Czy temat rozwodów w manosferze jest przesadzony?

W niedawnym poście Susan Walsh The Grim Beeper, użytkownik Doug1 napisał komentarz w którym wspomniał o frywolnych rozwodach:

    „Mężczyźni są zdruzgotani i zaskoczeni rozwodem o wiele bardziej niż kobiety. Zazwyczaj kobieta, która składa pozew o rozwód, od jakiegoś czasu powoli mentalnie przygotowywała się do tego, że to zrobi, konsultując się w dużej mierze ze swoimi przyjaciółkami. Być może dlatego, że zdradzała i w ten sposób rozpuściła swoje poczucie więzi, gdy mężatki przeżywają dobry emocjonalny seks z innym mężczyzną, ale nie wtedy, gdy mężczyźni to robią.

    Ma na myśli znacznie rzadszy rodzaj rozwodu, w którym mąż rozwodzi się z żoną dla młodszej, seksowniejszej modelki.”

Susan odniosła się do jego komentarza i odpowiedziała konkretnie na pierwszy akapit Doug1:

„Podaj statystyki tego albo zamknij się. Mężczyźni zdradzają częściej niż kobiety. Jak to uwzględniacie w rozwodach inicjowanych przez kobiety? On zrywa umowę, ona składa dokumenty. Brzmi uczciwie. Tak, zdarzają się frywolne rozwody, ale chciałabym wiedzieć, jaki jest odsetek rozwodów inicjowanych przez kobiety. Myślę, że ten temat jest przesadzony i przejaskrawiony w zamkniętej przestrzeni manosfery.”

Twarde statystyki dotyczące niewierności mężczyzn i kobiet są zaskakująco trudne do zdobycia.  Jeśli Susan ma statystyki na poparcie swojego twierdzenia, chętnie je zobaczę.  Konsensus wydaje się być taki, że mężczyźni zdradzają nieco częściej niż kobiety, ale kiedy kobiety oszukują, konsekwencje dla małżeństwa są poważniejsze.

Jednym ze źródeł, którym podpiera się Doug1 jest Michelle Langley, autorka książki Women’s Infidelity na [Niewierność kobiet].  Wspomniałem o niej w tym poście i tym poście.  Na swojej stronie internetowej M. Langley stwierdza co następuje:

Dzisiejsze związki kobiet podążają za bardzo przewidywalnym wzorcem:

—        Naciskają na mężczyzn, aby się zaangażowali [małżeństwo]
—        Dostają to, czego chcą
—        Tracą zainteresowanie seksem
—        Zaczyna pociągać je ktoś inny
—        Zaczynają zdradzać
—        Stają się złe i urażone
—        Zaczynają mówić swoim partnerom, że potrzebują czasu dla siebie
—       Winią swoich partnerów za swoje zachowanie… i ostatecznie, po uczynieniu siebie i wszystkich wokół nieszczęśliwymi przez nieokreślony, ale zazwyczaj, długi okresu czasu, kończą swoje związki lub małżeństwa.

Miesiąc miodowy się skończył – Ten wykres dowodzi tego, co żonaci mężczyźni już wiedzą.

Kobiece etapy niewierności – Michelle Langley
Rotacyjna poliandria – i jej egzekutorzy – F. Roger Devlin

Czy wszystko ze mną jest w porządku - Tracą zainteresowanie seksem

Cześć Wam, słuchajcie od jakiegoś czasu się zastanawiam czy wszystko ze mna ok czy jestem totalna niewdzięcznica. Mam 28 lat, narzeczonego który o mnie dba i stara się, zrobi wszystko żebym była szczęśliwa. Mamy piękny dom który właśnie wykończymy, dwa psy. W końcu mam wymarzonego mopsa. Oboje mamy dobre prace, mała grupę dobrych znajomych. No ogólnie pewnie życie o którym niejedna osoba może pomarzyć. Ale mnie jakoś to nie cieszy… ciągle jestem niezadowolona, marudna…. Wyjdziemy gdzieś to narzekam ze nie siedzimy w domu, ze ciągle coś robimy. Zostaniemy na weekend w domu marudzę, ze ciągle siedzimy w domu. Czuje, ze nie potrafię okazywać wdzięczności i względem partnera i względem ogólnie życia…. Czy tez tak macie? Łapiecie się na tym? Co ze mną nie tak? Niczego mi nie brakuje a i tak ciągle znajdę powód to tego żeby pomarudzić czy ponarzekać. A chyba nie byłam taka, to przychodzi z wiekiem? Im więcej to sobie uświadamiam tym bardziej się na siebie wkurzam a i tak nie umiem tego zmienić.

Zdradzanie – kobiety vs mężczyźni [metafizyka]

 

Nie kupuję wszystkiego, co sprzedaje Langley, ale myślę, że jest w tym ziarno prawdy.  Z pewnością widziałem podstawowy wzór.  Mój problem z Michelle Langley polega na tym, że myślę, iż sięgnęła po poczucie przesadnego determinizmu biologicznego, aby rozgrzeszyć własną niewierność i rozwód.

Roger Devlin napisał tutaj o książce M. Langley:

    „Kobiety czasami odpowiadały rodzajem kontr manipulacji: “myślały, że jeśli będą zimne i będą okropnie traktować swoich mężów, mężczyźni odejdą, albo poproszą je o odejście”. Czasami tak się dzieje – co, nawiasem mówiąc, wyjaśnia, dlaczego statystyki dotyczące inicjacji rozwodów mogą być mylące. Znaczna część z około trzydziestu procent rozwodów, które są formalnie inicjowane przez mężczyzn, wynika z tego, że żona celowo wmanewrowała męża w podjęcie tego kroku.

Kwestia związana z tym, kto tak naprawdę inicjuje rozwód, jest trudna. Jak zauważają Roger Devlin i Michelle Langley, kobiety są często inicjatorami rozwodów, nawet jeśli mąż składa wniosek, a czasem nawet jeśli zdradza. Przychodzi mi na myśl kobieta z artykułu Marie Claire, która poślubiła mężczyznę, którego nie kochała, a potem zdała sobie sprawę, że go nie kocha:

     „Amanda Clark spotykała się z przystojnym biznesmenem przez cztery lata, zanim się zaręczyli, i chociaż nie sprawiał, że jej serce biło szybciej, nadal go kochała. „Byliśmy najlepszymi przyjaciółmi i myślałam, że byłby świetnym mężem i ojcem, mimo że ‘nie byłam w nim zakochana [zadurzona]’ ” — mówi. „Szłam do ołtarza, myśląc: Co do huja? Podczas składania przysięgi nie utrzymywałam kontaktu wzrokowego z moim narzeczonym”.

     Pięć lat i dwoje dzieci później, ich życie seksualne już nie istniało, Amanda chciała odejść. „Często chciałabym, żeby mnie zdradzał” — mówi. W końcu jej mąż, wyczuwając jej nieszczęście, zakończył to.”

(…)

Amanda Clark nie jest pierwszą kobietą, która powiedziała “tak”, w sytuacji gdy jej serce nie było zaangażowane. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Jennifer Gauvain, terapeutkę z Denver, 30 procent rozwiedzionych kobiet twierdzi, że idąc do ołtarza wiedziały, że popełniają błąd – i mimo to szły dalej. Tylko garstka wycofała się. Oczywiste pytanie: Jeśli wiesz, że wychodzisz za niewłaściwego faceta, dlaczego to robisz?

Na początek, obwiniaj Kopciuszka. “Kobiety są wychowywane z nierealistycznym wrażeniem tego, jak powinna wyglądać miłość”, mówi J. Gauvain. “Dziewczynki czytają bajki, w których kobieta zostaje uratowana przez księcia, a kiedy są starsze, to samo przesłanie jest pompowane przez komedie romantyczne, w których miłość zawsze zwycięża, pomimo niemożliwych scenariuszy. Kobiety uczą się więc, że miłość zawsze może działać, nawet gdy jest niezdrowa” – Marie Claire, Did You Marry the Wrong Guy?

W przypadku Amandy Clark, gdyby jej mąż zrobił to, na co miała nadzieję, i zdradził, to nadal nie pasowałoby do charakterystyki Susan, że powodem, dla którego kobiety dwukrotnie częściej niż mężczyźni inicjują rozwód, jest zdrada męża. Chciała się ewakuować i miała nadzieję, że doprowadzi go do zdrady jako pretekstu do rozwodu. Chociaż nie była w stanie go do tego zmusić, była w stanie zmusić go do złożenia pozwu.

Jak już wspomniałem wcześniej, profesorowie Margaret F. Brinig i Douglas W. Allen postanowili zrozumieć, dlaczego kobiety składają pozew o rozwód dwa razy częściej niż mężczyźni w swoim artykule „Te buty są stworzone do chodzenia”: Dlaczego większość osób składających pozew rozwodowy to kobiety [“These Boots Are Made for Walking”:  Why Most Divorce Filers Are Women]:

„Ze względu na trudności finansowe i społeczne, z jakimi borykają się po rozwodzie, większość ludzi zakłada, że od czasu wprowadzenia rozwodu bez orzekania o winie mężowie generalnie prowokowali rozwody. Jednak kobiety występują o rozwód i często są inicjatorami separacji, pomimo głębokiego przywiązania do swoich dzieci i dowodów na to, że wiele rozwodów krzywdzi dzieci.”

To, co odkryli, to kradzież rozwodowa, a prawna zachęta, jaką postrzegają kobiety do rozwodu, jest głównym powodem:

Nasze wyniki są zgodne z naszą hipotezą, że zachowanie przy składaniu pozwu jest napędzane przez własny interes w czasie rozwodu. Osoby składają wniosek o rozwód, gdy istnieją aktywa małżeńskie, które mogą zostać przywłaszczone poprzez rozwód, tak jak w przypadku odejścia, w sytuacji otrzymania korzyści z inwestycji edukacyjnych, takich jak zaawansowane stopnie naukowe. Jednak osoby mogą również złożyć wniosek, gdy są wykorzystywane w małżeństwie, jak wtedy, gdy druga strona popełnia poważne naruszenie umowy małżeńskiej, takie jak okrucieństwo. Co ciekawe, okrucieństwo stanowi jedynie 6% wszystkich spraw rozwodowych w Wirginii.  Stwierdziliśmy, że to, kto dostanie dzieci, jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, kto składa pozew rozwodowy, szczególnie w przypadku, gdy nie ma zbyt wielu kłótni o majątek, jak np. w przypadku długiej separacji.”

Rozwinąłem tematy kradzieży rozwodowej i wyzysku tutaj, ale podsumowując podczas małżeństwa są okresy, kiedy każdy z małżonków korzysta bardziej z honorowania umowy niż ten drugi.  We wczesnych etapach małżeństwa, gdy żona jest młoda, mężczyźni korzystają bardziej, jeśli umowa jest honorowana.  Później w małżeństwie, gdy żona jest starsza, korzysta bardziej, jeśli umowa jest honorowana.  Z tego powodu kobiety mają motywację do popełnienia kradzieży rozwodowej i eksploatacji, gdy są młodsze, a mężczyźni mają motywację do tego, gdy ich żony są starsze.  Ten ostatni scenariusz najlepiej opisuje powszechna opowieść o mężu, który po latach wiernego małżeństwa rzuca starszą żonę dla młodszej kobiety.  Okazja dla kobiet do kradzieży i wykorzystywania rozwodów jest przede wszystkim wtedy, gdy są młode, choć wydaje się, że stronniczy system prawny nieco to wydłuża.

Wiedza o tym, kiedy każdy z małżonków ma okazję do kradzieży rozwodowej, daje nam możliwość potwierdzenia ustaleń Margaret Brinig i Douglasa Allena.  Jeśli rozwody występują częściej, gdy żony są młode, to zgadza się z ich stwierdzeniem, że kobiety inicjują rozwód w odpowiedzi na zachętę do popełnienia kradzieży rozwodowej, lub napędzają swoich mężów do złożenia wniosku z powodu wyzysku (zobacz na ten post w celu akademickiego wyjaśnienia terminów).  Jeśli rozwody występują częściej, gdy żona jest starsza, wskazywałoby to, że mężowie robią to, co sugeruje konwencjonalna mądrość i porzucają swoje starsze żony dla młodszego modelu.

Dlaczego wiek kobiety w momencie zawierania małżeństwa ma znaczenie i co to mówi nam o błędzie wierzchołkowym

Wskaźniki rozwodów są najwyższe, gdy żona jest młoda i ma motywację do popełnienia kradzieży rozwodowej, a najniższe, gdy żona jest starsza i mąż ma motywację do popełnienia kradzieży rozwodowej.  Rozwód jest w rzeczywistości najmniej prawdopodobny, gdy konwencjonalna mądrość sugeruje, że występuje najczęściej, gdy żona jest starsza, a mąż ma możliwość porzucenia jej dla młodszej kobiety.  Oto dane z Wielkiej Brytanii [do 2009 roku]:

Wskaźnik rozwodów na 1000 zamężnych kobiet według wieku. Anglia i Walia, 2009

Ten sam schemat istnieje w przypadku USA:

Rozwody na 1000 zamężnych kobiet według wieku. Stany Zjednoczone, 2009

Rozwody na 1000 zamężnych kobiet według wieku. Stany Zjednoczone, 2009

Dane, które posiadam na temat niewierności napędzającej rozwody są mniej obszerne, ale z pewnością nie pasują do charakterystyki Susan i nie obalają tego, co już pokazałem.  Podzieliłem się wcześniej wynikami z ankiety AARP przeprowadzonej wśród mężczyzn i kobiet, którzy przede wszystkim rozwiedli się w wieku 40-49 lat.  Wydaje się, że następuje pewna racjonalizacja w odniesieniu do odpowiedzi “oboje z nas” od mężczyzn i kobiet, ale kobiety odpowiedziały, że zainicjowały rozwód w 66% przypadków, co jest zgodne z historycznym wzorcem, jaki pokazali M. Brinig i D. Allen:

 

Pytano również o to, jakie były podstawowe i wykańczające przyczyny rozwodu.  Przynajmniej w przypadku mężczyzn i kobiet rozwodzących się głównie w wieku 40-49 lat (i przy znacznie mniejszej części próby w wieku 50-59 lat i starszym w momencie rozwodu) niewierność była trzecim najczęściej wymienianym powodem, wymienianym jako główny powód rozwodu przez 16% respondentów:

Najczęściej wymieniane przyczyny rozwodów

USA: Najczęściej wymieniane przyczyny rozwodów. Źródło: Ankieta AARP Ryc. 4 Str. 24

 

Wcześniej podzieliłem się również wynikami z nienaukowej ankiety przeprowadzonej wśród kobiet rozważających rozwód na stronie Should I Divorce Him. W momencie pisania tamtego postu 25% kobiet, które wzięły udział w ankiecie, przyznało się do zdradzania męża jeden lub więcej razy. Tylko 19,4% kobiet stwierdziło, że ich mąż je zdradzał.  Biorąc pod uwagę tendencję ludzi do zaniżania własnej winy i zawyżania winy drugiej strony, jest to wynik zdumiewający.

Moja ostatnia obserwacja zaprzeczająca twierdzeniu Susan, że mężczyźni napędzają epidemię rozwodów poprzez niewierność, to pełna presja sądowa, jaką nasze media wywierają na kobiety, zachęcając je do rozwodu.  Otwórz prawie każdą niedzielną gazetę, a w jednej z sekcji skierowanych do kobiet prawie na pewno znajdziesz artykuł omawiający, jak wzmacniający jest rozwód dla kobiet. To samo dotyczy magazynów i filmów skierowanych do kobiet. To samo nie dotyczy mężczyzn. Kobiety są chętnymi klientami fantazji rozwodowych w sposób, w jaki mężczyźni po prostu nie są. Sugerowanie, że kobiety rozwodzą się niechętnie, a jednocześnie pochłaniają pornografię rozwodową, jest po prostu niedorzeczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę wszystkie inne potwierdzające informacje.

To jest to, co miałem pod ręką w odniesieniu do pytania.  Chciałbym zobaczyć dane Susan popierające jej twierdzenie, że parcie kobiet do rozwodu 2:1 jest napędzane przez zdradzających mężczyzn w znacznie większej liczbie.  Innymi słowy,

Podaj statystyki tego albo zamknij się.”

Uwaga: Jak już wcześniej stwierdziłem, szanuję Susan jako blogerkę.  Uważam, że jest myli się ona w tej kwestii i poparłem swoje stanowisko.  To nie jest zaproszenie dla komentatorów, aby zaatakować Susan osobiście, lub zaangażować się w “Walczcie, Ty i ona”.  Nie krępuj się jednak nie zgadzać z Susan lub moim własnym stanowiskiem i przedstawiać własne argumenty.

Źródło: Is frivolous divorce overstated in the manosphere?

 

Zobacz na: Kobiety są bardziej skłonne do zdrady niż mężczyźni – oto dlaczego
Ona nie jest twoja, to tylko twoja kolej – Rian Stone
Zdradziłam mojego IDEALNEGO męża i żałuję tego. [Kompilacja]
Co robić gdy żona zdradziła | Operacja “Spalona Ziemia”
Siedem sygnałów, że twoja żona cię zdradza

 

 

Pożądanie seksualne i komfort

Sheryl Sandberg

“Szukając partnera życiowego, radzę kobietom umawiać się ze wszystkimi: seksownymi łajdakami [złymi chłopcami], fajnymi kolesiami, chłopcami z lękiem przed zaangażowaniem, szalonymi chłopcami. Ale nie wychodź za nich za mąż. Rzeczy, które sprawiają, że źli chłopcy są seksowni, nie czynią z nich dobrych mężów. Kiedy nadejdzie czas na ustatkowanie się, znajdź kogoś, kto chce równego partnera. Kogoś, kto uważa, że kobiety powinny być inteligentne, opiniotwórcze, zdecydowane i ambitne. Kogoś, kto ceni sprawiedliwość i oczekuje, a nawet lepiej, chce mieć swój udział w domu. Tacy mężczyźni istnieją i uwierz mi, z czasem nic nie jest bardziej seksowne.” – Sheryl Sandberg, Lean In: Women, Work, and the Will to Lead (Pochyl się: Kobiety, Praca i Wola Przywództwa)

Rzuciłam go - nie dawał mi tego co chciałam

– Rzuciłam go! Nie dawał mi tego, czego oczekiwałam… – A czego oczekiwałaś? – Nie wiem, bo mi tego nie dawał…

Zdrada - kobieta i metafizyka