Chińskie strony internetowe podszywające się pod lokalne serwisy informacyjne docierają do globalnych odbiorców z pro-pekińskimi treściami

Chińskie strony internetowe podszywające się pod lokalne serwisy informacyjne

Operacja Mockingbird [Przedrzeźniacz]

 

Chiny rzekomo wykorzystują fałszywe lokalne serwisy informacyjne do szerzenia propagandy w innych krajach

13 Luty 2024

Nowy raport sugeruje, że Chiny próbują kształtować globalne narracje, rozpowszechniając pro-chińskie wiadomości na setkach fałszywych witryn informacyjnych w 30 krajach.

Według nowego raportu Citizen Lab, grupy badawczej z Uniwersytetu w Toronto, firma public relations z siedzibą w Pekinie stworzyła ponad 100 stron internetowych, które podszywają się pod lokalne serwisy informacyjne w 30 krajach, aby rozpowszechniać prochińskie punkty widzenia.

Operacja obejmuje Europę, Amerykę Północną i Amerykę Południową, a strony główne zawierają zarówno lokalne wiadomości, jak i komentarze na tematy takie jak antyamerykańskie teorie spiskowe i artykuły redakcyjne odpowiadające na krytykę Chin. Jak dotąd strony te miały “znikomą ekspozycję”, zauważa Citizen Lab, ale istnieje ryzyko, że zostaną nieumyślnie wzmocnione, zwłaszcza że coraz więcej osób zaczyna zwracać się do chatbotów sztucznej inteligencji, aby dowiedzieć się o świecie.

Międzynarodowe wysiłki propagandowe Pekinu nasiliły się w ostatnich latach i stały się coraz większym zmartwieniem dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, zwłaszcza że inne kraje – zwłaszcza na Globalnym Południu – zaczynają postrzegać Pekin jako bardziej wiarygodnego partnera w zakresie rozwoju i bezpieczeństwa.

Źródło: China is allegedly using fake local news sites to push propaganda in other countries

 

Zobacz na: Teoria myślenia narracyjnego
Potęga narracji w podejmowaniu decyzji
Jak Czytać Bloga – Aktualizacja w Związku z Wszystkimi Kłamstwami | Ryan Holiday
Hiperrzeczywistość
Witamy w Nierzeczywistości – Ryan Holiday
Teoria ‘Dostosowanie Przebija Prawdę’ – Donald Hoffman

 

Chińskie strony internetowe podszywające się pod lokalne serwisy informacyjne

 

 

7 luty 2024

Kluczowe ustalenia

— Sieć co najmniej 123 stron internetowych działających w Chińskiej Republice Ludowej, podszywających się pod lokalne serwisy informacyjne w 30 krajach Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej, rozpowszechnia pro-pekinską dezinformację i ataki ad hominem w ramach znacznie większych ilości komercyjnych komunikatów prasowych. Nazwaliśmy tę kampanię PAPERWALL.

— PAPERWALL ma podobieństwa do HaiEnergy, operacji wywierania wpływu, o której po raz pierwszy poinformowała w 2022 r. firma Mandiant zajmująca się cyberbezpieczeństwem. Oceniamy jednak, że PAPERWALL jest odrębną kampanią z różnymi operatorami oraz unikalnymi technikami, taktykami i procedurami.

— PAPERWALL czerpie znaczną część swoich treści z Times Newswire, serwisu informacyjnego, który był wcześniej powiązany z HaiEnergy. Znaleźliśmy dowody na to, że Times Newswire regularnie wysyła pro-pekińskie treści polityczne, w tym ataki ad hominem, ukrywając je w dużych ilościach pozornie nieszkodliwych treści komercyjnych.

— Główną cechą kampanii PAPERWALL, zaobserwowaną w całej sieci stron internetowych, jest efemeryczny charakter jej najbardziej agresywnych elementów, w ramach których artykuły atakujące krytyków Pekinu są rutynowo usuwane z tych stron internetowych jakiś czas po ich opublikowaniu.

— Kampanię PAPERWALL przypisujemy chińskiej firmie PR Shenzhen Haimaiyunxiang Media Co., Ltd., znanej również jako Haimai, na podstawie powiązań infrastruktury cyfrowej między oficjalną stroną internetową firmy a siecią.

— Podczas gdy strony internetowe kampanii cieszyły się do tej pory znikomą ekspozycją, istnieje zwiększone ryzyko niezamierzonego wzmocnienia przez lokalne media i odbiorców docelowych, w wyniku szybkiej multiplikacji tych stron internetowych i ich dostosowania do lokalnych języków i treści.

— Ustalenia te potwierdzają coraz ważniejszą rolę, jaką prywatne firmy odgrywają w sferze cyfrowych operacji wywierania wpływu oraz skłonność chińskiego rządu do korzystania z nich.

 

Dlaczego ujawnianie tego typu kampanii ma znaczenie?

 

Pekin zwiększa swoje agresywne działania w sferze operacji wywierania wpływu (influence operations – IO), zarówno online, jak i offline. W sferze online, istotnej dla ustaleń zawartych w niniejszym raporcie, chińskie operacje wywierania wpływu zmieniają taktykę i zwiększają zakres swojej działalności. Na przykład w listopadzie 2023 r. Meta – właściciel platform mediów społecznościowych Facebook, Instagram i WhatsApp – ogłosiła usunięcie pięciu sieci angażujących się w “skoordynowane nieautentyczne zachowania” (tj. operacje wywierania wpływu) i ukierunkowanych na zagranicznych odbiorców. Meta odnotowała to jako wyraźny wzrost aktywności operacji wywierania wpływu ze strony Chin, stwierdzając, że “dla porównania, między 2017 r. a listopadem 2020 r. usunęliśmy dwie sieci skoordynowanych nieautentycznych zachowań [Coordinated Inauthentic Behavior – CIB] z Chin i obie koncentrowały się głównie na regionie Azji i Pacyfiku. Stanowi to najbardziej zauważalną zmianę w krajobrazie zagrożeń w porównaniu z cyklem wyborczym 2020 [w USA]”.

Ataki ad hominem na krytyków Pekinu mogą skutkować szczególnie szkodliwymi konsekwencjami dla atakowanych osób, zwłaszcza gdy, jak w przypadku kampanii PAPERWALL, dzieje się to w ramach znacznie większej ilości pozornie łagodnych wiadomości lub treści promocyjnych, które uwiarygodniają i zwiększają zasięg ataków. Konsekwencje dla tych osób mogą obejmować między innymi ich delegitymizację w kraju, który ich gości; utratę możliwości zawodowych; a nawet werbalne lub fizyczne nękanie i zastraszanie przez społeczności sympatyzujące z programem chińskiego rządu.

Niniejszy raport dodaje kolejne dowody do tego, co zostało zgłoszone przez innych badaczy, na coraz ważniejszą rolę odgrywaną przez prywatne firmy w zarządzaniu cyfrowymi operacjami wywoływania wpływu w imieniu chińskiego rządu. Na przykład wpis na blogu korporacji RAND z października 2023 r. podsumował ostatnie publiczne ustalenia w tej sprawie i opowiedział się za zakłóceniem branży dezinformacji na wynajem poprzez zastosowanie sankcji lub innych dostępnych środków prawnych i politycznych.

Należy zauważyć, że firmy zajmujące się dezinformacją na zlecenie, kierując się przychodami, a nie ideologią, zwykle nie są w stanie dostrzec motywacji swoich klientów. Jak pokazały niedawne śledztwa prasowe, zarówno ich pochodzenie, jak i baza klientów mogą być naprawdę globalne. Ujawnienie tego typu aktorów i ich taktyk może pomóc zrozumieć, w jaki sposób rządy dążą do wiarygodnego zaprzeczenia poprzez zatrudnianie korporacyjnych pełnomocników. Może to również zmienić kierunek badań nad tymi ostatnimi, zwiększając odstraszanie poprzez ujawnianie ich działań.

 

Kontekst

 

W dniu 25 października 2023 r. włoska gazeta Il Foglio opublikowała artykuł, streszczony tutaj w języku angielskim, który ujawnił małą sieć sześciu stron internetowych udających serwisy informacyjne dla włoskich odbiorców, które nie odpowiadały żadnym prawdziwym biurom prasowym we Włoszech. Dochodzenie Il Foglio potwierdziło, że strony internetowe nie były zarejestrowane jako serwisy informacyjne w rejestrze krajowym, co jest prawnie wymagane dla każdej organizacji informacyjnej działającej w kraju.

Zidentyfikowane domeny wykorzystywały specyficzną konwencję nazewnictwa: nazwę włoskiego miasta w lokalnej pisowni (np. “Roma” lub “Milano”), po której następowały prozaiczne terminy (na przykład “moda”, co oznacza modę; “pieniądze”; lub “dziennik”). Strony internetowe hostowane na tych domenach miały podobną strukturę, układ i treść, z ogólnymi artykułami politycznymi, kryminalnymi i rozrywkowymi przeplatanymi stosunkowo dużą ilością wiadomości związanych z Chinami, a nawet bezpośrednio pochodzących od chińskich organizacji informacyjnych.

Il Foglio twierdziło, że sieć była obsługiwana z Chin i prawdopodobnie przez chiński rząd, w oparciu o analizę treści i przypisania sześciu domen do nieokreślonego adresu IP będącego własnością dużej chińskiej korporacji Tencent Computer Systems Inc. Włoska gazeta zasugerowała również możliwe istnienie szerszego zestawu stron internetowych powiązanych z sześcioma przedstawionymi, bez publicznego ujawniania dalszych informacji.

W dniu 13 listopada 2023 r. południowokoreańskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (National Cyber Security Center – NCSC), agencja rządowa, również opublikowało raport ujawniający osiemnaście koreańskojęzycznych stron internetowych podszywających się pod lokalne serwisy informacyjne. W raporcie przypisano te witryny chińskiej firmie PR o nazwie Haimai, w oparciu o samą firmę reklamującą swoim klientom możliwość publikowania komunikatów prasowych na tych samych stronach. Strony te wykazywały silne podobieństwa do sześciu włoskojęzycznych stron ujawnionych przez Il Foglio, począwszy od ich struktury technicznej, a skończywszy na wykorzystywanym modus operandi.

Postanowiliśmy zbadać całą sieć, aby odkryć dodatkowe strony internetowe, ich taktykę, ukierunkowanie i wpływ oraz zweryfikować przypisanie działalności do jej operatorów.

(…)

Źródło: PAPERWALL. Chinese Websites Posing as Local News Outlets Target Global Audiences with Pro-Beijing Content