Zapytaliśmy terapeutę, dlaczego podczas załamania psychicznego tak bardzo chce się ściąć włosy.

dlaczego podczas załamania psychicznego tak bardzo chce się ściąć włosy

Moim pierwszym instynktem, gdy sprawy idą strasznie źle, jest sięgnięcie po nożyczki i obcięcie włosów. Bez względu na to, co powoduje mój emocjonalny niepokój, moją reakcją jest zawsze czas na: Obetnij sobie włosy. W ciągu ostatnich czterech miesięcy, przeszłam przez rozstanie, zaczęłam nową pracę i przeprowadziłam się – to był koktajl stresorów. Jak możecie się domyślić, chęć odświeżenia moich kosmyków była niezwykle silna. Uniknęłam (na szczęście) tego, ale byłam ciekawa, dlaczego mamy tak silne pragnienie ścięcia włosów podczas załamań psychicznych i emocjonalnych okresów w naszym życiu. Wydaje się, że jest to wspólny impuls dla wielu z nas, więc musi być powód, dla którego wszyscy czujemy się tak w stresujących momentach. Na ten temat odpowie nam Liz Hughes, licencjonowany doradca zawodowy z Houston.

 

Dlaczego więc ścinamy włosy podczas załamań psychicznych?

 

Odpowiedź prawdopodobnie Cię nie zaskoczy, ponieważ ma to wiele wspólnego z naszą potrzebą poczucia kontroli. “Niektórzy reagują na stres chwytając się rzeczy, które mogą kontrolować, ponieważ życie wymyka się im spod kontroli: Sygnał do ogarnięcia nowej fryzury i koloru” – mówi Liz.

“Czasami przekonujemy same siebie, że teraz, gdy mamy nowy wygląd, wszystko będzie inaczej” – wyjaśnia Liz. “To może pomóc nam rozpocząć proces zaczynania od nowa. Jednak ludzka zmiana jest bardziej złożona niż kilka godzin w salonie. Czasami iluzja, że dzięki nowej fryzurze wszystko będzie inaczej, rozpada się, gdy uświadamiamy sobie, że nie możemy zmienić naszej osobowości lub nawyków tak łatwo, jak możemy zmienić wygląd naszych włosów.”

 

Po co zmiana wyglądu włosów?

 

W zależności od tego, co spowodowało załamanie psychiczne, istnieje wiele powodów, dla których chcemy zmienić włosy. Liz zauważa, że po rozstaniu “niektórzy ludzie wychodzą ze związków czując się bardzo ograniczeni i doświadczają utraty poczucia własnej wartości, więc dokonując drastycznej zmiany w wyglądzie włosów, mogą czuć się tak, jakby odzyskiwali swoją osobowość.” Jesteśmy również w stanie pozwolić odejść ludziom, którymi kiedyś byliśmy, robiąc to. To pomaga nam objąć inną stronę siebie w trudnych czasach.

Obcięcie włosów to także łatwy sposób na osiągnięcie natychmiastowej satysfakcji. Kiedy wszystko wydaje się rozpadać, możemy mieć kontrolę nad naszym nowym wyglądem. A to działa jak swego rodzaju uwolnienie. “Wiemy, że włosy odrosną lub że za kilka tygodni możemy je ponownie przefarbować” – mówi Liz o tym, dlaczego decydujemy się na zmianę wyglądu włosów. “Jednak nadal zapewnia to natychmiastową gratyfikację w wyniku zmiany, której w danym momencie pragniemy, z możliwością cofnięcia jej, jeśli okaże się najgorszą rzeczą w historii. Układ nagrody w naszym mózgu dostarcza nam dopaminy, gdy osiągamy tę szybką poprawkę, co prowadzi do tego, że chwilowo czujemy się naprawdę dobrze.”

 

Czy drastyczna zmiana fryzury w trudnym okresie przynosi jakieś korzyści?

 

Ścinanie włosów nie jest najlepszym mechanizmem radzenia sobie z problemami, ale Liz twierdzi, że to nie jest wszystko takie złe. “Myślę, że zmiana włosów w odpowiedzi na rozstanie może być zdrowym sposobem na odwrócenie uwagi. Wierzę, że każda zmiana w małych dawkach może być pozytywna i pomaga nam trochę się pobawić i zmienić nasz prozaiczny, codzienny wygląd.”

Mimo to nie zaleca, aby była to twoja jedyna strategia radzenia sobie ze stresem, ponieważ może spowodować, że unikniemy naszych emocji otaczających sytuację. “Jeśli naprawdę jesteś spragniona nowej fryzury, to mówię, żebyś udała się na jej zmianę, ale upewnij się, że w pierwszej kolejności przeanalizujesz emocje lub powody, dla których chcesz przefarbować włosy “.

 

Jak radzić sobie z chęcią ścięcia włosów?

 

Liz nie odradza całkowicie ścinania włosów, jednak namawia, aby dać sobie trochę czasu na przemyślenie tej decyzji. “Istnieje bardzo niewiele decyzji życiowych, które trzeba podjąć w ciągu 24 godzin” – zauważa. “Daj sobie kilka tygodni na przemyślenie długoterminowych kosztów zmiany włosów. Jeśli po kilku tygodniach nadal jesteś w 100% zaangażowana, powiedziałabym, zrób to”.

Źródło: We Asked a Therapist Why You Have Such a Strong Desire to Cut Your Hair During a Mental Breakdown

 

Zobacz na: Nikt mi nie będzie mówił, co mam robić
Joe Rogan na temat TikToka i obłąkanych nauczycieli

 

Ptaki często się same oskubują gdy sązestresowane i zaniedbane

Ptaki często się same oskubują gdy są
zestresowane i zaniedbane

 

dlaczego podczas załamania psychicznego tak bardzo chce się ściąć włosy