48-godzinna seksualna “poświata” pomaga z czasem związać partnerów.

48-godzinna seksualna "poświata" pomaga z czasem związać partnerów.

Seks odgrywa główną rolę w prokreacji i może być przyjemny, ale odkrycia naukowe sugerują, że może on służyć dodatkowemu celowi: łączeniu partnerów. Badanie nowożeńców, opublikowane w Psychological Science, czasopiśmie Stowarzyszenia Nauk Psychologicznych [Association for Psychological Science], wskazuje, że partnerzy doświadczają seksualnej “poświaty”, która trwa do dwóch dni, a ta poświata jest związana z jakością związku w dłuższej perspektywie.

“Nasze badania pokazują, że satysfakcja seksualna pozostaje podwyższona do 48 godzin po seksie” – mówi psycholog Andrea Meltzer (Florida State University), główna autorka badania. “A ludzie z silniejszym seksualną poświatą – to znaczy ludzie, którzy zgłaszają wyższy poziom satysfakcji seksualnej w ciągu 48 godzin po seksie – zgłaszają wyższy poziom satysfakcji ze związku kilka miesięcy później”.

Naukowcy teoretyzowali, że seks odgrywa kluczową rolę w łączeniu par, ale większość dorosłych zgłasza uprawianie seksu ze swoimi partnerami co kilka dni, a nie codziennie. Meltzer i współpracownicy postawili hipotezę, że seks może zapewnić krótkoterminowy wzrost satysfakcji seksualnej, podtrzymując więź między partnerami i zwiększając ich satysfakcję ze związku w dłuższej perspektywie.

Aby sprawdzić swoją hipotezę, badacze przeanalizowali dane z dwóch niezależnych badań podłużnych, jednego z 96 parami nowożeńców i drugiego ze 118 parami nowożeńców. Wszystkie pary wypełniały co najmniej trzy wpisy do dziennika pod rząd w ciągu dni 14 dni jako część większego badania.

Każdej nocy, przed pójściem do łóżka, nowożeńcy byli proszeni o niezależne zgłoszenie, czy uprawiali seks ze swoim partnerem tego dnia. Niezależnie od odpowiedzi, byli oni również proszeni o ocenę, jak bardzo byli zadowoleni ze swojego życia seksualnego tego dnia i jak bardzo byli zadowoleni ze swojego partnera, swojego związku i swojego małżeństwa tego dnia (na 7 punktowej skali, gdzie 1 = wcale, 7 = bardzo).

Partnerzy wypełniali również trzy miary jakości małżeństwa na początku badania i ponownie podczas sesji kontrolnej około 4 do 6 miesięcy później.

Uczestnicy badania podawali, że uprawiali seks średnio 4 razy w ciągu 14 dni badania, choć odpowiedzi różniły się znacznie w zależności od uczestników.

Co ważne, uprawianie seksu w danym dniu było związane z utrzymującą się przez dłuższy czas satysfakcją seksualną. Uprawianie seksu danego dnia wiązało się z satysfakcją seksualną tego samego dnia, która z kolei wiązała się z satysfakcją seksualną następnego dnia, a nawet dwa dni później. Innymi słowy, uczestnicy nadal zgłaszali podwyższoną satysfakcję seksualną 48 godzin po pojedynczym akcie seksualnym. Co ważne, związek ten nie różnił się w zależności od płci czy wieku uczestników, a utrzymywał się nawet po uwzględnieniu częstotliwości seksu, cech osobowości, długości związku i innych czynników.

Ogólnie rzecz biorąc, satysfakcja małżeńska uczestników spadła pomiędzy rozpoczęciem badania a sesją kontrolną 4 do 6 miesięcy później. Jednak uczestnicy, którzy zgłaszali relatywnie wysoki poziom seksualnego podniecenia zdawali się radzić sobie lepiej niż ich rówieśnicy, zgłaszając wyższą początkową satysfakcję małżeńską i mniej gwałtowny spadek satysfakcji w ciągu pierwszych 4 do 6 miesięcy małżeństwa.

Ten sam wzór efektów pojawił się w dwóch niezależnych badaniach, dostarczając solidnych dowodów na istnienie seksualnej poświaty, zauważają Meltzer i współpracownicy. Łącznie, wyniki sugerują, że seks jest powiązany z jakością związku w czasie, poprzez utrzymujące się efekty satysfakcji seksualnej.

“Badanie to jest ważne, ponieważ dołącza do innych badań sugerujących, że seks funkcjonuje w celu utrzymania więzi między parami” – podsumowuje Meltzer.

Źródło: A 48-Hour Sexual ‘Afterglow’ Helps to Bond Partners Over Time

 

Zobacz na: Oksytocyna: Jak działa ‘hormon miłości’ na mężczyzn?
Łączenie w pary i mózg [przycinanie synaps]
Istnieje różnica pomiędzy przygodnym seksem w przypadku mężczyzn i kobiet, i nauka to potwierdza
Łączenie się w pary: Ewolucyjne spojrzenie na intymność – dr Paul David
 Wartości rodzinne: wierne kobiety, które wybierają dobrych żywicieli są kluczem do ewolucyjnego przejścia do nowoczesnej rodziny
Kobiety, skończcie z rozwiązłością! Konsekwencje.
System Operacyjny Umysłu – ROZDZIAŁ III: Cztery proste rozwiązania na każdy problem psychiki i biznesu