Przejście przez fazę gniewu po przyjęciu małżeńskiej Czerwonej Pigułki

Pięć etapów żałoby w modelu Kübler-Ross - Przejście przez fazę gniewu po przyjęciu małżeńskiej Czerwonej Pigułki

Czym jest faza gniewu?

 

W swojej przełomowej pracy na temat żałoby i straty, szwajcarska psychiatra Elisabeth Kübler-Ross opracowała model Pięciu Etapów Żałoby, opisujący w jaki sposób ludzie radzą sobie ze stratą. Chociaż model ten został pierwotnie opracowany w celu opisania, w jaki sposób ludzie radzą sobie ze śmiercią kogoś bliskiego, skala ta okazała się bardzo przydatna w odniesieniu do straty w ogóle.

Pięć etapów w modelu Kübler-Ross to zaprzeczenie, gniew, negocjacje, depresja i akceptacja. Osoba pogrążona w żałobie może doświadczać tych etapów w dowolnej kolejności, więcej niż jeden raz lub wcale. Prostota i wysoka empatia, jaką wywołuje model, sprawiają, że model Kübler-Ross jest użytecznym sposobem omawiania żałoby i straty.

Kiedy mówimy o fazie gniewu w kontekście Czerwonej Pigułki, rzeczywiście mówimy o fazie gniewu w ramach modelu Kübler-Ross. Na tym etapie nowo odłączony mężczyzna jest zły – na świat, na kobiety, na siebie. Może rzucać się na przyjaciół i bliskich, odrzucać bardzo potrzebną pomoc i wsparcie, a nawet angażować się w zachowania autodestrukcyjne. Jest to sytuacja, w której znajduje się wielu mężczyzn na forach w których omawiane są relacje damsko męskie, szczególnie na Married Red Pill [Małżeńska Czerwona Pigułka]. Podczas gdy samotni faceci mają swoje własne powody do złości po odłączeniu się od sieci (niektóre z nich pokrywają się z tymi, które mają żonaci mężczyźni), żonaci faceci mają pewne unikalne aspekty swojej fazy gniewu. Dlatego też niniejszy wpis skupia się na żonatych facetach, którzy po raz pierwszy odłączają się od sieci i znajdują się w fazie, którą będę nazywał Fazą Gniewu Małżeńskiej Czerwonej Pigułki.

 

Źródła fazy gniewu w ramach Małżeńskiej Czerwonej Pigułki

 

Kiedy mężczyźni po raz pierwszy odkrywają Czerwoną Pigułkę i zaczynają otwierać oczy na rzeczywistość swojego małżeństwa, gniew jest częstą reakcją. Ale dlaczego? Z mojego doświadczenia wynika, że przyczyny intensywnego gniewu dzielą się na jedną lub więcej kategorii:

—    Poczucie zdrady i wstydu. Jednym z najczęstszych źródeł gniewu u nowo uświadomionego męża jest nieuniknione poczucie zdrady. Chodzi o to, że wszyscy wiedzieli lepiej, ale celowo sprowadzili go na manowce. Społeczeństwo (poprzez media i normy kulturowe), jego rodzina, przyjaciele, a zwłaszcza żona, wszyscy go okłamywali. Robili to wielokrotnie, przez [prawie] całe jego życie, a jedynym sposobem, w jaki może to obecnie postrzegać, to zdrada. Często może temu towarzyszyć poczucie wstydu: czuje się jak totalny głupiec, że w to uwierzył.

—    Strach przed byciem wykorzystanym. Innym częstym źródłem gniewu jest strach przed byciem Beciakiem naciągniętym na kasę. Gdy mężczyźni zrozumieją koncepcję „alfa szmaci, beta płaci”, martwią się, że ich żony wykorzystały ich niebiesko pigułkowe przekonania i wszystko co się z tym wiąże tylko po to, by wykorzystać ich jako nieświadomych dostawców [żywicieli], podczas gdy ich kobiety zdobywają (lub pragną zdobyć) swojego Alfę, który będzie je szmacił gdzie indziej. Myśl, że tak łatwo można zostać oszukanym, prowadzi do gniewu i chęci poznania prawdziwych intencji żony.

Historia Michaela, WSZYSTKIE komentarze Michaela

—    Poczucie bycia oszukanym. Za każdym razem, gdy podejmujemy ważną decyzję finansową, ważne jest, aby mieć pod ręką  rzetelne fakty. Tylko wtedy, gdy mamy dokładne informacje, możemy mieć nadzieję na racjonalną kalkulację ryzyka i zysku; to samo dotyczy związków. Jednak gdy wszystko, co mężczyźni myśleli, że wiedzą o kobietach, okazuje się błędne, zdają sobie sprawę, że nie dokonywali dobrze poinformowanych wyborów. W rzeczywistości dokonywali błędnych wyborów. Naturalnym rezultatem jest myślenie: “Gdybym wtedy wiedział to, co wiem teraz, może nie ożeniłbym się z tą samą kobietą. Może w ogóle bym się nie ożenił!”. Inną drogą do poczucia się oszukanym jest sytuacja, w której mężczyźni zdają sobie sprawę z warunków wymiany w małżeństwie: zaangażowanie mężczyzn w zamian za dostępność seksualną kobiet. Kiedy żonaci mężczyźni zdają sobie sprawę, że zaoferowali całe swoje zaangażowanie i otrzymali bardzo mało seksu, czują się tak, jakby ich żony “naruszyły umowę”.

—    Koszt alternatywny/ koszty utraconych korzyści. Jest to prawdopodobnie największa i najważniejsza kategoria. Kiedy mężczyźni budzą się i odkrywają Czerwoną Pigułkę, naturalnie zaczynają analizować najlepsze i najgorsze momenty swojego życia. Zaczynają myśleć: “Wszystkie kobiety, które przegapiłem! Za każdym razem, gdy byłem Beta i traciłem szansę na przelecenie dziewczyny, która naprawdę mi się podobała! Zmarnowałem swoje najlepsze lata będąc przeciętnym sfrustrowanym frajerem! Wrr!” Dodatkowy koszt alternatywny pojawia się w kontekście małżeństwa. Kiedy mężczyźni zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, jak mało seksu naprawdę uprawiali w swoich małżeństwach na przestrzeni lat lub jak niska była jego jakość, zdają sobie sprawę, że stracili sporo okazji. “Przez te wszystkie lata błagałem o seks! Tyle razy była jak kłoda! Tyle razy mówiła “nie”! Gdybym tylko wiedział, jak sprawić, by powiedziała “tak”!”.

 

Jak przejść przez fazę gniewu w ramach Małżeńskiej Czerwonej Pigułki?

 

Wyjście z fazy gniewu nie jest łatwe. Gniewny żonaty mężczyzna stał się taki, ponieważ w końcu uwierzył w prawdy, które świat Czerwonej Pigułki pokazał mu na temat kobiet i związków. Jednak wyjście poza fazę gniewu wymaga od niego zaakceptowania tych prawd i, co być może ważniejsze, ich implikacji. Innymi słowy, Czerwono Pigułkowa transformacja polega tak naprawdę na wyjściu poza zaprzeczanie, negocjowanie i gniew w kierunku prawdziwej, pełnej i szczerej akceptacji. Skupiamy się więc nie tylko na poznaniu poszczególnych faktów i twierdzeń Czerwonej Pigułki, ale także na prawdziwym zrozumieniu ich implikacji i pogodzeniu się z nimi.

Podczas gdy niektórym mężczyznom przyjdzie to łatwiej niż innym i chociaż każdy przypadek jest niewątpliwie nieco inny, uważam, że istnieją pewne ogólne rzeczy, które mężczyzna musi zrobić, aby przejść od gniewu do akceptacji. Przedstawiam je tutaj w porządku mniej więcej chronologicznym.

—    Wiedz, że masz prawo czuć złość. Emocje są zaprogramowanymi reakcjami, które odzwierciedlają ocenę naszej sytuacji życiowej. Jeśli jesteśmy smutni lub źli, to dlatego, że postrzegamy, że czegoś nam brakuje lub coś straciliśmy. W tej sytuacji straciłeś potencjalnie kilka rzeczy: czas, szansę, niewinność, zaufanie. Właśnie dlatego model Kübler-Ross działa tutaj – jesteś w żałobie. Poświęć czas, którego potrzebujesz, aby przetworzyć swój gniew, a zwłaszcza zrozumieć, skąd się bierze. Oznacza to, że powinieneś dokonać introspekcji, tj. usiąść i pomyśleć o tym, co czujesz. W tym czasie, niezależnie od tego, czy będą to godziny, dni czy tygodnie, nie podejmuj ważnych decyzji życiowych. Gniew zniszczy twój rozsądek i możesz później żałować decyzji podjętych w gniewie. Jeśli możesz, porozmawiaj z postacią Morfeusza i omów z nim te uczucia. Uwaga: Nigdy nie rozmawiaj o tych uczuciach z żoną lub partnerką z którą jesteś od dłuższego czasu. Terapeuta może być opcją, ale jeśli pójdziesz tą drogą, wybierz go ostrożnie. Jeśli chodzi o związki, terapeuci często (świadomie lub nieświadomie) kierują się ginekocentryczną filozofią.

Doradztwo małżeńskie jest jak medycyna z XVII wieku

—    Zapoznaj się z pułapką kosztów utopionych. Jest to kolejna podstawa Małżeńskiej Czerwonej Pigułki zapożyczona z ekonomii. Definicja kosztu utopionego podana w Wikipedii to “koszt, który został już poniesiony i nie można go odzyskać”. Błędne rozumowanie pojawia się, gdy próbujemy podejmować decyzje lub działania, biorąc pod uwagę te koszty. Chodzi o to, że to, co było w przeszłości, jest w przeszłości i nic, co możesz teraz zrobić, nie odzyska czasu ani możliwości, które straciłeś na działanie jako wydymany Beta. Twoja perspektywa musi być ukierunkowana wyłącznie na przyszłość.

System Operacyjny Umysłu – ROZDZIAŁ III: Cztery proste rozwiązania na każdy problem psychiki i biznesu

—    Zrozum, że kobiety nie są złośliwe tylko dlatego, że zachowują się jak kobiety. Niezależnie od tego, czy wierzysz, że kobiety są biologicznie zaprogramowane do realizowania swoich strategii życiowych i seksualnych, czy też są po prostu racjonalnymi osobnikami robiącymi to, co wydaje się logiczne, biorąc pod uwagę kobiecą tożsamość, musisz wiedzieć, że większość kobiet nie jest świadomie manipulującymi drapieżnikami. Wściekanie się na kobiety za realizowanie ich strategii seksualnych jest wściekaniem się na kobiety za to, że są kobietami. Ich strategia jest częścią ich tożsamości. Innymi słowy, zachowywanie się w taki sposób jest definicją kobiecości. Tak jak nie złościmy się na psy za chodzenie na czterech łapach i sikanie na hydranty przeciwpożarowe, tak nie możemy złościć się na kobiety za to, że robią to, co robią. Takie już są.

Prawo Briffaulta: jedna z ważniejszych rzeczy jakie musisz wiedzieć jako mężczyzna
Arthur Schopenhauer o kobietach [Feministyka]

—    Jasno określ swoje cele i sformułuj plan. Chociaż bycie złym jest zrozumiałe, trzeba wiedzieć, jakie są twoje cele, aby móc iść dalej. Jak zamierzasz nauczyć się nowego sposobu zachowania, aby “zabić w sobie Betę”? Czego chcesz od życia? Jak to osiągniesz? Jeśli jeszcze nie pracujesz nad tymi celami, zapoznaj się z Przewodnikiem dla początkujących w Małżeńskiej Czerwonej Pigułce.

—    Przekieruj swój gniew na samodoskonalenie. Czujesz złość? Spal tę energię podnosząc ciężary na siłowni, idź pobiegać, popracuj nad samochodem, skoś trawnik. Pamiętaj, co powiedział kiedyś generał Patton: “Uncja potu pozwoli zaoszczędzić galon krwi [około 30ml potu i około 3.7 litra krwi]”. W tym przypadku zastąp  krew swoją “niedolą” i zrozumiesz przekaz. Złość może podnieść poziom adrenaliny i kortyzolu, więc ćwiczenia fizyczne to świetny sposób na ich przepalenie i złagodzenie gniewnych uczuć. Pracuj/ćwicz tak długo, aż będziesz zbyt zmęczony, by się złościć.

   Memento Mori i Carpe Diem [Pamiętaj o śmierci i chwytaj dzień]. Teraz znasz już prawdę. Dowiedziałeś się, co powodowało cały ten ból. Jak drzazga w palcu, to, co kiedyś powodowało cierpienie, zostało usunięte. Rozkoszuj się możliwościami, jakie niesie przyszłość. Twoje życie jest ograniczone, a spędzanie jednej chwili dłużej niż potrzebujesz w gniewie jest zwykłym marnowaniem najcenniejszego zasobu, jakim jest czas. Znajdź nowe hobby, poznaj nowych przyjaciół, znajdź nową pracę, podróżuj. Rób wszystko to, co znajduje się na Twojej liście rzeczy do zrobienia, a następnie rób też wszystko to, co znajduje się na listach rzeczy do zrobienia innych ludzi. Stań się mężczyzną, któremu zawsze zazdrościłeś. Masz wiedzę, masz moc. Jak powiedział Hemingway w Komu bije dzwon (For Whom the Bell Tolls): “Świat jest wspaniałym miejscem i warto o niego walczyć, a ja bardzo nienawidzę go opuszczać”. Nie zostawiaj żadnych niedokończonych spraw.

—    Zostań Morfeuszem i pomóż innym mężczyznom przejść przez fazę gniewu Małżeńskiej Czerwonej Pigułki (bonus). Nie jest to dla każdego, ale jeśli możesz, rozważ pomoc innym mężczyznom w przejściu przez to, co właśnie pokonałeś. Nic tak nie wzmacnia nauki jak nauczanie. Poza tym, świat jest lepszym miejscem, gdy więcej mężczyzn się odłącza.

Nigdy nie twierdziłem i nie twierdzę, że jestem autorytetem w tych sprawach i prawie na pewno pominąłem kilka źródeł gniewu i prawdopodobnie kilka genialnych strategii radzenia sobie. Jeśli ktoś je ma, proszę o umieszczenie ich w komentarzach. Jak zawsze mam nadzieję, że ten wpis i towarzyszące mu komentarze posłużą jako źródło informacji dla naszych braci w potrzebie.

Źródło: Moving past the MRP Anger Phase

Zobacz na: Wyzerowanie – Rollo Tomassi
Zdradzony mąż: Czy wpadłeś na równie pochyłą? | Michelle Langley
Co robić gdy żona zdradziła | Operacja “Spalona Ziemia”
Gra w Przerażenie [Dread]. Co dokładnie chcesz, żeby robiła dla ciebie twoja kobieta – Rians Stone
Koniec bycia Miłym Gościem! – dr Robert Glover | Sprawdzony plan na zdobycie tego, czego chcesz w miłości, seksie i życiu