Demaskowanie operacji Paperwall, “lokalnej” sieci chińskiej propagandy

7 luty 2024

Demaskowanie operacji Paperwall

Operacja Mockingbird [Przedrzeźniacz]

Istnieje globalny kompleks fałszywych lokalnych serwisów informacyjnych, które rozpowszechniają narracje reżimu chińskiego, ataki na dysydentów i dezinformację w ramach zapory odpowiednio skrojonych treści. Zaangażowana jest w to prywatna firma PR. Alberto Fittarelli z Citizen Lab, który ujawnił tę operację, szczegółowo opisuje, jak działa aparat i stawia pytania decydentom

Operacja Paperwall, jak Citizen Lab nazywa rozległą chińską operację wywierania wpływu, którą ujawnił w swoim najnowszym raporcie. Może ona eksportować narracje w sposób kapilarny i ukierunkowany, rozpowszechniając je za pośrednictwem fałszywych stron internetowych udających lokalne serwisy informacyjne. Istnieją co najmniej 123 strony internetowe w ramach operacji Paperwall w kilku językach, powiązane z lokalizacjami w co najmniej trzydziestu krajach na czterech kontynentach. Wszystkie różnią się (nieznacznie) treścią i grafiką, ale wszystkie działają w ten sam sposób – i czasami angażują się w skoordynowane kampanie mające na celu rozpowszechnianie chińskich dezinformacji i dyskredytowanie dysydentów za granicą.

Wszystko zaczęło się we Włoszech. Gazeta Il Foglio po raz pierwszy odkryła sześć włoskojęzycznych stron internetowych w ramach operacji Paperwall w październiku 2023 r., śledząc ich pochodzenie doszli do budynku chińskiego tytana technologicznego Tencent w Shenzhen (który CIA powiązała z chińskim Ministerstwem Bezpieczeństwa Państwowego). Miesiąc później południowokoreańskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa zidentyfikowało osiemnaście koreańskich odpowiedników. Zainteresowało to Alberto Fittarellego, starszego badacza w Citizen Lab.

— Zaczynając od adresów IP włoskich stron internetowych, ekspertowi udało się odkryć szerszą sieć 123 domen działających równolegle i wykorzystujących ten sam modus operandi.

Ukrywając przekaz w zalewie… Wszystkie strony internetowe w ramach kampanii nazwanej Paperwall podszywają się pod lokalne gazety, z nazwami inspirowanymi lokalnie, takimi jak “Rome Journal”, “Eiffel Post”, “BritishFT”, “Cordova Press” i “Incheon Focus”. Publikują one codzienne treści w języku docelowym, zwykle pobierając je z legalnych serwisów informacyjnych (bez podawania źródła), a także artykuły z chińskich mediów państwowych, takich jak CGTN i Global Times (z podaniem źródła) oraz komercyjne komunikaty prasowe (wiele z nich jest związanych z kryptowalutami).

— Wraz z treściami związanymi z Pekinem, strony internetowe w ramach operacji Paperwall od czasu do czasu publikują bezpośrednie ataki na dysydentów chińskiego reżimu, a także treści czysto dezinformacyjne i teorie spiskowe, zwykle o nastawieniu antyamerykańskim.

… żądło ukryte w ogonie.Nieświadomi użytkownicy widzą prawdziwe wiadomości, skopiowane z autentycznych stron, bez podanego źródła. Nasiona dezinformacji są zasiane pomiędzy nimi. Co najważniejsze, pozostają one w języku angielskim na wszystkich stronach  w ramach Paperwall, niezależnie od kraju” – wyjaśnił Fittarelli dla Decode39. Przykłady obejmują konfabulacje na temat rządu USA przeprowadzającego eksperymenty na ludziach na granicy Tajlandii i Mjanmy, a także ataki ad hominem na zagranicznych krytyków reżimu w Pekinie.

— Tak stało się w przypadku urodzonej w Chinach wirusolog Li Meng Yan, znanej z oskarżania chińskiego rządu o ukrywanie laboratoryjnego pochodzenia SARS-Cov-2. Międzynarodowa społeczność naukowa obalała jej teorie, ale nie powstrzymało to witryn w ramach kampanii Paperwall przed przeprowadzeniem kampanii nacisku publicznego, aby ją zdyskredytować i uniemożliwić jej otrzymanie stanowiska na Uniwersytecie Pensylwanii.

Dr Dolores Cahill: Jak SARS-CoV-2 zmodyfikowano w laboratorium?
Dr Robert Redfield o laboratoryjnym pochodzeniu SARS-Cov-2
Dossier na temat Anthony Fauciego/COVID-19 – dr David Martin
“Nienaturalna ewolucja”: niepodważalne dowody na celowe i systematyczne tworzenie krążących wariantów SARS-Cov-2

— Inne rzekomo niezależne strony podchwytują tego rodzaju ataki, a ryzyko, jak wyjaśnia pan Alberto Fittarelli, polega na tym, że trafiają one do prawdziwych gazet. “W momencie, gdy tak się dzieje, sprawa staje się istotna, a cel zostaje osiągnięty”.

Jak Czytać Bloga – Aktualizacja w Związku z Wszystkimi Kłamstwami | Ryan Holiday

 

Zaufaj mi, że kłamię – Ryan Holiday – Oficjalny zwiastun książki

 

Kampania jest międzynarodowa – i rozrasta się. Citizen Lab zidentyfikowało strony internetowe w ramach kampanii Paperwall w większości krajów Unii Europejskiej, ale kampania jest naprawdę globalna. Istnieje kilka fałszywych lokalnych serwisów w Turcji (“Cappadocia Post”, “Anadolu Ha”), Brazylii (“Financeiro Post”, “Brazil Industry”), Korei Południowej (“Seoul PR”, “Daegu Journal”), Japonii (“Nikko News”, “Fujiyama Times”), a nawet w Rosji (“Find Moscow”, “Rostov Life”), a także w Meksyku, Argentynie, Stanach Zjednoczonych i Ekwadorze.

Śledzenie źródła. Koreański organ ds. cyberbezpieczeństwa prześledził znane im strony i powiązał z chińską firmą public relations o nazwie Haimai (skrót od Shenzhen Haimaiyunxiang Media Co. Ltd. lub 深圳市海卖云享传媒有限公司). Ta firma public relations z siedzibą w Shenzhen, założona w 2019 roku, reklamuje sprzedaż “usług pozycjonowania promocyjnego w różnych krajach i językach”. Zespół Citizen Lab znalazł kilka powiązań między infrastrukturą cyfrową Haimai a witrynami w ramach kampanii nazywanej Paperwall, w tym ten sam identyfikator reklamowy.

Jest precedens… Zespół pana Fittarellego znalazł również powiązania z wcześniejszymi operacjami wywierania wpływu. Na przykład linki zwrotne w 98 ze 123 domen w ramach Paperwall prowadzą bezpośrednio do witryny Times Newswire – rzekomo chińskiego serwisu informacyjnego, oznaczonego w 2023 r. przez Mandiant (firmę cyberbezpieczeństwa należącą do Google). Witryna Times Newswire była odpowiedzialna za rozpowszechnianie treści za pośrednictwem sieci subdomen legalnych amerykańskich serwisów informacyjnych, napędzając kampanię – nazwaną HaiEnergy – której celem była między innymi była przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

— Firma Mandiant przypisała kampanię Haixun, innej chińskiej agencji public relations, ale zauważył, że nie ma technicznych dowodów, aby jednoznacznie powiązać ją z Times Newswire.

— Podobnie Citizen Lab nie może potwierdzić, że te same podmioty stojące za Times Newswire obsługują kampanię Paperwall. Jednak ślady cyfrowe łączą oba podmioty, a jeden z nich prowadzi do tego samego budynku Tencent, z którego pochodzą strony w ramach kampanii Paperwall.

— Niektóre treści są również podobne: Witryna Times Newswire opublikowała, a następnie usunęła serię ataków ad hominem na Li Hongzhi, założyciela i lidera ruchu religijnego Falun Gong, zakazanego przez chińskie władze w 1999 roku i od tego czasu prześladowanego.

Chińska cena życia

 

… są też parabole. Badacz wyjaśnił, że operacja Paperwall nie oznacza jakiegoś poważnego skoku wprzód w formie i treści chińskiej propagandy. Jest to jednak nadal powód do niepokoju. Wystarczy przypomnieć Secondary Infektion, sześcioletnią rosyjską operację informacyjną ujawnioną przez firmę Graphika i Meta w 2019 roku. Opierała się ona na ogromnej sieci niskoprofilowych kont w mediach społecznościowych, które rozpowszechniały propagandę o niskiej intensywności (w tym ingerencje wyborcze i ataki na dysydentów Kremla) w siedmiu językach i na 300 różnych platformach, bez szczególnego sukcesu – do czasu wzmocnienia rozpowszechniania dokumentów wydobytych od rządu brytyjskiego.

Co wyróżnia Paperwall. Wpływ operacji wydaje się być ograniczony, a ruch na tych stronach “nie jest ogromny”, zauważył pan Fittarelli. Ponadto Citizen Lab nie był w stanie zidentyfikować przypadków udanych kampanii ad hominem w ramach operacji Paperwall. “Jednak operacja stale się rozwija, stale dodając nowe witryny, a każda fala jest zazwyczaj skierowana do innego kraju. Musieliśmy zatrzymać się pod koniec grudnia 2023 r., aby napisać raport, ale nie mogę wykluczyć, że w międzyczasie pojawiły się inne strony internetowe” – powiedział badacz.

— Nowością w podejściu w ramach kampanii Paperwall jest rejestrowanie kilku witryn jednocześnie, a następnie utrzymywanie i rozwijanie ich w czasie, tak aby fałszywe „lokalne” witryny stawały się coraz bardziej autentyczne w oczach niczego niepodejrzewających użytkowników.

— “To nie jest eskalacja, ale zmiana taktyki: HaiEnergy korzystało z istniejącej infrastruktury cyfrowej, Paperwall tworzy nową” – podkreśla Alberto Fittarelli.

Niejasna granica między prywatnym a publicznym. Chiński rząd polegający na prywatnych podmiotach w swoich operacjach wywierania wpływu za granicą (zwłaszcza w celu identyfikacji i nękania dysydentów) nie jest niczym nowym, jak wykazało amerykańskie Global Engagement Center. Zakładając, że firmy takie jak Haimai naprawdę są prywatnymi agencjami PR, badacz przypuszcza, że mogą one zapewnić konkretne know-how i techniki rozpowszechniania treści za granicą, oprócz wiarygodnego zaprzeczenia.

— Sama firma Haimai reklamuje dostęp do sieci Paperwall jako usługę; nie wprost, ale poprzez niejasne odniesienia do umieszczania treści w “głównych mediach” w krajach docelowych.

Dezinformacja jako usługa? Podobnie jak w przypadku ataków ransomware, istnieje “mieszanka intencji i celów” między politycznymi i finansowymi aspektami takiej operacji. To sprawia, że trudno jest właściwie zdefiniować takie podmioty i odpowiednio zareagować, podkreśla ekspert. Niebezpieczeństwo jest jednak niezaprzeczalne, co podkreślono we wcześniejszym raporcie Citizen Lab na temat niekończącej się kampanii doxxingowej, która dyskredytuje prodemokratycznych protestujących w Hongkongu od 2019 roku.

— W dokumencie tym przeanalizowano również możliwe rozwiązania dla decydentów. “Musimy odbyć tę rozmowę. Wiarygodne zaprzeczanie przez te firmy nie może utrudniać badania środków zaradczych”.

— To pytanie dla polityków: skoro nie możemy ustalić, że chiński rząd zdecydowanie stoi za operacją Paperwall, czy powinniśmy po prostu założyć, że taki format pozwala sponsorom dezinformacji wykręcić się?

Źródło: Uncovering Paperwall, the “glocal” network of Chinese propaganda

Zobacz na: Chińskie strony internetowe podszywające się pod lokalne serwisy informacyjne docierają do globalnych odbiorców z pro-pekińskimi treściami
Teoria myślenia narracyjnego
Potęga narracji w podejmowaniu decyzji
Jak Czytać Bloga – Aktualizacja w Związku z Wszystkimi Kłamstwami | Ryan Holiday
Hiperrzeczywistość
Witamy w Nierzeczywistości – Ryan Holiday
Teoria ‘Dostosowanie Przebija Prawdę’ – Donald Hoffman

Cenzura nie jest cenzurą, gdy robi to prywatna firma