Negatywna Asercja, Negatywne Zapytanie, Zamglenie, Zacięta Płyta

Jak być bardziej asertywnym - Negatywna Asercja, Negatywne Zapytanie, Zamglenie, Zacięta Płyta

Asertywność to umiejętność wyrażania własnego zdania, uczuć, postaw w sposób otwarty i nienaruszający granic osobowości, ani psychicznego terytorium innych osób oraz własnego.

 

Oto kilka definicji słowa “asertywność” zaczerpniętych z różnych źródeł:

„Windykować lub bronić za pomocą argumentów lub środków; zdecydowanie deklarować; twierdzić; nalegać; potwierdzać; nieść ze sobą dowody.” – Chambers 20th Century Dictionary

„Stwierdzać lub wyrażać pozytywnie; bronić lub utrzymywać (na przykład swoje prawa).” – Dictionary.com

„Wygrana-wygrana; zarówno ty, jak i druga osoba dostajecie to, czego chcecie.” – Teoria gier

„Cieszenie się swoimi prawami, wyrażanie swoich uczuć, proszenie o to, czego chcesz, wyrażanie swoich poglądów – z uczciwością, szczerością, bezpośredniością i szacunkiem dla innych.” – The Assertiveness Pocketbook

Istnieje wiele różnych poglądów na temat tego, czym jest asertywność. Ale to, co ma znaczenie dla tego kursu, to definicja, która jest istotna dla ciebie i twoich okoliczności.

Źródło: What is Assertiveness’

System Operacyjny Umysłu – ROZDZIAŁ V: Granice osobowości
Sztuka życia według stoików – Piotr Stankiewicz
Głęboka Wewnętrzna Gra, cz.1 [David DeAngelo i dr Paul Dobransky]
Gry o władzę: przewodnik terenowy – Rian Stone

 

Jak być bardziej asertywnym

 

Poniższe techniki są szeroko cytowane w podręcznikach asertywności. Zawarliśmy je w tej serii artykułów dla kompletności, ale należy pamiętać, że naszym zdaniem techniki te nie są podstawą asertywności.

Trzy z tych technik (negatywna asercja, negatywne zapytanie i zamglenie) są technikami obronnymi, które mogą pomóc w radzeniu sobie z odtrąceniem przez innych ludzi. Czwarta technika (zacięta płyta) jest techniką agresywną, która powinna być stosowana tylko wtedy, gdy:

–wszystkie inne próby bycia asertywnym – negocjowania – zawiodły i
–Twoje prawa są naruszane.

 

Negatywna Asercja

 

Negatywna asercja to umiejętność, która pozwala zaakceptować swoje błędy i wady poprzez parafrazowanie krytyki tych błędów i wad. Ta umiejętność asertywności pozwala ci wykazać się komfortem i poczuciem spokoju w obliczu oskarżeń i ataków na charakter [i/lub tożsamość], bez niepotrzebnej obrony swojego zachowania i przedstawieniu jej w pozytywny sposób (i może być połączona z odrobiną humoru). Zmniejsza to siłę krytyki drugiej osoby, nie tylko zgadzając się z jej krytyką, ale także jawnie krytykując siebie. Zasadniczo druga osoba po prostu zmęczy się krytykowaniem ciebie, ponieważ straci swoją skuteczność w stosunku do ciebie. Na przykład:

— “Jesteś głupi”
— “Cóż, nie jestem najbardziej inteligentną osobą, jaka kiedykolwiek chodziła po tej planecie”.

— “Zawsze popełniasz błędy”
— “Muszę przyznać, że nie jestem doskonały”

— “Jesteś agresywny”
— “Nie pozwalam ludziom po sobie deptać, to prawda”.

 

Negatywne zapytanie

 

Ta technika wymaga dużej pewności siebie. Zasadniczo zadajesz pytania wyjaśniające dotyczące konkretnych wypowiedzi drugiej osoby na Twój temat. Stwierdzenia te mogą mieć charakter oskarżenia lub zamachu na twój charakter [i/lub tożsamość]. Korzystając z tej umiejętności, druga osoba może nawet nie zdawać sobie sprawy, że manewrujesz rozmową i prowadzisz ją do asertywności. Kiedy ktoś cię atakuje lub krytykuje, pytasz go o konstruktywną krytykę – tj. co jego zdaniem robisz źle i co możesz zrobić inaczej, aby być lepszym.

— “Jesteś głupi”
— “Och, czego konkretnie nie rozumiem”

— “Jesteś leniwy”
— “Co według ciebie powinienem robić?”

 

ZamglenieZamglenie polega na użyciu słów, które uznają punkt widzenia drugiej osoby i zaakceptowaniu, że może to być prawda w danych okolicznościach, ale niekoniecznie akceptując, że jest to prawda o tobie. Zamgławianie jest przydatną techniką, jeśli ludzie zachowują się w sposób manipulacyjny lub agresywny. Zamiast się spierać, zamglenie ma na celu dać minimalną, spokojną odpowiedź przy użyciu określeń, które są uspokajające, ale nie obronne, a jednocześnie nie zgadzają się na spełnienie wymagań. Zamglenie jest tak określane, ponieważ jednostka działa jak „ściana mgły”, do której wrzuca się argumenty, ale nie zwraca ich. Zamglenie jest szczególnie skuteczne, jeśli jesteś w stanie powtórzyć opinię drugiej osoby w sposób, który może być prawdziwy dla każdego:

— “Jesteś głupi”
— “To może być prawda. Wszyscy mamy w sobie jakiś element bycia głupim.”
— „Chcąc się rozwinąć, uznaj w sobie głupca” – Epiktetus

— “Zawsze popełniasz błędy”
— “Błądzić jest rzeczą ludzką”.

— “Jesteś agresywny”
— “Wszyscy mamy agresywną stronę naszej osobowości”.

 

Zacięta Płyta

 

Ta technika wykorzystuje kluczową umiejętność asertywności, jaką jest „ wytrwałość w spokoju ”, jest zwykle odpowiednia tylko w sytuacjach, w których nie masz długoterminowych relacji z drugą osobą, a twoje prawa są naruszane (np. gdy sprzedawca odmawia przyjęcia zwrotu wadliwego produktu). Czasami można ją jednak stosować, gdy brakuje nam czasu. Polega na powtarzaniu tego, czego chcesz, raz za razem, bez podnoszenia tonu głosu, złości, irytacji lub angażowania się w problemy poboczne. Ciągłe powtarzanie prośby zapewni, że dyskusja nie zostanie zboczona i wciągnięta w nieistotną argumentację. Kluczem jest zachowanie spokoju, jasność w tym, czego chcesz, trzymanie się celu i nie poddawanie się.

W tej technice po prostu dochodzisz swoich praw. Czasami ważne jest, aby rozumieć swoje prawa i być w stanie zacytować wiarygodne źródła. Na przykład:

—    Ten przedmiot jest wadliwy. Zgodnie z ustawą o sprzedaży towarów mam prawo do zwrotu pieniędzy.

  —  Muszę iść na spotkanie. Nie mam teraz czasu o tym rozmawiać.

Na podstawie: How To Be More Assertive: Part 12