Dzieje się tak w przypadku większości kobiet, które mają romanse.

Dr David Buss: U kobiety szczególnie wzbudzał wściekłość przypadek, gdy ich “zapasowy” partner zakochiwał się w innej kobiecie czy też wiązał się na poważnie z inną kobietą.

Michael Sartain: Doktorze Buss, mogę zarówno na podstawie empirii jak i dowodów anegdotycznych potwierdzić, że to jest w 100 proc….

To dotyczy większości kobiet, które mają romanse

Michael Sartain: Strategia podwójnego kojarzenia [pluralizm strategiczny] a strategia zamiany partnera. To jest coś, doktorze Buss, gdy rozmawiam z niektórymi z moich koleżanek, z czym mają problem ze zrozumieniem. Gdy tłumaczę im, że monogamia być może nie jest naturalną cechą naszego gatunku i kiedy przechodzimy do omawiania strategii zmiany partnera [ang. mate switching strategy], dla nich to jest coś nie do pojęcia. Czy możesz więc wstępnie omówić swoją hipotezę?

Monogamia i jej wpływ na rozwój społeczny – Józef Kossecki

Dr David Buss: Punktem wyjścia jest problem zdradzania partnerek przez mężczyzn, mężczyzn w trwałych związkach czy żonatych. Dlaczego romansują z inną? Odpowiedź jest dość prosta z ewolucyjnego punktu widzenia. Główną motywacją to pragnienie różnorodności seksualnej. Czysta ciekawość. Pojawia się kobieta, z którą nie bzykałeś się, nadarzyła się sposobna okazja… Mężczyźni są bardzo wyczuleni na sposobności seksualne, zwłaszcza gdy są niskiego ryzyka i wiążą się z niskim kosztem przy braku ewentualnych uciążliwych i ograniczających zobowiązań.

Natomiast powód, dla którego kobiety mają romanse, jest bardziej interesującym pytaniem. Ponieważ ich pragnienie różnorodności seksualnej, które również przejawiają, nie ma tak silnego charakteru jak w przypadku mężczyzn. Gdy spytać kobietę dlaczego zdradziła, niewielka liczba odpowie, że nadarzyła się akurat okazja czy że spotkała nowego faceta i chciała się z nim pobzykać. Czy też po prostu chciała zaspokoić swoje seksualnie pragnienia. Bardzo rzadko taka odpowiedź pada.

Kobiety są bardziej skłonne do zdrady niż mężczyźni – oto dlaczego
Kobieta zostaje skasowana na TikToku za mówienie o zdradzających kobietach
Czy temat rozwodów w manosferze jest przesadzony?

Dlaczego kobiety zdradzają? Oto zagadka. Jedna z hipotez – strategia podwójnego kojarzenia [z ang. dual-mating strategy] – głosi, uogólniając, że kobieta od jednego partnera uzyskuje stabilny związek i zaangażowanie a dobrą pulę genową od innego partnera. To oznacza, że możemy przewidywać, że kobiety w okresie owulacji, czyli gdy kobiety nie używają pigułek antykoncepcyjnych, hormonalnych środków antykoncepcyjnych, wtedy kobiety są skore uprawiać seks z facetem, który ma dobre geny, a kiedy ten okres minie, będą uprawiać seks ze swoim stałym partnerem, który ma cechy dobrego ojca dla jej dzieci i jest silnie zmotywowany by w nią zainwestować, ale niekoniecznie najlepsze geny.

Mike: Ja tłumaczę to kobietom tak, że wychodzą za księgowego, ale sypiają z barmanem.

Dr David Buss: Tak. Ja bym to ujął tak: kobieta wychodzi za mąż za potencjalnie dobrego ojca dla jej dzieci…

Mike: Tak!

Dr David Buss:w typie harcerza – uczciwego, na którym można polegać – ale preferuje seks z facetem w typie seksownego łajdaka [badboy’a].

Mike: Dokładnie.

Ukryta strona oszustwa dotyczącego wrabiania w ojcostwo

Dr David Buss: Ekscytujący, przystojny, nieco arogancki, podejmujący ryzyko facet, który posiada bardziej męskie cechy, być może bardziej symetryczne rysy. Tyle jeśli chodzi strategię podwójnego kojarzenia. W hipotetycznym idealnym świecie jest to całkiem dobra i skuteczna strategia. Często jest tak, że mężczyźni… Czasami mówi się tu o podziale na Chadów i ojców…

Mike: Zgadza się.

Dr David Buss: … w kontekście doboru partnera. Tutaj mamy szereg problemów: po pierwsze, wczesne badania wskazały na silne wpływ czynników związanych z owulacją – gdzie kobiety w okresie owulacji preferują bardziej męskich, facetów o symetrycznych cechach wyglądu, ale kolejne badania sprzed kilku lat i nowsze badania na szerokiej próbie prowadzone w Europie – w Wlk. Brytanii i Niemczech, nie wykazały żadnych efektów z tym zjawiskiem związanych, tzn. nie odtworzyły wyników poprzednich badań lub wpływ ten był słabszy. To jest jeden z kluczowych dowodów na wyższość hipotezy strategii podwójnego kojarzenia.

Mike: Na chwilę może wróćmy do początku naszej rozmowy, kiedy mówiłem o testowalnej teorii psychologii ludzkiej. W tym przypadku mamy sytuację, gdzie poprzednia hipoteza została sfalsyfikowana, ty zaakceptowałeś te nowe dane i stąd hipoteza ulegała zmianie. O tym właśnie chciałem wtedy przypomnieć, teraz nasza testowalna rama badawcza uległa zmianie, ponieważ pojawiły się nowe informacje. To tyle słowem wyjaśnienia dla tych, którzy myślą, że opierany się na jakimś dogmacie – otóż nie. To jest testowalna struktura badawczo-pojęciowa i wraz z pojawianiem się nowych informacji zmianie podlegają nasze hipotezy. To jest właśnie doskonały przykład tego procesu.

Kryzysowi replikacji w psychologii kończą się wymówki

Dr David Buss: Tak, masz rację, to jest świetny przykład. W mojej książce argumentuję, że hipoteza zmiany partnera jest lepszą hipotezą gdy pytamy o przyczyny dla których kobiety zdradzają partnerów. Co pokazują nam dowody? Zacznijmy od tego, że kobiety dopuszczające się zdrady zdają się czuć nieusatysfakcjonowanie swoim obecnym związkiem, zarówno pod względem seksualnym jak i w sferze emocjonalnej. To się może wydawać banalnym stwierdzeniem, bo przecież to oczywiste, że osoby robiące skok w bok są niezadowolone ze swojego związku.

Zdradziła? Prawdopodobnie na to zasłużyłeś.
Co to jest Przerażenie [dread]; albo, dlaczego nikt nie ma jakiejkolwiek ramy – Rian Stone
System Operacyjny Umysłu – ROZDZIAŁ VI: Anatomia decyzji

I tutaj mamy ciekawą rzecz – to stwierdzenie jest słuszne w przypadku kobiet, ale nie mężczyzn. Gdy porównać grupy mężczyzn zdradzających i niezdradzających, nie różnią się poziomem zadowolenia ze związku czy małżeństwa, ale w przypadku kobiet jest odwrotnie – kobiety które mają romanse są o wiele bardziej nieszczęśliwe, a kobiety dotrzymujące wierności znacznie szczęśliwsze w związku.

Po drugie, kobiety, które mają romanse w ostrym przeciwieństwie do mężczyzn, większość z nich zakochuje się lub przywiązuje emocjonalnie do swojego nowego partnera. Jeśli prawdą jest, że kobiecie zależy wyłącznie na dobrych genach partnera i w okresie owulacji zależy jej jedynie by te geny pozyskać i się ulotnić, to w takim przypadku emocjonalne przywiązanie się do owego partnera jest fatalnym rozwiązaniem. Pożądanym rozwiązaniem jest w tej sytuacji trzymanie przy sobie partnera w typie dobrego ojca i uprawianie seksu z parterem o dobrych genach. To tyle.

Gdy połączyć te dwie rzeczy, tj. emocjonalne przywiązywaniem się do nowego partnera z niezadowoleniem ze związku z głównym partnerem, to zdaje się sugerować jeden z wariantów strategii zmiany partnera. Jednym z nich jest próba zapewnienia sobie gwarancji od partnera przez kobietę, coś na zasadzie ubezpieczenia samochodu czy domu na wypadek gdy wydarzy się coś niekorzystnego i na tej zasadzie to samo gdy w naszym związku stanie się coś niepożądanego. Nie jest tajemnicą, że z ewolucyjnego punktu widzenia nasz główny partner jest narażony na urazy, na śmierć, może utracić swój status społeczny.

Mike: Albo jej plemię zostało podbite przez inne plemię. Czasami podnoszę ten argument w dyskusjach z kobietami i mężczyznami, to jest dość pesymistyczny sposób patrzenia na proces ewolucyjny człowieka, ale kiedy spojrzymy na podboje Czyngis-chana, który w pewnym okresie wymordował 10 proc. ludzkiej populacji i zastanowić się nad losem kobiet w tym czasie, które zachowanie było lepsze adaptacyjnie: przyjmowanie nowego partnera przez kobietę czy dochowanie wierności? Kobieta, która nie przyjęła nowego partnera na pewno nie jest w grupie naszych przodków.

To był jeden z problemów adaptacyjnych kobiet – ryzyko utraty partnera w wyniku wojny, przemocy czy wypadku podczas polowania, gdy mówimy o naszych przodkach, to takie zachowanie miałoby sens adaptacyjny. Zatem taka strategia zmiany partnera w przypadku kobiet czy nawet mężczyzn w tym sensie miała charakter adaptacyjny.

Dr David Buss: Jak wiemy z historii ewolucji człowieka. Tak, zjawisko konfliktów międzygrupowych czy nawet przemoc wewnątrzgrupowa, zatem takie zabezpieczenie przed utratą partnera, wymiana przez kobiety partnera na lepszy model, że tak powiem, kiedy jej obecny partner stracił status pożądanego partnera – stracił pracę, nie jest zdolny zapewnić byt rodzinie, popadł w alkoholizm, uzależnił się od narkotyków, wtedy wymiana partnera na lepszego czy nawet wykorzystanie aktu zdrady jako metodę sondowania [testowania] puli potencjalnych partnerów w celu znalezienia ewentualnego nowego partnera.

W moim mniemaniu patrząc na dowody, kiedyś sam uważałem, że hipoteza podwójnego kojarzenia była najlepszą hipotezą wyjaśniającą dlaczego kobiety zdradzają partnerów, ale obecnie już tak nie uważam. Sądzę, że strategia zmiany partnera znaczenie lepiej wyjaśnia powody dla których znaczny odsetek kobiet zdradza partnera. Jest oczywiście możliwe, że obie hipotezy mają swoją wartość. Ale myślę, że na obecnym stanie nauki hipoteza strategii podwójnego kojarzenia jest w najlepszym przypadku mniej wiarygodna niż wcześniej po wykazaniu, że jest problem z powtarzalnością jej wyników.

Mike: Posłużę się cytatem z twojej książki, gdzie 79 proc. kobiet stwierdziło – w badaniach kobiet, które dopuściły się zdrady – 79 proc. kobiet stwierdziło, że zakochało się w swoim nowym partnerze i tylko 30 proc. mężczyzn przyznało to samo, co może stanowić dowód na twoją intuicję, że kiedy kobiety, że gdy kobieta zdradza, to z zamiarem zakończenia poprzedniego związku, ale w przypadku mężczyzn niekoniecznie do tego dochodzi.

Dr David Buss: Owszem i też niekoniecznie nawet muszą mieć świadomość tego zamiaru. Może prostu spotkała kogoś, uznała go za atrakcyjnego i chciała iść z nim do łóżka. Ale gdy spytać później o motywację jej zdrady, to wtedy wyjawiają nam swoje motywacje tak jak to przedstawiłeś.

Mike: Może teraz przejdę do tematu o wspomnianym partnerze zapasowym, bo przed sięgnięciem po twoją ostatnią książkę nie miałem pojęcia o strategii partnera zapasowego.

Skakanie z gałęzi na gałąź jak małpa [Monkey Branching]

Dr David Buss: Tak, to w zasadzie podobny tok rozumowania wychodzący z założenia o ryzyku utraty partnera w wyniku niepożądanego zdarzenia. Oprócz rzeczy, o których rozmawialiśmy, czyli ryzyko zranienia, śmierci, utraty statusu społecznego, czy innych, istnieje ryzyko, że partner sam kobietę porzuci. Wtedy kobieta, którą partner zostawi, w kontekście posiadania partnera zapasowego, gdy taka kobieta nie zadbała wcześniej o zapewnienie sobie partnera awaryjnego postawiłaby się w sytuacji, gdzie nie miałaby wyjścia i zmuszona byłaby szukać partnera od zera, a jeśli zadbałaby o kilku kandydatów zapasowych, może swobodnie zmienić partnera w przypadku niekorzystnego obrotu spraw jak w obecnym związku. Badania na ten temat robiłem z dr Joshua Duntley’em, moim byłym studentem i obecnie profesorem kryminalistyki i okazało się, co był zresztą dla nas dość zaskakujące, że u kobiety szczególnie wzbudzało wściekłość, gdy ich partner zapasowy zakochał się w innej kobiecie czy też wiązał się na poważnie z inną kobietą.

Mike: Doktorze Buss, mogę zarówno na podstawie empirii jak i dowodów anegdotycznych potwierdzić, że to jest w 100 procentach prawda. Osobiście byłam w sytuacjach, gdy zrywałem z kobietą związek jak wierzyłem na wzajemnie pokojowych warunkach, a kiedy zacząłem spotykać się osobą tak samo lub bardziej atrakcyjną, jej reakcja była kompletnie irracjonalna, nie potrafiłem tego pojąć, przecież ona miała teraz innego, po co walczymy? O co chodzi? Kiedy dowiedziałem się o hipotezie partnera zapasowego, pomyślałem sobie, że znów psychologia ewolucyjna przychodzi na ratunek.

Dr David Buss: Tak, dokładnie tak.

Mike: Przykład, który podajesz w książce, dotyczy kobiety, która zostawia męża – oboje są naukowcami – ona go zostawia i znajduje sobie innego, on opiekuje się dziećmi, a potem, kiedy znajduje sobie partnerkę, ona wpada do mieszkania i zaczyna niszczyć różne rzeczy.

Co robić gdy żona zdradziła | Operacja “Spalona Ziemia”

Dr David Buss: Tak , dokładnie tak. Zachowanie takie wydaje się kompletnie nieracjonalne, gdyż to ona zdradziła, to ona chciała zakończyć związek, skąd zatem ta złość, gdy jej były partner znajduje sobie nową partnerkę? Otóż zmiana partnera w ujęciu hipotezy partnera zapasowego oferuje nam wyjaśnienie. On był początkowo gotów poczekać aż jej romans wygaśnie i wtedy jako opcja zapasowa ona mogłaby liczyć na jego przychylność gdy wróci do niego, ale gdy odpuści i znajdzie sobie nową partnerkę, zakocha się, czy nawet jak w tym przypadku pobiorą się, wtedy jej plan awaryjny przestaje istnieć. Przykładów tego typu sytuacji można spotkać na każdym kroku.

Mike: Zakładam się, że gdyby ją o to spytać, ona zapewne nie potrafiłaby wyjaśnić swojego oburzenia. Znów, to pewnie było coś… Dlatego gdy dyskutujemy o rzeczach powszechnie spotykanych u ludzi, to cokolwiek to jest powszechne u człowieka, musi mieć swoje uzasadnienie ewolucyjne.

Zobacz na: Jak zdradzać i nie dać się złapać – Shallon Lester
Zjawisko pilnowania partnera u ludzi
Istnieje różnica pomiędzy przygodnym seksem w przypadku mężczyzn i kobiet, i nauka to potwierdza
Feministki uważają, że seksistowscy mężczyźni są bardziej seksowni niż „przebudzeni” [zlewaczali]
Lewicowa osobowość: Lewicowa ideologia jako zjawisko biologiczne

Jesteś pasterzem a nie inżynierem – Prof. Russell Barkley o rodzicielstwie
Koncepcja Czystej Karty [Czysta Tablica/Tabula Rasa] – Steven Pinker
Różnice między płciami w preferencjach dotyczących łączenia się w pary: hipotezy ewolucyjne przetestowane w 37 kulturach – David M. Buss

 

To dotyczy większości kobiet, które mają romanse