Pięć etapów czerwonej pigułki

Pięć etapów czerwonej pigułki

Co tam, chłopaki. Chcę opublikować wpis dotyczący etapów, przez które przechodzą faceci po odkryciu czerwonej pigułki. Jest on wzorowany na modelu Kübler-Ross, który jest psychologiczną teorią dotyczącą etapów żałoby.

Te pięć etapów to:
1. Zaprzeczenie
2. Gniew
3. Targowanie się
4. Depresja
5. Akceptacja

Te pięć etapów zwykle przechodzi się za każdym razem, gdy ktoś traci kogoś bliskiego, ale myślę, że ma to również zastosowanie do czerwonej pigułki. Czytając to, zadaj sobie pytanie, na którym etapie się znajdujesz.

 

Etap 1. Zaprzeczenie

 

Dzieje się tak, gdy niebieski przeciętny sfrustrowany frajer czyta swój pierwszy artykuł portalu Return of Kings lub wpis na forum Czerwonej Pigułki. Natychmiast spotyka się z poczuciem zaprzeczenia, które jest mechanizmem obronnym mającym na celu zachowanie jego systemu przekonań.

“Etap zaprzeczenia” jest również pełen ad hominemów używanych do ochrony własnego systemu przekonań:

—    “Czerwona Pigułka jest taka seksistowska!”
—    “Czerwona Pigułka jest taka cyniczna!”
—    “Czerwona Pigułka to jakieś urojenia!”.

Jeśli ktoś jest w fazie zaprzeczania, nie ma znaczenia, ile dowodów mu pokażesz, które podważają jego system przekonań… nie ruszy się z miejsca. Jeśli znasz takich ludzi, najlepiej jest iść dalej i przestać próbować ich przekonywać.

 

Etap 2. Gniew

 

Ten etap jest często określany w naszej społeczności jako “Czerwono Pigułkowa Wściekłość [Red Pill Rage]”. Etap 2 charakteryzuje się intensywnym poczuciem złości na społeczeństwo, kobiety i życie w ogóle. [Różnica między gniewem a wściekłością jest taka, że wściekłość nie ma przyporządkowanej konkretnej osoby, natomiast gniew tak, i jest to emocja społeczna]

“Etap gniewu” obfituje w komentarze takie jak:

—    “Kobiety to takie zdziry!”
—    “Społeczeństwo jest tak pełne gówna!”
—    “Media po prostu wszystkich okłamują!”.

“Etap gniewu” jest zazwyczaj krótki i intensywny. Jeśli jednak ktoś nie jest w stanie pozbyć się kompleksu ofiary, etap ten może trwać latami i ostatecznie stworzyć brutalnych przestępców.

 

Etap 3. Negocjacje/ Targowanie się

 

Gdy dana osoba zacznie akceptować “czerwono pigułkowe prawdy”, będzie próbowała targować się z koncepcjami przedstawionymi na portalu i często będzie akceptować jej części, ale zaprzeczać innym częściom.

“Etap negocjacji” jest zazwyczaj reprezentowany przez komentarze takie jak:

—    “Nie wszystkie kobiety są takie!”
—    “Hipergamia dotyczy tylko niektórych kobiet!”
—    “Tak, ludzie dbają o wygląd, ale osobowość też ma znaczenie!”.

Etap targowania się jest ostatnim etapem, w którym jednostka wciąż trzyma się swojego starego niebiesko pigułkowego obrazu świata. Desperacko pragnąc nie dopuścić do rozpadu swojego starego systemu wierzeń, wciąż trzyma się wszelkich jego pozostałości, które uznaje za wiarygodne.

 

Etap 4. Depresja

 

Jest to faza, która zazwyczaj trwa najdłużej. Jest to poważne poczucie nihilizmu i cynizmu w odniesieniu do świata, po tym, jak człowiek zdaje sobie sprawę, że został okłamany, oszukany i sfrajerzony przez społeczeństwo i innych.

Chciałbym również zauważyć, na własne ryzyko, że jest to faza, w której utknęło wiele osób tutaj. Nie wierzą, że mogą poprawić swoje życie i nie wierzą, że warto próbować.

Faza ta charakteryzuje się komentarzami takimi jak:

—    “Po co? Wszystkie Chady i tak zdobędą dziewczyny”.
—    “Zarobić więcej pieniędzy? Po to, żeby Chad dymał moją żonę na boku?”.
—    “Wszystkie dziewczyny zdradzają. Po co w ogóle mieć dziewczynę?”.

Ten etap oznacza niezdolność do zrozumienia niuansów i jest bardzo wyczerpujący. Kiedy jednak dana osoba uwolni się od swoich emocji, może przejść do ostatniego etapu: akceptacji.

 

Etap 5. Akceptacja

 

Jest to etap, do którego wszyscy staramy się dotrzeć. Charakteryzuje się spokojną pogodą ducha i akceptacją, że świat po prostu jest taki, jaki jest i żadna ilość myśli lub emocji tego nie zmieni.

Etap “Akceptacji” charakteryzuje się następującymi komentarzami:

—    “Poprawię swoje życie i spróbuję znaleźć lojalną kobietę”.
—    “Nawet jeśli nie wszystkie dziewczyny są lojalne, nadal możesz ciężko pracować i znaleźć przyzwoitą”.
—    “Tak, zdrada jest możliwa, ale jeśli będziesz chronić swoją rodzinę i swoje życie, możesz drastycznie zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia”.

Etap akceptacji jest świętym Graalem, ponieważ pozwala w pełni zaakceptować prakseologię czerwonej pigułki, bez obciążania się często ciężkimi emocjami, które się z nią wiążą (złość, depresja itp.).

 

Na którym etapie jesteś?

 

Teraz najważniejsza część. Zadaj sobie pytanie, na którym etapie jesteś, a wtedy lepiej zrozumiesz, co musisz zrobić. Zgaduję, że większość osób tutaj znajduje się albo na etapie “gniewu”, albo na etapie “depresji”.

Oczywiście, nawet po zaakceptowaniu czerwonej pigułki, nadal będziesz spotykać się z tymi emocjami. Od czasu do czasu denerwuję się, że społeczeństwo jest tak niebieskie i czuję się cynicznie nastawiony do przyszłości. Kluczowe jest jednak to, że nie jest to mój nadrzędny stan.

Te etapy reprezentują “nadrzędny i dominujący etap”, który kieruje myślami, działaniami i zachowaniami jednostki. Tak więc ktoś na “etapie gniewu” będzie czasami czuł się spokojny, a ktoś na “etapie depresji” będzie czasami czuł się szczęśliwy. Chodzi jednak o ogólne uczucie i ogólny system przekonań.

Mam nadzieję, że wynieśliście z tego jakąś wartość. Wiem, że z pewnością pomogło mi to w poruszaniu się po czerwono pigułkowej rzeczywistości, więc mam nadzieję, że zapewni ci to trochę jasności co do tego, gdzie aktualnie możesz być na swojej drodze.

Źródło: The 5 Stages of Red Pill

 

Zobacz na: Gra to Czerwona Pigułka – Hawaiian libertarian
Przejście przez fazę gniewu po przyjęciu Małżeńskiej Czerwonej Pigułki
Nie jedz farby
…I nie słuchaj mnie jak „Sperg” – Whisper
Sztuka życia według stoików – Piotr Stankiewicz
Korzystanie z samodzielności w walce z depresją – Aaron Clarey
Obsesja na punkcie zdzirowatej przeszłości to pośrednie stawianie na piedestale; załóż, że jest zdzirą, ale nie miej obsesji.