“Zaufanie nie jest uczuciem, jest przekonaniem” – Rich Diviney

Zaufanie nie jest uczuciem, jest przekonaniem - Rich Diviney

Rich Diviney: Więc jak budować zaufanie?

Musimy sobie uświadomić, że zaufanie to coś więcej, niż odczucie. Uczucie to ludzki stan emocjonalny, a zaufanie to przekonanie, wiara, a przekonanie to ludzka emocja zracjonalizowana, uzasadniona przez osobę, bez znaczenia czy jest złe czy dobre moralnie.

Kiedy w coś zaczynasz wierzysz, podejmujesz określoną decyzję, najczęściej decyzję sprawiającą, że stajesz się w pewnym sensie bezbronny. Zaufanie buduje się w oparciu o 4 elementy – współczucie, osobowość, konsekwencja i kompetencje.

Jeśli skupisz się na tych 4 elementach i jako przywódca sprawisz, że inni dostrzegą czy wyczują w tobie te cechy, wtedy sprawisz, że inne osoby tobie zaufają.

Najważniejsze odnośnie zaufania jest to, że nie jesteś w stanie zmusić innych, by inni tobie zaufali, wolna wola jest ku temu przeszkodą. Jedyne, co możemy jako przywódcy, jako ludzie, to wytworzenie przestrzeni która sprawi, że inni podejmą decyzję zaufania nam.

Rich Diviney jest autorem bestsellerów, ekspertem od przywództwa i wydajności ludzkiej oraz emerytowanym dowódcą Navy SEAL. Podczas swojej ponad dwudziestoletniej kariery w armii amerykańskiej Rich odbył ponad trzynaście zagranicznych misji.

Jako oficer odpowiedzialny za szkolenie w zakresie specjalistycznego dowodzenia był ściśle zaangażowany w niezwykle specjalistyczny proces selekcji SEAL, w ramach którego grupa wyjątkowych kandydatów została zredukowana do niewielkiej grupy najbardziej elitarnych, optymalnych żołnierzy do zadań specjalnych. Był również inicjatorem utworzenia dyrektoriatu, kładąc duży nacisk na dyscyplinę fizyczną, psychiczną i emocjonalną, aby zoptymalizować wyniki zespołu. Rich Diviney poprowadził swój mały zespół do stworzenia pierwszej w historii “siłowni umysłu [Mind Gym]”, która pomagała operatorom specjalnym trenować ich mózgi, aby działali szybciej, dłużej i lepiej we wszystkich środowiskach – zwłaszcza tych o wysokim poziomie stresu.

Zobacz na: Ogłupianie świata szkolnictwem – John Taylor Gatto
Ekstremalna Odpowiedzialność – Jocko Willink
Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od pościelenia łóżka – admirał William McRaven
Życiowa rada Simona Sineka która zmieni Twoją przyszłość
Celem myślenia jest pozwolenie na to, by twoje myśli umarły zamiast ciebie – Jordan Peterson

Dlaczego chłopcy się siłują, bawią w bójki i są ruchliwi – Dr Michael Nagel
Chłopcy: Zrozumieć szorstką i burzliwą zabawę – dr Michael Nagel

Joe Rogan na temat TikToka i obłąkanych nauczycieli

 

Jak budować zaufanie – Rich Diviney [napisy PL]