Obsesja na punkcie celebrytów jest powiązana z niższą inteligencją

Obsesja na punkcie celebretów jest powiązana z niższą inteligencją

Nowe badanie odważnie twierdzi, że istnieje „bezpośredni związek między kultem celebrytów a gorszymi wynikami testów poznawczych”. (od lewej) Rihanna, Kim Kardashian i Brad Pitt mają oddanych fanów.

Masz obsesję na punkcie tyłka Kim Kardashian? Nie możesz się przekonać do tego, że Ben Affleck i Jennifer Lopez będą ze sobą? Istnieje prawdopodobieństwo, że jesteś idiotą – przynajmniej według węgierskich naukowców.

Nowe badania wykazały, że ludzie mający obsesję na punkcie hollywoodzkich plotek i topowych gwiazd nie są aż tak inteligentni – co z pewnością będzie ciosem dla tych, którzy uwielbiają przeglądać strony tabloidów i oglądać reality TV.

Badanie, opublikowane w BMC Psychology pod koniec ubiegłego roku, twierdzi, że “istnieje bezpośredni związek między kultem celebrytów a gorszymi wynikami w testach poznawczych” mierzących zarówno umiejętność czytania i pisania, jak i liczenia.

Tło: Prawie dwie dekady badań przyniosły mieszane wyniki na temat związku między obsesji na punkcie celebrytów a umiejętnościami poznawczymi. Kilka badań wykazało, że wydajność poznawcza nieznacznie spada wraz z wyższym poziomem kultu celebrytów, podczas gdy inne badania nie wykazały związku między tymi konstruktami. Niniejsze badanie ma dwa cele: (1) rozszerzenie wcześniejszych badań nad związkiem między kultem celebrytów a umiejętnościami poznawczymi poprzez zastosowanie dwuczynnikowej teorii inteligencji Cattella na stosunkowo dużej próbie dorosłych Węgrów oraz (2) zbadanie poziomu siły objaśniającej kultu celebrytów i innych istotnych zmiennych w wydajności poznawczej.

Wnioski: Odkrycia te sugerują, że istnieje bezpośredni związek między kultem celebrytów a gorszymi wynikami testów poznawczych, których nie można wyjaśnić czynnikami demograficznymi i społeczno-ekonomicznymi.” – BMC Psychology volume 9, Article number: 174 (2021); Celebrity worship and cognitive skills revisited: applying Cattell’s two-factor theory of intelligence in a cross-sectional study

 

W badaniu poproszono 1763 dorosłych Węgrów o wykonanie testu sprawdzającego znajomość 30 słów oraz testu zastępowania symboli cyfrowych, a następnie wypełnienie kwestionariusza “Celebrity Attitude Scale”, aby określić ich poziom zainteresowania sławnymi ludźmi.

Uczestnicy musieli odpowiedzieć “tak” lub “nie” na serię stwierdzeń na „Skali postaw względem celebrytów [Celebrity Attitude Scale]”, w tym: “Często czuję się zmuszony do poznania osobistych zwyczajów mojego ulubionego celebryty” oraz “Mam obsesję na punkcie szczegółów z życia mojego ulubionego celebryty”.

W innym stwierdzeniu na które miała być udzielona odpowiedź typu „tak” lub „nie” czytamy: “Gdybym miał szczęście spotkać moją ulubioną gwiazdę, a ona/on poprosiłaby mnie o zrobienie czegoś nielegalnego w ramach przysługi, prawdopodobnie zrobiłbym to”.

Badacze odkryli, że wysokie wyniki na Skali Postaw Względem Celebrytów korelowały z niższymi wynikami w dwóch testach zdolności poznawczych. Uczestników pytano również o ich dochody, bogactwo materialne i poziom wykształcenia, aby uzyskać jak najbardziej szczegółowy obraz sytuacji.

Badacze nie byli jednak w stanie określić, czy osoby mające obsesję na punkcie celebrytów wypadają słabo w testach poznawczych, ponieważ zużywają swoją moc obliczeniową na myślenie o gwiazdach, czy też są zafiksowane na punkcie hollywoodzkich plotek, ponieważ są już mniej inteligentne.

Innymi słowy, nie jest jasne, czy uwielbienie dla celebrytów jest przyczyną czy konsekwencją niskiej funkcji poznawczej.

Naukowcy twierdzą więc, że konieczne są dalsze badania.

“Przyszłe badania powinny szukać dalszego wsparcia dla naszej sugestii, że wysiłek poznawczy zainwestowany w utrzymanie zaabsorbowania ulubionym celebrytą może zakłócać wydajność osoby w zadaniach wymagających uwagi i innych umiejętności poznawczych” – powiedzieli naukowcy w niedawnym wywiadzie dla PsyPost.

“Chociaż nasze badania nie dowodzą, że rozwijanie silnej obsesji na punkcie ulubionego celebryty powoduje niższe wyniki w testach poznawczych, sugeruje, że mądre może być uważne monitorowanie uczuć względem nich”.

Podczas gdy niektórzy mogą czuć się osobiście urażeni przez te badania, ludzie na Twitterze nie wydawali się zszokowani odkryciami.

“Nie sądzę, że badanie było potrzebne, aby to ustalić”, napisał jeden użytkownik Twittera. “Martwi mnie to, że ludzie, którzy czczą celebrytów, nigdy nie przeczytają tego artykułu” – dodał inny.

“Dysonans poznawczy, nawet mnie to nie dziwi” – wtrącił trzeci. “Natura kultu celebrytów i kultury stanów jest naprawdę problematyczna”.

Źródło: Celebrity-obsessed people are less intelligent, new study boldly claims

 

Zobacz na: 5 eksperymentów psychologicznych, które pomagają zrozumieć współczesny świat
„Popadamy w obsesję” – Dziewczyny zmagające się z odrzuceniem
Bycie kontrolującym nie działa – Rian Stone

Cud - Tusk na szybie

Grudzień 2023: Dorosłe kobiety zachowują się jak fanki Backstreet Boys, piszczą i płaczą z zachwytu. Babcie od Rydzyka tylko wersja z wielkich miast. Biorą urlopy, żeby tv dziś oglądać, szampany kupują i wzajemnie sobie piszą, że będą płakać.

 

Tusk - klęczenie