Zastępowanie naszych ojców

„To, co musisz zrozumieć, to fakt, że twój ojciec był twoim wzorem dla Boga. Jeśli jesteś mężczyzną i jesteś chrześcijaninem i żyjesz w Ameryce, twój ojciec jest twoim wzorem dla Boga. A jeśli nigdy nie znałeś swojego ojca, jeśli twój ojciec uciekł, umarł lub nigdy nie ma go w domu, to w co wierzysz odnośnie Boga? W końcu spędzasz życie na poszukiwaniu ojca i Boga. Musisz wziąć pod uwagę możliwość, że Bóg cię nie lubi. Może być tak, że Bóg nas nie cierpi. To nie jest najgorsza rzecz, jaka może się zdarzyć.” – Chuck Palahniuk

Zastępowanie naszych ojców - Rian Stone

Nie ma już inicjacji w męskość. Po zastanowieniu, miałem takie, choć nie powiedziano mi o tym, a zrozumienie, czym ono jest, zajęło mi kilkadziesiąt lat. Zastanawiam się nad podobieństwami między tamtym dniem, a moim czerwono pigułkowym Męskim Planem Działania [Man Action Plan – MAP]. Zamieszczam to jako kontrast tego, do czego mężczyzna jest zdolny, jeśli da mu się narzędzia, w przeciwieństwie do bycia wyspą w świecie kobiecego imperatywu.

 

Męski Matrix Społeczny

 

Moi rodzice rozwiedli się, gdy miałem 5 lat. Przeprowadziliśmy się z matką do małego miasteczka w zachodniej Kanadzie, do mężczyzny, którego ledwo widziałem. Wszystko co o nim wiedziałem, to że był dupkiem. Zajęło mi prawie 20 lat, aby zrozumieć dlaczego. Był koniem pociągowym, sfrustrowanym, był samcem alfa, w obszarze ciemnej triady, królem. Pracował po 16 godzin dziennie przez 20 lat, wracał do domu z błędnym cyklem braku szacunku, rodzącym brak szacunku.
Miał pretensje do rodziny, do pijawek, które brały od niego, a nie dawały nic w zamian. Nie mógł zrobić nic innego, jak tylko się odgryźć, więc otrzymał takie samo traktowanie w naturze. Ruchał co mu się napatoczyło na drodze i kurował się śmieciowym jedzeniem, dobrą wódą i najgorszymi narkotykami. Był otoczony tym samym. Przyjaciele, wszyscy rozwiedzeni, wszyscy zmuszeni do płacenia za swoje kobiety. Odeszli, bo mieli dzieci, a jedynym językiem, jaki rozumieli mężczyźni to atakowanie. Mogę sobie tylko wyobrazić frustrację mężczyzny, który wiedział tylko jak walczyć, będąc okaleczonym ze swojego jedynego sposobu na wyładowanie frustracji bez jakichkolwiek wskazówek dotyczących zdrowszych mechanizmów. Połowa z nich zmarła przed osiągnięciem 60 lat, ci, którzy pozostali, to skorupy mężczyzn. Już jako dziecko wiedziałem, co to oznacza.

 

Klub

 

Siedzieliśmy na dole schodów, piątka dzieciaków, kiedy rodzice się kłócili. To był dla nas rodzaj klubokawiarni. Mój brat zawsze miał swój aluminiowy kij, ja zawsze siedziałem na wyższym stopniu. Rozmawialiśmy o różnych rzeczach, niczego nie pamiętam. Jedyny prawdziwy moment, jaki miałem z tym człowiekiem, to raz, kiedy byłem w domu po pierwszym roku studiów. 20 lat bójek i nie wiem dlaczego, ale ta była inna. Coś się stało, on się wyładowywał, ona przewracała oczami lub w inny sposób zbywała to jako dziecinne wybryki. On rzucił się na cały pokój, a ja wstałem i wszedłem w sam środek. Powiedziałem tylko “hej”. Pamiętam, że złapał mnie za szyję, ja trzymałem się podłogi, a mój brat, na półpiętrze na szczycie schodów, wciąż z tym aluminiowym kijem, który miał od 5 roku życia. Mama, ku jej chwale, przerwała to, zanim sytuacja rozkręciła się na dobre. Dobrze wiedziałem, że zostanę pobity. Byłem lżejszy o jakieś 35 kg, a ten człowiek całe życie ciężko pracował, a ja byłem pieprzonym studentem sztuk pięknych, więc przekalkulujcie to sobie. Nigdy nie byłem pełnoprawnym członkiem rodziny, zawsze byłem jej bękartem, aż do tego dnia. Typowa piaskownica, od tego momentu traktował mnie jak mężczyznę, a ja żartobliwie żałuję tego do dziś.

Nagrodą, którą otrzymujesz jest szacunek od innych mężczyzn w Matrixie, którzy byli świadkami twojej reakcji na wyzwanie i twojej odwagi za podjęcie tego wyzwania, i którzy nie liczą twojej przegranej przeciwko tobie.  Możesz mieć skopaną dupę, ale nikt nie będzie cię obsrywał, wiedząc że jesteś gotów bronić swojego terytorium.” – Ian Ironwood

Następnego dnia byliśmy w kuchni, a on zaczął wyładowywać wszystko na mnie. Historia o tym, że jego stary był taki sam. Bił jego matkę, jak to określił. W końcu pewnego dnia powiedział, że dość tego… I zaczął opowiadać, jak umieścił swojego ojca w szpitalu.

    „Nie jesteś mężczyzną, dopóki nie wyślesz swojego staruszka do szpitala.”

To była najdziwniejsza mądrość, jaką kiedykolwiek usłyszałem i nigdy nie mogłem się z niej otrząsnąć.

 

Teraz to rozumiem.

 

Wyobrażam sobie człowieka, któremu sprzedano beciakowe marzenie i jego późniejsze rozczarowanie. Nigdy nie miał pozytywnego wzoru do naśladowania, ale wciąż oczekiwano od niego, że będzie żył zgodnie z tym pozytywnym scenariuszem życia. Rzeczy, których się nauczył, nauczył się, bo wszyscy mężczyźni się tego uczą. Odnosił sukcesy, zaczynał jako operator ciężkich maszyn, skończył z mnóstwem pieniędzy, trzema córkami i dwoma pasierbami, wielką firmą i pieniędzmi. Ale jaka była jego nagroda? Rozwiedziona matka z dwójką dzieci, pijawki wysysające zasoby. Byliśmy dziećmi, nie wiedzieliśmy co się dzieje. Była kobietą, robiła to, co musiała, by osiągnąć optymalną hipergamię. Nie potrafił sobie z tym poradzić, więc stał się narkomanem i alkoholikiem. Nie rozmawiałem z nim od 15 lat i nie spodziewam się aby coś się zmieniło w tym temacie. Ma teraz nową żonę i podobno założył kolejną rodzinę. Jego trzy córki też już nigdy się do niego nie odezwą. On jest życiową przestrogą. Kiedy czyta się o tym, że życie nie dba o mężczyzn, to jest on jaskrawym tego przykładem.

Moje niebieskie pigułkowe wychowanie wynikało z dystansowania się od jego życiowych lekcji. Zamiast brać dobre elementy, spisałem je na straty hurtem. Nie odniosłem sukcesu w liceum, nie odniosłem sukcesu na studiach. Byłem świetnym orbiterem, używam sformułowania człowiek stojący wśród olbrzymów. Wszyscy wokół mnie byli niesamowici w swoich wybranych misjach. Większość z nich została obecnie sprowadzona na ziemię przez kobiety, które mają w swoim życiu, ale to już inna historia.

 

Olśnienie

 

Jakoś tak się szczęśliwie złożyło że doświadczyłem olśnienia. Nauczyłem się PUA, metody Mystery’ego. Zacząłem chodzić na siłownię, zdobyłem czarny pas w Taekwondo i wstąpiłem do marynarki w wieku 23 lat, prosto z uniwersytetu, po pijaku. Cipka płynęła, ale nigdy nie wpasowałem się w pełni w niebiesko pigułkowe życie, za dużo było we mnie tych doświadczeń, żeby uwierzyć w to marzenie. Powoli, ale nieuchronnie, życie odłamywało się od krawędzi. Wkręciłem się w mit królowej i kraju, szlachetnego poświęcenia itp. Wciągnąłem się w mit jednorożca. Wkręciłem się w mit, że szczęście przychodzi przez bycie wszystkim, czym człowiek nie jest.

I życie mnie dogoniło. Miałem trzydzieści lat, łykałem antydepresanty [SSRI] jak cukierki, piłem dużo, przybierałem na wadze, grupa socjopatów pracowała nad umieszczeniem mnie w więzieniu wojskowym, a lekceważąca mnie harpia, dawała mi to samo spojrzenie, które wybudziło mnie ze snu 15 lat wcześniej. I tak jak poprzednio, z prostym hej, znalazłem się tutaj.

Moja mapa była prosta. Nigdy nie chciałem skończyć w pozycji bycia wykorzystywanym, lub branym za pewnik. Patrzę na mój post o postanowieniach noworocznych jako przykład.

– Poszedłem na siłownię, wróciłem do formy.
–  Odstawiłem medykamenty z dnia na dzień.
–  Złożyłem wymówienie, ogarnąłem swój  gniew, który miałem dla organizacji.
–  Skończyłem kolejny kierunek studiów, za który wojsko zapłaciło.
–  Zaoszczędziłem wystarczająco dużo pieniędzy na fundusz “pierdol się”.
–  I zacząłem żyć tak, jakbym znowu był singlem.
–  Zasadniczo, zbudowałem ramę od podstaw.

Nikomu o tym nie mówiłem, po prostu to zrobiłem. Nie tylko przeszedłem gówno testy, ale je zniwelowałem. Pamiętam, że początkowo za dużo gadałem, stwierdzenia podczas gówno testu typu “W pewnym momencie będę lepszy, więc skończ z tym gównem teraz”, co nic nie dawało. Po prostu spokojnie wróciłem na siłownię i podnosiłem ciężary. Podjąłem ryzykowne podejście do obrony prawnej, w pełni angażując się w sytuację, w której się znalazłem. Powiedziano mi, że mam przyznać się do zarzutów, wziąć na siebie małe uderzenie, co by ułatwiło wszystkim życie.

Miałem za sobą już kilka spraw przed sądem wojskowy i wiedziałem, co robię, choć z całym moim doświadczeniem i tak byłem jak prawie radca prawny. Stawka stała się realna. Przestałem na dobre pic i brać medykamenty. Stawałem się coraz bardziej „towarem” deficytowym lub używałem żelaza, kiedy sytuacja tego wymagała, i nigdy o tym nie mówiłem. Jest to prawdopodobnie pierwszy raz, kiedy o tym mówię i nie wyobrażam sobie, żebym robił to ponownie.

Głęboka Wewnętrzna Gra, cz.1 [David DeAngelo i dr Paul Dobransky]

 

 

Wydarzenia Główne

 

Otrzymałem dwa listy, w szybkim tempie. Pierwszy był od korony, mówiący, że cała półtoraroczna męka [w wojsku] odchodzi w niepamięć. Nie bez powodu nazywają takie rzeczy przemocą administracyjną. Pracowałem długo i ciężko, w końcu się opłaciło. Do dziś jest to jedyna walidacja [dowartościowanie], którą z dumą przyjąłem w swoim życiu.

Drugim był list od mojego dowódcy, nazywający mnie kupą gówna, ale zmuszony do przyjęcia mnie z powrotem, ponieważ byli zdesperowani, z kilkoma osobistymi atakami. Oprawiłem go w ramkę i postawiłem na biurku w pracy. Poświęciłem swój czas i naprawdę przyłożyłem się do pracy.

Pomiędzy karą bez uzasadnionej przyczyny, z którą już walczyłem, pracą na pełny etat, którą wciąż miałem, wziąłem na siebie jakieś 150% normy niż student na pełnym etacie. Następnie zwolniłem się. Ich gówniane testy ustały na stałe. To były jedne z najlepszych dni pracy, jakie kiedykolwiek miałem w organizacji.

 

Na froncie domowym.

 

Z tego wszystkiego byłem na haju szczęścia. Miałem iść na randkę do baru trochę wypić. Dostałem podły gówno test, bo ona nie idzie, a ja miałem zostać w domu i łagodzić ten jej nastrój. Ubrałem się i wyszedłem. Świetnie się bawiłem, zostawiłem telefon w domu, a noc zakończyłem na tarasie budynków. Poznałem kilka dziewczyn tej nocy, w końcu ćwiczyłem mój francuski w jacuzzi z całą znajomych piątką. W nocy Molson (nasz ochroniarz) został zapytany przez moją wkurzoną harpię, czy byłem tutaj. Jestem szczęśliwym człowiekiem, ponieważ widzę dokładny moment, w którym miałem ponownie kontrolę nad swoim życiem w tym związku. Śmieję się teraz z każdej twardo mówiącej kobiety, która opisuje pozostawienie za sobą swojego czerwono pigułkowego pozera, bo wiem jak to działa w prawdziwym życiu.

W tym jednym momencie zobaczyłam spojrzenie kobiety, która przeszła od wściekłej, zgorzkniałej harpii, pełnej potępienia, do takiej, która zrozumiała, co się w końcu dzieje. Miała się ukształtować na nowo, albo zostać zastąpiona. Nigdy nie traktowałam tego jakbym dawał jej lekcję, czy pokazywał konsekwencję, to było tak pewne, jak nieuniknione, jak słońce wschodzące rano.

Tak miało być, to co zrobisz z tą informacją zależy teraz od ciebie.

Pokornie zapytała kiedy wracam do domu, powiedziałem, że po jak skończę pić ostatniego drinka. Poczekała i wyładowała na mnie matkę wszystkich testów na komfort. Jeśli nie miałeś jeszcze głównego wydarzenia podczas picia szkockiej whisky z innymi, sugerowałbym, abyś spróbował. To surrealistyczne doświadczenie.

Wtedy właśnie zaczęło się przywództwo.

To już jest inny temat, do omówienia innym razem.

Wnioski z lekcji

 

W tej historii było dwóch mężczyzn. Obydwaj na końcu swojej liny. Obaj mają swoje chwile podczas których mają dość. Jeden nie miał nic, był samotny i mógł tylko wyładowywać się na świecie, beztroskim świecie, któremu dał swój kawałek siebie, ale nie otrzymał nic w zamian. Jeden miał narzędzia do osiągnięcia sukcesu, dane mu przez wielu mężczyzn, w ciągu wielu lat.  Miał też innych ludzi, którzy mogli go trzymać w ryzach.  Miał plan i był nieugięty. Zostawił to wszystko, i zaczął się przebudowywać od podstaw. Jeden z mężczyzn w tej historii jest stary, spłukany i wyruszył, by żyć własnym życiem. Nie mam pojęcia, czy jest szczęśliwy.

Drugi cieszy się teraz swoim nowym, czerwono pigułkowym życiem, mówiąc o tej ścieżce do szczęścia i realistycznych oczekiwaniach, mężczyznom chętnym słuchać i pracować nad tym.

Teraz rozumiem, jakich lekcji udzielono mi w młodości. Były to surowe lekcje, i były otoczone okropnymi lekcjami, ale były tam.

Źródło: Replacing our fathers

 

Zobacz na: Chłopcy: Zrozumieć szorstką i burzliwą zabawę – dr Michael Nagel
Dlaczego chłopcy się siłują, bawią w bójki i są ruchliwi – Dr Michael Nagel
Czego o ojcostwie nauczyło mnie reprezentowanie mężczyzn w sprawach rozwodowych – Marilyn York

Na szacunek trzeba sobie zasłużyć – Rian Stone
Ogłupianie świata szkolnictwem – John Taylor Gatto
Nauczyciel Sześciu Lekcji – John Taylor Gatto

 

 

Jak pokonać zły nawyk – Jordan Peterson

– Zabawne, że gdy chcesz przestać pić alkohol, potrzebujesz czegoś lepszego w zastępstwie, ale alkohol do przyjemna używka, więc musisz sobie znaleźć coś naprawdę lepszego. Jak to się mówi: wartościowi ludzie czynią wartościowe rzeczy, więc musisz znaleźć w życiu coś, co nie jest warte upajania się alkoholem i marnowania życia.