Hierarchia społeczno-seksualna – Vox Day

5 marzec 2011

Bardzo szanuję Roissy’ego, różnych współpracowników Chateau i wielu innych teoretyków i praktyków Gry. Uważam jednak, że ostry podział mężczyzn na odnoszących sukcesy alfy i nieudane bety jest zbyt uproszczony i odzwierciedla sztuczne ograniczenie szerokiego zastosowania Gry poza imperatywem seksualnym. Bezużyteczność binarnego podziału powinna być oczywista, ponieważ nawet ci, którzy się pod nim podpisują, mają tendencję do dzielenia kategorii na Większe i Mniejsze Alfy albo Bety, a niektórzy dodają także kategorię Omega.

Kiedy badamy dowolny konwencjonalny ludzki krąg społeczny, niezawodnie obserwujemy szerszy zakres wyraźnie identyfikowalnych archetypów społecznych, które wykraczają daleko poza zwykłą aktywność seksualną. I to właśnie na podstawie tych obserwacji rozszerzyłem podział Alfa-Beta w hierarchię, która obejmuje szersze spektrum społeczno-seksualne.

Hierarchia społeczno-seksualna – Vox Day

Alfa: Alfa to wysoki, przystojny facet, który jest w centrum uwagi zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Klasyczna gwiazda drużyny futbolowej, która spotyka się z najładniejszą cheerleaderką. Odnoszący sukcesy dyrektor biznesowy z piękną, stylową blondynką i żoną w rozmiarze zero. Wszystkie kobiety ciągnie do niego, a wszyscy mężczyźni chcą być nim lub przynajmniej być jego przyjacielem. Na spotkaniach towarzyskich, takich jak imprezy, jest zwykle głośnym, charyzmatycznym facetem opowiadającym pochlebne historie grupie atrakcyjnych kobiet, które słuchają z zainteresowaniem. Jednak alfy są zainteresowane kobietami tylko w takim stopniu, w jakim istnieją dla ich satysfakcji fizycznej i psychicznej, w rzeczywistości są bardziej zainteresowane swoim ogólnym statusem w grupie.

Partnerzy seksualni w ciągu całego życia = 4x średnia+.

Huśtawki i Piaskownice – zasady w Kobiecej Matrycy Społecznej – Ian Ironwood
Męska matryca społeczna: powrót do piaskownicy – Ian Ironwood

Beta: Beta to przystojny facet, który nie jest tak atrakcyjny lub dominujący społecznie jak alfa, ale mimo to jest pewny siebie, atrakcyjny dla kobiet i dobrze sobie z nimi radzi. Na imprezie są to głośni kolesie, którzy pojawili się z alkoholem i którzy flirtują z pierwszo ligowymi kobietami i wesoło łączą się w pary z kobietami drugo ligowymi. Bety mają tendencję do autentycznego lubienia kobiet i postrzegania ich w nieco optymistyczny sposób, ale nie mają też wielu złudzeń co do nich. Bety są zazwyczaj szczęśliwi, pewni siebie i są gotowi na wszystko, co chce zrobić ich alfa. Kiedy się żenią, nierzadko jest to kobieta, która była jedną z byłych dziewczyn alfy.

Partnerzy seksualni w ciągu całego życia = 2-3x średnia.

Delta: Normalny facet. Delta to zdecydowana większość mężczyzn. Nie są w stanie przyciągnąć najbardziej atrakcyjnych kobiet, więc zwykle celują w kobiety z drugiej ligi z bardzo ograniczonym sukcesem i uparcie opierają się zwracaniu uwagi na wszystkie kobiety trzeciego rzędu, które wygodnie mieszczą się w ich lidze. Jest to ironiczne, ponieważ delty prawie zawsze byłyby szczęśliwsze ze swoimi najbliższymi żeńskimi odpowiednikami. Kiedy delcie uda się zdobyć kobietę z drugiej ligi, nieustannie obawia się, że straci ona zainteresowanie nim i nierzadko doprowadza ją do utraty zainteresowania, którego się obawia, poprzez nieustanny taniec obecności przy niej. W otoczeniu społecznym delty to mężczyźni skupieni w grupach, z których każdy od czasu do czasu robi wypad w kierunku różnych małych grup kobiet, po czym pospiesznie się wycofuje, gdy bezpośredni kontakt wzrokowy i zaangażowane odpowiedzi nie nadchodzą. Delty mają tendencję do umieszczania płci żeńskiej na piedestałach i mają wobec niej zbyt optymistyczne oczekiwania; jeśli mężczyzna zachwyca się swoją lepszą połową lub jest zatwardziałym Białym Rycerzem, prawie na pewno jest deltą. Delty lubią kobiety, ale uważają je za tajemnicze, zagmatwane i czasami potajemnie trochę się ich boją.

Partnerzy seksualni w ciągu życia = 1-1,5x średnia

Punkt zagrożenia – Dalrock

Gamma: Introspektywny, dziwny, nieatrakcyjny i zbyt często zgorzkniały. Gammy są często inteligentne, zwykle nie mają powodzenia u kobiet i nierzadko są dla nich niewidoczni, gamma na przemian stawia kobiety na piedestale i nienawidzi całej płci. Zależy to głównie od tego, czy tego dnia atrakcyjna kobieta zauważyła jego istnienie, czy nie. Zbyt introspektywni dla własnego dobra, gammy są mężczyznami, którzy mają obsesję na punkcie poszczególnych kobiet przez dłuższy czas i zasilają szeregi prześladowców, psycho-zazdrosnych byłych chłopaków i autorów rozdzierająco romantycznych rymowanych bzdur. W mało prawdopodobnym przypadku, gdy są na imprezie, prawdopodobnie siedzą w kącie, mrucząc mrocznie o zachowaniu wszystkich innych… czasami do siebie. Gammy mają tendencję do uwielbiania/nienawidzenia relacji z kobietami, których obecny kierunek jest bezpośrednio związany z ich obecną sytuacją. Są jednak odrzuceni seksualnie, a nie społecznie.

Partnerzy seksualni [z własnej woli] w ciągu życia = 0.5x średnia

Patologia pokoleniowa: Narcyzm to nie wielkość [wspaniałość]

Omega: Prawdziwie nieszczęśliwi. Omegi są społecznymi nieudacznikami, którzy nigdy nie byli w grze. Czasami przerażający, czasami uszkodzeni, często nie mający pojęcia i zawsze niepożądani. Nie ma ich na imprezie. Nikomu nie przyszłoby do głowy, by ich zaprosić. Omegi są albo całkowicie obojętne na kobiety, albo nienawidzą ich z graniczącą z zabójstwem furią.

Partnerzy seksualni w ciągu życia < 2

 

Sigma: Outsider, który nie gra w grę towarzyską i mimo wszystko udaje mu się w niej wygrywać. Sigma jest znienawidzona przez alfy, ponieważ sigmy są jedynymi mężczyznami, którzy nie akceptują lub przynajmniej uznają, choć niechętnie, swoją dominację społeczną. (Uwaga: Alfy absolutnie nienawidzą być wyśmiewane, a sigma często może rozwścieczyć alfę, nie robiąc nic więcej niż uśmiechając się do niego). Wszyscy inni są przez nich nieco zdezorientowani. W sytuacjach towarzyskich sigma jest mężczyzną, który zatrzymuje się na chwilę, aby przywitać się z kilkoma przyjaciółmi w towarzystwie pierwszo ligowej dziewczyny, której nikt nigdy wcześniej nie widział. Sigmy lubią kobiety, ale zazwyczaj odnoszą się do nich z pogardą. Zazwyczaj uważa się je za dziwne. Gammy często lubią myśleć, że są sigmami, nie rozumiejąc, że sigmy nie są społecznymi odrzutami, są na szczycie hierarchii społecznej, mimo że odmawiają grania według jej zasad.

Partnerzy seksualni w ciągu życia = 4x średnia+.

 

Lambda: Ci mężczyźni, którzy dosłownie nie są zainteresowani konwencjonalnymi relacjami seksualnymi damsko-męskimi. Najwyraźniej mają swoją własną hierarchię, ale nie mogę powiedzieć, że wiem o niej wiele poza tym, że wydaje się w jakiś sposób wiązać z młodością, wolnymi ciężarami i wąsami.

Partnerzy seksualni przez całe życie = 10x średnia+

 

Teraz ważne jest, aby pamiętać, że nie służy absolutnie żadnemu celowi identyfikowanie się [lub utożsamianie się] w jakiś sposób, który uważasz za “lepszy” lub wyższy w hierarchii. Nikogo nie obchodzi, za kogo się uważasz, a twoja opinia na temat twojego miejsca w hierarchii społecznej jest prawdopodobnie najmniej istotna. Nie ma tu dobra ani zła, jest tylko to, co można zaobserwować w interakcjach społecznych. Rozważmy: alfy pozornie rządzą, a jednak żyją w świecie ciągłego konfliktu i testowania statusu. Sigmy zwykle zdobywały swój status outsidera w trudny sposób; rzadko kiedy ktoś staje się odporny na hierarchię społeczną dzięki masowej popularności w dzieciństwie. Bety… no dobra, bety mają się całkiem dobrze. Ale ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że nie można zwiększyć swoich szans na sukces w grze społecznej, jeśli zaczyna się od próby oszukania samego siebie co do tego, gdzie się stoi w stosunku do wszystkich innych wokół.

Źródło: The socio-sexual hierarchy 

Zobacz na: Rollo Tomassi o dychotomii związanej z samcami alfa i beta
Seksualna Wartość Rynkowa (SMV) – Rollo Tomassi