Hierarchia społeczno-seksualna – Vox Day

Hierarchia społeczno-seksualna – Vox Day

Hierarchia społeczno-seksualna – Vox Day
Rollo Tomassi o dychotomii związanej z samcami alfa i beta

Vox Day: Witam w Voxiversity. Nazywam się Vox Day. Ten materiał dotyczyć będzie hierarchii społeczno-seksualnej. To zagadnienie może brzmieć skomplikowane i być dla ciebie czymś nowym, ale jest to w istocie coś, co już intuicyjnie rozumiesz.

To coś, z czym macie do czynienia od momentu pójścia do szkoły, coś co was otacza na co dzień na każdym kroku, w ramach dowolnej organizacji, w dowolnej firmie i każdej grupie społecznej, której jesteś członkiem.

Hierarchia społeczno-seksualna to sposób, w jaki mężczyźni i chłopcy kształtują relacje między sobą. Kim jesteś, jak się zachowujesz i jakie są twoje naturalne skłonności.

Rozróżniam pięć poziomów hierarchii, które zostały opracowane z koncepcji, która została pierwotnie wypracowana przez uwodzicieli. Wcześni praktycy uwodzicielstwa, tacy jak Roissey, Roosh, często używali terminów alfa i beta.

Alfy to mężczyźni, którem się seksualnie powodzi, mężczyźni atrakcyjni dla kobiet, i którym łatwo przychodzi uwodzenie kobiet. Bety w ich żargonie to mężczyźni nieatrakcyjni dla kobiet, dający komfort.

Nie należy mylić hierarchii seksualno-społecznej z tą dychotomią, choć wydaje się czymś podobnym i posługuje z podobnie brzmiących terminów.

W hierarchii seksualno-społecznej mamy aspekty społecznej dominacji i hierarchii, i nie dotyczy wyłącznie relacji między mężczyznami a kobietami, ale także relacje męsko-męskie, oraz wewnętrznych przekonań kierujących zachowaniem danego mężczyzny.

Rozróżniam pięć głównych grup czy poziomów hierarchicznych: alfa, beta, delta, gamma i omega.

Na szczycie hierarchii jest alfa, rozgrywający w drużynie futbolowej, który randkuje z liderką drużyny cheerleaderskiej, typ rozrabiającego blondyna w każdym filmie dla nastolatków z lat 80.,

Jest to facet, z którym dziewczyny chcą być, a inni faceci chcą być jak on.

Co odróżnia alfy od innych mężczyzn oprócz jego atrakcyjnością dla kobiet? To, że jest przywódcą. Jest to mężczyzna, za którym inni mężczyźni naturalnie chcą podążać Imitują jego zachowania, Kiedy grupa podejmuje decyzje, jego opinia liczy się bardziej. Istnieje więc naturalna relacja przywódca-podwładny pomiędzy alfą a innymi mężczyznami.

Trzeba zaznaczyć, że to jest tak samo obowiązek, jak przywilej. Alfa wykazuje tendencję do bycia znacznie bardziej świadomym statusu, niż inni mężczyźni. Wykazuje tendencję do ochrony swojego statusu, tendencję do budowania przyjacielskich relacji z tymi, którzy jego status akceptują i ma tendencje do ostrego reagowania na osoby podważające jego status.

W przypadku alfy, jak i każdego pozostałych poziomów hierarchicznych, ma to swoje dobre i złe strony, plusy i minusy. Myśląc o hierarchii należy pamiętać, że celem jej nie jest bezustanna maksymalizacja swojej pozycji w hierarchii.

“- Nie chciałem wchodzić w zawody kto ma większego.”
“- Czasem to jest licytacja kto ma większego.”

Jeśli nie jesteś naturalnie predysponowany do konkretnej pozycji w hierarchii to najprawdopodobniej nie udźwigniesz ciężaru odpowiedzialności, jeśli zostaniesz postawiony w roli, gdzie się tego oczekuje.

Jesteś pasterzem a nie inżynierem – Prof. Russell Barkley o rodzicielstwie

Beta to druga pozycja w hierarchii.

Alfy to liderzy, a bety to porucznicy. Bety mogą powierzchownie przypominać alfy, ale brakuje im ambicji i świadomości statusu, którą alfa musi posiadać. Beta prawie zawsze będzie blisko kolegował się z alfą. Beta uwielbia, gdy ma nad sobą przywódcę lub gdy kreśli się przed nim wizję.

W pewnym sensie bycie betą jest prawdopodobnie najlepszą z pozycji, gdyż wiąże się z wieloma przywilejami bycia wyżej w hierarchii społecznej bez konieczności posiadania obowiązków, które spadają na alfę.

To dlatego w korporacjach często mamy do czynienia z takim oto problemem, że kiedy alfa-przywódca odchodzi ze stanowiska i ponieważ często próbują promować swoich lojalnych beta-podwładnych na stanowisko dawnego alfy, co prawie zawsze kończy się porażką. Dzieje się tak, ponieważ beta nie jest psychologicznie zdolny do pełnienia tej samej roli co alfa, którego wspiera.

Bety to generalnie przyjazne osoby, których towarzystwo jest mile pożądane. Są popularne wśród kobiet, bardzo popularne. Są bardzo popularne wśród kobiet, ale nie do tego stopnia, co alfy.

Ogólnie rzecz biorąc, nie uświadczysz żony martwiącej się o lojalność swojego beta-męża o wysokim statusie, choć prawie zawsze będzie się martwić o lojalność swojego alfa-męża.

Beta ma tendencję do bycia bardzo lojalnym. Lojalność jest ich cechą definiującą. Rzecz, której musisz być bardzo ostrożny w przypadku bety, to obszar który może ci przysporzyć szeregu problemów, gdy wykażesz się brakiem lojalności wobec niegoczy co gorsza wobec alfy, który jest autorytetem dla naszej bety.

Beta jest nie tylko porucznikiem alfy, ale także jego egzekutorem. W określonej grupie osoba, która weźmie cię na stronę i daje ci do zrozumienia, że może powinieneś nieco zmienić swoje zachowanie, tą osobą najprawdopodobniej będzie właśnie beta.

Trzecią i najczęstszą grupą są delty.

Wybrałem nazwę delta do ich opisu, ponieważ są najbardziej podatni na przesunięcie w górę lub dół hierarchii w zależności od sytuacji grupy.

Pamiętajmy, że te hierarchie mają charakter fraktalny. Ktoś, kto jest alfą w bardzo małej grupie może być zaledwie deltą w większej grupie, do której ta mniejsza należy. Jest to znany fenomen, że duża ryba w małym stawie nie jest dużą rybą w wielkim jeziorze, nie wspominając już o oceanie.

Delty są kręgosłupem społeczeństwa. Delty to najważniejsza część hierarchii. To one decydują o sukcesie grupy, mają decydujący wpływ na harmonijne funkcjonowanie grupy. Im bardziej grupa czy organizacja nastawiona jest na wspieranie delt, tym silniejsza się staje. To są faceci, którzy dowożą robotę. Delty mają tendencję do bycia dumnymi z siebie i ich główną cechą jest kompetencja.

Nie chcą być liderami, niekoniecznie dbają o to, by wola alfy była właściwie egzekwowana, chcą robić swoje, czuć się szanowani za swoją pracę i najbardziej pragną jednego – szacunku. Na nieszczęście w społeczeństwie kobiety nie bardzo czują pociąg do delt. Delta to taki stereotypowy przeciętny facet.

Oczywiście jak wiemy, z powodu hipergamii, kobiety raczej nie czują się usatysfakcjonowane w związkach z przeciętnymi facetami. Jednym z największych osiągnięć cywilizacji zachodniej jest instytucja monogamii, która uniemożliwia alfom i w mniejszym stopniu betom zagarniecie wszystkich pożądanych kobiet.

Monogamia – jeden mężczyzna, jedna kobieta, jeden mąż, jedna żona, jest doskonałym sposobem na zapewnienie, by delty mogły założyć rodzinę, co jest absolutnie kluczowe dla stabilnego i trwałego rozwoju społeczeństwa.

Monogamia i jej wpływ na rozwój społeczny – Józef Kossecki
Kto lub co zniszczyło małżeństwo?

Im trudniej jest produktywnym, solidnym deltom nawiązać udane relacje z kobietami, tym bardziej niestabilne będzie społeczeństwo. Dlatego społeczeństwa poligamiczne są naturalnie mniej stabilne, niż te monogamiczne, ponieważ niezadowolone delty nie pracują kompetentnie nad budową infrastruktury społeczeństwa.

Czwarta ranga hierarchiczna jest pod wieloma względami najbardziej intrygująca i kłopotliwa, czyli gammy, faceci generalnie o ponad naturalnej inteligencji, bardziej wrażliwe i introspektywne. To wszystko to brzmi pozytywnie i owszem gamma ma wiele pozytywnych cech.

Patologia pokoleniowa: Narcyzm to nie wielkość [wspaniałość]

Problem z gammami polega jednak na tym, że są co do zasady niezadowolone ze swojej pozycji w hierarchii społecznej. Gammy często wierzą, że powinni być przywódcami z racji swojej inteligencji, a to oczywiście czyni z nich niezwykle destabilizującą siłą dla każdej organizacji, której są częścią.

Tak więc, kiedy widzisz kogoś, kto sprawia kłopoty organizacji, kiedy widzisz bojowników o sprawiedliwość społeczną opanowujących organizację i forsujących zmiany w zdrowo funkcjonującej organizacji, możesz być niemalże pewien, że mężczyźni w to zaangażowani to właśnie gammy.

Koniec bycia Miłym Gościem! – dr Robert Glover | Sprawdzony plan na zdobycie tego, czego chcesz w miłości, seksie i życiu

Można by o wielu atrybutach gamm dyskutować i w przyszłości planuje zrobić film skupiający się na tych aspektach gamm i innych grup w hierarchii. Ale najważniejsze, co trzeba zrozumieć, to że główną cechą gammy jest nieszczerość.

“- W tym miesiącu nie spałem przez 25 dni.

– Co?

W ogóle. Nie spałem przez 25 dni.”

Gamma jest nieuczciwy wobec siebie i wobec innych. Co gorsza, gdy zostanie zdemaskowany na oszustwie, zazwyczaj gotowy jest bronić się niczym szczur zapędzony do rogu. Zamiast przyznać, że nas zwodził.

“- Jak to w ogóle możliwe? To cię zabije…

– Już mówię. Leżysz w łóżku w stanie zbliżonym do strachu przez 8 godzin, a potem wstajesz.”

To oznacza, że ze względu na tę charakterystyczną nieuczciwość, gamma również wykazuje tendencję do unikania konfliktów i stosowania pasywnej agresji.

“- Starałem się zachować profesjonalnie.

– Zagrałeś kiepsko, unikałeś konfrontacji”.

Istnieje zatem naturalna rywalizacja i naturalna niechęć między alfą i gammą. Kiedy kierujesz organizacją czy jesteś odpowiedzialny za taką, gammy są tymi osobami, którymi musisz ściśle zarządzać, ponieważ takie osoby najczęściej zachowują się w sposób destabilizujący oraz najłatwiej się załamują pod presją i generują nieprzewidywalne problemy.

Kobiety raczej nie lubią gamm. Kobiety generalnie są obojętne wobec delt, ale gammy są dla nich wręcz odpychające.

“- Odpowiedz mi tylko na jedno pytanie.

– Tak, jesteś totalnym frajerem.”

To jest bardzo frustrująca sytuacja dla gamm, ponieważ mają tendencje do bycia romantykami.

“- 10 rzeczy, które kocham w Janey.”

Są to osoby mające skłonności do obsesyjnego zabiegania o kobietę pisać do niej wiersze, nie zdając sobie sprawy, że siła jego pragnienia jej osoby w żaden sposób nie sprawia, że ona jego zapragnie. Introspektywność to jest jedno z określeń opisujących gammę, narcyzm także mu pasuje. Mimo wszystkich starań ze strony gammy jest on wciąż częścią hierarchii społecznej. Gammie zazwyczaj udaje się w końcu znaleźć kobietę, z którą tworzy udany związek.

Piąta pozycja w hierarchii jest najtragiczniejsza i najtrudniejsza. Omega.

Omega jest kwintesencją wyrzutka społecznego. Omega to facet, który nie jest w ogóle traktowany jako potencjalny partner przez kobiety.

“- Ok, miarka się przebrała”.

Kiedy gamma żali się przy piwie swojemu przyjacielowi na imprezie gdzieś w rogu pokoju, omegi w ogóle nikt nie myślał zaprosić na imprezę. Omega dosłownie nie istnieje. Omega ma tendencję do zrażania do siebie kobiet swoim odrzucającym zachowaniem, nawet przez sam fakty bycia w ich obecności, nawet jeśli nic nie mówią, często denerwuje to kobiety.

…I nie słuchaj mnie jak „Sperg” – Whisper
Nie jesteś Dorianem Yatesem

Niekoniecznie są niekompetentni, lecz po prostu społecznie upośledzeni, zwykle na wiele sposobów. Omegą może być ktoś taki jak szkolny zamachowiec, dla przykład Adam Lanza, ktory strzelał do uczniów w szkole Sandy Hook, on byłby świetnym przykładem omegi. Omegi są raczej osobami zamkniętymi, nie mają zbyt wielu męskich przyjaciół i generalnie nie mają jakichkolwiek relacji z kobietami. Wielu z nich prowadzi spokojne życie, raczej w samotności, choć jak to pokazano w filmie “Życie biurowe”, potrafią wpaść w furię.

Kiedy słyszysz o cichym facecie, który nikomu nie przeszkadza, który nagle nie wytrzymuje i podkłada ogień pod swoje miejsce pracy, to możesz być niemal pewny, że masz do czynienia z omegą. Dlaczego te rzeczy mają znaczenie? Dlaczego mówimy o tych poziomach hierarchicznych? Po to, by alfy mogły poczuć się lepiej? Czy po to, by omegi mogły się nad sobą użalać? Nie, bynajmniej.

Hierarchia seksualno-społeczna ma znaczenie, ponieważ wzorce ludzkiego zachowania które opisuje pozwalają identyfikować, zrozumieć i przewidywać, zachowanie innych osób, gdy już skutecznie zidentyfikowaliśmy ich pozycję w hierarchii.

Nie tylko to, ale możesz też posłużyć się hierarchią, aby uniknąć oczywistych problemów w swojej organizacji czy grupie.

Na przykład, jeśli zatrudniasz młodą, atrakcyjną stażystkę nie dawaj jej za mentora alfy, a zwłaszcza, jeśli jest to żonaty alfa, ponieważ istnieje duża szansa, że będą mieli romans.

Z tego samego powodu prawdopodobnie nie chcesz oddelegować gammy do kierowania ludźmi, zwłaszcza zróżnicowanej grupy osób, ponieważ gammy mają skłonność do postrzegania władzy jako szansy na zrewanżowanie się za wszystkie swoje frustracje szkolne, mają tendencję do postrzegania władzy jako narzędzia zemsty na innych.

Jest to szczególnie widoczne w artykułach pisanych przez męskich dziennikarzy odnośnie nominacji Kavanaugh na sędziego Sądu Najwyższego.

Brett Kavanaugh, sportowiec z elitarnej szkoły przygotowawczej do studiów, jest uosobieniem znienawidzonego przez prasę stereotypowego alfy.

Ich problemy psychologiczne naocznie widać i można przeczytać w artykule, który atakuje tego pana, którego nigdy nie spotkali, z którym nie mają nic wspólnego. Nie wszystko jest ideologią podszyte. Wiele z nich ma charakter psychologiczny i wiele tych problemów ma korzenie w hierarchii seksualno-społecznej.

Im bardziej rozwiniesz zdolność do identyfikacji cech swojej pozycji w randze społeczno-seksualnej, tym łatwiej przyjdzie ci zmienić i zoptymalizować własne zachowanie. Jest to szczególnie przydatne, gdy masz do czynienia z innymi osobami. Ja wykorzystuję swoją wiedzę o hierarchii społeczno-seksualnej regularnie w moich relacjach biznesowych.

Wiem, że muszę uważać by nieumyślnie nie podważać pozycji alfy, że muszę upewnić się, że nie powiem niczego obelżywego o organizacji, dla której pracuje beta.

Mam też świadomość, gdy mam do czynienia z deltami, muszę upewnić się, że okazuje im szacunek za ich kompetencje i ciężką pracę, o który tak bardzo zabiegają.

W przypadku gamm zawsze się upewniam, że nie stawiam ich w sytuacji odpowiedzialności za krytyczne decyzje by uniknąć sytuacji, gdy się załamią i wypowiedzą wojnę swojej organizacji.

Te wzorce zachowania są bardzo wiarygodne, są bardzo, bardzo rozpoznawalne i kiedy je dostrzeżesz, trudno ci będzie je ignorować.

Gdy zaczniesz studiować grupy, do których należysz i nauczysz się identyfikować, kto jest alfą, kto betą, kto deltą, kto gammą odkryjesz, że potrafisz odnajdywać się w problemach społecznych danej grupy w sposób znacznie skuteczniejszy.

Oto Voxiversity, a ja nazywam się Vox Day.

Hierarchia społeczno-seksualna – Vox Day