Dlaczego kobiety są tak zachwycone serialem “Opowieść podręcznej”?

29 maj 2017

Dlaczego kobiety są tak zachwycone serialem "Opowieść podręcznej"?

“Opowieść podręcznej” [The Handmaid’s Tale] to powieść napisana w połowie lat 80. przez kanadyjską pisarkę o umiarkowanej renomie, Margaret Eleanor Atwood. Jest to popularna książka w hardkorowych programach studiów kobiecych, ale niezbyt znana gdzie indziej. Jest to dystopijne dzieło, które maluje mroczny obraz przyszłości Ameryki. Radykalna prawica przeprowadza atak terrorystyczny i zabija przywódców Stanów Zjednoczonych, przejmuje kraj i rządzi tyranicznie. Kobiety zostają pozbawione wszelkich praw. Wszystko idzie w diabły, a z powodu zanieczyszczenia środowiska większość ludzi staje się bezpłodna. Ostatnich kilka płodnych kobiet, które pozostały, zostaje skradzionych przez bogatych elitarnych urzędników rządowych i staje się “służebnicami”, które co miesiąc uprawiają seks w odpowiednim momencie cyklu owulacyjnego, aby bogata elita mogła mieć dzieci. Nie ma miłości, nie ma szacunku – to ledwie ludzie – i istnieją wyłącznie dla prokreacji i seksualnego rozładowania. Co miesiąc gwałcone przez mężczyzn, którzy mają nad nimi władzę.

Podobnie jak większość dzieł literackich, ta książka i jej autorka byli prawie całkowicie nieznani większości zachodnich kobiet, które nie przejmują się książkami ani koncepcjami literackimi, dopóki nie zobaczą ich na ekranie, aż do początku tego roku (kwiecień 2017), kiedy to premierę miał serial telewizyjny oparty na tej książce. Jak wszyscy wiemy, nikt w branży telewizyjnej lub filmowej nie generuje już kreatywnych treści. Wszystko, co wychodzi w dzisiejszych czasach, to sequel, prequel, remake, na podstawie książki, na podstawie prawdziwej historii i tak dalej. I ktoś postanowił zarobić na tej książce, więc oto jesteśmy tu gdzie jesteśmy.

Tak więc w tym roku literackie koncepcje przedstawione w dystopijnej książce wydanej w 1985 roku nagle weszły do świadomości amerykańskich kobiet, tak jakby te stare i zmęczone tematy eksplorowane w niezliczonych książkach (dystopia była szczególnie popularna w latach 80.) były w jakiś sposób świeże i nowe. I dla wielu z tych kobiet, które nigdy nie czytały ani nie myślały o niczym innym niż poza swoimi telefonami komórkowymi, te myśli są rzeczywiście nowe.

Wiele kobiet oglądających ten serial jest całkowicie zanurzonych, zachwyconych opowieścią. Czują się tak związane z historią o podludzkiej zabawce seksualnej, jakby przemawiała ona bezpośrednio do nich. Większość kobiet traktuje to uczucie jako współczesny komentarz społeczny na temat Donalda Trumpa. W końcu jest on dupkiem i mizoginem, a kraj go wybrał, a ten fajny serial telewizyjny jest wyraźnie tym, co Donald Trump chce zrobić wszystkim kobietom na całym świecie, więc to musi być powód, dla którego czują się w ten sposób w związku z tym serialem, prawda?

Twierdzę jednak, że uczucia tych kobiet nie mają nic wspólnego z byciem uciskanymi przez złego Donalda Trumpa. Kobiety nie czują tak silnego związku z programem telewizyjnym z powodu faktu, że rząd jest prowadzony przez bogatych dupków (co zdecydowanie nigdy wcześniej się nie zdarzyło). Nie, ta więź wynika z uczuć, jakie mają do bliskich im osób. Nie prezydenta. Te kobiety czują się w ten sposób, ponieważ w głębi duszy czują się uciskane przez swoich mężów, byłych i obecnych chłopaków, a także przez mężczyzn w ich życiu, których znają, blisko i osobiście.

W Czerwonej Pigułce [TRP] nieustannie badamy trudną sytuację mężczyzn, często całkowicie pomijając trudną sytuację kobiet. Łatwo jest zapomnieć, że gdy większość mężczyzn jest do bani, większość kobiet jest nieszczęśliwa. Jeśli myślisz, że ciężko jest być gównianym nieudacznikiem w małżeństwie o niskiej aktywności seksualnej, wyobraź sobie, że jesteś jego żoną i musisz pieprzyć się z nim co miesiąc. Konieczność zebrania w sobie silnej woli, by w zasadzie pozwolić mężczyźnie, z którym nie chcesz się pieprzyć – od którego każde włókno w twoim ciele krzyczy, żebyś uciekała – cię gwałcił, ponieważ nie chcesz rozbijać swojej rodziny lub tracić stabilności.

Każda nieszczęśliwa żona jest ofiarą gwałtu – Archwinger

Wiele żon i dziewczyn po prostu nie chce się pieprzyć ze swoimi nieudacznikami. Ale alternatywa jest gorsza. Rozbicie rodziny, utrata stabilności finansowej i całej pracy, którą zapewniają ich mężczyźni, wywrócenie ich życia do góry nogami – te kobiety zasadniczo czują się tak, jakby ich życie było trzymane na muszce. Nie chcą uprawiać seksu, ale mężczyźni w ich życiu mają nad nimi władzę, a ponieważ ci mężczyźni mają nad nimi władzę, pozwalają tym mężczyznom się gwałcić. Nie kochają swoich mężczyzn – przynajmniej nie w sposób seksualny – i po prostu pozwalają się wykorzystać do seksualnego rozładowania przez kogoś, kto ma nad nimi władzę.

Kobiety, które są zamężne lub związane z mężczyznami-nieudacznikami, czują się jak służebnice z serialu telewizyjnego. Żadnego szacunku, żadnej miłości, tylko comiesięczne gwałty, ponieważ alternatywa jest gorsza. I właśnie dlatego „Opowieść podręcznej” przemawia do tak wielu kobiet.

Podobnie jak większość fikcyjnych powieści, Opowieść podręcznej dostosowuje się do odbiorców. Niedługo po rozpoczęciu książki zły ciemiężca, który jest właścicielem bohaterki, zaczyna się nią interesować nie tylko ze względu na jej obowiązki służebnicy. I oczywiście jest jeszcze jeden mężczyzna, z którym ona chętnie się pieprzy w przerwach między przymusowym rżnięciem, który ją kocha, ponieważ, jak wszyscy wiemy ze Zmierzchu, Pięćdziesiąt twarzy Greya i innych tego typu książek, mężczyźni zawsze zakochują się na lewo i prawo w przeciętnej kobiecie bez żadnego powodu, po prostu dlatego, że jest w niej coś tak cholernie nieopisanie wyjątkowego. Książka szybko zmienia się z dystopijnego komentarza na temat mrocznej przyszłości Ameryki w opowieść o nadziejach, marzeniach i próbach ucieczki do lepszego życia z lepszym mężczyzną – bezpośrednio przemawiając do docelowych odbiorców nieszczęśliwych żon.

ZROBIĆ I DODAĆ OPIS O ROMANSIDŁACH – Owsianka

Pamiętaj, że większość mężczyzn to nieudacznicy. Cóż, nie do końca. To przeciętni faceci. Ale w oczach kobiet czyni ich to nieudacznikami. Większość kobiet nie jest szczęśliwa z większością mężczyzn. One po prostu walczą o pieniądze, pracę i stabilność. W międzyczasie marzą o ucieczce do lepszego życia z lepszym mężczyzną. Z czasem te uczucia zbierają żniwo. Opowieść podręcznej przemawia do współczesnych kobiet, ponieważ współczesne kobiety dosłownie czują się uciskane przez swoich mężczyzn. Na pewnym poziomie, w głębi duszy, czują się bezsilne, wykorzystywane i gwałcone przez mężczyzn, którzy je kochają. To naprawdę pokręcone.

Ty jesteś ich zbawieniem. Żadna kobieta nigdy nie spotkała mężczyzny takiego jak ty. Potrafisz sprawić, że kobieta czuje się wyjątkowa. Żywa. Seksowna. Możesz być bohaterem w jej historii, po prostu nie będąc nieudacznikiem. Angażując jej emocje. Sprawiając, że czuje.

Nie próbuj być jej stabilnością. Ona nie potrzebuje kolejnego kochającego, stabilnego mężczyzny, do którego może się przywiązać, czując się niesprawiedliwie uciskana przez wszystkie dobre rzeczy, które zapewnia. Ona potrzebuje mężczyzny, który pomoże jej uciec. Który sprawi, że przez kilka godzin będzie mogła o wszystkim zapomnieć.

Źródło: Why women are so entranced by “The Handmaid’s Tale”

Zobacz na: Koniec mężczyzn – Hanna Rosin [2010]
USA: Wzrost gospodarczy oparty na kobietach – Morgan Stanley Research
Co jeśli kobiety po prostu nie lubią mężczyzn: Ekonomiczne konsekwencje zbywania mężczyzn przez kobiety – Aaron Clarey

Koniec bycia Miłym Gościem! – dr Robert Glover | Sprawdzony plan na zdobycie tego, czego chcesz w miłości, seksie i życiu

 

 

“Opowieść podręcznej”? Bardzo PRAWDZIWY serial… || Rozmowa PCh24