Około 80% kobiet nie osiąga orgazmu podczas seksu penetracyjnego

Około 80% kobiet nie osiąga orgazmu podczas seksu penetracyjnego

Jeśli jesteś posiadaczką pochwy, to istnieje 4 na 5 szans, że już to sprawdziłaś, uprawiając seks penetracyjny, który nie doprowadził cię do orgazmu.

W czasopiśmie Journal of Sex & Marital Therapy opublikowano wyniki ankiety wśród 1000 kobiet w wieku od 18 do 94 lat i okazało się, że większość z nich stwierdziła, że nie może dojść bez stymulacji łechtaczki. To jest to, co pisarze i eksperci od seksu mówią od lat.

„Celem badania była ocena, w amerykańskiej próbie kobiet, doświadczeń związanych z orgazmem, przyjemnością seksualną i dotykaniem genitaliów. W czerwcu 2015 r. 1055 kobiet w wieku od 18 do 94 lat z reprezentatywnego w skali kraju badania GfK KnowledgePanel® wypełniło poufną ankietę internetową. Podczas gdy 18,4% kobiet stwierdziło, że sam stosunek jest wystarczający do osiągnięcia orgazmu, 36,6% stwierdziło, że stymulacja łechtaczki jest konieczna do osiągnięcia orgazmu podczas stosunku, a dodatkowe 36% wskazało, że chociaż stymulacja łechtaczki nie jest konieczna, ich orgazmy są lepsze, jeśli ich łechtaczka jest stymulowana podczas stosunku. Kobiety zgłaszały różne preferencje dotyczące lokalizacji, nacisku, kształtu i wzoru dotyku narządów płciowych. Omówiono implikacje kliniczne, terapeutyczne i edukacyjne.” – Źródło:  J Sex Marital Ther. 2018 Feb 17;44(2):201-212; Women’s Experiences With Genital Touching, Sexual Pleasure, and Orgasm: Results From a U.S. Probability Sample of Women Ages 18 to 94 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/0092623X.2017.1346530

Pomimo tego, jak niewiarygodnie powszechne jest to, że nie jesteś w stanie osiągnąć orgazmu bez stymulacji łechtaczki (ja z pewnością nie jestem w stanie), spędziliśmy dziesięciolecia w czymś w rodzaju nowych szat cesarza.

Kobiety myślały, że są odosobnione lub niezwykłe, ponieważ nie są w stanie dojść podczas samego seksu, więc nic o tym nie mówiły. Ponieważ nikt o tym nie mówił, nikt nie wiedział, jak powszechne jest to zjawisko, powstała kultura milczenia wokół orgazmów.

Źródło: Almost 80% of women don’t orgasm from penetrative sex

 

Badanie, które zostało przeprowadzone we współpracy z OMGYes, firmą skupiającą się na “nauce o kobiecej przyjemności”, objęło ponad 1000 kobiet w wieku od 18 do 94 lat. Badanie nastąpiło po rundzie 1000 wywiadów przeprowadzonych przez OMGYes z różnymi kobietami na temat ich preferencji seksualnych, dla połączonej kohorty 2000 uczestników, aby stworzyć to największe w historii badanie dotyczące specyfiki kobiecej przyjemności.

Kobiety biorące udział w badaniu wzięły udział w ankiecie składającej się z 30 wieloczęściowych pytań dotyczących ich zachowań seksualnych, postaw i doświadczeń związanych z dotykaniem narządów płciowych, w tym szczegółowych pytań dotyczących tego, w jaki sposób kobiety wolały być dotykane. Prawie 37 procent kobiet odpowiedziało, że potrzebuje stymulacji łechtaczki, aby dojść, a kolejne 36 procent odpowiedziało, że chociaż nie potrzebują stymulacji łechtaczki do orgazmu, to poprawia ona ich doznania. Osiemnaście procent respondentek stwierdziło, że sama penetracja pochwy była wystarczająca do osiągnięcia orgazmu, a 9 procent stwierdziło, że nie miało orgazmu podczas stosunku lub osiągnęło orgazm w inny sposób, na przykład podczas seksu oralnego.

Jeśli chodzi o subiektywne doświadczenia przyjemności, większość kobiet wymieniła “spędzanie czasu na budowaniu podniecenia”, “posiadanie partnera, który wie, co lubię” i “emocjonalną intymność” jako techniki, które zwiększają ich orgazmy. Jeśli chodzi o faktyczny dotyk, 66,6% kobiet stwierdziło, że woli być dotykana bezpośrednio na łechtaczce i wymieniło “w górę i w dół” ze średnim naciskiem jako preferowany styl dotyku.

Badanie dodaje kilka bardzo potrzebnych danych do nauki o kobiecej przyjemności, która od dawna była nawiedzana przez w dużej mierze bezpodstawne freudowskie twierdzenia o naturze kobiecych orgazmów.

Freud twierdził, że orgazm łechtaczkowy był młodzieńczy i że po okresie dojrzewania, kiedy zaczęły odbywać stosunki z mężczyznami, kobiety powinny przenieść centrum orgazmu do pochwy” – napisała feministka Anne Koedt w słynnym eseju z 1970 roku, The Myth of Vaginal Orgasm. “Zakładano, że pochwa jest w stanie wytworzyć równoległy, ale bardziej dojrzały orgazm niż łechtaczka. Wykonano wiele pracy, aby rozwinąć tę teorię, ale niewiele zrobiono, aby zakwestionować jej podstawowe założenia”.

Pomysł, że jeden rodzaj orgazmu jest bardziej dojrzały jest niedorzeczny” – mówi Debby Herbenick. “Nie podobają mi się również binarne orgazmy łechtaczkowe / pochwowe, ponieważ anatomicznie wszystkie te części są naprawdę małe, blisko siebie i upakowane. Ostatecznie nie sądzę, aby walka o to, które zakończenia nerwowe doprowadziły do orgazmu, była pouczająca”.

Według Debby Herbenick, rzeczywistość kobiecego orgazmu jest dość zniuansowana, ale historycznie istniała duża luka w wiedzy, jeśli chodzi o naukę o dochodzeniu. Jako jedno z pierwszych badań dotyczących kobiecego orgazmu na reprezentatywnej próbie kobiet w USA, praca Debby Herbenick i jej współpracowników stanowi ważny krok w kierunku szerszego zrozumienia zdrowia seksualnego kobiet.

“Pierwsze ogólnokrajowe reprezentatywne badanie zachowań seksualnych w USA zostało przeprowadzone we wczesnych latach 90-tych, a nasz zespół badawczy przeprowadził drugie badanie w 2009 roku” – powiedziała Debby Herbenick. “To luka około 20 lat, zanim miało to miejsce po raz drugi. Jednym z powodów, dla których badania zachowań seksualnych nie są często przeprowadzane, jest to, że są one drogie, a rząd federalny nigdy nie zapewnił na nie funduszy”.

Co więcej, wcześniejsze badania dotyczące przyjemności seksualnej u kobiet wykorzystywały ograniczoną wielkość próby lub nie koncentrowały się na konkretnych szczegółach dotyku seksualnego. Ten brak subiektywnych danych na temat wrażliwości narządów płciowych utrudnia naukę empiryczną skupiającą się na sieciach neurologicznych w narządach płciowych, a także może uniemożliwić edukatorom seksualnym i klinicystom zajęcie się powszechnymi doświadczeniami lub obawami kobiet, jeśli chodzi o zdrowie seksualne i przyjemność.

Chociaż badanie jest jednym z najbardziej dogłębnych badań dotyczących przyjemności seksualnej kobiet, jakie kiedykolwiek przeprowadzono, Debby Herbenick powiedziała, że pozostaje wiele pytań.

„Byłam naprawdę zaintrygowana tym, że 41 procent kobiet naprawdę skupiło się tylko na jednym stylu dotykania, który im się podobał” – powiedziała Herbenick. “Myślę, że w przyszłym badaniu fascynujące byłoby zachęcenie tych kobiet do zbadania innych sposobów i sprawdzenia, czy naprawdę lubią tylko jeden styl, czy też istnieje drugi, jeśli go odkryją, który im się podoba”.

Ostatecznie Debby Herbenick powiedziała, że badanie wskazuje na znaczenie komunikacji i otwartości w sypialni. “Jeśli tak wiele osób naprawdę preferuje tylko jedną rzecz, to naprawdę musicie ze sobą porozmawiać, aby dowiedzieć się, co lubisz, w przeciwnym razie jest to taka gra w zgadywanie” – powiedziała Herbenick. “W ramach mojego nauczania o ludzkiej seksualności, zawsze zachęcałam ludzi do mówienia, że tylko dlatego, że znalazłaś jedną rzecz, którą lubisz, to staraj się nie ograniczać. Myślę, że nadal jestem wielkim zwolennikiem eksploracji”.

Źródło: The Biggest-Ever Orgasm Study Tells Us More About How Women Come

 

 

Orgazmy dosłownie przejmują kontrolę nad mózgiem

 

Eksperymenty Barry’ego Komisaruka wykazały, że zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet zbliżających się do orgazmu, w mózgu zachodzi przewidywalna seria zdarzeń. Nic dziwnego, że stymulacja seksualna prowadzi do aktywacji obszarów mózgu, o których wiadomo, że są zaangażowane w przetwarzanie naszego zmysłu dotyku.

Obszary kory czuciowej, które reagują na stymulację łechtaczki, szyjki macicy i pochwy.

Obszary kory czuciowej, które reagują na stymulację łechtaczki, pochwy i szyjki macicy.

 

Stamtąd jednak dołącza się wiele pozornie niepowiązanych obszarów mózgu – takich jak układ limbiczny (zaangażowany w pamięć i emocje), podwzgórze (zaangażowane w nieświadomą kontrolę ciała) i kora przedczołowa (zaangażowana w osąd i rozwiązywanie problemów) – z jednym po drugim wykazującym podwyższony poziom aktywacji.

Do czasu, gdy faktycznie doświadczasz orgazmu, “aktywowanych jest ponad 30 głównych układów mózgowych” – mówi Komisaruk. “To nie jest lokalne, dyskretne wydarzenie. Nie ma “centrum orgazmu”. To się dzieje wszędzie”.

Źródło: This is what your brain looks like during an orgasm

 

Zobacz na: Mózg kobiety – Louann Brizendine
Mózg mężczyzny – Louann Brizendine
Mózgi kobiet i mężczyzn są inaczej zbudowane [okablowane]
Mężczyźni wychowywani na wybrakowane kobiety – Rian Stone