Oto, co kobiety i mężczyźni naprawdę czują na temat przygodnego seksu, według badań

20 stycznia 2017

Nowe badanie pokazuje, dlaczego kobiety często żałują jednonocnych przygód, podczas gdy mężczyźni często żałują ich nie zaliczenia.

Oto, co kobiety i mężczyźni naprawdę czują na temat przygodnego seksu

Podobne badanie z 2014 roku wykazało, że „nocne sowy”, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, byli bardziej skłonni do bycia singlami lub pakowania się w krótkoterminowe związki romantyczne. Tymczasem w przypadku wczesnych ptaszków, było bardziej prawdopodobnym, że będą oni w związku małżeńskim lub z długoterminowymi partnerami. Mężczyźni funkcjonujący jako nocne sowy również zgłaszali, że mieli dwa razy więcej partnerów seksualnych w porównaniu do mężczyzn  funkcjonujących jako ranne ptaszki. Nie ma nic złego w byciu singlem, oczywiście, ale badania sugerują, że jeśli chodzi o korzyści zdrowotne, szczęśliwie żonaci ludzie często mają przewagę. Partnerzy w długoterminowych związkach mogą motywować siebie nawzajem do zachowania zdrowia i odwiedzania lekarza, mówią eksperci, a towarzystwo, które zapewniają sobie nawzajem jest również cenne dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

 

 

 

Około połowa ludzi w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej zaliczy w swoim życiu przynajmniej jedną przygodę trwającą tylko jedną noc – twierdzą autorzy badania. To, jak czują się po tego typu spotkaniach następnego ranka, różni się w zależności od płci: kobiety częściej niż mężczyźni żałują przygodnego seksu, podczas gdy mężczyźni częściej są zadowoleni z tego, co się wydarzyło.

Badanie z końca 2016 roku wykazało również duże różnice w odczuciach ludzi po odrzuceniu propozycji niezobowiązującego seksu: Bardzo niewiele kobiet żałowało, że powiedziało “nie”, podczas gdy prawie jedna trzecia mężczyzn żałowała, że nie powiedziała “tak”.

Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Evolutionary Psychology, pochodzą z badania przeprowadzonego wśród 263 dorosłych osób mieszkających w Norwegii, ale są uderzająco podobne do poprzednich badań przeprowadzonych w USA. W rzeczywistości autorzy nowego badania chcieli sprawdzić, czy znajdą duże różnice między tymi dwoma miejscami, biorąc pod uwagę, że Norwegia jest uznawana za kraj bardziej liberalny seksualnie i zsekularyzowany.

“W niniejszym badaniu starano się odpowiedzieć na trzy kluczowe pytania dotyczące wyjaśnienia emocji żalu w sferze przygodnego seksu: Czy różnice płciowe w kontekście żalu po wyskokach seksualnych są trwałe czy stłumione w wysoce egalitarnej kulturze? Jakie przybliżone zmienne psychologiczne mogą wyjaśniać różnice płciowe w żalu z powodu seksu? I co odpowiada za zróżnicowanie wewnątrzpłciowe w doświadczaniu żalu z powodu przygodnego seksu. Przeprowadziliśmy badanie wśród 263 norweskich studentów (w wieku 19-37 lat), którzy podawali, jak bardzo żałują, że zaangażowali się lub zrezygnowali z ostatniego przygodnego wyskoku seksualnego. W tej egalitarnej pod względem seksualnym kulturze różnice płciowe w odczuwaniu żalu nie uległy osłabieniu. Badanie ujawniło różnice między płciami w obawach o ciążę, choroby przenoszone drogą płciową i reputację; jednak predyktory te nie zdołały wyjaśnić różnic w żalu z powodu zaangażowania się w przygodny seks. Satysfakcja seksualna i orientacja społeczno-seksualna przewidywały różnice w żalu z powodu przygodnego seksu. Z kolei tylko orientacja społeczno-seksualna zmniejszała różnice w żalu z powodu rezygnacji z przygodnego seksu. Predyktory zróżnicowania wewnątrzpłciowego w zakresie żalu z powodu rezygnacji z przygodnego seksu obejmowały obawę o reputację seksualną, doświadczaną gratyfikację podczas spotkania oraz orientację społeczno-seksualną. Dyskusja koncentruje się na implikacjach dla psychologicznych cech konstrukcyjnych tej stosunkowo zaniedbanej emocji.” – Źródło: Evol Psychol. 2017 Mar;15(1):1474704917693476. Sexual Regret: Tests of Competing Explanations of Sex Differences https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28024408/

Okazało się jednak, że w obu miejscach występują te same wzorce. W norweskim badaniu 35% kobiet żałowało, że uprawiało seks z kimś, kogo dopiero co poznały, w porównaniu z 20% mężczyzn. I tylko około 30% kobiet było zadowolonych ze swojego ostatniego wyskoku, w porównaniu do 50% mężczyzn.

Na pytanie odnośnie ostatniego razu kiedy odmówili przygodnego seksu, 80% kobiet i 43% mężczyzn było zadowolonych ze swojej decyzji. Tylko około 4% kobiet żałowało, że zrezygnowało z okazji, w porównaniu z prawie 30% mężczyzn.

Aby dowiedzieć się dokładnie, dlaczego kobiety bardziej żałują przygodnego seksu niż mężczyźni, badacze z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii oraz Uniwersytetu Teksańskiego w Austin poszli dalej. Odkryli, że – co nie jest zaskakujące – kobiety częściej martwią się o kwestie takie jak ciąża, infekcje przenoszone drogą płciową i uzyskanie złej reputacji. Autorzy zauważają, że niektóre z tych problemów są unikalne dla kobiet, ale kobiety mają tendencję do martwienia się bardziej ogólnie – podczas gdy mężczyźni są bardziej impulsywni i podejmują większe ryzyko.

Ankietowanych zapytano również o przyjemność seksualną, jaką czerpali ze swoich jednonocnych przygód. Tu badacze znaleźli kolejną, niezbyt wielką niespodziankę: mężczyźni mieli orgazmy podczas przygodnego seksu znacznie częściej niż kobiety. Jednak, w tym samym czasie mniej kobiet twierdziło, że orgazm był dla nich szczególnie ważny.

Różnice w obawach – lub w satysfakcji seksualnej – nie były jednak na tyle duże, by tłumaczyć ogólną różnicę w żalu jednorazowego bzykania między płciami. Zamiast tego badacze wysunęli hipotezę, że żal ma wiele wspólnego z różnicami ewolucyjnymi między mężczyznami i kobietami.

Mężczyźni są biologicznie zaprogramowani do posiadania jak największej liczby potomstwa – twierdzą. Kobiety, z drugiej strony, nie mogą mieć nieograniczonej liczby dzieci w sposób, w jaki mogą to robić mężczyźni – są więc zaprogramowane, by bardziej dbać o jakość partnerów niż o ich ilość.

Te biologiczne popędy są oczywiście znacznie mniej ważne w dzisiejszych czasach niż wieki temu. Badacze przyznają też, że stereotypy kulturowe dotyczące aktywnych seksualnie mężczyzn i aktywnych seksualnie kobiet mogą z pewnością wpływać na większe prawdopodobieństwo negatywnych doświadczeń u kobiet. Piszą oni, że kobiety są również bardziej narażone na przymus lub presję seksualną niż mężczyźni, co może również tłumaczyć niektóre przypadki żalu.

Ale fakt, że ten wzorzec utrzymał się nawet w egalitarnej seksualnie kulturze, jaką jest Norwegia, sugeruje, że biologia ewolucyjna wciąż ma wpływ – piszą badacze.

Czy są więc jakieś wnioski, które można z tego wyciągnąć? Dr Leif Edward Ottesen Kennair, profesor psychologii na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii, mówi, że w dzisiejszym stosunkowo liberalnym społeczeństwie ludzie mogą być zaniepokojeni, jeśli czują się źle po uprawianiu przygodnego seksu – w rzeczywistości doświadczają nieszczęścia z powodu swojego nieszczęścia.

“Niektóre kobiety mogą znaleźć pocieszenie w tym, że nie są same, żałując jednonocnych przygód, lub nie mają orgazmów po każdej jednonocnej przygodzie” – powiedział Kennair za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Ale ważne jest również, aby zauważyć, że te wyniki pokazują tylko duży obraz, mówi dr Leif. Mnóstwo kobiet nie żałuje swoich jednonocnych przygód, podobnie jak wielu mężczyzn. Innymi słowy, tak naprawdę liczy się to, co czujesz w związku z seksem, a nie to, co według społeczeństwa lub jednego badania powinieneś czuć.

W końcu, jeśli oboje partnerzy są w to zaangażowani, aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Ważne jest, abyście stosowali ochronę i podejmowali świadome, bezpieczne decyzje – takie, które są dla was dobre pod względem fizycznym i emocjonalnym.

Źródło: This Is How Women and Men Really Feel About Casual Sex, According to Research

 

Zobacz na: Wybór partnera – dobór płciowy
Atrakcyjność nie jest kwestią wyboru i świadomej decyzji – David DeAngelo