesz się szczęśliwy, że w ogóle z tobą rozmawiają. Kończysz dzień w pracy, gdy twój telefon zaczyna wibrować; to twoja żona. Sam widok jej imienia wyskakującego na telefonie powoduje, że twoje jelita zaciskają się i czujesz się lekko zaniepokojony, nawet jeśli nigdy świadomie nie przyznałbyś się do tego samemu sobie, nie mówiąc już o niej. Odbierasz telefon, a ona natychmiast zaczyna opowiadać o tym, jak irytująca była jej praca tego dnia. Zwykle nie przeszkadzają ci godziny słownych dywagacji, które nieuchronnie wypływają z jej ust, ale spóźnisz się na spotkanie z przyjaciółmi. Próbujesz delikatnie przerwać jej opowieść, co natychmiast powoduje, że kieruje swój gniew na ciebie. “Więc ważniejsze jest dla ciebie upicie się z przyjaciółmi niż wysłuchiwanie problemów żony. Rozumiem, jak to jest”. Próbujesz się wycofać, oferujesz, że nadal będziesz jej słuchał, ale ona jest teraz zacietrzewiona w swoim gniewie na ciebie. Bronisz się, mówiąc, że raczej nie zamierzasz się “upić” i wrócisz do domu przed 19:00. W jakiś sposób doprowadza ją to do płaczu, mówiąc, jak bardzo jest ostatnio zestresowana i jak bardzo czuje się pozbawiona wsparcia ze strony wszystkich, w tym własnego męża. Wzdychasz i mówisz jej, że zaraz będziesz w domu. Wygląda na to, że zaplanowany wcześniej mile spędzony czas wcale nie będzie dla ciebie taki szczęśliwy.

NIE chodzi o gwoździa – napisy PL

Problem: Jesteś kapitanem, ale w jakiś sposób oznacza to, że jesteś odpowiedzialny za wszystko, co idzie źle, i nie otrzymujesz żadnych zasług za wszystko, co idzie dobrze – prawie tak, jak omówiono w poście Rollo pt. “Mutiny“. Twoja żona nie jest pierwszym oficerem, jest tylko pasażerem – i to bardzo krytycznym. Jeśli twoja żona czuje się negatywnie z jakiegokolwiek powodu, jest to automatycznie twoja wina. Jeśli cokolwiek negatywnego dzieje się z rodziną, to znowu twoja wina. Nie da się z nią dyskutować, ponieważ tak wiele jej reakcji na cokolwiek opiera się na jej “uczuciach”, a ona ma sposób na przekręcenie wszystkiego, co jej się nie podoba, jako braku uwzględnienia tych uczuć.

Wybierz swoją analogię: skorupki jajka, cienka lina lub łóżko z gwoździami, tak czy inaczej, chodzisz po nich nieustannie i to jest do bani. Wszelkie sugestie z jej strony są w zasadzie tylko negatywną krytyką i działają podobnie jak stare uzasadnienie George’a Steinbrennera dotyczące obrażania graczy w mediach. Jeśli spieprzysz, miała rację. Jeśli odniesiesz sukces pomimo jej krytyki, to “rozpaliła pod tobą ogień” lub “cieszy się, że udowodniłeś jej, że się myliła, robiąc w końcu krok naprzód”. Twoje życie seksualne nie jest jałowe, co jest miłe, ale wydaje się, że zdarza się tylko po epickiej walce, co nie jest takie miłe.

Rozwiązanie: Twoja historia prawdopodobnie nie zaczyna się od “Byłem alfa, a potem stałem się beta”. Niestety, prawdopodobnie byłeś “beta” przez większość swojego życia, prawdopodobnie wynikało to z problemów współzależności, które rozwinęły się w młodości. Twoi rodzice rozwiedli się, a ty musiałeś pocieszać mamę lub młodsze rodzeństwo i to właśnie utożsamiałeś z “miłością” – chroniąc ludzi przed złymi uczuciami, nawet jeśli musiałeś wziąć za nie odpowiedzialność. Albo przypisywanie miłości radzeniu sobie z jakimś konfliktem, nawet jeśli jest on narzucony przez samego siebie.

Panie Biały Rycerzu, nie będzie lepiej, dopóki nie przestaniesz tego robić. Dobra wiadomość jest taka, że prawdopodobnie jesteś już całkiem dobrym kapitanem. Każdy, kto patrzy na twoje małżeństwo z zewnątrz, prawdopodobnie widzi ładny dom, szczęśliwe dzieci, opłacone rachunki i jedzenie na stole. Nie możesz zmienić swojej żony w dobrego pierwszego oficera z dnia na dzień, ale możesz przestać przejmować się jej krytyką twoich niepowodzeń. To będzie przerażające dla twojej żony, że nie bierzesz odpowiedzialności za wszystkie jej emocje i od razu to dostrzeżesz. Będzie na przemian przeprowadzać gówno testy i testy komfortu, czasami w ramach tej samej rozmowy. Będzie cię krytykować, wpadać w histerię, gdy ją odepchniesz, a potem skończy we łzach, bo “wygląda na to, że już mnie nie kochasz“. To prawdopodobnie nie skończy się, dopóki nie uda ci się utrzymać ramy podczas atomowego gówno testu na poziomie DEFCON1, ale stamtąd nie ma już dokąd pójść.

Twoją biblią jest książka pt. When I Say No, I Feel Guilty, Manuela Smitha. Zbyt długo przypisywałeś swoją wartość temu, jak bardzo inni byli z ciebie zadowoleni. To musi się skończyć, zwłaszcza że prawdopodobnie twoja żona nie jest jedyną osobą w współzależnym związku, w którym jesteś. Ale podczas gdy twoją słabą stronę gry są granice osobowości nad którymi musisz zacząć pracować, zaszczepi to w twojej żonie radioaktywny poziom strachu, nawet nie starając się tak bardzo. Skoncentruj się na technikach takich jak Zamglenie i Negatywne zapytanie i Negatywna Asercja, ponieważ daje to najlepszą szansę na poruszanie podczas ustalania granic bez [nadmiernej] paniki żony, z komentarzami typu “nienawidzisz ją  i że ona nie może tak dłużej żyć” i podpalenia domu.

Negatywna Asercja, Negatywne Zapytanie, Zamglenie, Zacięta Płyta

Stopień trudności: Ogólnie rzecz biorąc, to małżeństwo jest tym, co dzieje się, gdy miesza się współzależną osobą z zaburzeniem osobowości „wiązki B” [zaburzenie osobowości z pogranicza (BPD), histrioniczne zaburzenie osobowości, narcystyczne zaburzenie osobowości (NPD)]. Jeśli te cechy są nasilone u ciebie i/lub u niej, przygotuj się na wiele intensywnych dramatów, których twoje małżeństwo może nie przetrwać. Twoja żona może zdecydować, że wzięcie odpowiedzialności przez ciebie za jej emocje było jej warunkiem bycia żoną. Możesz też poczuć, że jej histeria jest dla ciebie zbyt emocjonalnym wyzwaniem, by utrzymać ją w ryzach.

W przeciwnym razie, jeśli opiszesz swoją żonę jako “emocjonalnie potrzebującą/wygłodniałą”, ale niekoniecznie na poziomie patologicznym, powinieneś być w stanie wyjść z tego i to ogarnąć. Jedyną inną pułapką jest to, że kiedy nieuchronnie zaszczepisz to Przerażenie, będziesz miał pokusę, by się nim cieszyć i rozkoszować. Przeciwieństwem strachu jest branie cię za pewnik, co zasadniczo robiła przez większość waszego małżeństwa. Prawdopodobnie nagromadziłeś w sobie urazę z tego powodu i kuszące będzie obserwowanie tego Przerażenia [dread], a nawet celowe oblewanie Testów na jej Komfort. Jeśli jednak chcesz uratować swoje małżeństwo, musisz nauczyć się temu opierać.

Jeśli o to chodzi, jest to jedyny scenariusz, w którym uważam, że rozmowa z profesjonalistą – osobno – jest pomocna. Indywidualna terapia może pomóc ci przezwyciężyć współzależny sposób myślenia, a jeśli twoja żona naprawdę jest w pełni rozwiniętą osobą z zaburzeniem osobowości „wiązki B”, profesjonalista będzie w stanie pomóc jej radzić sobie z nastrojami (lub leczyć je) w sposób, którego ty nie będziesz w stanie dokonać.

 

3. Kapitan i jej mąż:

 

Jesteś w drodze na podwójną randkę z żoną i przyjaciółmi. Twoja żona zaaranżowała randkę, wybrała restaurację i dokonała rezerwacji. Tego dnia wysłała ci dwa SMS-y, aby upewnić się, że będziesz w domu i gotowy na czas, i trzy razy zmusiła cię do zmiany koszuli. Mimo to i tak spóźniłeś się dziesięć minut, a twoja żona spędziła całą godzinę grzebiąc w swojej garderobie i narzekając, że “we wszystkim wygląda grubo“. Zasugerowałeś, aby założyła tę seksowną czarną sukienkę, a ona prychnęła i powiedziała: “oczywiście, że tak mówisz“, ponieważ najwyraźniej twoje preferencje dotyczące jej wyglądu są dla niej ostatnim priorytetem.

Przepraszasz swoich przyjaciół, gdy spotykasz się z nimi w restauracji za spóźnienie; cóż, tak naprawdę są jej przyjaciółmi i nie pamiętasz, kiedy ostatnio chciała się spotkać z twoimi. Mówią, że to żaden problem, a twoja żona wtrąca: “Wiesz, jaki jest [twoje imię]; on naprawdę nie ma grosz wyczucia kierunku“. Kusi cię, by się bronić, ale wiesz, że twoja żona jest wystarczająco sprytna, by zmienić każdą publiczną kłótnię w scenę, w której jest spokojna i opanowana, a ty wyglądasz na nieletniego i marudzącego dzieciaka. Więc otrząsasz się z tego i jesz smaczną kolację – chociaż trochę trudno jest przełknąć jedzenie z zaciskającą się szczęką co dwadzieścia minut, ponieważ tak często rzuca ci kolejny emaskulujący komentarz. Przynajmniej możesz oczekiwać seksu po powrocie do domu – czekaj, nie możesz, ponieważ jest czwartek, a ona wyznaczyła niedziele od 19:50 do 20:00 jako “czas na seks” dla was obojga.

Problem: Twoja żona ma wysoką Seksualną Wartość Rynkową i wszyscy o tym wiedzą. Na początku wszyscy komplementowali cię, że “naprawdę dobrze ci poszło” i “jesteś szczęściarzem“, że umawiasz się z tak atrakcyjną i inteligentną kobietą. Przyjąłeś to, żartując o tym, jak w jakiś sposób “przekabaciłeś ją” na randkę z tobą, tak jakby normalnie wolała kogoś o znacznie wyższym wzroście. Kiedy jej uwaga i energia były skupione na tobie, czułeś się jakbyś miał milion dolarów, dlatego nie wahałeś się jej oświadczyć – i właśnie wtedy sprawy poszły się jebać. Zanurzyła się w planowanie ślubu, a twój wkład był ledwo pożądany, nie mówiąc już o uwzględnieniu go w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji. W tym wielkim dniu czułeś się jak manekin w smokingu. Od tego czasu ton został ustawiony dla ciebie jako ledwie uzupełniający element jej życia.

Nie jesteś pozbawiony własnych osiągnięć i wartości, i jesteś wystarczająco pewny siebie, by być pierwszym oficerem swojej żony-kapitana. Problem polega na tym, że twoja żona nie jest wystarczająco pewna siebie, by być dobrym kapitanem. Popełnia wiele błędów i dobrze o tym wie. Robi takie rzeczy, jak emaskulinizowanie cię [odzieranie z męskości] przed przyjaciółmi lub zabieganie o twoją opinię, a następnie jej lekceważenie, głównie z powodu braku pewności siebie. Niestety, jest wystarczająco inteligentna i kreatywna, by być w tym naprawdę dobra.

Rozwiązanie: Twoja żona w roli kapitana nie działa na Twoją korzyść. I prawdopodobnie nie działa też dla niej, ale to wymagałoby przyznania się do błędów, a nie pamiętasz, kiedy ostatnio twoja żona za coś przeprosiła. W pewnym momencie porzuciłeś swój Męski Plan Działania; idź poczytać trochę Athola Kaya i stwórz nowy, ponieważ nadszedł czas, aby uruchomić własny statek. W rzeczywistości będziesz miał najłatwiejszą drogę do rozpoczęcia, ponieważ twoja żona jest prawdopodobnie tak zaangażowana sobą, że nie będzie jej tak bardzo zależeć na twoich celach samodoskonalenia. Możesz nawet otrzymywać komentarze w stylu: “cieszę się, że znowu chodzisz na siłownię; zastanawiałam się, czy kiedykolwiek będziesz przejmował się tym, co lekarz powiedział o twoim ciśnieniu krwi”.

W końcu jednak napotkasz pewne problemy. Ponieważ stając się kapitanem własnego statku, staniesz się gównianym pierwszym oficerem na jej statku. Nie będziesz już odruchowo podążał za jej planem dla nas (a tak naprawdę jej planem dla siebie i ciebie, o ile zgadzasz się ze wszystkim), więc szybko się pokłócicie. Odmówisz wyjścia z jej przyjaciółmi i powiesz, że wychodzisz ze swoimi. Ona uzna to za “wycofanie się z [porzucenie] obowiązków” i prawdopodobnie wycofa się z własnych “obowiązków”. Pożegnaj się z niedzielnymi seks-randkami między 19:50 a 20:00, kolego. Naucz się terminu “niezależność od wyniku”, ponieważ będziesz go potrzebować.

[Niezależność od wyniku – ang. Outcome Independence to sztuka nie przejmowania się czymkolwiek. Można to sformułować na wiele sposobów, ale koncepcja jest zawsze taka sama. Wystawiasz się i działasz w oparciu o to, co uważasz za słuszne, koniec końców nie wiedząc, co się stanie i nie mając nadziei na określony wynik. Po prostu robisz to, co robisz, ponieważ uważasz to za słuszne. Taki jest cel.]

“Wygrasz” dzięki Przerażeniu, ale nie z Przerażeniem typu “wyjdź i udawaj, że padł mi telefon” lub “flirtuj z atrakcyjnymi współpracownikami”. Prawdopodobnie jest na to zbyt inteligentna i uzna je za taktyki manipulacji emocjonalnej, którymi w większości są. Wdrożenie Przerażenia [dread] to po prostu stopniowy, ale prawdziwy, czysty, surowy wzrost Seksualnej Wartości Rynkowej. Czy twoja żona byłaby dobrym pierwszym oficerem dla George’a Clooneya? Kurwa, tak. Więc ty, mój przyjacielu, musisz stać się jej George’em Clooney’em. W tej chwili prawdopodobnie uważa się za fizycznie, psychicznie, emocjonalnie i zawodowo za lepszą od ciebie. I nie przekonasz jej, by wsiadła na twój statek, dopóki to się nie zmieni.

Ale droga jest długa i trudna. Nie zawaha się powiedzieć twojemu kręgowi społecznemu, że jesteś gówniarzem, ponieważ pracuje cały dzień na swoim stanowisku, a następnie wraca do domu, aby “prowadzić gospodarstwo domowe” (ponieważ “jesteś taki zapominalski” i naturalnie nie mógłbyś sam zarządzać telefonem komórkowym i rachunkami za media) i ma niewdzięcznego męża, który chce spędzić cały dzień na siłowni, a następnie w sklepie budowlanym. Jeśli masz dzieci, będzie to tylko bardziej dotkliwe, zwłaszcza gdy staniesz się “zabawnym rodzicem”, podczas gdy ona jest sfrustrowana, że nie wspierasz już jej wysiłków, aby uczynić je trójjęzycznymi w wieku 3 lat.

Czerwono Pigułkowe role: Prakseologia dominującego mężczyzny – Ian Ironwood

Stopień trudności: Zasadniczo sprowadza się to do jej gotowości do zaprzestania prób “posiadania wszystkiego” i zaakceptowania, że może się trochę “wychylić” i że w rzeczywistości jest całkiem fajnie nie być maniakiem kontroli odzierającym swojego faceta z męskości. Jej Testy Komfortu będą w dużej mierze obracać się wokół ciebie, pokazując, że chcesz ją jako pierwszego oficera, zarówno emocjonalnie, jak i praktycznie. W końcu była złym kapitanem, ponieważ nigdy nawet nie uważała cię za pierwszego oficera, którego opinia powinna ją czasami obchodzić. Gdy zda sobie sprawę, że bycie pierwszym oficerem nie oznacza bycia “gospodyniom domową z lat 50.”, wszystko pójdzie z górki. W rzeczywistości, jeśli jest na pokładzie, jest najbardziej prawdopodobne, że z trzech archetypów zrozumie twoją podróż Czerwonej Pigułki i aktywnie pomoże ci w realizacji twoich celów. Wcześniej sprawiała, że czułeś się jakbyś miał milion dolarów; może to zrobić ponownie.

Jeśli ci się nie uda, to prawdopodobnie dlatego, że bycie George’em Clooney’em jest kurewsko trudne i możesz nigdy nie być w stanie podnieść swojego Seksualnej Wartości Rynkowej do poziomu wymaganego, by ona ci uległa. Albo może to być spowodowane tym, że jej umysł jest zbyt głęboko zakorzeniony w byciu Kapitanem, że nie może tolerować niczego innego. Będziesz wiedział na pewno tylko wtedy, gdy się rozwiedziesz, ponieważ jej następne małżeństwo będzie albo z kimś bliższym, kto zbliżył się do George’a Clooneya niż ty, albo z OGROMNYM beta, który nigdy nie zagrozi jej dowództwu tak, jak ty.

Źródło: The Three Dysfunctional Captains and First Officers of Married TRP

 

Zobacz na: Dlaczego pewność siebie jest samolubna i jakie są tego konsekwencje?
Andrew Tate wyjaśnia, jak kobiety tracą do ciebie szacunek

Co to jest Przerażenie [dread]; albo, dlaczego nikt nie ma jakiejkolwiek ramy – Rian Stone
Gra w Przerażenie [Dread]. Co dokładnie chcesz, żeby robiła dla ciebie twoja kobieta – Rians Stone
Mężczyźni są jak wyspy. Kobiety są jak łodzie.
Siedem sygnałów, że twoja żona cię zdradza
Kobiece etapy niewierności – Michelle Langley

 

Komentarz BluepillProfessor: Dysfunkcyjny Kapitan Typu IV: Samiec Omega

Rozdzieliłbym prawdziwego „Pijanego Kapitana”, który ukrywa się w swoim pokoju od (czasami) lat, podczas gdy wkurzony Pierwszy Oficer zajmuje się wszystkim, począwszy od Twojej koncepcji Pijanego Kapitana, który jest po prostu facetem będącym powoli betaizowanym w małżeństwie. To różne sytuacje, ale rozwiązanie wydaje się bardzo podobne – Jeden Jest Mężczyzną Omegą, a Drugi Typu I – Pijany Kapitan.