Oksytocyna: Jak działa ‘hormon miłości’ na mężczyzn?

Oksytocyna: Jak działa 'hormon miłości' na mężczyzn?

Powiew oksytocyny zapalał ośrodki nagrody w mózgach mężczyzn, gdy patrzyli na twarz swojej partnerki.

Poniedziałek, 25 listopada, 2013 (HealthDay News) — Naukowcy, i kobiety na całym świecie, od dawna zastanawiają się, co dokładnie powstrzymuje mężczyznę od zbaczania z [monogamicznej] drogi z nieznajomą.

Z biologicznego punktu widzenia, przynajmniej, oszukiwanie jest łatwe do zrozumienia. Im więcej partnerek seksualnych ma mężczyzna, tym większe prawdopodobieństwo, że przekaże swój materiał genetyczny.

Dlaczego więc tak wielu mężczyzn się ustatkowuje, bierze ślub i zostaje z żoną, by wychowywać dzieci?

Naukowcy uważają, że mogli znaleźć wskazówkę w oksytocynie, hormonie uwalnianym podczas seksu i innych intymnych gestów, takich jak przytulanie czy trzymanie się za ręce, który, jak udowodniono, wzmacnia więzi społeczne u innych ssaków.

Odkryli oni, że hormon ten wydaje się zwiększać atrakcyjność [percepcję] u mężczyzn w stosunku do ich partnerek – nawet jeśli są im pokazywane zdjęcia innych kobiet.

Atrakcyjność nie jest kwestią wyboru i świadomej decyzji – David DeAngelo

Wyniki badań zostały opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

W badaniu wzięło udział 20 mężczyzn, którzy byli w stałych związkach przez średnio 28 miesięcy, którym podano spray do nosa z oksytocyną lub obojętne placebo.

W pierwszym teście mężczyźni patrzyli na zdjęcia swojej partnerki, kobiety, której nigdy nie spotkali, lub domu. Zdjęcia kobiet były starannie dopasowane, więc jedna nie była bardziej atrakcyjna od drugiej.

W drugiej części eksperymentu mężczyźni patrzyli na zdjęcia swoich partnerek lub kobiet, które znali, ale nie byli z nimi związani, być może kogoś, kogo widzieli codziennie w pracy.

Następnie mężczyźni oceniali atrakcyjność, jaką odczuwali w stosunku do różnych twarzy. Mężczyźni konsekwentnie oceniali swoje partnerki jako bardziej atrakcyjne i pobudzające niż inne kobiety, a w większości przypadków podmuch oksytocyny wzmocnił ten efekt w porównaniu z placebo.

Jednak tym, co naprawdę zafascynowało badaczy, było to, co działo się wewnątrz mózgów mężczyzn.

Pod wpływem oksytocyny, dwa obszary mózgu odpowiedzialne za uczucie nagrody i przyjemności zapalały się, gdy mężczyźni widzieli twarze swoich partnerek. Podczas gdy widok innych kobiet miał odwrotny efekt, tłumiąc uczucie przyjemności.

“Oksytocyna uruchamiała system nagrody, aktywowany w chwili zobaczenia twarzy partnera, lub obecności partnera”, powiedział autor badania dr Rene Hurlemann, profesor psychiatrii na Uniwersytecie w Bonn, w Niemczech.

dr Rene Hurlemann

Dr Rene Hurlemann

“Seksualna monogamia jest w rzeczywistości dość kosztowna dla samców, więc musi istnieć jakaś forma mechanizmu wiążącego samce i samice razem, przynajmniej na jakiś czas” – powiedział Hurlemann. “Musi być jakaś korzyść, a nagroda jest w rzeczywistości najsilniejszą motywacją leżącą u podstaw ludzkich zachowań”.

Ekspert, który nie brał udziału w badaniu, powiedział, że wyniki sugerują, że pary, które utrzymują wysoki poziom intymności w swoich związkach, mogą utrzymać silniejsze więzi.

“Kiedy po raz pierwszy przeżywasz intymne chwile, uwalniasz mnóstwo dopaminy i oksytocyny. To tworzy połączenie pomiędzy systemami neuronowymi, które przetwarzają twoje wskazówki dotyczące twarzy, głosu i systemu nagrody” – powiedział Larry Young, profesor psychiatrii na Uniwersytecie Emory w Atlancie. Zajmuje się on badaniem roli oksytocyny w budowaniu więzi społecznych.

Larry Young zauważa, że w miarę upływu czasu, gdy para przechodzi w stan coraz rzadszych intymnych chwil, to więź może zaniknąć. Jednak działania, które uwalniają oksytocynę, takie jak naprawdę patrzenie w oczy drugiej osoby, trzymanie się za ręce, całowanie i uprawianie seksu, mogą pomóc w przywróceniu połączenia.

“Sugeruje mi to, iż może to być sposób, aby pomóc zapobiec rozpadowi związku, który może wystąpić, a w konsekwencji prowadzący pary do separacji,” powiedział.

Dr Rene Hurlemann zgadza się i powiedział, że: “Myślę, że jest to jedyny powód, dla którego cały czas się przytulamy i dotykamy. Myślę, że to jest mechanizm, który utrzymuje wysoki poziom oksytocyny w związkach.”

Źródło: How the ‘Love Hormone’ Works Its Magic

Zobacz na: Łączenie w pary i mózg [przycinanie synaps]
Wybór partnera – dobór płciowy