Kanada: Ojciec ucieka na Filipiny, pozostawiając czwórkę dzieci bez wsparcia

Po tym, jak sędzia sądu rodzinnego przyznał jego byłej żonie alimenty w wysokości prawie 4000 dolarów miesięcznie, Hans Mills wysłał jej mrożący krew w żyłach e-mail, w którym poinformował, że opuszcza Kanadę na dobre. Pozostawił czwórkę dzieci bez wsparcia: 10-latka walczącego z rakiem, 14-latka z zespołem Downa i nastoletniego syna leczonego z uzależnienia od narkotyków.

Ojciec ucieka na Filipiny, pozostawiając czwórkę dzieci bez wsparcia

Donna Mills z dziećmi, Stevenem (10 lat), Jackie (14 lat) i Maggie (17 lat) przed ich domem. Jej były mąż, Hans Mills, uciekł na Filipiny po tym, jak sędzia sądu rodzinnego nakazał mu płacić prawie 4000 dolarów miesięcznie alimentów na rzecz małżonki i dzieci. Hans Mills twierdzi, że nigdy nie wróci do Kanady i nigdy nie zapłaci żonie alimentów.

 

Jego 10-letni syn walczył z rakiem.
Jego 14-letnia córka jest dzieckiem specjalnej troski zmagającym się ze wszystkimi wyzwaniami związanymi z zespołem Downa.
Jego 17-letnia córka, niegdyś uczennica 5-owymi ocenami, ma trudności w szkole i jest przygnębiona.
Jego 19-letni syn ma problemy z nadużywaniem substancji psychoaktywnych i obecnie uczestniczy w programie leczenia metadonem.

Jesienią 2011 roku, po tym jak sędzia w Ontario przyznał jego byłej żonie alimenty w wysokości prawie 4000 dolarów miesięcznie, Hans Mills, ekspert w dziedzinie oprogramowania edukacyjnego z rozległymi kontaktami zawodowymi w Azji Południowo-Wschodniej, wysłał Donnie Mills e-mail z informacją, że opuścił Kanadę na dobre.

“Rezultatem instrumentu prawnego, który niedawno zaprojektowałaś i wdrożyłaś, jest to, że nie mam możliwości wygodnego życia lub (bezpiecznej) emerytury w Kanadzie”, napisał 53-letni Mills w e-mailu datowanym na 2 listopada 2011 roku. “Dlatego opuściłem ten kraj, aby szukać bardziej zielonych pastwisk gdzie indziej i nigdy nie wrócę. Dobra robota Einstein”.

“Powodzenia i do widzenia”.

Wraz z tym listem wysłanym z nieznanego miejsca,  Mills dołączył do ponad 120.000 rodziców w Ontario, którzy zalegają z płatnościami alimentów na małżonka i dzieci. Łącznie są oni winni byłym żonom i dzieciom ponad 1,8 miliarda dolarów.

Jest to opowieść o rozpadzie małżeństwa, przedłużającej się batalii prawnej i decyzji byłego męża o ucieczce z Kanady i uniknięciu obowiązków sądowych.

The Star wytropił Hansa Millsa na Filipinach. Ze swojej kryjówki na obrzeżach Manili Mills mówi, że wie, że to, co zrobił, było złe. Za swoją decyzję o ucieczce obwinia “zepsuty” system sądownictwa rodzinnego, który doprowadził go na skraj ruiny.

“Zrobiłem straszną, okropną rzecz, ponieważ nie miałem żadnego rozsądnego wyjścia” – mówi Mills o swojej decyzji o ucieczce i zaprzestaniu płacenia alimentów na żonę i dzieci. “Strasznie tęsknię za moimi dziećmi. Porzuciłem Kanadę, ale nie moje dzieci. Mam nadzieję, że pewnego dnia będę mógł pogodzić się z moimi dziećmi, ale nie w Kanadzie… moralnie upadłym państwie. Filipiny są najdalej jak tylko mogłem się udać. Gdybym miał statek kosmiczny, to byłbym znacznie dalej”.

W momencie ucieczki Hans Mills miał sądowy nakaz płacenia swojej byłej żonie, Donnie Mills, 2,235 dolarów miesięcznie na utrzymanie ich dzieci i 1,537 dolarów miesięcznie na alimenty dla małżonka. Został również obciążony znacznymi płatnościami z mocą wsteczną i nakazano mu pokrycie kosztów prawnych byłej żony.

Jego dzieci są “niewinnymi obserwatorami, którzy zostali złapani w krzyżowy ogień“, mówi Mills w swoim e-mailu do Star. “Nie miałem zamiaru ich skrzywdzić”.

Jest nieugięty w dwóch kwestiach – “nigdy, przenigdy, przenigdy” nie zapłaci alimentów na rzecz małżonki i nigdy nie wróci do Kanady.

To gorzka wiadomość dla Donny Mills, która przez ostatnie osiem miesięcy wzywała kanadyjskie władze i Biuro Odpowiedzialności Rodzinnej (FRO) w Ontario do odnalezienia jej byłego męża i zmusiły go do zastosowania się do nakazu sądu.

Dzień po otrzymaniu wiadomości e-mail, prawnik Donny Mills wysłał do Biura Odpowiedzialności Rodzinnej, które egzekwuje nakazy sądowe dotyczące alimentów, faks wzywający do jego aresztowania, ale Mills był już poza granicami kraju.

“Finansowo, emocjonalnie, fizycznie i duchowo zbliżam się do bankructwa” – powiedziała Donna Mills w e-mailu, który wysłała do Star z prośbą o pomoc w zlokalizowaniu swojego byłego. “Jeśli ja pójdę na dno, dzieci pójdą na dno, a ja nie mogę na to pozwolić”.

Historię komplikuje dom, w którym mieszka Donna Mills i dzieci. Imponujący dom, położony na dużej działce nad jeziorem Ontario w pobliżu Hamilton, jest wyceniany na około 1,2 miliona dolarów, ale ma hipotekę w wysokości 600.000 dolarów.

Para rozstała się w 2005 roku. Umowa została ostatecznie zawarta po dwudniowym procesie, a 1 maja 2008 r. obie strony podpisały protokół ugody. Donna miała mieć wyłączną opiekę i pozostać w domu z dziećmi, podczas gdy Hans płacił alimenty. Donna miała zapłacić Hansowi 175.000 dolarów, aby wykupić go z domu małżeńskiego.

W kolejnych pismach sądowych Donna utrzymuje, że „poganiano ją i wywierano na nią presję, w związku z czym nie przeczytała” dokumentów przed ich podpisaniem. Stwierdziła, że nie rozumie, że zrzeka się prawa do jakiegokolwiek przyszłego wsparcia dla małżonka, nawet jeśli zmieni się jej sytuacja.

“Donna otrzymała posiadłość nad jeziorem za milion dolarów i pełną opiekę nad dziećmi wraz z alimentami na dzieci, ale bez alimentów na małżonka, w zamian za dom” – pisze Hans Mills. “Wszyscy w tamtym czasie zgodzili się, że mój obowiązek alimentacyjny został w pełni spełniony”.

Zauważa również, że umowa zapewniła Donnie wbudowany strumień dochodów, ponieważ dom zawierał oddzielne mieszkanie, które było wynajmowane za prawie 2000 dolarów miesięcznie.

W ciągu następnych kilku lat między niegdyś szczęśliwą parą narastał konflikt. Trzy lata po wydaniu “ostatecznego nakazu” pojawiły się różnego rodzaju kwestie dotyczące dzieci i niezdolności Donny do pracy, a nowy proces został zaplanowany na jesień 2011 roku.

Według Donny Mills, jej były mąż trzykrotnie pozwał ją do sądu, a w pewnym momencie próbował przejąć dom. W obliczu piętrzących się rachunków, Donna Mills twierdzi, że wykorzystała to jako okazję, by poprosić sąd o przyznanie jej alimentów.

W czerwcu 2011 r. sędzia wydał “tymczasowy nakaz” dla Hansa, aby płacił alimenty na rzecz małżonki, przyznając jej również płatności wsteczne i koszty sądowe. Urażony nakazem, Hans opuścił Kanadę przed rozpoczęciem nowego procesu.

“W rzeczywistości kazano mi zapłacić za moje własne ukrzyżowanie. Auć. Dodatkowo musiałem opłacić własnego prawnika” – pisze. “Po tym, jak raz zostałem udupiony, nie miałem apetytu na drugą porcję, dziękuję bardzo”.

Sprzedał więc swój dom, spieniężył emeryturę, zapłacił rachunki i wyjechał.

Pozostawił byłą żonę, która twierdzi, że nie jest w stanie pracować z powodu uciążliwych obowiązków rodzinnych – opieki nad czwórką dzieci, z których troje ma poważne potrzeby medyczne, zwłaszcza Steven, który właśnie zakończył dwuletnie leczenie raka.

“Nie otrzymuję żadnego wsparcia finansowego od mojego byłego małżonka” – mówi Donna Mills. “Nie mam ubezpieczenia na życie ani świadczeń. Dom jest jedyną rzeczą, która mi pozostała. Mój plan oszczędności emerytalnych [RSP ] szybko się kurczy, a brak sprzedaży domu w odpowiednim czasie doprowadzi do jego przejęcia”.

Ponadto Donna Mills mówi, że musiała pożyczyć kolejne 122.000 dolarów z linii kredytowej w domu swojej matki, aby wykupić Hansa. “Wyszłam z tego bez pieniędzy”.

Hans Mills mieszka obecnie w Dasmarinas City, około 50 kilometrów na południe od Manili, ze swoją nową żoną, Rosemarie Espiritu, byłą opiekunką, którą poznał podczas częstych podróży służbowych do Azji Południowo-Wschodniej. Nie zgodził się na osobisty wywiad, ale zgodził się odpowiedzieć na pisemne pytania.

Jego ucieczka z Kanady była czysto taktyczną reakcją na sytuację nie do utrzymania“. Klasyczna reakcja typu “walka lub ucieczka” wywołana przez złośliwą byłą żonę, niesprawiedliwy system sądownictwa rodzinnego i Biuro Odpowiedzialności Rodzinnej (FRO), które zstąpiły na niego jak stado wilków.

Oskarża swoją byłą żonę o “używanie choroby Stevena jako broni przeciwko mnie, co uważam za najbardziej odrażające”. O ile mu wiadomo, rak Stevena został pokonany lub jest pod kontrolą, a jego najstarszy, Tom, jest dorosły i nie jest już dzieckiem na utrzymaniu małżeństwa.

“Jest po prostu leniwa i nie chce pracować” – mówi Mills o swojej byłej żonie, dodając, że najtrudniejsza decyzja w jego życiu sprawiła, że został wygnany. Jego matka i brat mieszkają w Ontario, podobnie jak większość jego przyjaciół.

“Mieszkam na Filipinach, na litość boską… to nie jest wiejski klub. W nocy muszę trzymać przy łóżku naładowaną strzelbę na wypadek ataku, których było już kilka”.

Nie znalazł jeszcze bardziej zielonych pastwisk, “ale widzę je stąd”. Mówi, że na Filipinach jest poza zasięgiem kanadyjskiego prawa, a FRO to “papierowy tygrys“, który nie może mu zaszkodzić.

Donna Mills, lat 51, była kiedyś nauczycielką. Twierdzi, że rola głównej opiekunki podczas jej 22-letniego małżeństwa zmusiła ją do opuszczenia tradycyjnej siły roboczej. Kiedyś pracowała na trzech etatach, by związać koniec z końcem, ale opieka nad dziećmi pochłaniała cały jej czas.

Oprócz długu w wysokości 800.000 dolarów, który według niej na niej ciąży, jest winna 2,5 roku zaległych podatków od domu. Jej jedynym źródłem dochodu jest 2 500 dolarów miesięcznie, które otrzymuje na dwójkę swoich najmłodszych dzieci z oddziału pomocy społecznej dla dzieci z poważnymi niepełnosprawnościami ze strony Ministerstwa ds. Dzieci i Młodzieży [Ministry of Children and Youth Services].

Hans Mills twierdzi, że twierdzenia jego byłej żony o trudnej sytuacji są przesadzone i “mają na celu wyciśnięcie ze mnie więcej gotówki poprzez sprawianie wrażenia żałosnej i bezradnej”.

Jedno jest pewne. Opuszczając Kanadę jesienią ubiegłego roku, Mills pozostawił 10-letniego syna, który właśnie zakończył dwuletnie leczenie raka.

Steven, u którego w wieku 8 lat zdiagnozowano guza Wilmsa, raka nerki, przeszedł operację usunięcia 1,4-kilogramowego guza, która pociągnęła za sobą usunięcie lewej nerki i nadnercza. Najnowsze testy wykazały, że jest wolny od raka, ale będzie poddawany badaniom co kilka miesięcy przez następny rok.

Donna Mills powiedziała, że zawsze wiedziała, że jej były mąż ucieknie na subkontynent azjatycki, gdzie pracował przez ostatnie 15 lat i gdzie poznał swoją przyszłą żonę.

Błagała Biuro Odpowiedzialności Rodzinnej, by spróbowało powstrzymać go przed wyjazdem, prosząc o zastaw na jego dom w Grimsby i zajęcie jego paszportu, ale FRO nie spełniło tych próśb. Hans Mills, duński imigrant, posiada zarówno kanadyjski, jak i europejski paszport.

W grudniu ubiegłego roku rząd Filipin przyznał Hansowi Millsowi wizę na okres próbny, a jego sponsorem była żona. Od tego czasu oboje wzięli ślub.

Według FRO, Hans Mills zalega z płatnościami na kwotę ponad 28.000 dolarów amerykańskich, a jego dług wobec rodziny rośnie i wynosi 3772 dolarów miesięcznie plus odsetki.

“Niefortunna rzeczywistość jest taka, że niektórzy rodzice po prostu odmawiają wspierania swoich dzieci, podczas gdy innych nie stać na wywiązanie się z zobowiązań sądowych” – powiedziała Annette Phillips, dyrektor ds. komunikacji w ministerstwie ds. społeczności i usług socjalnych.

FRO ma wzajemne umowy ze wszystkimi 50 stanami USA i około 30 krajami, w tym Fidżi i Kajmanami, ale nie z Filipinami.

Agencja ma do dyspozycji szereg narzędzi, by zmusić nieuczciwych rodziców do przestrzegania prawa, w tym zajmowanie kont bankowych i zeznań podatkowych, zastawianie nieruchomości oraz zawieszanie praw jazdy i paszportów.

W niektórych przypadkach FRO ucieka się do zawstydzania nieuczciwych osób, publikując ich zdjęcia na specjalnej stronie internetowej o nazwie goodparentspay.com i prosząc opinię publiczną o informowanie o ich miejscu pobytu.

Donna Mills mówi, że nie chce się mścić, ale zmusić swojego byłego do wywiązania się ze swoich zobowiązań wobec dzieci.

“Kiedy się rozstaliśmy, Hans zostawił wszystko. Nigdy nawet nie poprosił o zdjęcie dzieci” – powiedziała Mills, pokazując szereg kartek od dzieci, które zostawił. “To rażąco niesprawiedliwe, co zrobił swoim dzieciom. Naznaczył je bliznami na całe życie”.

Hans Mills, który uzyskał licencjat z ekonomii na Uniwersytecie w Toronto, zajmował szereg stanowisk związanych ze sprzedażą i marketingiem w firmach e-learningowych. W momencie rozstania Mills osiągał średni roczny dochód w wysokości ponad 100.000 dolarów rocznie.

Jego konto na portalu LinkedIn wymienia jego obecną pozycję jako partnera w Hannover Asia Inc. z siedzibą w Pekinie, firmie zarejestrowanej w Delaware. W e-mailu do Star, Mills twierdzi, że nie ma pracy na pełny etat, ale wykonuje pewne prace konsultingowe dla lokalnych władz filipińskich.

Osiem miesięcy od ostatniej wiadomości od ojca, syn Millsa, Steven, z niecierpliwością otworzył paczkę, która właśnie dotarła z Filipin przed jego 11. urodzinami. Gdy zobaczył zawartość paczki, na jego twarzy pojawiły się łzy: suszone chipsy bananowe, chipsy z manioku, karmelowy popcorn i solone orzeszki ziemne.

Kartka urodzinowa dołączona do suchych produktów w paczce głosiła: “Drogi Stevie, mam nadzieję, że masz wspaniałe urodziny. Kocham Cię, tata”.

“Dlaczego miałbym chcieć to co dostałem od mojego nieudolnego taty?” – powiedział młodzieniec. “Gdyby naprawdę mu zależało, byłby tutaj”.

Źródło: Deadbeat dad flees to Philippines leaving four kids without support

 

Zobacz na: Mentalny Punkt Wyjścia
Czy temat rozwodów w manosferze jest przesadzony?
Czy rozwody są zaraźliwe?
Miesiąc miodowy się skończył – Ten wykres dowodzi tego, co żonaci mężczyźni już wiedzą.
Mężczyźni bez ramy i rzeczy, które robią – Whine More Please
Co to jest Przerażenie [dread]; albo, dlaczego nikt nie ma jakiejkolwiek ramy – Rian Stone