Czym jest Ciemna Triada i dlaczego jest tak atrakcyjna?

Czym jest Ciemna Triada i dlaczego jest tak atrakcyjna

Toksyczni ludzie o osobowości spod znaku Mrocznej Triady żyją wśród nas. Dowiedz się, co to oznacza, dlaczego są tak atrakcyjni i jak radzić sobie z tymi tajemniczymi osobnikami.

Mroczna Triada [Ciemna Triada] to termin ukuty w 2002 roku, odnoszący się do osób posiadających trzy specyficzne cechy osobowości: narcyzm, machiawelizm i psychopatię.

Osoby należące do Ciemnej Triady mają tendencję do bycia bardziej atrakcyjnymi dla płci przeciwnej, głównie dlatego, że lepiej się ubierają i wydają się być bardziej pewne siebie niż przeciętny człowiek.

Generalnie powinieneś unikać w swoim życiu osób przejawiających cechy Ciemnej Triady, ponieważ często sieją one spustoszenie, gdziekolwiek się znajdą.

Porozmawiajmy o tym, co dokładnie oznaczają 3 cechy osobowości Ciemnej Triady i przyjrzyjmy się nauce, która kryje się za niesławną atrakcyjnością osób należących do Ciemnej Triady.

CZYM JEST OSOBOWOŚĆ CIEMNEJ TRIADY?

Mroczna Triada to konstelacja 3 cech osobowości ukuta w 2002 roku przez Delroy’a Paulhusa i Kevina Williamsa. Używa się jej do opisania osób o wysokim poziomie narcyzmu, machiawelizmu i psychopatii[1]. Mroczna triada jest “mroczna”, ponieważ te trzy cechy są bardzo złośliwe (tzn. mają tendencję do szkodzenia ludziom wokół siebie).

Osoby należące do Ciemnej Triady zasadniczo mają subkliniczne zaburzenia osobowości. Oznacza to, że wykazują cechy chorób psychicznych, takich jak narcystyczne zaburzenie osobowości czy antyspołeczne zaburzenie osobowości, ale w na tyle małym stopniu, że nie muszą być z tego powodu leczone.

Osoby z cechami osobowości Ciemnej Triady częściej popełniają przestępstwa, zakłócają harmonię w organizacjach i ogólnie nie są przyjemne w towarzystwie na dłuższą metę. Są też zazwyczaj mniej współczujące, ugodowe i empatyczne[2]. Osoby te mają też zwykle bardzo wypaczony pogląd na świat, uważając, że ludzie są z natury zepsuci[2]. Tak więc są to dość toksyczni ludzie.

Porozmawiajmy teraz krótko o 3 cechach osobowości związanych z Mroczną Triadą (będziemy musieli to wiedzieć, żeby zrozumieć, dlaczego ludzie z Mrocznej Triady są tacy super).

Narcyzm

Narcyzm to w zasadzie egocentryzm na sterydach. Słowo “narcyz” pochodzi z greckiego mitu o Narcyzie, myśliwym, który zakochał się w swoim odbiciu w źródle z wodą. Pokochał je tak bardzo, że całymi dniami nie przestawał się w nie wpatrywać, co w końcu doprowadziło do jego śmierci z głodu i pragnienia. Osoby narcystyczne są zazwyczaj samolubne, aroganckie, uprawnione, poszukujące uznania i nadwrażliwe na krytykę.

Makiawelizm

Makiawelizm, nazwany tak na cześć XVI-wiecznego polityka Niccolo Machiavellego, to tendencja do dążenia do załatwiania spraw po swojemu za pomocą wszelkich niezbędnych środków. Metody stosowane przez makiawelistów do osiągnięcia swoich celów są często niemoralne, a społeczeństwo określa je czasem mianem “chujowych posunięć”. Metody te obejmują kłamstwo, oszukiwanie i manipulowanie innymi ludźmi, po trupach do celu. Makiaweliści są emocjonalnie zimni, nie mają kompasu moralnego i zrobią straszne rzeczy, jeśli uznają, że przyniesie im to korzyść.

Psychopatia

Psychopatia to pełnowymiarowe zaburzenie osobowości. Psychopaci charakteryzują się niską lub zerową empatią wobec innych ludzi i niewielkimi wyrzutami sumienia z powodu złych czynów, których się dopuścili. Mają też tendencję do bycia bardzo śmiałymi i pewnymi siebie, czasem wręcz nieustraszonymi. W rezultacie często przejawiają zachowania antyspołeczne i ogólnie są uciążliwi dla społeczeństwa. Psychopaci są sprawcami większej liczby przestępstw, w związku z czym stanowią około 25% populacji więźniów w USA[3].

 

CZY CECHY CIEMNEJ TRIADY SĄ ATRAKCYJNE?

Odpowiedź brzmi “tak” i “nie”.

 

Tak

Choć prawdą jest, że osoby przejawiające cechy Ciemnej Triady są w zasadzie gigantycznymi palantami, prawdą jest również, że są one bardziej popularne w kręgach towarzyskich oraz wśród przedstawicieli płci przeciwnej[1,4].

To ostatnie stwierdzenie jest jednak bardziej prawdziwe w przypadku chłopaków niż dziewczyn. Nie przeprowadzono zbyt wielu badań dotyczących tego, czy facetom podobają się dziewczyny z Mrocznej Triady. Jednakże przeprowadzono wiele badań, które dotyczyły czegoś odwrotnego (tj. czy kobiety mają słabość do facetów z Ciemnej Triady).

Na pierwszy rzut oka można by pewnie pomyśleć coś w stylu: “Kto, do cholery, uważa antyspołeczne zachowania za atrakcyjne?”. O rany, ale się zdziwisz.

Pomyśl o wszystkich tropach w popkulturze, których kobiety nie mogą się nasycić. Jest ich cała masa. Pozwól, że pomogę ci zacząć:

1. Bogaty socjopata (np. 50 Twarzy Greya)
2. Seksowny wampir (np. Zmierzch)
3. Pierwotny wilkołak (np. również Zmierzch)

Jest ich o wiele więcej, wszystkie te gorące męskie archetypy mają jedną wspólną cechę: są “złymi chłopcami”.

Tak, ten odwieczny stereotyp, że laski lubią złych chłopców, ma w sobie trochę prawdy[7]. I jak widać z wcześniejszych opisów osób należących do Mrocznej Triady, ci faceci są najgorsi z całej grupy.

Dlaczego kobiety zakochują się w piratach i wampirach – prof. Jordan Peterson
Przekształć się w potwora – prof. Jordan Peterson

Zmierzch - Ciemna Triada

Tak, obaj to psychopaci.

 

Tak, ludzie o cechach Ciemnej Triady wydają się być bardziej atrakcyjni dla płci przeciwnej[4] (głównie jednak mężczyźni dla kobiet). Badania wykazały, że tacy ludzie są bardziej pożądani fizycznie[5], mają większą liczbę partnerów seksualnych[1], a nawet lepiej radzą sobie na szybkim randkowaniu niż przeciętna osoba[6].

 

Nie

Przeprowadzono również badania nad tym, jak pewne cechy osobowościowe Mrocznej Triady korelują z określonymi rysami twarzy u mężczyzn, oraz że kobiety mają tendencję do oceniania tych rysów twarzy jako mniej atrakcyjne niż zwykle[8,9,10].

Zaraz, zaraz, że co?

Jeśli nie jesteś w najmniejszym stopniu zaskoczony, prawdopodobnie nie przeczytałeś tego ostatniego zdania poprawnie. Powtórzę.

Niektórzy naukowcy twierdzili, że odkryli, iż niektóre cechy osobowości, takie jak psychopatia, są bardziej powiązane z pewnymi cechami twarzy, takimi jak na przykład wyższy zewnętrzny grzbiet brwi. Co więcej, twierdzili oni również, że kobiety potrafią wykryć te cechy, a następnie oceniają (wygenerowane komputerowo) zdjęcia osób o wysokim poziomie Ciemnej Triady jako mniej atrakcyjne niż normalnych ludzi.

Jakkolwiek fajnie brzmią te odkrycia, brałbym je z przymrużeniem oka. Same publikacje wydają się dość pobieżne, a naukowcy nie podali nam zbyt wielu informacji na temat tego, jak właściwie przeprowadzili badania, ani nie udostępnili zdjęć, na których widać, jak według nich wyglądają rysy twarzy charakterystyczne dla ciemnej triady.

W związku z tym, przejdźmy teraz do tego, dlaczego kobiety mogą lubić osobowości ciemnej triady, ale nie twarze charakterystyczne ciemnej triady.

DLACZEGO CECHY CIEMNEJ TRIADY SĄ/NIE SĄ ATRAKCYJNE?

Jak wiemy, badania naukowe dotyczące tego, czy cechy Ciemnej Triady są atrakcyjne, czy też nie, są w pewnym sensie mieszane. Niektórzy naukowcy uważają, że są one atrakcyjne, a inni, że nie.

Przyjrzyjmy się więc pokrótce możliwym wyjaśnieniom dla każdego z tych obozów, a następnie podsumujmy je, by znaleźć ostateczną odpowiedź.

 

Ciacho

Jednym z głównych powodów, dla których osoby należące do Ciemnej Triady są bardziej atrakcyjne dla płci przeciwnej, jest fakt, że ich wysoki poziom narcyzmu sprawia, że wkładają więcej wysiłku w swój wygląd[5]. To proste i oczywiste.

Nie jest to genetyczna rekompensata, która daje im bardziej seksowny układ kostny twarzy, aby zrekompensować ich kiepską osobowość. Po prostu bardziej dbają o swój wygląd i ubierają się lepiej niż przeciętna osoba[5].

W jednym z eksperymentów badacze zaprosili grupę ludzi z cechami ciemnej triady i zwykłych ludzi, aby ocenili ich atrakcyjność fizyczną w skali od 1 do 10. Osoby z ciemnej triady rzeczywiście okazały się bardziej atrakcyjne. Kiedy jednak badacze poprosili ich o zmycie makijażu i kazali im założyć zwykłe, niewymagające dużego wysiłku ubrania, zwiększona atrakcyjność związana z osobami należącymi do ciemnej triady całkowicie zniknęła[5].

W porządku, to wyjaśnia atrakcyjność fizyczną. A co z osobowością? Osobowości Ciemnej Triady też są pociągające, prawda? Zgodnie z kilkoma badaniami: Tak, na pewno są[4,6].

Dlaczego?

Okazuje się, że narcyzm, jedna z cech osobowości należących do Ciemnej Triady, bardzo silnie koreluje z ekstrawersją[6]. Oznacza to, że osoby narcystyczne są częściej ekstrawertykami, mają tendencję do bycia bardziej czarującymi i popularnymi wśród innych ludzi. Osoby narcystyczne uwielbiają też zwracać na siebie uwagę i mają tendencję do robienia rzeczy, które przyciągają uwagę, co może zwiększać względem nich zaciekawienie. Są również cholernie pewni siebie (no, nie do końca, ale tak się wydaje innym ludziom), co przyczynia się do ich mega-głębokiej osobowości.

Pozostałe dwie cechy mrocznej triady, psychopatia i machiawelizm, również mogą przyczynić się do stworzenia takiej fasady. Obie te cechy predysponują daną osobę do dodatkowej śmiałości. Kiedy więc połączymy je wszystkie razem, otrzymamy przystojną i pozornie pewną siebie osobę, a to jest całkiem atrakcyjne.

Fajnie. Wygląda w porządku.

 

Nie

Jak zatem wyjaśnić wyniki badań, według których kobiety nie uważają męskich twarzy z ciemnej triady za atrakcyjne, a wręcz uważają je za mniej atrakcyjne niż zwykłe twarze?

Cóż… jednym ze sposobów jest wskazanie na wątpliwe wyniki badań naukowych. Jak już wcześniej wspomniałem, metodologia zastosowana w tych badaniach jest dość pokręcona. Jak można powiązać cechy twarzy z dyspozycjami osobowościowymi? Nie, naprawdę, jak? Ponieważ naukowcy w swoich pracach badawczych nie powiedzieli ci tego. Po prostu twierdzą, że tak można, i tak też zrobili.

W porządku, ale i tak zróbmy wszystko, co w naszej mocy. Jeśli na chwilę zapomnimy o złej jakości nauce i zastanowimy się nad problemem, przychodzi nam do głowy jedno możliwe wyjaśnienie.

Przeanalizujmy dane, którymi dysponujemy: W jednym z badań kobiety uznały ciemną triadę osobowości za bardziej atrakcyjną niż osobowość niebędącą ciemną triadą. W innym badaniu kobiety uznały twarze należące do ciemnej triady za mniej atrakcyjne niż twarze nienależące do ciemnej triady.

Załóżcie okulary spekulacyjne, bo czeka nas niezła jazda. Cechy osobowości Ciemnej Triady są z natury manipulacyjne i zwodnicze. To wiemy na pewno. Z tego powodu jest prawdopodobne, że niewiele osób chciałoby się związać z osobami o cechach Ciemnej Triady z obawy przed byciem zmanipulowanym, wykorzystanym i oszukanym.

Aby więc osoby należące do Mrocznej Triady mogły skutecznie poruszać się w świecie społecznym, musiałyby albo aktywnie walczyć ze swoimi genetycznymi impulsami do bycia kutasem, albo ukrywać swoje oszustwa tak dobrze, by nikt nigdy się o nich nie dowiedział. Zazwyczaj wybierają to drugie rozwiązanie.

Jeśli ktoś z Ciemnej Triady zostałby zdemaskowany, ludzie prawdopodobnie unikaliby go jak zarazy. Jeśli więc naukowcy-szaleńcy rzeczywiście mieli rację i można stwierdzić, czy ktoś jest psychopatą, tylko na podstawie rysów twarzy, to może kobiety w ich eksperymentach po prostu działały racjonalnie, uznając te twarze za nieatrakcyjne.

Seks, aplikacje randkowe i luksusowe przekonania – Rob Henderson i Jordan Peterson

Być może w biologię kobiet wbudowane są mechanizmy obronne, które powodują, że unikają one twarzy należących do ciemnej triady, ponieważ przebywanie z osobą należącą do ciemnej triady zazwyczaj prowadzi do ruiny niczego niepodejrzewającą ofiarę. Jeśli tak, to biologicznie zaprogramowanie kobiet, by uważały twarze ludzi o cechach ciemnej triady za nieatrakcyjne, byłoby całkiem skutecznym sposobem manifestacji tego mechanizmu obronnego.

W rzeczywistości jest jednak mało prawdopodobne, by każda osoba przejawiające konstelacje cech Ciemnej Triady miała takie same specyficzne rysy twarzy. Z tego powodu być może kobiety, które były przyciągane przez osobowości z Ciemnej Triady w innych eksperymentach, były przyciągane, ponieważ nie były w stanie wykryć tych jawnych wskaźników cech Ciemnej Triady. Innymi słowy, nie zauważyły cech Ciemnej Triady, ponieważ nie były one obecne w strukturze twarzy mężczyzn, a więc zostały skutecznie oszukane przez seksowny urok konstelacji cech Ciemnej Triady, o którym wspominaliśmy wcześniej. To wyjaśniałoby, dlaczego kobiety nie lubią cech twarzy należących do Ciemnej Triady, ale mimo to uważają mężczyzn z Ciemną Triadą za atrakcyjnych.

 

JAK RADZIĆ SOBIE Z OSOBOWOŚCIĄ CIEMNEJ TRIADY?

 

Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś ich unikać.

Choć na początku mogą wydawać się zabawni, czarujący i pewni siebie, w końcu cię zdradzą. Osoby takie są drapieżne, trudne do zauważenia i mają tendencję do oddalania się, gdy tylko zostaną odkryte. Wiedzą o tym, ponieważ zazwyczaj nie ma już powrotu po zrujnowaniu reputacji, więc przenoszą się do następnego miasta i zaczynają od nowa.

Osoby o cechach Ciemnej Triady są zimne, manipulacyjne i bezduszne. Wszystko, co dla nich zrobisz, zostanie uznane za oczywiste i zapomniane. Odwzajemnią Twoje zaangażowanie w ich sprawy tylko wtedy, gdy uznają, że przyniesie to korzyści także im. Są skłonne do przemocy, agresji i zachowań ryzykownych.

Jeśli zdecydujesz się zaprzyjaźnić z osobą o cechach Ciemnej Triady, czeka Cię szalona jazda. Nie będzie Ci do śmiechu, gdy będziesz miał/a już dość tej jazdy. Jeśli więc cenisz sobie zdrowy rozsądek i nie chcesz być wykorzystywana/y, trzymaj się z dala od osób o tych cechach.

 

PODSUMOWANIE

Mroczna Triada to konstelacja trzech wysoce toksycznych cech osobowości: Narcyzmu, Makiawelizmu i Psychopatii. Narcyzi mają tendencję do skrajnego pochłonięcia sobą i poczuciem własnej wartości, makiaweliści są skłonni do manipulacji i niemoralni, a psychopaci są apatyczni i pozbawieni skruchy. Osoba należąca do Mrocznej Triady to taka, która posiada wszystkie trzy powyższe cechy osobowości.

Te cechy osobowości, choć straszne, często obdarzają ich posiadaczy powierzchownym urokiem i dobrym wyglądem, dzięki czemu wydają się oni bardziej atrakcyjni dla innych ludzi oraz dla płci przeciwnej.

Osoby o cechach Ciemnej Triady na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie pewnych siebie i wesołych, ponieważ ukrywają swoje nieapetyczne cechy przed otoczeniem, jak tylko mogą. Wkładają również wiele wysiłku w swój wygląd, ubierając się najlepiej jak potrafią, aby poprawić swoją prezencję, dlatego też wydają się być bardziej przystojni niż zwykli ludzie.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś, kogo znasz, ma osobowość Mrocznej Triady, najlepiej go unikaj. Osoby te są zazwyczaj dość toksyczne, będą manipulować i oszukiwać dla własnych korzyści.

Źródło: What is the Dark Triad and Why Is It So Attractive? (A Breakdown)

Zobacz na: Ciemna triada a atrakcyjność seksualna kobiet
Mężczyźni są jak wyspy. Kobiety są jak łodzie.
Funkcja żalu związanego z uprawianiem przygodnego seksu i biernością seksualną: badanie podłużne
System Operacyjny Umysłu – ROZDZIAŁ IV: Cztery części naszej osobowości

Bibligrafia:
1. Paulhus, D. L., & Williams, K. M. (2002). The dark triad of personality: Narcissism, Machiavellianism, and psychopathy. Journal of research in personality, 36(6), 556-563.
2. Kaufman, S. B., Yaden, D. B., Hyde, E., & Tsukayama, E. (2019). The light vs. dark triad of personality: Contrasting two very different profiles of human nature. Frontiers in psychology, 10, 467.
3. Kiehl, K. A., & Hoffman, M. B. (2011). The criminal psychopath: History, neuroscience, treatment, and economics. Jurimetrics, 51, 355.
4. Carter, G. L., Campbell, A. C., & Muncer, S. (2014). The dark triad personality: Attractiveness to women. Personality and Individual Differences, 56, 57-61.
5. Holtzman, N. S., & Strube, M. J. (2013). People with dark personalities tend to create a physically attractive veneer. Social Psychological and Personality Science, 4(4), 461-467.
6. Jauk, E., Neubauer, A. C., Mairunteregger, T., Pemp, S., Sieber, K. P., & Rauthmann, J. F. (2016). How alluring are dark personalities? The dark triad and attractiveness in speed dating. European Journal of Personality, 30(2), 125-138.
7. Rebellon, C. J., & Manasse, M. (2004). Do “bad boys” really get the girls? Delinquency as a cause and consequence of dating behavior among adolescents. Justice quarterly, 21(2), 355-389.
8. Holtzman, N. S. (2011). Facing a psychopath: Detecting the dark triad from emotionally-neutral faces, using prototypes from the Personality Faceaurus. Journal of Research in Personality, 45(6), 648-654.
9. Solomon, E., & Lyons, M. (2020). Not My Protector—Women Have an Aversion to High Dark Triad Faces Irrespective of Childhood or Current Environmental Danger. Evolutionary Psychological Science, 1-5.
10. Brewer, G., Christiansen, P., Dorozkinaite, D., Ingleby, B., O’Hagan, L., Williams, C., & Lyons, M. (2019). A drunk heart speaks a sober mind: Alcohol does not influence the selection of short-term partners with dark triad traits. Personality and Individual Differences, 140, 61-64.

 

Hybrystofilia to zainteresowanie seksualne i pociąg głównie kobiet do mężczyzn, którzy popełniają przestępstwa.

Hybrystofilia to zainteresowanie seksualne i pociąg głównie kobiet do mężczyzn, którzy popełniają przestępstwa. Wielu znanych przestępców, zwłaszcza tych, którzy popełnili okrutne przestępstwa, otrzymuje w więzieniu „poczty od fanek”, które czasami mają charakter miłosny lub seksualny. W niektórych przypadkach wielbicielki tych przestępców poślubiły obiekt swoich westchnień w więzieniu.

How to Become T-RASH!!!