Sojowe mleko modyfikowane dla niemowląt i tragedia z tym związana

1 styczeń 2000

Sojowe mleko modyfikowane dla niemowląt i tragedia z tym związana

Szacuje się, że 25% dzieci w Ameryce Północnej karmione jest mlekiem modyfikowanym dla niemowląt na bazie przetworzonej soi. Rodzice stosują sojowe mleko modyfikowane w przekonaniu, że jest ono zdrowsze niż mleko modyfikowane na bazie mleka krowiego. W materiałach promocyjnych dotyczących soi twierdzi się, że soja dostarcza pełnowartościowego białka, które jest mniej uczulające niż białko mleka krowiego. Kiedy sojowe mleko modyfikowane dla niemowląt stało się po raz pierwszy dostępne na rynku, producenci obiecywali nawet, że mleko modyfikowane sojowe jest „lepsze niż mleko matki”.

Rodzice mają prawo wiedzieć, jak te ekstrawaganckie twierdzenia mają się do odkryć naukowych dotyczących sojowego mleka modyfikowanego dla niemowląt.

Chociaż soja jest stosunkowo bogata w białko w porównaniu z innymi roślinami strączkowymi, naukowcy od dawna uznają ją za słabe źródło białka, ponieważ inne białka znajdujące się w soi działają jako silne inhibitory enzymów. Te „substancje antyodżywcze” blokują działanie trypsyny i innych enzymów potrzebnych do trawienia białek. U zwierząt testowych dieta bogata w inhibitory trypsyny hamuje wzrost i powoduje powiększenie i stany patologiczne trzustki, w tym raka.

Przemysł sojowy zdaje sobie sprawę, że inhibitory trypsyny stanowią problem w preparatach dla niemowląt i wydał miliony dolarów na znalezienie najlepszego sposobu ich usunięcia. Inhibitory trypsyny to duże, ciasno pofałdowane białka, które ulegają dezaktywacji dopiero po dłuższym okresie obróbki cieplnej. Ten proces usuwa większość ale nie wszystkie – inhibitorów trypsyny, ale ma niefortunny efekt uboczny nadmiernej denaturacji innych białek w soi, zwłaszcza lizyny, co czyni je trudnymi do strawienia i prawdopodobnie toksycznymi. Nawet w niewielkich ilościach inhibitory trypsyny zapobiegały normalnemu wzrostowi u szczurów.

Głównym składnikiem sojowego mleka modyfikowanego dla niemowląt jest izolat białka sojowego, proszek ekstrahowany z nasion soi w procesie obejmującym nie tylko wysokie temperatury, ale także żrące chemikalia. Alkaliczny roztwór do moczenia wytwarza substancję rakotwórczą, lizynealinę i zmniejsza zawartość cystyny, która już jest niska w soi. Podczas suszenia rozpyłowego w wysokiej temperaturze powstają inne czynniki rakotwórcze, zwane nitrozoaminami.

Soja zawiera również duże ilości kwasu fitynowego lub fitynianów. Jest to kwas organiczny, obecny w zewnętrznej części wszystkich nasion, który blokuje wchłanianie niezbędnych minerałów – wapnia, magnezu, żelaza, a zwłaszcza cynku – w przewodzie pokarmowym. Soja ma bardzo wysoki poziom formy kwasu fitynowego, który jest szczególnie trudny do zneutralizowania. Już w 1967 roku naukowcy testujący formułę sojową stwierdzili, że powoduje ona ujemny bilans cynku u każdego niemowlęcia, któremu została podana. Naukowcy odkryli silną korelację między zawartością fitynianów w mieszance a słabym wzrostem, nawet gdy diety były dodatkowo uzupełniane cynkiem. Wysokie ilości kwasu fitynowego w pokarmach sojowych i ziarnach spowodowały opóźnienie wzrostu u dzieci na dietach makrobiotycznych. Zmniejszone tempo wzrostu jest szczególnie groźne u niemowląt, ponieważ powoduje opóźnienie gromadzenia się lipidów w mielinie, a tym samym zagraża rozwojowi mózgu i układu nerwowego.

Sojowe mleko modyfikowane może również powodować niedobory witamin. Soja zwiększa zapotrzebowanie organizmu na witaminę B12, składnik odżywczy, który jest absolutnie niezbędny dla dobrego zdrowia. Wczesne badania z formułą sojową wykazały, że soja blokuje wchłanianie tłuszczów. To może wyjaśniać, dlaczego soja wydaje się zwiększać zapotrzebowanie organizmu na rozpuszczalną w tłuszczach witaminę D.

„Chociaż występuje w dużych ilościach w środowisku, aluminium nie jest niezbędne do życia. Wprost przeciwnie, jest powszechnie rozpoznawaną neurotoksyną, która hamuje ponad 200 biologicznie ważnych funkcji i wywołuje rozmaite niekorzystne skutki dla roślin, zwierząt oraz ludzi.” – Link between Aluminum and the Pathogenesis of Alzheimer’s Disease: The Integration of the Aluminum and Amyloid Cascade Hypotheses. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21423554

Zawartość aluminium w mleku sojowym jest 10 razy większa niż w mleku modyfikowanym i 100 razy większa niż w mleku nieprzetworzonym. Aluminium ma toksyczny wpływ na nerki niemowląt i uważa się, że powoduje chorobę Alzheimera u dorosłych. Formuły sojowe nie zawierają cholesterolu, innego składnika odżywczego, który jest absolutnie niezbędny do rozwoju mózgu i układu nerwowego; brakuje im także laktozy i galaktozy, które odgrywają równie ważną rolę w rozwoju układu nerwowego. Szereg innych substancji, które są niepotrzebne i wątpliwego bezpieczeństwa, dodaje się do preparatów sojowych, w tym karagen, guma guar, wodorotlenek sodu (soda kaustyczna), monohydrat cytrynianu potasu, fosforan trójwapniowy, trihydrat dwuzasadowego fosforanu magnezu, BHA i BHT.

„Chociaż występuje w dużych ilościach w środowisku, aluminium nie jest niezbędne do życia. Wprost przeciwnie, jest powszechnie rozpoznawaną neurotoksyną, która hamuje ponad 200 biologicznie ważnych funkcji i wywołuje rozmaite niekorzystne skutki dla roślin, zwierząt oraz ludzi.” – Źródło: Int J Alzheimers Dis. 2011 Mar 8;2011:276393; Link between Aluminum and the Pathogenesis of Alzheimer’s Disease: The Integration of the Aluminum and Amyloid Cascade Hypotheses. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21423554

A co z twierdzeniem, że mleko modyfikowane sojowe jest mniej uczulające niż mleko krowie? Badania wskazują, że alergie na soję są prawie tak powszechne, jak na mleko. Stosowanie mieszanki sojowej w leczeniu biegunki u niemowląt przyniosło mieszane wyniki, niektóre badania wykazały poprawę w przypadku mieszanki sojowej, podczas gdy inne nie wykazały jej wcale.

Najpoważniejszym problemem z formułą sojową jest obecność fitoestrogenów lub izoflawonów. Chociaż pojawiło się wiele twierdzeń na temat korzyści zdrowotnych tych estrogenopodobnych związków, badania na zwierzętach wskazują, że są one silnymi substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną, które zmieniają wzorce wzrostu i powodują bezpłodność. Toksykolodzy szacują, że niemowlę karmione wyłącznie mieszanką sojową otrzymuje estrogenowy odpowiednik co najmniej pięciu tabletek antykoncepcyjnych dziennie. Natomiast fitoestrogeny prawie nie wykryto w preparatach mlecznych dla niemowląt ani w mleku kobiecym, nawet jeśli matka spożywa produkty sojowe. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Lancet wykazano, że niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym na bazie soi miały od 13.000 do 22.000 razy więcej izoflawonów [fitoestrogeny] we krwi niż niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym na bazie mleka. Naukowcy od lat wiedzą, że izoflawony w produktach sojowych mogą zaburzać czynność tarczycy, powodując autoimmunologiczne choroby tarczycy, a nawet raka tarczycy. Ale jaki jest wpływ produktów sojowych na rozwój hormonalny niemowlęcia, zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej?

Tło: Izoflawony sojowe genisteina, daidzeina i ich glikozydy, występujące w dużych stężeniach w soi i produktach zawierających białko sojowe, mogą mieć korzystny wpływ w profilaktyce lub leczeniu wielu chorób hormono zależnych. Ponieważ te bioaktywne fitoestrogeny wykazują szeroki zakres aktywności hormonalnej i niehormonalnej, zasugerowano, że u niemowląt karmionych mieszankami na bazie soi mogą wystąpić działania niepożądane.

Interpretacja: Dzienna ekspozycja niemowląt na izoflawony zawarte w sojowych preparatach dla niemowląt jest 6-11 razy większa w przeliczeniu na masę ciała niż dawka, która ma działanie hormonalne u dorosłych spożywających pokarmy sojowe. Stężenia krążących izoflawonów u siedmiu niemowląt karmionych mieszanką sojową były 13000-22000 razy wyższe niż stężenia estradiolu w osoczu we wczesnym okresie życia i mogą być wystarczające do wywołania efektów biologicznych, podczas gdy udział izoflawonów z mleka matki i mleka krowiego jest znikomy [pomijalny].” – Źródło: Lancet. 1997 Jul 5;350(9070):23-7; Exposure of infants to phyto-oestrogens from soy-based infant formula https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9217716/

Niemowlęta płci męskiej przechodzą „gwałtowny wzrost testosteronu” w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia, kiedy poziom testosteronu może być tak wysoki, jak u dorosłego mężczyzny. W tym okresie niemowlę jest zaprogramowane do wyrażania męskich cech po okresie dojrzewania, nie tylko w rozwoju swoich narządów płciowych i innych męskich cech fizycznych, ale także w tworzeniu wzorców w mózgu charakterystycznych dla męskiego zachowania. U małp niedobór męskich hormonów upośledza uczenie się i zdolność do wykonywania zadań związanych z rozróżnianiem wzrokowym – takich jak czytanie – i opóźnia rozwój percepcji przestrzennej, która zwykle jest ostrzejsza u mężczyzn niż u kobiet.

Jest rzeczą oczywistą, że wpływ na przyszłe wzorce orientacji seksualnej może mieć również wczesne środowisko hormonalne. Pediatrzy zauważają coraz większą liczbę chłopców, u których dojrzewanie fizyczne jest opóźnione lub w ogóle nie występuje, w tym brak rozwoju narządów płciowych. Trudności w uczeniu się, zwłaszcza u dzieci płci męskiej, osiągnęły rozmiary epidemii. Karmienie niemowląt soją, które zalewa krwiobieg żeńskimi hormonami, które mogą hamować działanie męskich hormonów, nie może być ignorowane jako możliwa przyczyna tych tragicznych wydarzeń.

Jeśli chodzi o dziewczęta, według ostatnich badań opublikowanych w czasopiśmie Pediatrics alarmująca liczba dziewcząt wchodzi w okres dojrzewania znacznie wcześniej niż normalnie. Badacze odkryli, że jeden procent wszystkich dziewcząt wykazuje teraz oznaki dojrzewania, takie jak rozwój piersi lub owłosienie łonowe, przed ukończeniem trzeciego roku życia; do ósmego roku życia 14,7 procent białych dziewcząt i aż 48,3 procent dziewcząt pochodzenia afroamerykańskiego miało jedną lub obie te cechy. Nowe dane wskazują, że środowiskowe estrogeny, takie jak PCB i DDE (produkt rozpadu DDT) mogą powodować wczesny rozwój seksualny u dziewcząt, a badanie przeprowadzone w Puerto Rico wykazało, że karmienie soją jest przyczyną wczesnej pierwszej miesiączki. Wykorzystanie formuły sojowej w programie WIC [Women, Infants & Children], który zapewnia darmową formułę matkom w ramach opieki społecznej, może wyjaśniać astronomiczne wskaźniki wczesnej pierwszej miesiączki u afroamerykańskich dziewcząt.

Konsekwencje są tragiczne. Młode dziewczyny o dojrzałych ciałach muszą radzić sobie z uczuciami i pragnieniami, z którymi większość dzieci nie jest dobrze przygotowana. A wczesne dojrzewanie u dziewcząt jest często zwiastunem problemów z układem rozrodczym w późniejszym życiu, w tym braku miesiączki, bezpłodności i raka piersi.

Inne problemy, które zostały anegdotycznie powiązane z dziećmi obojga płci, które były karmione mlekiem modyfikowanym na bazie soi, obejmują skrajne zachowania emocjonalne, astmę, problemy z układem odpornościowym, niewydolność przysadki mózgowej, zaburzenia tarczycy i zespół jelita drażliwego.

Obawy o niebezpieczeństwa związane z soją skłoniły grupy konsumenckie w Nowej Zelandii i Kanadzie do wezwania do wprowadzenia zakazu sprzedaży sojowego mleka modyfikowanego dla niemowląt. Formuła na bazie mleka zawiera lepszy profil białkowy i nie zalewa niemowlęcia substancjami antyodżywczymi i hormonami żeńskimi. Karmienie piersią jest najlepsze, JEŚLI matka przez cały okres ciąży stosowała zdrową dietę, bogatą w białka i tłuszcze zwierzęce i kontynuuje to podczas karmienia piersią. Matki, które z jakichkolwiek powodów nie mogą karmić piersią, powinny przygotować dla swoich dzieci domowe mleko modyfikowane na bazie pełnego mleka. Nieliczne dzieci uczulone na mleko pełne powinno otrzymywać preparat na bazie pełnego mięsa, a nie izolat białka sojowego. Rodzice, którzy zainwestują czas w przygotowanie domowej receptury, zostaną sowicie wynagrodzeni radością płynącą z zapewnienia dobrego zdrowia swoim dzieciom.

Źródło: The Tragedy of Soy Infant Formula

Zobacz na: Poziom testosteronu u mężczyzn spadł w ciągu ostatnich 20 lat [2007]
Mleko Matki Vs. Mleko Modyfikowane – Porównanie Składu.
Słowa Alergia i Anafilaksja zostały utworzone, aby opisać szkody po szczepionkach
Dieta w Zespole Psychologiczno – Jelitowym (GAPS) w leczeniu Autyzmu i Zespołu Aspergera – dr Natasha Campbell-McBride

Transkrypt filmu “Czym jest kobieta? Co to jest kobieta?”
Koniec mężczyzn – Hanna Rosin [2010]
Transgenderowa mania jest oznaką upadku kulturowego – Camille Paglia
USA: Dlaczego identyfikowanie się dzieci jako transpłciowe ma charakter regionalny – Bill Maher
TikTok to wytwórnia osobników chorych psychicznie, a mamy pandemię zaburzeń psychicznych – Sydney Watson