Różnice między płciami w rozumowaniu przestrzennym zaczynają się już w szkole podstawowej
11 kwiecień 2019
“Interesuje nas pochodzenie różnic między płciami w umiejętnościach przestrzennych ze względu na ich potencjalną rolę w luce między płciami, którą widzimy w dziedzinach matematycznych i naukowych” – mówi Jillian Lauer, która w maju ukończy studia w Emory z tytułem doktora psychologii.
Powszechnie wiadomo, że mężczyźni średnio przewyższają kobiety w zadaniach wymagających rozumowania przestrzennego znanym jako rotacja umysłowa – wyobrażanie sobie wielowymiarowych obiektów z różnych punktów widzenia. Mężczyźni nie rodzą się jednak z tą przewagą [albo do pewnego wieku nie aktywują się pewne funkcje w mózgu – admin], sugeruje duża metaanaliza przeprowadzona przez psychologów z Emory University. Co za tym idzie, mężczyźni zyskują niewielką przewagę w wydajności umysłowo-rotacyjnej podczas pierwszych lat formalnej edukacji szkolnej, a przewaga ta powoli rośnie wraz z wiekiem, potrójnie zwiększając się pod koniec okresu dojrzewania.
Mózg mężczyzny – Louann Brizendine
Mózg kobiety – Louann Brizendine
Psychological Bulletin, czasopismo Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego, opublikowało wyniki badań.
„Różnice płci w zdolnościach przestrzennych są dobrze ugruntowane w okresie dorosłości, szczególnie gdy mierzy się je zadaniami wymagającymi mentalnej rotacji obiektów (Linn i Petersen, 1985; Voyer, Voyer i Bryden, 1995). Chociaż przewaga mężczyzn w wynikach rotacji umysłowej stanowi jedną z najsilniejszych różnic między płciami w poznaniu u dorosłych, trajektoria rozwojowa tej przewagi mężczyzn pozostaje tematem poważnej debaty. Aby odnieść się do tej debaty, przeprowadziliśmy metaanalizę 303 rezultatów o zbliżonych rozmiarach odnoszących się do różnic między płciami w wydajności rotacji umysłowej wśród 30.613 dzieci i nastolatków. Stwierdziliśmy znaczącą zmianę rozwojową w wielkości różnicy między płciami: niewielka przewaga mężczyzn w wydajności rotacji umysłowej pojawiła się najpierw w dzieciństwie, a następnie wzrosła wraz z wiekiem, osiągając umiarkowaną wielkość efektu w okresie dojrzewania. Czynniki proceduralne, w tym charakterystyka zadania i bodźca, również odpowiadały za zmienność zgłaszanych różnic między płciami, nawet przy uwzględnieniu wpływu wieku. Wyniki te pokazują, że zarówno wiek, jak i cechy proceduralne zmniejszają wielkość różnicy między płciami w rotacji umysłowej w trakcie rozwoju.” – Psychological Bulletin, 145(6), 537–565; The development of gender differences in spatial reasoning: A meta-analytic review.
“Niektórzy badacze twierdzili, że istnieje wewnętrzna różnica między płciami w rozumowaniu przestrzennym – że chłopcy są w tym naturalnie lepsi od dziewcząt” – mówi główna autorka Jillian Lauer, która w maju ukończy studia w Emory z tytułem doktora psychologii. “Chociaż nasze wyniki nie wykluczają możliwości, że wpływy biologiczne przyczyniają się do różnicy między płciami, sugerują one, że inne czynniki mogą być ważniejsze w napędzaniu różnicy między płciami w umiejętnościach przestrzennych w dzieciństwie”.
Współautorzy pracy to Stella Lourenco, profesor nadzwyczajny psychologii w Emory, której laboratorium specjalizuje się w rozwoju poznania przestrzennego i numerycznego. Współautorka Eukyung Yhang pracowała nad publikacją jako studentka studiów licencjackich w Emory, finansowanych przez uniwersytecki Institute for Quantitative Theory and Methods. Yhang ukończyła studia w 2018 roku i obecnie jest w Yale University School of Medicine.
Metaanaliza obejmowała 128 badań dotyczących różnic między płciami w rozumowaniu przestrzennym, łącząc statystyki dotyczące ponad 30.000 dzieci i młodzieży w wieku od trzech do 18 lat. Autorzy nie stwierdzili różnic między płciami w umiejętnościach umysłowo-rotacyjnych wśród przedszkolaków, ale niewielka przewaga mężczyzn pojawiła się u dzieci w wieku od sześciu do ośmiu lat.
Chłopcy: Zrozumieć szorstką i burzliwą zabawę – dr Michael Nagel
Dlaczego chłopcy się siłują, bawią w bójki i są ruchliwi – Dr Michael Nagel
Podczas gdy różnice w zdolnościach werbalnych i matematycznych między mężczyznami i kobietami są zazwyczaj niewielkie lub nie istnieją, to dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet osiąga najlepsze wyniki w rotacji umysłowej, co czyni ją jedną z największych różnic między płciami w poznaniu.
Rotacja umysłowa jest uważana za jeden ze znaków rozpoznawczych rozumowania przestrzennego. “Jeśli pakujesz walizkę i próbujesz wymyślić, jak każdy przedmiot może zmieścić się w tej przestrzeni, lub budujesz meble na podstawie schematu, prawdopodobnie angażujesz się w rotację umysłową, wyobrażając sobie, jak różne obiekty mogą się obracać, aby pasować do siebie” – wyjaśnia Lauer.
Wcześniejsze badania wykazały również, że doskonałe umiejętności przestrzenne przewidują sukces w zdominowanych przez mężczyzn dziedzinach nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM), a różnica w rozumowaniu przestrzennym może przyczyniać się do nierówności płci w tych dziedzinach STEM.
“Jesteśmy zainteresowani pochodzeniem różnic między płciami w umiejętnościach przestrzennych ze względu na ich potencjalną rolę w luce między płciami, którą widzimy w dziedzinach matematycznych i naukowych” – mówi Lauer. “Określając, kiedy różnica między płciami może być po raz pierwszy wykryta w dzieciństwie i jak zmienia się z wiekiem, możemy być w stanie opracować sposoby, aby systemy edukacyjne były bardziej sprawiedliwe”.
Płeć a środowisko akademickie
Luka płacowa związana z płcią bazuje na metodologii wziętej z Instytutu Danych z Dupy – Christina Hoff Sommers
Zajmuje to większość dzieciństwa i okresu dojrzewania, aby różnica między płciami w umiejętnościach przestrzennych osiągnęła wielkość różnicy widocznej w dorosłości, mówi Lauer. Dodaje, że metaanaliza nie dotyczyła przyczyn, dla których luka płciowa w zakresie rotacji umysłowej pojawia się i rośnie.
Lauer zauważa, że poprzednie badania wykazały, że rodzice stosują więcej języka przestrzennego, kiedy rozmawiają z synami w wieku przedszkolnym niż z córkami. Badania wykazały również, że dziewczynki zgłaszają więcej obaw związanych z koniecznością wykonywania zadań przestrzennych niż chłopcy w pierwszej klasie, a dzieci są świadome stereotypów dotyczących inteligencji przestrzennej w szkole podstawowej.
“Teraz, gdy scharakteryzowaliśmy, jak różnice między płciami w umiejętnościach rozumowania przestrzennego rozwijają się u dzieci w czasie, możemy zacząć szukać przyczyn tych różnic” – mówi Lauer.
Tymczasem, dodaje, rodzice mogą chcieć być świadomi, aby zachęcić zarówno córki, jak i synów do zabawy klockami i innymi przedmiotami konstrukcyjnymi, które mogą pomóc w rozwoju umiejętności rozumowania przestrzennego, ponieważ dowody wskazują, że umiejętności te można poprawić za pomocą treningu.
“Dawanie zarówno dziewczętom, jak i chłopcom więcej możliwości rozwijania umiejętności przestrzennych jest czymś, co rodzice i wychowawcy mają moc sprawczą” – mówi Lauer.
Źródło: Gender gap in spatial reasoning starts in elementary school, meta-analysis finds
Zobacz na: Nauczyciel Sześciu Lekcji – John Taylor Gatto
Dlaczego szkoły nie edukują – John Taylor Gatto, 1990
Ogłupianie świata szkolnictwem – John Taylor Gatto
Atrakcyjne studentki i niższe oceny podczas zdalnego nauczania
Różnice płciowe w zdolnościach przestrzennych na dużą i małą skalę: Przegląd systematyczny oparty na badaniach behawioralnych i neuroobrazowych.
„Wprowadzenie: Jako istoty ludzkie, żyjemy cały czas w wielowymiarowej przestrzeni. Dlatego zdolność myślenia przestrzennego jest kluczowa dla przetrwania i rozwoju jednostek. Jednakże mężczyźni i kobiety wykazują różnice płciowe w tej zdolności. Czy więc na te różnice między płciami wpływa typ skali zdolności przestrzennych? Nie jest to dobrze określone. Dlatego, aby rozwiązać ten problem, przeprowadziliśmy obecne badania z poziomu behawioralnego i neuronalnego.
Metody: Badanie 1 wykorzystało metodę ogólnej metaanalizy, aby zbadać, czy osoby wykazują takie same różnice między płciami w zdolnościach przestrzennych o dużej i małej skali. W badaniu 2 zastosowano metodę szacowania prawdopodobieństwa aktywacji, aby zidentyfikować podobieństwa i różnice w aktywności mózgu między mężczyznami i kobietami w zakresie zdolności przestrzennych w dużej i małej skali.
Wyniki: Badanie 1 wykazało, że w wynikach zachowania mężczyźni przewyższają kobiety zarówno w zakresie zdolności przestrzennych w dużej, jak i małej skali, ale wielkość efektu różnicy między płciami w zakresie zdolności przestrzennych w dużej skali jest istotnie większa niż w zakresie zdolności przestrzennych w małej skali. Ponadto badanie 2 wykazało, że pod względem aktywności neuronalnej mężczyźni i kobiety wykazywali zarówno podobieństwa, jak i różnice, bez względu na to, czy chodzi o zdolności przestrzenne w dużej czy małej skali. W szczególności analiza kontrastu między kobietami i mężczyznami wykazała silniejszą aktywację w regionach mózgu: obustronnym jądrze soczewkowatym i obustronnym zakręcie przyhipokampowym w przypadku zdolności przestrzennych w dużej skali oraz zgodność w prawym podwzgórzu, prawym przedwzgórzu i lewym środkowym zakręcie czołowym w przypadku zdolności przestrzennych w małej skali.
Wnioski: Wyniki wskazały, że przyczyną gorszych wyników kobiet w zakresie zdolności przestrzennych wielkoskalowych była większa podatność na emocje oraz mniejsza efektywność pracy ich zakrętu przyhipokampowego w porównaniu z mężczyznami; kobiety gorzej radziły sobie w zakresie zdolności przestrzennych małoskalowych, ponieważ najczęściej przyjmowały strategię egocentryczną, a ich zakręt podprzeponowy również pracował mniej efektywnie niż u mężczyzn. Te dwie różne przyczyny sprawiły, że różnice między płciami są korzystne dla mężczyzn w zakresie zdolności przestrzennych, a takie różnice między płciami mają różne przejawy w zdolnościach przestrzennych w dużej i małej skali. Omówiono możliwe implikacje wyników dla zrozumienia kwestii różnic płciowych w zdolnościach przestrzennych.” – Front. Behav. Neurosci., 18 June 2019; Gender Differences in Large-Scale and Small-Scale Spatial Ability: A Systematic Review Based on Behavioral and Neuroimaging Research
Najnowsze komentarze