Kobiety mają coraz większe trudności ze znalezieniem mężczyzn, którzy zarabiają tyle samo co one.

25 wrzesień  2019

Kobiety mają coraz większe trudności ze znalezieniem mężczyzn, którzy zarabiają tyle samo co one

Trudno jest znaleźć dobrego mężczyznę, zwłaszcza w obecnych warunkach ekonomicznych.

Według nowych badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Cornella, kraj boryka się z kryzysem spłukanych facetów, co sprawia, że kobiety odnoszące sukcesy są samotne, niezadowolone i sfrustrowane.

W badaniu, opublikowanym w Journal of Marriage and Family, socjologowie z Cornell zbadali malejący wskaźnik małżeństw w Ameryce. Odkryli, że brakuje kawalerów spełniających kryteria finansowe.

Brakuje atrakcyjnych ekonomicznie mężczyzn” – mówi The Post Daniel T. Lichter, główny autor badania. Chociaż lubimy myśleć, że małżeństwo opiera się na miłości, to jednak “jest to również zasadniczo transakcja ekonomiczna”, a kobiety chcą partnerów, których mogą nazwać równymi sobie.

Daniel Lichter, który od 30 lat zajmuje się badaniem małżeństw, twierdzi, że elastyczne, tymczasowe i niezależne formy zatrudnienia oraz “brak dobrych miejsc pracy” przyczyniły się do braku zamożnych facetów. Podobnie jest z faktem, że kobiety wyprzedzają mężczyzn pod względem wykształcenia, co w ciągu ostatnich 5-10 lat podważyło odwieczną dominację męskiego żywiciela rodziny.

“Teraz jest tak, że coraz więcej wysoko wykształconych kobiet wychodzi za mąż za faceta, który nie zarabia wystarczająco dużo” – mówi Lichter. “Mężczyźni muszą dostosować się do tego programu”.

Samotna mieszkanka Nowego Jorku, Gina Thibodeaux, ma własne teorie na temat niedoboru facetów.

Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że w dzisiejszych czasach faceci po prostu mniej się starają” – mówi pielęgniarka. “Ich rodzice ich rozpieszczali i dbali o nich, a oni po prostu nie wychodzą z domu i nie zarabiają więcej pieniędzy”.

Co jeśli kobiety po prostu nie lubią mężczyzn: Ekonomiczne konsekwencje zbywania mężczyzn przez kobiety – Aaron Clarey

38-letnia mieszkanka Upper East Sider podkreśla, że nie szuka “niczego niezwykłego” – “bezpieczeństwa i pewności, jeśli chodzi o finanse” – ale wciąż nie udaje jej się spotkać nikogo odpowiedniego na randkach.

Twierdzi, że dzieje się tak dlatego, że mężczyźni, z którymi się umawia, nie czują tego wrodzonego “parcia” na sukces, co ona.

“Myślę, że przez lata uważali swoją rolę w społeczeństwie za oczywistą i myślę, że stają się po prostu kulturowo leniwi” – mówi.

Morgan Jordan, pracownik administracyjny w college’u w Karolinie Południowej, mówi, że również ma trudności ze znalezieniem partnera na swoim poziomie.

“Nie uważam się nawet za osobę, której się powiodło. Po prostu zarabiam na życie i jest mi wygodnie” – mówi 32-latka, która mieszka w południowej Karolinie i niedawno spłaciła kredyty studenckie.

Jednak większość mężczyzn, z którymi się spotyka, nie może powiedzieć tego samego.

“Większość mężczyzn, z którymi się spotykam, nie ma wystarczającej ilości pracy i wydaje mi się, że sami nie są w stanie zarobić na życie” – mówi, dodając, że wielu z nich ma “ogromne długi” i jest zastraszonych jej stabilnością.

“Można powiedzieć, że niektórzy mężczyźni naprawdę chcą być bardziej tradycyjnymi żywicielami rodziny” – mówi Jordan.

Samotny Jake Rivas z Bostonu rozumie, o co im chodzi.

“Biorę pod uwagę dochody mojej potencjalnej partnerki” – mówi 28-latek, który pracuje jako opiekun w domu opieki społecznej. “Bycie na niższym poziomie tylko pogłębia niepewność”.

Student Isaac Suárez mówi, że nie odrzuca go kobieta, która robi interesy, ale zauważył, że jego związki trwają dłużej, gdy zarabia podobną kwotę, co jego partnerka.

“Spotykałem się z kobietami, które mają pieniądze … [i] kobiety pracujące na pełen etat mają tendencję do dłuższych związków, gdy zarabiają tyle samo co partnerka. [Kobiety pracujące na pełen etat są bardziej zajęte i trudniej im znaleźć czas na wspólne spędzanie czasu” – mówi 26-latek, który mieszka w Portland w stanie Oregon.

Thibodeaux mówi, że wie, iż to “niekoniecznie wina [faceta]”, jeśli ma problemy finansowe. Mimo to, biorąc pod uwagę okoliczności, musiała opracować plan B dla swojej przyszłości: Jeśli wkrótce nie pojawi się właściwy pan, może po prostu zamieszka z przyjaciółkami na swoim poziomie zawodowym.

“Może za kilka lat zamieszkamy razem” – mówi. “Odnoszą sukcesy, a ja lubię ich”.

Źródło: Women are struggling to find men who make as much money as they do

Zobacz na:  Mit bratniej duszy – mit tego jedynego/tej jedynej – Rollo Tomassi
Paradoks wyboru – Barry Schwartz
Zasada 80/20: Zasada Pareto w relacjach męsko damskich
Seks, aplikacje randkowe i luksusowe przekonania – Rob Henderson i Jordan Peterson
Istnieje różnica pomiędzy przygodnym seksem w przypadku mężczyzn i kobiet, i nauka to potwierdza

 

Niedopasowanie na rynku małżeńskim

„Cel: Niniejsza publikacja zawiera ocenę, czy niezamężne kobiety borykają się obecnie z demograficznym niedoborem partnerów na amerykańskim rynku małżeńskim.

 

Kontekst: Jednym z wyjaśnień spadku liczby zawieranych małżeństw jest przypuszczalny niedobór atrakcyjnych ekonomicznie partnerów, których niezamężne kobiety mogłyby poślubić. Wcześniejsze badania przyniosły niejednoznaczne wyniki, ale zazwyczaj koncentrowały się na nierównowadze płci, a nie na identyfikacji niedoborów w zakresie wielu cech społeczno-ekonomicznych, które zazwyczaj decydują o wyborze kobiet i mężczyzn do małżeństwa.

 

Metody: W niniejszym opracowaniu zidentyfikowano ostatnie małżeństwa z 5-letnich zbiorczych plików American Community Survey z lat 2008-2012 i 2013-2017. Metody imputacji danych dostarczają oszacowań cech socjodemograficznych potencjalnych (lub syntetycznych) małżonków niezamężnych kobiet, którzy przypominają mężów porównywalnych zamężnych kobiet. Te szacunki są porównywane z rzeczywistą dystrybucją niezamężnych mężczyzn na poziomie krajowym, stanowym i lokalnym, aby zidentyfikować nierównowagę na rynku małżeństw.

 

Wyniki: (Syntetyczni) mężowie mają przeciętny dochód o 58% wyższy niż faktyczni niezamężni mężczyźni, którzy są obecnie dostępni dla niezamężnych kobiet. Jest również o 30% bardziej prawdopodobne, że są oni zatrudnieni (90% w porównaniu z 70%) i o 19% bardziej prawdopodobne, że mają wykształcenie wyższe (30% w porównaniu z 25%). Mniejszości rasowe i etniczne, zwłaszcza kobiety czarnoskóre, borykają się z poważnym niedoborem potencjalnych partnerów do małżeństwa, podobnie jak niezamężne kobiety o niskim i wysokim statusie społeczno-ekonomicznym, zarówno na poziomie krajowym, jak i niższym.

 

Wnioski: Niniejsze badanie ujawnia duże deficyty w podaży potencjalnych małżonków płci męskiej. Jedną z konsekwencji jest to, że osoby niezamężne mogą pozostać niezamężne lub poślubić mniej odpowiednich partnerów.” – Mismatches in the Marriage Market https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jomf.12603