Karta Praw Asertywnych – Manuel J. Smith

Kontekst

Karta asertywnych praw to 10 rzeczy, które podkreślają wolność, jaką mamy, aby być sobą bez lekceważenia innych. 10 stwierdzeń to wybory, które mamy i podobnie jak wiele innych praw, które mamy, są to rzeczy, do których wszyscy mamy prawo. Ważną częścią tych praw jest to, że są one powiązane z odpowiedzialnością. Zauważysz, że pierwszy punkt mówi, że masz prawo do własnych myśli, zachowań i emocji, ale musisz wziąć odpowiedzialność za konsekwencje tych myśli i zachowań.

Pomagają nam zrozumieć, jak i kiedy możemy być bardziej asertywni i jak możemy reagować na innych, którzy nie są asertywni wobec nas.

Wskazują również, że mamy również prawo do wyboru, aby nie być asertywnym, jeśli nie chcemy – ale musimy również zaakceptować konsekwencje braku asertywności.

W swojej książce “When I say no, I feel guilty [Kiedy mówię nie, czuję się winny]” Manuel J. Smith po raz pierwszy zaproponował dziesięciopunktową “Kartę Praw Asertywnych”, opartą na jednej kluczowej zasadzie: “Prawo do bycia ostatecznym sędzią samego siebie jest głównym prawem asertywnym, które nie pozwala nikomu manipulować tobą”.

 

Karta Praw Asertywnych

 

Karta Praw Asertywnych

“Karta praw asertywnych” z książki “When I say no, I feel guilty [Kiedy mówię nie, czuję się winny]”  brzmi następująco:

1. Masz prawo oceniać własne zachowanie, myśli i emocje oraz brać odpowiedzialność za ich inicjację i konsekwencje na siebie.

2. Masz prawo nie podawać żadnych powodów ani wymówek usprawiedliwiających twoje zachowanie.

3. Masz prawo oceniać, czy jesteś odpowiedzialny za znajdowanie rozwiązań problemów innych ludzi.

4. Masz prawo do zmiany zdania.

5. Masz prawo popełniać błędy i ponosić za nie odpowiedzialność.

6. Masz prawo powiedzieć: “Nie wiem”.

7. Masz prawo być niezależny od dobrej woli innych, zanim zaczniesz sobie z nimi radzić.

8. Masz prawo być nielogiczny w podejmowaniu decyzji.

9. Masz prawo powiedzieć: “Nie rozumiem”.

10. Masz prawo powiedzieć: “Nie obchodzi mnie to”.

 

 

Prawo do oceny własnego zachowania

 

Prawo pierwsze w zestawieniu karty praw asertywnych to prawo do oceny własnego zachowania, myśli i emocji oraz do wzięcia na siebie odpowiedzialności za ich inicjację i konsekwencje.

Oznacza to, że mamy prawo do oceny najbardziej odpowiedniego sposobu reagowania, działania, odczuwania, myślenia i zachowania, ale musimy również zaakceptować konsekwencje, zarówno pozytywne, jak i negatywne, jakie niesie ze sobą nasz wybór.

Na przykład, mamy prawo być negatywni lub agresywni wobec kogoś innego. Nie możemy jednak obwiniać tej drugiej osoby, jeśli zdecyduje się przestać z nami współpracować lub reagować na nas lub zachowywać się negatywnie lub agresywnie w stosunku do nas.

 

Prawo do nie podawania powodów lub wymówek w celu usprawiedliwienia swojego zachowania

 

Prawo nr 2 w zestawieniu karty praw asertywnych to prawo do nie podawania powodów ani wymówek w celu usprawiedliwienia swojego zachowania. Oznacza to, że jeśli zostaniemy zapytani o nasze zachowanie, możemy podjąć decyzję, aby nie uzasadniać, dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej.

To powiedziawszy, prawo 1 również wchodzi tutaj w grę, ponieważ musimy również przyjąć odpowiedzialność za to, że zdecydowaliśmy się nie usprawiedliwiać i nie powinniśmy obwiniać innych, jeśli zareagują negatywnie w stosunku do nas.

 

Prawo do oceny, czy jesteś odpowiedzialny za znalezienie rozwiązań

 

Prawo nr 3 na liście karty praw asertywnych to prawo do oceny, czy jesteśmy odpowiedzialni za znajdowanie rozwiązań problemów innych ludzi.

Oznacza to, że możemy podejmować decyzje dotyczące tego, czy powinniśmy pomagać innym ludziom w rozwiązywaniu ich problemów – nawet jeśli jesteśmy bezpośrednio proszeni o pomoc i wsparcie.

Możemy decydować, czy zaoferujemy innym naszą pomoc i wsparcie. Możemy zdecydować, czy to zrobić, czy nie. Ponownie, prawo 1 wchodzi tutaj w grę, ponieważ musimy również zaakceptować konsekwencje, jeśli tego nie zrobimy.

 

Prawo do zmiany zdania

 

Prawo nr 4 na liście karty praw asertywnych to prawo do zmiany zdania. Oznacza to, że masz prawo do zmiany podjętej decyzji lub wycofania się z czegoś, co obiecałeś.

Możemy złamać obietnicę lub zmienić proces, do którego się zobowiązaliśmy. Możemy zmieniać zdanie tak często, jak chcemy.

 

Prawo do popełniania błędów

 

Prawo nr 5 w zestawieniu karty praw asertywnych to prawo do popełniania błędów – i ponoszenia za nie odpowiedzialności. To prawo jest proste, ponieważ wszyscy mamy prawo do popełniania błędów. Wszyscy od czasu do czasu popełniamy błędy. Ale kiedy je popełniamy, powinniśmy się do nich przyznać, a nie obwiniać za nie innych ludzi.

Popełnianie błędów staje się problemem dla nas i dla innych, gdy próbujemy przerzucić winę za nasze działania na kogoś innego.

 

Prawo do powiedzenia “nie wiem”

 

Prawo nr 6 z listy karty praw asertywnych to prawo do powiedzenia “nie wiem”. To również jest dość proste. Mamy prawo zabrać głos i powiedzieć innym, że nie znamy odpowiedzi na pytanie lub nie wiemy, jak coś zrobić.

Powinniśmy to zrobić zamiast próbować odgadnąć lub spróbować czegoś, czego nie wiemy, jak zrobić i ponieść porażkę.

Inni mogą wykorzystywać nasze błędy jako sposób na manipulowanie nami, na przykład stale je wskazując lub wytykając. Ponieważ jednak mamy prawo je popełniać, powinniśmy decydować o tym, jak duży wpływ mają na nas inni.

 

Prawo do bycia niezależnym od dobrej woli innych

 

Prawo nr 7 z listy karty praw asertywnych mówi, że masz prawo być niezależnym od dobrej woli innych, zanim zaczniesz sobie z nimi radzić. To prawo jest nieco trudniejsze.

Prawo to oznacza, że ludzie od czasu do czasu nie będą się z tobą zgadzać. Nie potrzebujesz akceptacji innych dla wszystkich swoich pomysłów – nawet jeśli się z nimi nie zgadzają. Nie musisz zadowalać wszystkich ani zmieniać swojego stanowiska lub pomysłów, aby im odpowiadały.

Mamy prawo być niezłomni i kontynuować swoje działania, nawet jeśli ludzie się z nami nie zgadzają lub nas nie akceptują. To twoja decyzja.

Próba zadowolenia wszystkich innych może pozostawić cię otwartym na manipulację i może spowodować więcej szkód niż to konieczne w relacjach, które masz.

 

Prawo do bycia nielogicznym w podejmowaniu decyzji

 

Prawo nr 8 z listy karty praw asertywnych to prawo do bycia nielogicznym w podejmowaniu decyzji. Oznacza to, że wszystkie twoje decyzje nie muszą mieć sensu ani wykazywać, że stoi za nimi logiczny proces.

Nie wszystkie decyzje mogą być podejmowane przy użyciu logiki lub rozumu. Niektóre decyzje wymagają kreatywności i podejścia typu “zrób to i się przekonaj”. Inni mogą zakwestionować twoje decyzje, ale pamiętaj, że zawsze masz prawo, na którym możesz się oprzeć.

 

Prawo do powiedzenia “nie rozumiem”

 

Prawo nr 9 z listy karty praw asertywnych to prawo do powiedzenia “nie rozumiem”. Podobnie jak w przypadku prawa nr 6 (prawo do powiedzenia “nie wiem”), mamy prawo zabrać głos, aby powiedzieć, że jest coś, czego nie rozumiemy. Jeśli tego nie zrobimy, musimy zgodzić się z innymi, ponieważ musimy wierzyć, że mają rację.

Podobnie jak w przypadku wielu innych praw, inni mogą próbować nami manipulować, wskazując na nasz brak zrozumienia. Ale świadomość, że mamy prawo to powiedzieć, oznacza, że możemy ocenić, jak reakcje i odpowiedzi innych powinny na nas wpływać.

 

Prawo do powiedzenia: “nie obchodzi mnie to”

 

Prawo nr 10 z listy karty praw asertywnych to prawo do powiedzenia: “nie obchodzi mnie to”. Nie musimy dbać o to, co myślą lub czują inni ludzie.

Podobnie jak w przypadku innych praw, możemy to zrobić pod warunkiem, że zaakceptujemy konsekwencje takiego postępowania, ale nie musimy współczuć wszystkim, nie musimy czuć się tak, jakbyśmy musieli wysłuchiwać problemów innych i nie musimy dbać o to, jak inni na nas zareagują.

 

Ochrona swoich asertywnych praw

 

Aby upewnić się, że żyjesz i chronisz te prawa, musisz być asertywny. Podejmowanie decyzji o swoich prawach oraz o tym, jak i kiedy z nich skorzystać, powinno odbywać się poprzez asertywne podejmowanie decyzji. Wybór najbardziej odpowiedniej reakcji powinien być dokonywany świadomie, a nie pod wpływem emocji.

 

Asertywne prawa innych

 

Wszyscy inni mają takie same prawa jak ty, co oznacza, że również muszą być asertywni, aby mieć swoje prawa.  Stając się agresywnym, naruszasz ich prawa, jeśli stajesz się pasywny, oni mają możliwość naruszenia twoich praw. Jest to zdecydowanie związane z naszymi reakcjami na innych. Możemy zdecydować się na próby manipulowania innymi, gdy korzystają oni ze swoich praw. Jeśli to robimy, nie jesteśmy asertywni.

Źródło: The Bill of Assertive Rights

Zobacz na: Negatywna Asercja, Negatywne Zapytanie, Zamglenie, Zacięta Płyta
Modele mentalne
Wszystkie modele są błędne, niektóre są przydatne
Teorie etyki
Sztuka życia według stoików – Piotr Stankiewicz
Koniec bycia Miłym Gościem! – dr Robert Glover | Sprawdzony plan na zdobycie tego, czego chcesz w miłości, seksie i życiu

Władza, Odpowiedzialność i Rozliczalność
Czy społeczeństwo naprawdę chce, żeby mężczyźni przewodzili? – Rollo Tomassi

 

Empatia vs Sympatia