40 to nowa dwudziestka!

Sierpień 2011

Wspominałem już o tym wcześniej, że moja żona często znajduje świetną paszę do mojego bloga z Match.com.  Na początku tego tygodnia wysłałem jeden taki artykuł do The Private Man, a on wykorzystał go w swoim doskonałym poście pt. „Match.com Hates Happy Relationships [Match.com nienawidzi szczęśliwych związków]”.

Wczoraj wieczorem dała mi znać o kolejnym, zatytułowanym „Why your forties are prime time for love [Dlaczego po czterdziestce to najlepszy czas na miłość].  Przeczytaj ten artykuł autorstwa dr Debbie Magids, a dowiesz się, że prawa natury zostały spuszczone w kiblu:

„Dziś ukończenie 40 lat sygnalizuje, że jesteś w szczytowym okresie swojego życia. Cóż, dzisiejsze czasy zdecydowanie nie są takie, jakich oczekiwali twoi rodzice. Żyjesz teraz w świecie postmillenialnym. Społeczeństwo ewoluowało, wraz z indywidualnym pojęciem i postrzeganiem tego, co stanowi “wiek”. Czterdziestolatka jest – według wszelkich standardów – uważana za młodą, inteligentną i seksowną; wystarczy spojrzeć na Hollywood, aby uzyskać niezliczone przykłady. Kilka “starszych” głównych dam podjęło pracę z dużo młodszymi mężczyznami, co doprowadziła do powstania zjawiska o nazwie „kuguarzyca (ang. cougar)”.

Zmieniły się nie tylko pozory, ale i sama biologia:

„Kobieta nie musi spieszyć się z zajściem w ciążę w obawie, że będzie zbyt stara, co uczyni ją bezpłodną. W rzeczywistości jest to teraz powszechne, że pary zawierają małżeństwa i mają dzieci w wieku trzydziestu i czterdziestu lat…”

Seksualna Wartość Rynkowa (SMV) – Rollo Tomassi

Wiedziałem, że wiele kobiet jest w stanie wyjść za mąż i mieć dzieci w wieku 30 paru lat, ale nie wiedziałem, że jest to powszechne wśród kobiet, aby robić to w wieku 40 lat!  Wydaje mi się również, że pamiętam parę dyskusji na ten temat w sekcji komentarzy pod jednym z moich wpisów o tym, dlaczego wiek małżeństwa ma znaczenie, więc pomyślałem, że zobaczę, jakie dane mogę znaleźć w 2011 Statistical Abstract of The United States.  Tabela 80 (obraz, xls) miała dane, których szukałem.  Ma ona rację, w ciągu ostatnich kilku lat sytuacja dość mocno się zmieniła!  W latach 1996-2007 (pierwszy i ostatni rok, dla którego mamy dane) odsetek urodzeń przez matki, które miały 40 lat lub więcej, wzrósł o 35%!  To prawda!!!  Jeszcze piętnaście lat temu tylko 1,9% wszystkich żywych urodzeń przypadało na matki w wieku 40 lat lub starsze.

Teraz jest to 2,6%.

Odsetek urodzonych dzieci według wieku matki

Odsetek urodzonych dzieci według wieku matki

 

W ciągu ostatnich 30 lat systematycznie wzrastał też średni wiek matek przy pierwszym porodzie.  W 1980 roku było to 22,7, a teraz jest to 25.

Nie cały artykuł jest okropny.  Ogólnie zgadzam się, że zachowanie młodzieńczego nastawienia to dobra rzecz.  Ale jest różnica między utrzymaniem pozytywnego młodzieńczego nastawienia, a jawnym zaprzeczaniem rzeczywistości.  Jak zauważył The Private Man w swoim poście, te rzeczy są skierowane prawie wyłącznie do kobiet.  Ile młodych kobiet czyta dziś ten artykuł oraz setki jemu podobnych (nie wspominając o książkach) i programuje pośrednio na życiową porażkę?

Źródło: 40 is the new 20!

 

Zobacz na: Koniec mężczyzn – Hanna Rosin [2010]
5 powodów, dla których nigdy nie powinieneś umawiać się z samotną matką
USA: Wzrost gospodarczy oparty na kobietach – Morgan Stanley Research

Życie po 35-tce – Czego kobiety nie mówią sobie o życiu po 35 roku życia
Singielki 35+ chcą mieć dzieci, ale czy mężczyźni chcą zakładać rodzinę ze starą panną?
Wszyscy dobrzy mężczyźni po 35. roku życia są zajęci… zostali sami nieudaczniki – mówi modelka, która w ciągu 4 lat była na 500 randkach.