Coś wpadło mi do oka – Roissey

15 styczeń 2007

Kiedy mężczyzna może płakać?

Nigdy.
Kiedy umiera jego pies.

Są to dwie historycznie akceptowalne odpowiedzi, ale jest miejsce na kilka innych, o ile spełnione są pewne warunki wstępne.  Po pierwsze, dozwolona jest jedna łza i tylko jedna łza.  Więcej, a granica zostanie przekroczona.  Po drugie, facet musi być całkowicie nieświadomy swojej jednej łzy.  Albo przynajmniej zachowywać się tak, jakby był nieświadomy.  Jego twarz powinna być nieruchoma; nie powinno być drżenia warg ani ruchu w celu otarcia łzy.  Kiedy ta łza spadnie, powinien patrzeć uroczyście w dal, tak jakby jego jedna łza była naładowana tak wielką filozoficzną głębią, że świat nie jest godny jego smutku.  Właściwy sposób na płacz prezentuje ten facet:

 

Kiedy kobiety płaczą, co robią często i niespodziewanie (“dlaczego płaczesz?” “czasami dziewczyna po prostu musi się wypłakać!”), jest to jak komin dla ich emocji.  Podobnie jak w przypadku agresji i podniecenia u mężczyzn, cała gama emocji narasta do toksycznego poziomu u kobiet, czyniąc je niezdolnymi do działania, dopóki nie uciekną do prywatnej przestrzeni i nie uwolnią potoku łez.  Potop oczyszcza okablowanie ich mózgów i wszystko wraca do normalnego stanu operacyjnego.

Mężczyźni nie muszą radzić sobie z tym polem minowym konkurujących ze sobą emocji, więc kiedy facet uroni tę jedną wspaniałą kroplę, wiesz, że jest ona pełna znaczenia.  Kiedy widzisz zakrztuszonego faceta, nie mówisz sobie “o Boże, znowu to robi”, mówisz “cholera, to musi być trudne”.

Facet wie, jak uszanować kodeks i oczekiwania ludzi co do tego, co to znaczy być mężczyzną, płacząc tylko wtedy, gdy tragedia jest poważna.  Na przykład śmierć kolegi żołnierza na polu bitwy.  Utrata bliskiego członka rodziny (dalsza rodzina, taka jak kuzyni, nie osiąga poziomu wylewania łez).  Wystarczy stonowana postawa twarzy).  Gula w gardle jest dozwolona podczas sceny w filmie “Człowiek ringu (2005)”, kiedy Russell Crowe wcielający się w postać z czasów wielkiego kryzysu obiecuje swojemu pierworodnemu synowi, że już nigdy nie będzie musiał iść do ciotki, ponieważ na stole nie było wystarczająco dużo jedzenia.

Prawdziwy powód, dla którego twój mąż nie chce się przed tobą otworzyć

Zobacz na to krótkie zaszklenie oczu, które jest dopuszczalne na ostatniej nucie tej arii, kiedy nikt nie patrzy, zrozumiesz, to co chcę Ci przekazać:

Paul Potts sings Nessun Dorma

ps: zobacz minę sędziny od 1:55

Źródło: Something flew in my eye

Zobacz na: Poziom testosteronu u mężczyzn spadł w ciągu ostatnich 20 lat [2007]
Jak poprawić swój sen – Rich Cooper
Soja: czy to najniebezpieczniejsze jedzenie dla mężczyzn?
Ciekawostki o sojownikach [soy boy’ach]
Tragedia sojowego mleka modyfikowanego dla niemowląt [2000]

Pierwszy Złoty Włos – Żelazny Jan: Rzecz o mężczyznach | Robert Bly
Sztuka życia według stoików – Piotr Stankiewicz

Testosteron, nastrój, zachowanie i jakość życia

 

“Testosteron odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi w wielowymiarowej psychologicznej sieci nastroju, zachowania, postrzegania siebie i postrzeganej jakości życia u mężczyzn w każdym wieku. Poza klasycznymi formami hipogonadyzmu, niskie stężenie testosteronu można zaobserwować również u starszych mężczyzn, opisywane jako hipogonadyzm czynnościowy zależny od wieku i chorób współistniejących i może wiązać się z objawami depresji wykazującymi szeroki wachlarz obrazów klinicznych, począwszy od dystymii i zmęczenia, poprzez bezwład, apatię, aż po beznadziejność i myśli samobójcze. Testosteron ma również wpływ na różne cechy lęku, od niezogniskowanego strachu po lęk fobiczny i otwarte zespoły paniki.  Odpowiednio, anksjoliza może być modulowana przez testosteron poprzez odporność na stres, czujność na zagrożenia i przetwarzanie nagród. Steryd moduluje proaktywne i reaktywne wymiary agresji, które należy postrzegać w kontekście zdobywania lub utrzymywania statusu. Może to również obejmować inne strategie wpływające na pozycję społeczną: heroiczny lub zaściankowy altruizm oraz nieagresywne ścieżki asertywności, takie jak postawa i czujność społeczna.

Niezależna, a nie związana z relacjami konstrukcja siebie i samoocena wpływają na cechy podejmowania ryzyka pod wpływem modulacji testosteronu. Ponadto genetyczne ustawienie receptora androgenowego moduluje rolę testosteronu w aspektach dotyczących nastroju i osobowości. Wymiary seksualności są dość ważne w tym kontekście, ale nie są celem tego artykułu i zostały omówione w innej części tego wydania specjalnego. Ogólnie rzecz biorąc, substytucja testosteronu może mieć pozytywny wpływ na jakość życia starszych mężczyzn z hipogonadyzmem, co wykazano w dużych badaniach kontrolowanych z grupą placebo.” – Źródło: Andrology  . 2020 Nov;8(6):1598-1605; Testosterone, mood, behaviour and quality of life https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32657051/

 

Kiedy mężczyzna może płakać – Nick Freitas

Nick Freitas: Po internecie krąży błędne przekonanie, które poczuwam się w obowiązku sprostować. Chodzi o to, że mężczyzna też może mieć uczucia i płakać. Są 3 takie konteksty, w który mężczyzna ma prawo płakać, już dawno wypracowane i zrozumiane przez mężczyzn.
Sytuacja numer 1.
Gdy umrze ktoś z rodziny lub znajomych, możesz uronić łzę na pogrzebie.
Sytuacja numer 2.
Kiedy córka wychodzi za mąż, masz prawo do wzruszenia się oddając ją w ręce innego mężczyzny.
Sytuacja numer 3.
Jest taki film z Johnem Waynem “Kowboje”, kiedy grany przez niego bohater umiera i mówi chłopcom, których zabrał na transport bydła, że każdy ojciec pragnie, by jego syn był lepszy od niego i że jemu się udało, po czym umiera. Wtedy masz pozwolenie rozpłakać się. Ale tylko trochę.

 

 

Mężczyzna nie może być słaby emocjonalnie

 

Kobiety dziwią się, dlaczego mężczyźni mają swoje bariery, granice, warstwy i tego typu rzeczy. Dlaczego mieli by nie mieć?
Mężczyźni przez całe życie muszą się uczyć nawigować pomiędzy swoimi odczuciami, z czego mogą a czego nie mogą się zwierzyć, jak mają żyć bez konieczności pełnego okazywania swoich uczuć i jednocześnie jak być postrzeganym i szanowanym jako mężczyzna. Nie możesz nigdy za dużo okazywać odnośnie swoich uczuć. Cóż, taki los.
Czasami musi zachowywać się jak robot, czasami musi być najbardziej kochającym i opiekuńczym facetem na ziemi, by zaraz wrócić do bycia robotem i tak dalej, na zmianę. Ale nigdy, przenigdy nie może wyjawić w pełni swoich uczuć. To właściwie tyle, ot całe sedno.