Ciemna triada a atrakcyjność seksualna kobiet

Ciemna triada a atrakcyjność seksualna kobiet

Ciemna triada to zestaw cech, które są często sprawdzane w promocji biznesu, egzekwowaniu prawa i doradztwie, jako sposób na identyfikację i unikanie potencjalnie szkodliwych osób. Składają się na nią połączone cechy psychologiczne takie jak Narcyzm – Makiawelizm – Psychopatia.

Cechy te w znacznym stopniu pokrywają się, przy czym Narcyzm charakteryzuje się głównie jako wielkoduszność, pychę, przywileje, egoizm, próżność, brak empatii, egoizm;

Makiawelizm natomiast definiuje się jako celową manipulację i wykorzystywanie innych, charakteryzujące się podstępnością, brakiem moralności, cynizmem, bezdusznością, dążeniem do władzy, wysokim poziomem interesowności.

Psychopatia natomiast charakteryzuje się antyspołecznym zachowaniem, lekceważeniem sygnałów społecznych, impulsywnością, kompulsywnym kłamstwem, egoizmem, brakiem szacunku dla autorytetów, bezdusznością, przesadnym ryzykiem, brakiem wyrzutów sumienia w obliczu konsekwencji swoich działań.

Na pierwszy rzut oka nikogo przy zdrowych zmysłach nie pociągałyby którekolwiek z tych cech, a jednak liczne badania wykazały, że cechy ciemnej triady zazwyczaj prowadzą do:
–   Wyższego statusu i autorytetu
–   Kontroli społecznej i władzy
–   Intensywnej atrakcyjności seksualnej

Atrakcyjność nie jest kwestią wyboru i świadomej decyzji – David DeAngelo

Przyjrzyjmy się tym cechom po kolei:

1. Mężczyźni posiadający cechy ciemnej triady mają pewną tendencję do bycia bardziej ekstrawertycznymi, co oznacza, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że mają oni szerszą sieć kontaktów społecznych i biznesowych. Oznacza to również, że są bardziej skłonni do angażowania się i proponowania czegoś innym. Więcej ryzykują, stawiają większe zakłady i bezwstydnie wykorzystują talenty i zasoby innych dla własnej korzyści. Choć ich duma może okazać się zgubna, to w przypadku porażki inni zazwyczaj biorą na siebie winę – często chętnie, podczas gdy oni szybko odbudowują swoją pozycję i idą dalej. Bardziej promują siebie, osłabiają konkurentów i są bezwzględni w swoich działaniach. Są gotowi poświęcić każdego i wszystko, aby awansować i osiągnąć swoje cele. Oznacza to, że często przyspieszają swój awans w hierarchii dominacji i są całkiem zadowolone z tego, że są same na szczycie, mają swoich pachołków i pochlebców, a nie prawdziwe związki.

2. Jeśli takie osoby już wchodzą w związki, to prawie zawsze z zamiarem osiągnięcia osobistych korzyści, satysfakcji i postępu na swojej ścieżce. Aby to sobie zapewnić, mają obsesyjną i kompulsywną potrzebę kontrolowania ludzi wokół siebie. Dominują w rozmowach, poniżają innych i lekceważą towarzyskie gesty grzecznościowe. Zwykle są bardzo zazdrosne o swoich kochanków, boją się zdrady i popadają w paranoję, ponieważ ta osoba nieuchronnie pozna ich sekrety i słabości. Jednak typy spod znaku ciemnej triady same są zalotne i niewierne. Zarządzają wszystkimi aspektami życia swoich rodzin, podejmując w ich imieniu decyzje, i bez wahania uciekają się do sarkazmu, upokorzeń, robienia gównianych testów i wariata [gaslighting], aby zdestabilizować ich sytuację i utrzymać nad nimi władzę. Gdy zostaną przyłapane, zaczynają czarować lub – w zależności od sytuacji – stają się zranione, aby utrzymać innych w niepewności i zakwestionować własną uczciwość. Są graczami w każdym znaczeniu tego słowa i nie wahają się użyć przemocy – fizycznej lub psychicznej, aby utrzymać kontrolę.

3. Mimo że osoby które klasyfikują się do ciemnej triady są zazwyczaj zadbane i dobrze się prezentują, to jednak samo to nie tłumaczy ich bardzo silnej atrakcyjności seksualnej. Wykazano, że mężczyźni z cechami ciemnej triady są znacznie bardziej atrakcyjni dla kobiet niż mężczyźni o podobnej budowie ciała, którzy nie posiadają tych cech, a ekstrawersja sama w sobie nie jest wystarczającym powodem, by to osiągnąć. W rzeczywistości, co dziwne, badania wykazały, że kobiety, które chciały wyjść za mąż i mieć dzieci, były mimo wszystko bardziej skłonne do wiązania się z mężczyznami o cechach narcystycznych i psychopatycznych, nawet jeśli same były dość doświadczone i w pełni świadome tendencji takich mężczyzn do niewierności i braku zaangażowania. W istocie mężczyźni należący do “ciemnej triady” uprawiają znacznie więcej seksu, mają więcej partnerek i więcej potomstwa, a jednocześnie cieszą się większą swobodą osobistą w związkach niż inni mężczyźni.

Najwyraźniej istnieje jakaś ewolucyjna korzyść z posiadania cech osobowości ciemnej triady, która jest nagradzana przez kobiecą atrakcyjność, uległość i niezachwiane oddanie takim mężczyznom, a jednak, na szczęście, cywilizacje są budowane na plecach porządnych, oddanych i honorowych mężczyzn rodzinnych, którzy bez wątpienia uważają tę sytuację za irytującą, ponieważ nie rozumieją, jak działa hipergamia.

Niektórzy psychologowie sugerują, że zwiększona skłonność do zachowań agresywnych u osób należących do ciemnej triady sygnalizuje ewolucyjną świadomość samic, że zajmują one wyższą pozycję w hierarchii dominacji, a tym samym mają szansę na ochronę przed innymi samcami lub drapieżnikami.

Inni sugerują, że ich atrakcyjność i większa liczba partnerów seksualnych wynika z ich pewności siebie, umiejętności oszukiwania i śmiałości w podejściu do partnera oraz stosowania przymusu.

Sugeruje się również, że osoby należące do Ciemnej Triady mają wyższą samoocenę i brak kontroli impulsów, co kobiety uważają za ekscytujące (w przeciwieństwie do niechęci do ryzyka, konserwatywnego i pragmatycznego zachowania, które uważają za nudne i mało seksowne). Być może ta dzika pasja wyzwala w kobietach archetypową potrzebę ujarzmienia bestii lub kultywowania Dzikiego Człowieka, o czym opowiada tak wiele naszych mitów i opowieści ludowych.

Dlaczego kobiety zakochują się w piratach i wampirach – prof. Jordan Peterson

Niepokojące jest to, że wyższa skłonność do przemocy, przymusu i gwałtu u samców alfa we wszystkich grupach naczelnych skutkuje statystycznie większym dostępem do przywilejów godowych i potomstwa, a także może być nieodłączną cechą ewolucyjną leżącą u podstaw społecznie tabuizowanych impulsów występujących w subkulturze odgrywania ról w fantazjach, niewoli i sado-masochizmu seksualnego, jak również w rażąco rozpowszechnionych powieściach pisanych dla kobiet o tematyce seksualnej i opisach “porno dla mamusiek”, takich jak 50 Twarzy Greya (ang. 50 Shades of Grey), którą większość mężów uważa za niewytłumaczalną.

Czy zatem miły facet może wyciągnąć jakieś wnioski ze studiowania charakterystyki mrocznej triady, nie stając się przy tym złowrogim osobnikiem?

Jeśli podsumujemy triadę w jej mniej patologicznie opisanej esencji, możemy powiedzieć, że:
–   narcyzi mają niezaprzeczalne poczucie własnej wartości
–   makiaweliści zawsze dbają przede wszystkim o siebie
–   psychopaci nie kierują się uczuciami [stoicyzm jest tutaj rozwiązaniem]

Można też powiedzieć, że osoby te zawsze roztaczają wokół siebie aurę pewności siebie; bez wahania robią to, co konieczne, aby osiągnąć swoje cele, bez względu na koszty i nie dają się podporządkować opinii publicznej. Na przykład Machiavelli w swojej książce “Książę” interesował się tym, jak najlepiej rządzić królestwem. Uznał, że “dobry król” jest prawie zawsze nieskuteczny, co nieuchronnie prowadzi do słabości, konfliktów i zniszczenia ludu. Uważał, że dla ostatecznego dobra państwa i jego obywateli o wiele ważniejsze jest bycie władcą skutecznym niż klasycznie “dobrym”, nawet jeśli oznaczałoby to poświęcenie kilku osób dla dobra wielu. W jego oczach cel usprawiedliwiał środki. Każdy z nas, kto kiedykolwiek się poświęcił w imię czegoś lub dla kogoś, zrozumie to.

Źródło: The Dark Triad and female sexual attraction

 

Zobacz na: Jak się zakochujemy – dr Paul Dobransky
Hipergamia i hipogamia
Istnieje różnica pomiędzy przygodnym seksem w przypadku mężczyzn i kobiet, i nauka to potwierdza
Funkcja żalu związanego z uprawianiem przygodnego seksu i biernością seksualną: badanie podłużne