Wibratory medyczne do leczenia kobiecej histerii

Wibratory medyczne do leczenia kobiecej histerii

Fakty o Psychiatrii [DSM] i Wielkiej Farmacji — dr James Davies
Sfrustrowane samotne kobiety po 30. roku życia szukają odpowiedzi w terapii [1986]

Pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku lekarze stosowali masaże miednicy z wykorzystaniem stymulacji łechtaczki za pomocą wczesnych wibratorów elektronicznych jako metody leczenia tzw. histerii kobiecej. Do pierwszych dekad XX wieku lekarze używali kobiecej histerii jako diagnozy dla kobiet, które zgłaszały szeroki zakres skarg i objawów niewytłumaczalnych przez żadną inną diagnozę w tym czasie. Według historyk Rachel Maines, przez tysiące lat lekarze wykonywali pacjentkom masaże miednicy, nie uznając ich za erotyczne lub stymulujące seksualnie. Po zachodniej rewolucji przemysłowej lekarze zaczęli stosować w medycynie maszyny elektryczne, w tym wibrator medyczny, który według naukowców służył do skuteczniejszego doprowadzania kobiet do paroksyzmu histerycznego, czyli dawnego medycznego określenia kobiecego orgazmu. Do lat 20. XX wieku lekarze używali masażerów wibracyjnych jako urządzeń medycznych do leczenia histerii w czasach, gdy lekarze diagnozowali kobiety z histerią jako dosyć ogólną diagnozą.

Lekarze na całym świecie używali terminu histeria jako diagnozy medycznej dla kobiet, które wykazywały różnorodne objawy i zachowania. Naukowcy odkryli pierwsze wzmianki o chorobach specyficznych dla kobiet w starożytnych egipskich tekstach medycznych z około 2000 r. p.n.e. Grecki filozof Hipokrates był jednym z pierwszych, którzy wspomnieli o histerii w ginekologicznych sprawozdaniach medycznych. Mniej więcej w tym samym czasie grecki filozof Platon napisał, że histeria jest spowodowana przez kobiety nie posiadające dzieci, stwierdzając, że bezdzietne łono staje się niespokojne i porusza się w całym ciele, powodując problemy zdrowotne. Według historyk Lany Thompson, wielu ludzi we wczesnych społeczeństwach wierzyło, że łono kobiety wędruje po całym ciele, powodując różne problemy medyczne poprzez kontakt z innymi organami, takimi jak płuca, wątroba i mózg. Niektórzy lekarze opierali swoje teorie kobiecej histerii na teorii wędrującej macicy i zalecali zabiegi medyczne, w tym małżeństwo, seks heteroseksualny, ciążę, nakładanie przyjemnie pachnących olejków na kobiece genitalia i zewnętrzną stymulację pochwy z myślą, że zabiegi te zakotwiczą macicę z powrotem we właściwym miejscu w miednicy.

Lekarze kontynuowali diagnozowanie u kobiet histerii przez prawie dwa tysiąclecia naszej ery i nadal praktykowali stymulację zewnętrznych narządów płciowych jako metodę leczenia histerii. Według Havelocka Ellisa, lekarza i autora Psychologii seksu, badania szacowały, że w 1913 roku 75% kobiet cierpiało na histerię. Lekarze diagnozowali histerię na podstawie długiej listy wspólnych objawów, w tym bólu głowy, zapominania, drażliwości, bezsenności, kurczów pisarskich, uderzeń gorąca, nadmiernego krwawienia z pochwy, ciężkości w kończynach, przeklinania, silnych skurczów, trudności w oddychaniu, pragnienia stymulacji łechtaczki, hiper-rozwiązłości, wahania nastroju, mdłości, niepokoju, senności, utraty apetytu, starzenia się, bólu pleców, spuchniętej stopy, raka, niewydolności narządów, endometriozy, choroby serca, drgawek epileptycznych i to, co obecnie znane jest jako objawy depresji, schizofrenii i innych zaburzeń psychicznych. Według Maines, przez wieki lekarze uważali, że kobiety są biologicznie słabe i ułomne, ponieważ przejawiają zachowania i funkcje ciała, które uczeni dwudziestego pierwszego wieku uważają za normalne. Twierdzi ona, że lekarze uważali, iż te objawy choroby u kobiet uzasadniają interwencję medyczną i ich korektę.

Ponieważ ówczesne społeczeństwo i lekarze nie wiązali stymulacji zewnętrznych narządów płciowych z praktykami seksualnymi, pod koniec XIX wieku lekarze wierzyli, że stymulacja łechtaczki poprzez medyczny masaż miednicy może skutecznie zmniejszyć objawy histerii. Według Rachel Maines, w XIX wieku, społeczność medyczna wierzyła, że tylko penetracja pochwy była seksualnie stymulująca dla kobiet, a w rezultacie lekarze byli niechętni do stosowania tamponów i wzierników, z obawy, że użycie spowoduje natychmiastowe pobudzenie kobiety. Wziernik jest urządzeniem medycznym używanym rutynowo przez ginekologów w XXI wieku, które rozszerza ścianki pochwy kobiety w celu obejrzenia jej szyjki macicy. W XIX wieku społeczeństwo uważało, że kobieca masturbacja, czyli stymulacja własnych genitaliów w celu pobudzenia seksualnego, wymaga penetracji pochwy, a nie stymulacji łechtaczki. Wielu lekarzy, w tym dziewiętnastowieczny ginekolog William H. Walling, uważało, że masturbacja może powodować negatywne konsekwencje zdrowotne dla kobiet, w tym raka macicy. Jeśli pacjentka stawała się zarumieniona i rozluźniona podczas leczenia histerii masażem miednicy, lekarze tłumaczyli, że doświadcza paroksyzmu histerycznego, który obecnie znany jest jako orgazm. To oznaczało, że leczenie było skuteczne i lekarz wierzył, że pacjentka została uwolniona od negatywnych objawów przypisywanych histerii.

Zanim lekarze zaczęli stosować wibratory medyczne do masażu miednicy, hydroterapia, czyli terapia wodna, była jednym z pierwszych osiągnięć technologicznych w leczeniu histerii i prekursorem medycznych masażerów wibracyjnych. Zabiegi hydroterapii obejmowały płukanie miednicy, które były przeprowadzane aparatem pochodzącym z Francji z połowy XIX wieku. Hydromasaże znajdowały się w łaźniach i uzdrowiskach w stylu europejskim, a leczenie polegało na kierowaniu silnego strumienia wody na wewnętrzną stronę ud i genitalia kobiety. Specjaliści od zdrowia twierdzili, że urządzenie może wywołać paroksyzm histeryczny w czasie poniżej czterech minut. Według Rachel Maines, kobiety często opuszczały zabieg płukania czując ekstremalną ulgę od histerii i czuły się tak, jakby piły szampana. Inne dostępne zabiegi pod koniec XIX wieku obejmowały strumienie wody rozpraszane za pomocą ręcznych korb, a jeden z nich wykorzystywał miniaturowe koło wodne, które można było przymocować do zlewu.

Gdy lekarze zaczęli diagnozować histerię w XIX i na początku XX wieku, więcej kobiet potrzebowało leczenia, w tym wiele kobiet, których mężowie wysyłali je do lekarza, jak twierdzi R. Maines. Według historyka Greera Theusa z Washington and Lee University w Lexington w Wirginii, w okresie wiktoriańskim w XIX wieku, kiedy wzrósł poziom umiejętności czytania i pisania wśród kobiet, lekarze przypisywali wyższe wskaźniki histerii rzekomym niebezpiecznym zachowaniom kobiet intelektualistek, w tym uczęszczaniu do szkoły i pracy poza domem. W wydaniu Merck Manual z 1899 r. wymieniono masaż miednicy i narządów płciowych jako metodę leczenia histerii. Dodatkowo, komentując leczenie histerycznych kobiet, dwudziestowieczny lekarz Samuel Howard Monell opisał ginekologiczny masaż miednicy jako mający pozytywne rezultaty w leczeniu histerii.

Wiktoriańscy lekarze leczyli kobiecą histerię wibratorami

W XIX wieku społeczeństwa w Stanach Zjednoczonych i Europie doświadczyły tego, co historycy określają mianem rewolucji przemysłowej, podczas której wydajne procesy produkcyjne w połączeniu z niedawnymi odkryciami sposobów na wykorzystanie energii elektrycznej zaowocowały produkcją wielu nowych maszyn i pojawieniem się urządzeń elektrycznych. Masażer wibracyjny był jednym z najwcześniej wynalezionych urządzeń elektronicznych. Maszyna do szycia była pierwszym elektrycznym urządzeniem domowym, a według Rachel Maines masażer wibracyjny był piątym i poprzedzał odkurzacz o dziewięć lat. Mniej więcej w tym samym czasie, co rewolucja przemysłowa, lekarze zaczęli szukać skuteczniejszych sposobów leczenia histerii. W książce “The Technology of Orgasm” R. Maines przedstawia swoją hipotezę, że niektórzy lekarze używali i rozwijali maszyny wibracyjne do leczenia kobiet z histerią, aby zaoszczędzić czas i uniknąć pracochłonnego zadania jakim był masaż ręczny wśród rosnącej liczby pacjentek. W swojej hipotezie R. Maines przedstawia dowody na to, że lekarze legitymizowali i uzasadniali kliniczną produkcję paroksyzmu histerycznego jako leczenia choroby, a rozhisteryzowane kobiety napędzały rynek masażerów wibracyjnych na przełomie XIX i XX wieku.

W 1869 roku amerykański lekarz George Taylor opatentował jeden z pierwszych medycznych wibratorów o nazwie The Manipulator. Pacjentki siedziały na wyściełanym stole z wyciętym otworem odsłaniającym podbrzusze, przez który wibrująca kula masowała genitalia kobiety. Ponieważ aparatura była duża, ciężka, droga i zasilana węglem, duże uzdrowiska i lekarze z dużymi praktykami przede wszystkim kupowali i utrzymywali te urządzenia dla swoich gości i pacjentów. Większość historyków zgadza się, że ówcześni lekarze uważali, że wibratory najskuteczniej leczą histerię, ale używali ich także do łagodzenia zaparć, artretyzmu i zmęczenia mięśni.

Wibratory medyczne do leczenia kobiecej histerii - Rainey Horwitz

Na początku lat osiemdziesiątych XIX wieku lekarz Mortimer Granville wynalazł pierwszy przenośny, zasilany bateriami wibrator, który ważył około 20 kilogramów. W 1883 roku Granville napisał jednak, że jego urządzenie nie miało leczyć histerii, a raczej miało być stosowane tylko w przypadku zmęczenia mięśni u mężczyzn. Według Rachel Maines, M. Granville wierzył, że kobiety mogą naśladować objawy histerii, aby uzyskać leczenie, mimo że nie potrzebują go z powodów medycznych. Innymi słowy, M. Granville nie chciał, aby kobiety miały orgazmy po użyciu jego wibratora, jak twierdzi R. Maines. Według reporterki Natalie Angier, wibrujące urządzenia do masażu pojawiały się w czasopismach na początku XIX wieku, niektóre zasilane elektrycznością, pedałem nożnym, turbiną wodną, silnikiem gazowym lub ciśnieniem powietrza.

W miarę jak baterie stawały się coraz mniejsze i zaczęto używać domowej elektroniki, reklamy przenośnych wibratorów pojawiały się w czasopismach dla pań, gazetach i katalogach skierowanych do kobiet, takich jak Needlecraft, Woman’s Home Companion, Modern Priscilla i Sears-Roebuck. Firmy kontynuowały również sprzedaż urządzeń wibrujących do zastosowań medycznych innych niż histeria. W przypadku mężczyzn, reklamy twierdziły, że urządzenia wibracyjne mogą leczyć zmęczenie mięśni i artretyzm. W reklamach dla kobiet twierdzono, że urządzenia wibracyjne mogą funkcjonować jako sprzęt gospodarstwa domowego.

W latach dwudziestych XX wieku nieprzyzwoite filmy, które były filmami pornograficznymi z początku XX wieku, przedstawiały wibratory medyczne w kontekście seksualnym, co według R. Maines sprawiło, że wibratory stały się społecznie nieakceptowalne. Po ich użyciu w filmach dla kawalerów lekarze zaczęli uważać wibratory za zabawki seksualne i postrzegali ich użycie u kobiet jako coś seksualnego, a nie terapeutycznego. Po 1952 r. Rewizje American Psychiatric Association’s Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders usunęły histerię jako medycznie uznaną diagnozę dla kobiet, chociaż lekarze nadal używali podobnych diagnoz, takich jak histrioniczne zaburzenie osobowości, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn w XXI wieku. Od 2019 roku pracownicy medyczni nie używają już terminu paroksyzm histeryczny i obecnie odnoszą się do rozładowania napięcia osiągniętego poprzez manipulację zewnętrznymi narządami płciowymi lub masturbację, jako kobiecy orgazm.

Źródło: Medical Vibrators for Treatment of Female Hysteria