Bojownicy o Sprawiedliwość Społeczną jako Podstępne Jebaki

Fragment książki pt. „The Parasitic Mind: How Infectious Ideas Are Killing Common Sense [Pasożytniczy Umysł: Jak Zaraźliwe Idee Zabijają Zdrowy Rozsądek] autorstwa Gad Saada.

Bojownicy o Sprawiedliwość Społeczną jako Podstępne Jebaki

Pochodzenie wyrażenia “podstępny jebaka [sneaky fucker]”

W swoim nieskończonym pragnieniu wydawania się empatycznym, współczującym i wrażliwym, wielu męskich Bojowników o Sprawiedliwość Społeczną stosuje obłudną strategię godową, która została udokumentowana w literaturze zoologicznej jako strategia podstępnego jebaki [sneaky fucker]. Wśród Homo sapiens, zwłaszcza na kampusach uniwersyteckich, jest to facet, który jest najbardziej ostentacyjnie uprzejmy i postępowy, ponieważ myśli, że może to dać mu większą szansę na uwiedzenie ładnej dziewczyny. Jest to poparte rygorystyczną i przekonującą nauką.

Oszustwo przejawia się na wiele różnych sposobów w królestwie zwierząt. Zacznijmy od ewolucji zwodniczych sygnałów ostrzegawczych. W przeciwieństwie do ewolucji kamuflażu (w celu uniknięcia drapieżników), aposematyczne [ostrzegawcze] ubarwienie jest adaptacją, która sprawia, że zwierzę jest bardzo widoczne dla potencjalnych drapieżników. Amazonia to niebezpieczna okolica, w której opłaca się być niewidzialnym, a jednak kilka gatunków żab wyewoluowało na posiadające niezwykle jasne kolory, które pełnią dokładnie odwrotną funkcję. Kolory te służą jako następujące ostrzeżenie dla zbliżających się drapieżników: “Jeśli mnie widzisz, to prawdopodobnie dlatego, że nie chcesz ze mną zadzierać. Jestem trująca. Trzymaj się z daleka”. W niektórych przypadkach zupełnie nieszkodliwe gatunki ewoluują naśladując aposematyczne ubarwienie. Jest to znane jako mimikra Batesa. Na przykład wąż koralowy i wąż królewski mają bardzo podobne trójkolorowe oznaczenia (żółty, czerwony i czarny). Jednak jeden z nich jest bardzo jadowity (wąż koralowy), podczas gdy drugi jest nieszkodliwy. Aby zapamiętać różnice w oznaczeniach między tymi dwoma gatunkami, stosuje się mnemotechniki (“Red on yellow, kills a fellow. Red on black, venom lack [Czerwone na żółtym, zabija człowieka. Czerwone na czarnym, brak jadu”).  Argumentowałem nieco żartobliwie, że kolorowe włosy wielu Bojowników o Sprawiedliwość Społeczną (często jaskrawoczerwone, różowe lub niebieskie) są podobne do formy mimikry Batesa. Komunikują ideologiczną zaciekłość.

Istnieje wiele innych form oszukiwania wśród zwierząt, w tym pasożytnictwo lęgowe. Dzieje się tak, gdy jeden gatunek oszukuje inny, by wychowywał jego dzieci, jak ma to miejsce w przypadku kukułki. Nie jest jednak zaskoczeniem, że areną, na której oszustwa są najbardziej rozpowszechnione, jest domena godowa. Wielka walka o życie dla wszystkich gatunków rozmnażających się płciowo obejmuje konieczność przetrwania (dobór naturalny) i rozmnażania się (dobór płciowy). Aby się rozmnażać, organizmy wyewoluowały oszałamiającą liczbę cech morfologicznych i behawioralnych jako sposób na uzyskanie seksualnego dostępu do potencjalnych partnerów. Weźmy za przykład ludzkich samców. Kobiety preferują mężczyzn, którzy wykazują cechy związane z wysokim statusem społecznym, w tym inteligencję, pewność siebie, ambicję, zdolność do pozyskiwania i obrony zasobów oraz dominację społeczną.

Niewiele kobiet w naszej ewolucyjnej historii doprowadzało się do seksualnego amoku na myśl o spółkowaniu z apatycznie leniwym mężczyzną o budowie ciała w kształcie gruszki, z nosowym głosem, uległym, tchórzliwym, jęczącym mężczyzną. Nic dziwnego, że we wszystkich znanych kulturach i epokach mężczyźni starali się zdobyć status jako sposób na bycie atrakcyjnym na rynku godowym, ale robili to poprzez szeroką gamę trajektorii jako funkcję ich unikalnych talentów i okoliczności życiowych. Niektórzy stają się odnoszącymi sukcesy biznesmenami, dyplomatami, zawodowymi sportowcami, chirurgami, profesorami lub artystami. Definicja statusu może się różnić w zależności od kultury i okresu (na przykład stopień naukowy Harvardu ma niewielkie znaczenie dla plemienia Hadza w Afryce), ale powszechnie wiadomo, że status ma znaczenie dla kobiet przy wyborze mężczyzn. W przypadkach, gdy mężczyźni nie posiadają pożądanych cech, mogą “udawać, aż im się uda”. Oczywiście kobiety angażują się również w niezliczone formy zwodniczej sygnalizacji.  Są one znacznie bardziej skłonne do kłamania na temat swojego wieku, wagi i historii seksualnej, aby wydawać się bardziej atrakcyjnymi na rynku godowym. Istnieje kilka produktów mających na celu oszukanie męskiego spojrzenia, w tym biustonosze push-up i wysokie obcasy, z których oba tworzą bardziej młodzieńcze kształty poprzez podnoszenie kobiecych piersi i pośladków oraz walkę z siłą grawitacji. Trudna rzeczywistość jest taka, że oszustwo jest jedną z kilku dostępnych strategii, gdy chce się uzyskać przewagę w walce o życie.

Spośród wszystkich form oszustwa na rynku godowym, być może żadna nie jest tak przebiegła jak kleptogamia (kradzież okazji godowych pod fałszywym pretekstem). W latach siedemdziesiątych XX wieku w literaturze dotyczącej zachowań zwierząt wprowadzono bardziej barwny termin, aby wyjaśnić to zjawisko – strategię podstępnego jebaki. Mimikra samic jest jednym z przejawów tego zachowania. Dzieje się tak, gdy niektóre samce danego gatunku wyglądają lub zachowują się jak samice tego gatunku, aby uniknąć ataku ze strony dominujących samców stróżujących, a czyniąc to, mogą podkraść możliwości krycia. W wielu przypadkach fenotypy tych dwóch typów samców są w pewnym stopniu stałe (niektóre są duże i dominujące, podczas gdy inne są mniejsze i łagodniejsze). To właśnie sprawia, że gigantyczna mątwa jest wyjątkowa w swojej strategii podstępnego jebaki, ponieważ samce są w stanie zmienić swoje cechy fizyczne na miejscu, aby naśladować cechy morfologiczne samicy.

Co jeszcze bardziej niewiarygodne, samiec mątwy australijskiej zmienia kształt ciała i ubarwienie, aby wyglądać jednocześnie jak samica i samiec. W szczególności część jego ciała widoczna dla rywalizującego samca naśladuje samicę, podczas gdy druga część widoczna dla samicy emituje męskie sygnały zalotów. Mówimy tu o wyrafinowanej dwulicowości!  Moja znajomość tej formy dwulicowości doprowadziła mnie do zastosowania strategii podstępnego jebaki w konkretnym ludzkim kontekście. Uważam, że wielu męskich Bojowników o Sprawiedliwość Społeczną jest podobnych do mątwy australijskiej. Przywdziewają oni szaty wrażliwych i niegroźnych mężczyzn poprzez swoje ideologiczne zaangażowanie przesiąknięte postępową empatią. W pewnym sensie jest to podobne do wrażliwego faceta, który zaprzyjaźnia się z kobietami i oferuje im niekończące się wsparcie emocjonalne z nadzieją, że w końcu opłaci się to romantycznie.

W latach 80. John Hughes był odpowiedzialny za wiele kultowych filmów o tematyce nastoletniej tamtej epoki, w tym Szesnaście świeczek, Klub winowajców, Wolny dzień pana Ferrisa Buellera i Dziewczyna w różowej sukience. W tym ostatnim klasycznym filmie Andie Walsh (grana przez Molly Ringwald) jest nastolatką z klasy robotniczej, która jest romantycznie zainteresowana Blanem McDonough (granym przez Andrew McCarthy’ego), bogatym dzieciakiem z przysłowiowej lepszego sortu. Najlepszy przyjaciel Andiego, Duckie (grany przez Jona Cryera, który później zyskał ponowną sławę w serialu telewizyjnym Dwóch i pół), jest uosobieniem przyjaciela – podstępnego jebaki. Zawsze oferuje swoje niekończące się czułe wsparcie, mając nadzieję, że w końcu otrzyma należną mu szansę na romans. Wracając do męskich Bojowników o Sprawiedliwość społeczną, jasnym jest, że większość z nich w niczym nie przypomina  komandosów z Navy SEALs. Innymi słowy, nie wykazują cech morfologicznych związanych z fizyczną posturą i dominacją społeczną. Istnieje coraz więcej dowodów naukowych na to, że poglądy ekonomiczne i polityczne mężczyzn (to, co myślą o redystrybucji gospodarczej, interwencji wojskowej i innych tematach) są związane z ich siłą fizyczną. Ci, którzy są silniejsi i bardziej wytrzymali fizycznie, rzadziej popierają egalitaryzm i częściej popierają interwencje wojskowe. Niezależnie od tego, czy męscy Bojownicy o Sprawiedliwość Społeczną naprawdę wierzą w swoje deklarowane stanowiska ideologiczne, czy też jedynie udają, że tak jest, jako strategia godowa podstępnego jebaki, jasnym jest, że cechy morfologiczne mężczyzn rzeczywiście służą jako sygnatura ich poglądów społeczno-politycznych.

Zobacz na: Poradnik – Jak myśleć jak lewak
Lewicowa osobowość: Lewicowa ideologia jako zjawisko biologiczne
Feministki vs Tradycyjni Konserwatyści, Modele Mentalne i Cukrzyca Seksualna

Spirala współpracy feministek z nie-feministami
Feministyczne taktyki wzbudzania wstydu – Karen Straughan
Feministki uważają, że seksistowscy mężczyźni są bardziej seksowni niż „przebudzeni” [zlewaczali]

 

 

Sneaky Fuckers Social Justice Warriors

Męski Feminista