Prawo Briffaulta: Kobiety rządzą – Dale Hartley  [Psychology Today]

31 październik 2016

Prowadzona jest dyskusja czy te zasady ze świata zwierząt przekładają się na świat ludzi. Wraz z coraz większym naciskiem na zaspokajanie swoich potrzeb i instynktów tu i teraz, życie chwilą, i nie uczeniem opóźnionej gratyfikacji, zwierzęca strona człowieka przebija się coraz bardziej na powierzchnie.

„Jeśli ktoś nie myśli o tym, aby dążyć do rzeczy najlepszych, lecz wszelkimi sposobami stara się czynić to tylko, co mu sprawia największą przyjemność, czym różni się naprawdę od najgłupszego bydlęcia?” – Sokrates

Prawo Roberta Briffaulta sprowadza się do tego, że “Kobieta nie będzie tworzyła związku z mężczyzną, z którego nie czerpie korzyści, dotyczy to również twojej żony lub dziewczyny.”….i…. “Lojalność nie znaczy absolutnie nic dla kobiety, która nie czerpie korzyści ze związku.”

Takie warunki nie stanowią przyjaznego środowiska do tworzenia długotrwałych związków.

Prawo Briffaulta: jedna z ważniejszych rzeczy jakie musisz wiedzieć jako mężczyzna

Prawo Briffaulta: Kobiety rządzą

 

Prawo Briffaulta utrzymuje, że “samica, a nie samiec, określa wszystkie warunki panujące w rodzinie zwierząt. Tam, gdzie samica nie może czerpać korzyści ze stowarzyszenia z samcem, taki związek nie ma miejsca.” Dziś powiedzielibyśmy raczej “związek” niż “stowarzyszenie”.

Za tę odrobinę mądrości należy podziękować Robertowi Briffaultowi (1876-1948), angielskiemu chirurgowi, antropologowi i autorowi. Nie przedstawiam prawa Briffaulta jako faktu, ani nie odrzucam go jako fikcji. Jest to coś, o czym warto pomyśleć – a Briffault daje nam jeszcze więcej do zastanowienia.

Wiemy już, oczywiście, że kobiety mają ostateczną moc weta w grze godowej. To kobiety dają kciuki w górę lub w dół na wszelkie zaloty i propozycje ze strony mężczyzn. Robert Briffault ubarwia ten truizm twierdząc, że intymne związki między mężczyznami i kobietami są wynikiem kalkulacyjnej analizy kosztów i korzyści dokonywanej przez kobiety. Czy uzyska ona lub nie uzyska zysk netto z każdego związku z mężczyzną? Nie musi to oznaczać zysku pieniężnego, choć może. Innym rodzajem zysku może być status społeczny, zgodność seksualna, przewidywane przyszłe szczęście, bezpieczeństwo emocjonalne i zdolność mężczyzny do ojcostwa. Mężczyźni, włóżcie to do swojej fajki i palcie.

Trzy następstwa prawa Briffaulta:

1. Nawet jeśli kobieta zgromadziła w przeszłości korzyści ze swojego związku z mężczyzną, nie jest to gwarancją kontynuowania przez nią związku z nim. (Tłumaczenie: Co zrobiłeś dla mnie ostatnio?).

2. Jeśli kobieta obiecuje mężczyźnie, że będzie kontynuować swój związek z nim w przyszłości w zamian za korzyść otrzymaną od niego dzisiaj, jej obietnica staje się nieważna w momencie, gdy korzyść przestaje być świadczona. (“Chętnie zapłacę ci we wtorek za dzisiejszą pizzę“).

3. Obietnica mężczyzny dotycząca przyszłych korzyści ma ograniczoną zdolność do zabezpieczenia stałego związku z kobietą, a jego obietnica ma dla niej znaczenie tylko w takim stopniu, w jakim oczekiwanie kobiety na korzyść jest krótkie i w jakim ufa mu, że dotrzyma obietnicy.

W ekonomii istnieje pojęcie malejącej użyteczności krańcowej: Korzyść uzyskana z produktu zmniejsza się z każdą kolejną skonsumowaną jednostką. Rozważmy bufet, w którym wszystko można zjeść. Jeśli przychodzisz głodny, pierwszy talerz z bufetu zapewnia 100% użyteczności w zaspokajaniu twojego głodu. Drugi talerz zapewnia mniejszą użyteczność, chociaż nadal możesz być trochę głodny, kiedy zaczniesz opróżniać drugi talerz. Ale kiedy zjesz drugi talerz, nie jesteś już głodny. Jeśli wrócisz do bufetu po trzeci talerz, to po jego zjedzeniu prawdopodobnie poczujesz się przepełniony. Pod względem użyteczności jesteś teraz na terytorium negatywnym.

Jeśli przyjmiemy prawo Briffaulta jako wartość nominalną, to po osiągnięciu pożądanych korzyści kobiety czerpią coraz mniejszą użyteczność krańcową ze swoich związków z mężczyznami. Robercie Briffault – jakie to romantyczne!

Dale Hartley jest emerytowanym profesorem biznesu i psychologii.

Źródło: Briffault’s Law: Women Rule

 

Zobacz na: Atrakcyjność nie jest kwestią wyboru i świadomej decyzji – David DeAngelo
Mit bratniej duszy – mit tego jedynego/tej jedynej – Rollo Tomassi
Seksualna Wartość Rynkowa (SMV) – Rollo Tomassi
Każdy mężczyzna powinien o tym wiedzieć

Paradoks wyboru – Barry Schwartz
Dlaczego kobiety mają nierealistyczne standardy odnośnie mężczyzn, randkowania i małżeństwa – Rebecca Lynn Pope

Postępowe kobiety zabijają związki – wywiad Bettiny Arndt z Suzanne Venker.
Dlaczego seks jest tak ważny dla mężczyzn – Bettina Arndt

Wzorcowy przykład reakcji na zerwanie – Jerry Seinfeld

Poprawną reakcją na zerwanie jest krótka odpowiedź: “Okej” [napisy PL]

 

Pokusa – test z pianką – [napisy PL] – The Marshmallow Test

Generalnie chyba większość religijnych zakazów prowadzi do jednego, a mianowicie do nauki odroczenia gratyfikacji w czasie. A jeżeli umiesz ją odroczyć to jesteś w stanie zapanować nad automatycznymi odruchami.

 

Gdy kobieta mówi Teraz już wiem czego chcę i na co zasługuję - hipergamia

 

Dylemat więźnia i równowaga Nasha