Modele mentalne, głębokie historie i prawdziwa obserwacja

9 grudzień 2018

Modele mentalne, głębokie historie i prawdziwa obserwacja

Testowanie kongruencji

[Kongruencja – cecha bycia podobnym lub zgodnym z czymś]

Było to oparte na rozmowie dosyć dawno temu, którą odbyłem ze zrozpaczoną żoną, która nie ufała dużemu dziecku – mężczyźnie w domu (jej słowa). To był test kongruencji, w zasadzie uległa żona poddaje się, dając mężowi wystarczająco dużo liny, na której może się powiesić, a on przystępuje do powieszenia. To niezręczne widzieć tak dużą liczbę mężczyzn, którzy myślą, że wiedzą, czego chcą od życia. Nigdy nie zagłębiają się w swoje podstawowe motywacje. W końcu wpiepszają się w gówno po uszy, bo gonią za fantazją.

To jest to, co nazywamy głęboką narracją. Jeśli wszystkie decyzje w naszym życiu są uważane za elementy narracyjne w opowieści, to głęboka narracja jest tym, co wszystkie te elementy łączą w nadrzędny temat.

Podczas tworzenia planu dla swojego życia, istnieje kilka różnych części. Jeśli znasz pojęcie cyklu OODA, które sprowadza się do: obserwuj, działaj, zastanów się, kalibruj i działaj ponownie. Mieliśmy stałego bywalca na forum, człowieka, który nazywał się UltmateCAD. Jest on skrajnym przykładem skupienia na misji, doprowadzając do tego, że to co nie ma znaczenia przesłoniło mu cały widok.

To się nazywa głęboka narracja. Jeśli wszystkie decyzje w życiu są uważane za narracyjne elementy opowieści, głęboka narracja polega na tym, jak wszystkie łączą się w nadrzędny temat.

Wiedział, czego chciał. Jego żona go zdradziła, a on wiedział, że jego świat został zbudowany tak, aby chronić ją przed konsekwencjami tego się wydarzyło. Chciał uprawiać wspaniały seks i wychowywać swoje dzieci pod jego nadzorem, jednocześnie ogarniając swoje zasoby i nie pozwalając, by ta kobieta zrujnowała mu jego ciężką pracę okropnym rodzicielstwem lub gównianym drugim mężem. To był rdzeń. Zmienił się w absolutnego Lothario, przekształcił się w żonatego playboya, pieprząc wszystko, co dobrze wyglądało w zasięgu jego wzroku. Jego żona była przerażona, że go straci i ogarnęła się. To był najbardziej sprzeczny z intuicją przykład Przerażenia [Dread], jaki kiedykolwiek widziałem. Degradując ją do statusu opiekunki, w rzeczywistości zapewnił bezpieczeństwo swoim dzieciom.

Całe to moralizatorstwo, język szyderstw jakie na niego spływało. Zwodziciel, dupek, mały kutas i inne. To wszystko było dla niego nieistotne. Miał wizję tego, czego chciał i wszystko, co robił, było filtrowane przez tę soczewkę. Zmienił się w gigantycznego narcyza i miał najsilniejszą ramę, jaką kiedykolwiek widziałem. Miał swoją misję, a wszystko poza nią było albo pocieszne, intrygujące, albo zabawne.

Co to jest Przerażenie [dread]; albo, dlaczego nikt nie ma jakiejkolwiek ramy – Rian Stone
Gra w Przerażenie [Dread]. Co dokładnie chcesz, żeby robiła dla ciebie twoja kobieta – Rians Stone

 

Modele mentalne i założenia: głęboka historia

 

Model mentalny to rama, której używamy, aby zakotwiczyć nasze decyzje. Venkatesh Rao określił je jako głębokie historie lub bazowe modele mentalne. Jeśli jesteś ciekawy, jak wyglądają one w Twoim życiu, spróbuj zapytać “dlaczego”, gdy przyjmujesz jakieś założenie. Oto przykład, który zaczerpnąłem z książki pana Rao, zwanej TEMPO, w której ktoś pyta ucznia o bazowy model mentalny:

“Dlaczego spieszyłeś się dziś rano?”
“Żeby zdążyć na zajęcia z mandaryńskiego o 9:00”.
“Myślałem, że lubisz olewać wczesne poranne zajęcia?”
“Podobają mi się te zajęcia, mógłbym specjalizować się w lingwistyce”
“Dlaczego lingwistyka?”
“Lubię podróżować, może w końcu dostanę pracę w Azji po ukończeniu studiów”
“Dlaczego nie rzucić studiów i po prostu przeprowadzisz się do Azji i tam znajdziesz pracę?”
“Cóż, potrzebny jest dyplom, żeby załapać się na do dobrze płatnej pracy międzynarodowej pracy, a w tej chwili jest duże zapotrzebowanie w Chinach”.

Wyobraź sobie, że tak naprawdę nie potrzebujesz stopnia naukowego do dobrze płatnej pracy międzynarodowej, wyobraź sobie, że większość na najlepiej płatnych stanowiskach go nie posiada. Wyobraź sobie, że duże zapotrzebowanie nie jest w Chinach, ale w Indiach lub na miejscu, w kraju. Wszystkie te poprzednie założenia w twoim modelu mentalnym są poprawne i mają sens, ale podstawowa głęboka historia jest wadliwa. Chcesz dobrze płatnej międzynarodowej pracy, ale próbujesz celować do czegoś, co nie istnieje.

To jest przykład Małżeństwa, o jakim większość myśli dzisiaj, z białym drewnianym płotem, pracującym mężem i uległą żoną. Kiedy mężczyzna, z czystej desperacji pojawia się na moim forum, to dlatego, że nie mógł wyartykułować dlaczego, ale wiedział, że jego głęboka historia dotycząca jego związku była wadliwa. Początkowa wymiana zdań przebiegałaby mniej więcej tak:

— “Dlaczego jesteś zły na swoją żonę?”.
— “Bo odmówiła mi seksu… znowu”.
— “Dlaczego chcesz się z nią bzykać?”
— “Bo to jest coś, co powinno się mieć regularnie w związku, prawda?”.
— “Jeśli chcesz tylko seksu, to co cię powstrzymuje przed spotykaniem się z innymi kobietami, albo wynajęciem profesjonalistki?”
— “Nie chcę spotykać się z innymi kobietami, chcę jej!”
— “Dlaczego ją?”
— “Bo kiedy zgodziłem się tylko ją pieprzyć, powinna była zrozumieć, że to oznacza, że ona ma się też piepszyć ze mną”.
— “Więc skoro złamała umowę, to dlaczego się nie ewakuujesz?”.
— “Bo nie chcę stracić moich dzieci”

Inny przykład, gdzie trafia się na głęboką narrację; zabierz własną narrację w dół króliczej nory, aż zaczniesz docierać do jej sedna.

[Walidacjauznanie lub potwierdzenie, że dana osoba, jej uczucia lub opinie są ważne lub warte uwagi]

W tym przykładzie mężczyzna nie chciał się tylko pieprzyć, nie przede wszystkim. To czego chciał to autentyczne pożądanie, choć potrzeba by było dużo dłuższej wymiany, aby dojść do tego punktu. To jest rzecz walidacji, że jesteś wystarczająco wartościowy, aby zdobyć szczere pożądanie kobiety. Dla innych to tylko seks. Rozwód i umawianie się z kobietami bez wyłączności to najlepsza droga. Nie możesz i nie jesteś w stanie zobaczyć, to czego naprawdę chcesz, dopóki nie dotrzesz do źródła podstaw swojego rozumowania, a nie swoich założeń na ten temat.

Chcę tylko zerżnąć moją żonę przesłania ogromny zakres męskich pragnień.

Musisz wiedzieć || #8 Dlaczego – Najpotężniejsze pytanie jakie możesz zadać

 

Rysowanie do góry nogami

 

Potrafisz rysować[szkicować]? Jeśli nie, to nie ma to znaczenia. Narysuj osobę na podstawie zdjęcia z internetu. Kiedy skończysz, porównaj to, co narysowałeś z fotografią. Istnieje prawdopodobieństwo, że nie wygląda tak samo, nawet w przybliżeniu. Wiesz dlaczego?

Nie rysujesz [szkicujesz] tego, co widzisz. Rysujesz to, co wiesz o tym jak wyglądają ludzie. Jeśli pociągniemy to do skrajnego przykładu rysunku dziecka, to nos to trójkąt, oczy to migdały, głowy to kule. Nie tak wyglądają ludzie, ale tak ich symbolizuje [odzwierciedla] twój mózg. To jest dokładnie to, co dzieje się z modelami mentalnymi niektórych osób. Zacznij jeszcze raz, odwróć zdjęcie do góry nogami i narysuj to, co widzisz. Gwarantuję, że będzie to wyglądało o wiele dokładniej niż twoja pierwsza próba. Wiesz dlaczego?

To dlatego, że nie rysujesz tego, co wiesz, tylko to, co widzisz, realizm vs naturalizm. Trudniej jest ci wyciągnąć i przetwarzać z umysłu zapamiętany obraz rzeczywistości, więc łatwiej skupić się na rzeczywistości. Twój mózg nie jest zaprojektowany do przetwarzania ludzi do góry nogami, więc wykorzystuje inny zestaw umiejętności poznawczych, takich jak linie, odstępy, kąty. Korzystasz z innego zestawu obserwacji. Nie widzisz teraz linii szczęki, widzisz linię, około 30 stopni od równoległej do obrazu na około 7.5 cm. Linia, którą możesz narysować, linia, którą konkretnie możesz zmierzyć względem tego, co istnieje, widzisz dokładność.

Prawdziwa obserwacja zaczyna się, gdy pozbawiona jest ustalonych wzorców - Bruce Lee

Patrzenie na rzeczy całkowicie wstecz [odwrotnie] jest świetnym sposobem, aby faktycznie zobaczyć to, co jest przed nami, a nie zobaczyć to, co myślimy, że wiemy, że ma być prawdziwe. To jest właśnie cel fazy gniewu [anger phase]. Większość mężczyzn jest współuzależniona i szuka walidacji. To jest podstawowy problem z mężczyznami, wychowanymi przez kobiety, wychowanymi jako wadliwe dziewczynki. Faza gniewu wywraca do góry nogami wszystkie zainstalowane [domyślne] założenia.

—    Czy kobiety są wspaniałe? Nie, są podłe, okropne i złe szony.
—    Czy kobiety są wierne? Nie, są po prostu oportunistyczne, czekając, aż twój następca wykona swój ruch.

To nie mają być stwierdzenia faktów, tylko zbudowanie alternatywnego modelu mentalnego. odwracasz do góry nogami świat, który znasz, i zaczynasz szukać. Cały ten coaching, wszystkie te rady, koniec końców wciąż jesteśmy tylko przypadkowymi ludźmi w internecie, nikogo to nie obchodzi. Więc kobiety wokół mężczyzny są odwrócone do góry nogami i pokazane od swojej najbrzydszej postaci, a mężczyzna uczy się rysować to, co widzi, zamiast rysować to, co mu się wydaje, że tam jest.

Zrzuć niedokładny model mentalny, który zbudowałeś i obróć go do góry nogami. Obserwuj, nie polegaj na tym, co myślisz, że wiesz. Jeśli twoje życie nie zmierza w kierunku miejsca spełnienia, to za każdym razem jest problem z twoim modelem mentalnym. To jedna z naszych twardych i szybkich zasad.

 

Nie słuchaj tego, co ona mówi, obserwuj to, co robi.

 

Czy po wszystkich interakcjach otrzymujesz autentyczne pożądanie? 50% wystarczająco dobrej kobiety to nie zwycięstwo, to manipulacja, to złoty cielec sukcesu. Czas łyknąć kilka pigułek i zacząć kopać tyłki hedonistom.

Wywróć życie do góry nogami:

—   Twoja dziewczyna mówi, że cię kocha
—    Czy pieprzy się z tobą regularnie i z entuzjazmem? Nie? W takim razie ona cię nie pożąda, to słowo jest manipulacją, zbudowaną i stosowaną po to, by cię udobruchać.

—    Jest wspaniałą żoną!
—    Jest mamą siedzącą w domu, nie gotuje, nie sprząta, nie pieprzy się z tobą. Masz pokojówkę, która gotuje dla ciebie i dzieci. Ona nie jest żoną, jest nianią na pół etatu, opłacaną powyżej rynkowych stawek.

Życie małżeńskie

Kiedy zaczniesz wywracać swoje życie do góry nogami, trochę będziesz się wściekał i budował odpowiedni plan, na tego typu pytania:

— “Czy jestem zbyt wredny?”
— “Czy powinienem wymasować jej plecy?”
— “Ona zachowuje sukowato, co mam zrobić?”

Być może początkowo brzmią głupio. Ale jeśli rozumiesz swoją głęboką narrację i jesteś w stanie spojrzeć na swoje życie takim, jakim jakie ono jest, a nie takim, jakie zakładasz, że jest lub powinno być, to już znasz odpowiedź. Czy to działa? Rób to dalej. Czy działa przeciwko mnie? Przestań to robić.

 

Następny przystanek, skupienie na sobie

 

Pozostałą częścią jest posiadanie wystarczającej determinacji, aby zrobić coś nieprzyjemnego lub niebezpiecznego, aby być złym facetem w innych historiach. Twoja głęboka narracja musi pojawić się przed każdą inną troską. Skup się na sobie po pierwsze, po drugie, po trzecie … ona może być siódma.

Źródło: Mental Models, Deep Stories, and True Observation

 

Zobacz na: Mentalny Punkt Wyjścia
Teoria ‘Dostosowanie Przebija Prawdę’ – Donald Hoffman
Głęboka Wewnętrzna Gra, cz.1 [David DeAngelo i dr Paul Dobransky]
Sztuka życia według stoików – Piotr Stankiewicz
Koncepcja „gogle żony” [wife goggles]
Żelazne Zasady Rollo Tomassiego