Kobiety atakują Beara Gryllsa za seksistowski program na bezludnej wyspie, w którym biorą udział tylko mężczyźni.

22 kwiecień 2014

Kobiety atakują Beara Gryllsa za seksistowski program

Najnowszy program telewizyjny Beara Gryllsa został uznany za seksistowski przez ekspertki od survivalu.

Najnowszy program telewizyjny Beara Gryllsa [The Island with Bear Grylls] został nazwany seksistowskim przez ekspertki od survivalu, które są wściekłe z powodu decyzji o wykluczeniu kobiet z serii, w której 12 mężczyzn zostanie osadzonych na bezludnej wyspie.

Mężczyźni biorący udział w programie “Przetrwać na Wyspie z Bear’em Grylls’em [The Island with Bear Grylls]” zostaną pozbawieni wszelkich wygód współczesnego życia, wyrzuceni na bezludną wyspę na cztery tygodnie i zmuszeni do pracy nad swoim przetrwaniem.

Jednak serial Channel 4, który ma na celu odkrycie, czy współcześni mężczyźni stracili zdolność do bycia praktycznym, spotkał się z dezaprobatą ze strony żeńskich odpowiedników prezentera telewizyjnego, którzy twierdzą, że to niedorzeczne, że wyspa będzie zamieszkana tylko przez mężczyzn.

Ekspertka od survivalu i instruktorka bushcraftu Lisa Fenton opisała decyzję jako “z natury seksistowską”, mówiąc, że absurdem było myślenie, że kobiety nie były tak zdolne jak mężczyźni, jeśli chodzi o umiejętności przetrwania. “To fantastyczne i niedorzeczne. Kobiety są w każdym calu tak samo zdolne do robienia tego rodzaju rzeczy jak mężczyźni – powiedziała. “To jest seksizm i jest głęboko zakorzeniony”.

Pani Fenton, która podjęła czteroletnią praktykę z Rayem Mearsem w latach 90. przed założeniem szkoły przetrwania w dziczy z jej partnerem w 2001 roku, przyznała, że hobby jest zdominowane przez mężczyzn na Zachodzie.

Jednak powiedziała, że wiele metod przetrwania stosowanych dzisiaj, zostało pierwotnie przejętych przez wojsko od obu płci, mężczyzn i kobiet wśród rdzennych mieszkańców w regionach takich jak Australia, Ameryka i Afryka.

“Patrząc na rdzenne społeczeństwo, role kobiece są w każdym calu tak samo ważne” – powiedziała. “To nie tylko mężczyźni robią ogniska i chodzą na polowania, ale teraz przetrwanie stało się trochę kultem męskości”.

Poszukiwaczka przygód Sarah Outen, która ostatnio samotnie wiosłowała przez północny Pacyfik i ma zamiar przepłynąć kajakiem z Wysp Aleuckich na północnym Pacyfiku do kontynentalnej części Alaski, mówi, że nowy program będzie promował pogląd, że kobiety nie sadzą się na wielkie przygody. Opisała własne podejście Gryllsa do przetrwania jako “sensacyjne”.

“Szkoda, że Channel 4 zdecydował się na program tylko dla mężczyzn, jakby w jakiś sposób sugerując, że kobiety nie dadzą sobie rady – lub, co bardziej prawdopodobne, że kobiety nie przydadzą się do tworzenia dobrej telewizji”, powiedziała. “Ma miejsce już taka męska stronniczość z przygodowymi programami telewizyjnymi, że wcale mnie to nie dziwi”.

Ruth England, która prezentuje serię Discovery Channel Man, Woman, Wild z mężem, powiedziała, że program utrwala mit, że kobiety muszą być pod opieką, etykietując decyzję Channel 4 jako “śmieszną”.

“Podstawowe zasady przetrwania są takie same, niezależnie od twoich genitaliów, a kobiety radzą sobie bardzo dobrze” – powiedziała.

“Jestem rozczarowana decyzją Channel 4, ale nie do końca zaskoczona. Sama ilość różnego rodzaju terenów, w których przeżyłam oznacza, że mam więcej prymitywnego doświadczenia survivalowego niż większość żołnierzy, a mimo to wciąż dostaję komentarze od internetowych trolli mówiących mi, żebym wróciła do kuchni.”

Rzecznik Channel 4 powiedział wczoraj wieczorem, że: “Serial ustawia się na zbadanie współczesnej męskości oraz to jak tradycyjne umiejętności i idee męskości zmieniły się przez pokolenia. Z tego powodu mężczyźni zostali zaproszeni do udziału w serii, aby zostać pozbawionym współczesnych wygód, a ich umiejętności wystawić na próbę.”

Źródło: Women take on Bear Grylls over ‘sexist’ male-only desert island show