Malezja wzywa kobiety do robienia makijażu i “zaprzestania zrzędzenia” na mężów w “seksistowskiej” kampanii reklamowej, jak uniknąć domowych sporów podczas blokady [lockdownu].

31 marzec 2020

—   Rządowe ministerstwo wezwało kobiety, aby nie ubierały się swobodnie [byle jak] podczas pracy w domu.
—   Kobietom zalecono również utrzymywanie czystości w kuchniach i salonach.
—   Malezja nakazała 32 milionom ludzi pozostanie w domach, żeby spłaszczyć krzywą.

Malezyjskie władze doradziły kobietom, aby nosiły makijaż i nie zrzędziły na mężów podczas lockdownu, wywołując oskarżenia o seksizm.

Kraj w południowo-wschodniej Azji nakazał swoim 32 milionom ludzi pozostanie w domach, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się słynnej zarazy z Wuhan.

W serii postów na Facebooku, malezyjskie Ministerstwo Kobiet, Rodziny i Rozwoju Społeczności zaoferowało wskazówki, jak żony powinny zachowywać się podczas blokady kraju [lockdownu].

W jednym z wpisów na faceboooku wrzucono zdjęcie pary wieszającej razem ubrania obok podpisu, który radził kobietom, aby “unikały zrzędzenia” swoim mężom.

Grafiki takie jak to zostały udostępnione przez ministerstwo w Malezji, zachęcając kobiety do nakładania makijażu i unikania noszenia swobodnych strojów.

Grafiki takie jak to zostały udostępnione przez ministerstwo w Malezji, zachęcając kobiety do nakładania makijażu i unikania noszenia swobodnych strojów.

 

W innym poście napisano, że kobiety powinny naśladować piskliwy głos Doraemona, kota-robota z japońskiej kreskówki, który jest popularny w całej Azji.

Inne posty radziły kobietom pracującym w domu, aby nakładały makijaż i ubierały się schludnie, a nie swobodnie.

Kobietom zalecano również utrzymywanie czystości w kuchni i salonie, aby zachować jasność umysłu podczas kwarantanny.

Niektóre z postów zostały usunięte we wtorek po fali krytyki, oskarżającej rząd o seksizm.

Malezja wzywa kobiety do robienia makijażu i zaprzestania zrzędzenia

Ten obrazek sugerował, że kobiety powinny utrzymywać swoje kuchnie i salony w czystości podczas blokady [lockdownu].

‘To musi być paląca kwestia’, czytamy w jednym z wpisów na Facebooku. ‘W jaki sposób ubieranie się i nakładanie makijażu w domu (zapobiegnie) COVID-19? Ktoś wie?’

‘Jest już 2020 rok, czas na postęp. Skupcie się na ważniejszych sprawach dla kobiet” – czytamy w innym wpisie.

Pojawiły się obawy o wzrost przemocy domowej na całym świecie, ponieważ kobiety nie są w stanie opuścić domu, w którym mogą nie czuć się bezpiecznie.

Lokalne media podały, że rządowa infolinia dla osób szczególnie narażonych, w tym ofiar przemocy domowej, w Malezji odnotowała wzrost liczby połączeń o ponad 50 procent od początku blokady w dniu 18 marca.

Źródło: Malaysia urges women to wear make-up and ‘stop nagging’ their husbands in ‘sexist’ ad campaign on how to avoid domestic disputes during coronavirus lockdown

 

Zobacz na: Duński rząd błaga mężczyzn, by uprawiali seks z feministkami