Chcesz kawałek 18-bilionowego dolarowego rynku gospodarki kobiet? Zacznij od uprzedzeń ze względu na płeć.

24 maj 2017

Chcesz kawałek 18-bilionowego dolarowego rynku gospodarki kobiet

Dhanusha Sivajee, wiceprezes ds. redakcji i marketingu w XO Group Inc.

Luka płacowa związana z płcią bazuje na metodologii wziętej z Instytutu Danych z Dupy – Christina Hoff Sommers

“Naprawdę ważnym jest, aby nie stereotypizować wszystkich kobiet. Trzeba mówić do nich jako do jednostek. Dotyczy to nie tylko rynku kobiecego, ale także marketingu skierowanego do dowolnej grupy odbiorców” – mówi Dhanusha Sivajee, wiceprezes ds. redakcji i marketingu w XO Group Inc, do której należą marki The Knot, The Bump, The Nest.

Dhanusha Sivajee twierdzi, że kobiety są najpotężniejszymi konsumentami w gospodarce. “Globalne wydatki kobiet wyniosą około 18 bilionów dolarów do przyszłego roku. Każdego miesiąca docieramy do średnio 20 milionów millenialsów, głównie kobiet. Na tych monumentalnych etapach życia kobiety wydają ponad 150 miliardów dolarów rocznie”.

Biorąc pod uwagę wielkość tego rynku, nierozsądne byłoby, gdyby firmy [organizacje] nie zaspokajały potrzeb kobiet-konsumentów. Jednak Sivajee twierdzi, że z powodu stereotypów związanych z płcią, firmy [organizacje] często właśnie to robią.

“Tylko dlatego, że prowadzisz marketing skierowany do kobiet, nie myśl o tym jak o magicznej różdżce, którą możesz machać, ponieważ wszystkie kobiety są na swój sposób inne. Naprawdę musisz pomyśleć o ich indywidualnych potrzebach” – mówi.

W tym wywiadzie Sivajee opowiada o tym, jak walka z uprzedzeniami ze względu na płeć pomoże organizacjom zmierzyć się z najpotężniejszymi konsumentami na świecie – kobietami.

Michelle King: Dlaczego kobiety są siłą napędową wydatków konsumenckich?

Dhanusha Sivajee: Niezależnie od tego, czy kobiety pracują, czy nawet są w domu, widzimy, że kobiety napędzają od 70 do 80% wszystkich zakupów konsumenckich. Ma to wiele wspólnego z efektem mnożnikowym.  Nawet jeśli kobiety nie dokonują transakcji, nadal mają wpływ na decyzje, ponieważ są głównymi opiekunami dzieci i osób starszych.

King: Co to znaczy skutecznie zaspokajać potrzeby kobiet?

Sivajee: Badania wielokrotnie pokazały, że jest to potężna baza konsumentów. Patrzymy na to jak na potęgę kobiecej siły nabywczej w gospodarce [she economy]. Oznacza to dwie rzeczy: zrozumienie serc i umysłów kobiet-konsumentów i wykorzystanie ich wspólnego sposobu myślenia, ale oznacza to również niepopadanie w stereotypy płciowe, że wszystkie kobiety są takie same.

King: Czy chodzi po prostu o zatrudnianie większej liczby kobiet?

Sivajee: Jesteśmy firmą dla kobiet stworzoną przez kobiety. Około 70% naszych pracowników to kobiety. Często w firmach kobiety znikają na wyższych szczeblach, ale w naszej firmie prawie 60% naszego zespołu wykonawczego to kobiety, a prawie 40% naszego zarządu to również kobiety. Nie robimy jednak wszystkiego, by zatrudniać kobiety.

Chcemy zatrudnić najlepszą osobę na dane stanowisko, a tak się składa, że 7 na 10 razy jest to kobieta. Myślę, że dla firm ważniejsze jest zatrudnianie i zatrzymywanie najlepszych oraz tworzenie kultury, w której wysłuchuje się różnych perspektyw. Zachęcamy do zdrowego konfliktu i debaty. Gwarantuje to, że normą jest angażowanie kobiecych punktów widzenia, aby mogły skutecznie napędzać wyniki i rozwijać firmę.

King: W jaki sposób firmy mogą zaspokajać potrzeby kobiet?

Sivajee: Chociaż ważne jest, aby nie stereotypizować kobiet… istnieją pewne wspólne wątki między żeńską publicznością. Na przykład siła marketingu szeptanego wśród kobiet. Odkryliśmy, że 90% naszych odbiorczyń stara się przekazywać oferty i informacje innym kobietom. Poświęcają one również czas na recenzowanie i pomaganie kolejnej fali konsumentów. Włącz więc programy, które im to umożliwią.

Biorąc pod uwagę siłę tej grupy odbiorców, ważne jest, aby pamiętać, aby nie tylko umieszczać kobiety w reklamach, ale raczej umieszczać je w centrum treści i rozwoju produktu. Oprócz samego postrzegania siebie w reklamie produktu, potrzeby kobiet powinny być kluczem do rozwoju produktu.

King: Jak firmy mogą upewnić się, że nie wpadną w pułapkę uprzedzeń ze względu na płeć?

Sivajee: Kobiety nie tylko chcą widzieć siebie w reklamie. Wiele firm zaczyna od obecności kobiet w kampanii reklamowej. Lub robiąc kampanię “uprzywilejowania/wzmocnienia pozycji kobiet”. Chociaż te inicjatywy marketingowe mogą mieć pozytywny wpływ, są one tylko podstawą. Kolejną generacją marketingu skierowanego do kobiet jest umieszczenie kobiet w centrum rozwoju produktu.

Michelle King

Michelle King to uznana na całym świecie ekspertka w dziedzinie równości płci i kultury organizacyjnej. Opierając się na badaniach trwających ponad dziesięć lat, Michelle uważa, że aby zaradzić nierównościom, musimy naprawić kulturę miejsca pracy, tak aby działała na korzyść wszystkich.

 

Źródło: Want A Piece Of The 18 Trillion Dollar Female Economy? Start With Gender Bias

 

Zobacz na: Solipsyzm vs Empatia – Kobiety nie potrafią być mężczyznami
Kilka słów od kobiety z branży IT, na temat równości kobiet w branży IT
Kłótnie o torebki i łzy w toalecie. Kiedy ta producentka założyła firmę telewizyjną przeznaczoną wyłącznie dla kobiet, myślała, że pożegnała się z konfliktami…
USA: Wzrost gospodarczy oparty na kobietach – Morgan Stanley Research