Większość utraty wagi [tłuszczu] następuje „poprzez oddychanie”

17 grudzień 2014

Chociaż w okresie świątecznej gorączki jest to często spychane na bok, w okresie poświątecznym utrata masy ciała ponownie znajdzie się na szczycie wielu naszych priorytetów. Ale gdzie trafia nadwaga, gdy ją tracimy? Odpowiedź udzielona przez nowy artykuł może być zaskoczeniem.

Większość utraty wagi [tłuszczu] następuje „poprzez oddychanie”

Naukowcy twierdzą, że płuca są najważniejszym narządem wydalniczym w procesie odchudzania.

Według naukowców z University of New South Wales w Australii, gdy tracimy wagę, większość z niej jest wydychana w postaci dwutlenku węgla. Ich praca została opublikowana w świątecznym wydaniu The BMJ.

Profesor Andrew Brown i Ruben Meerman zgłosili powszechne błędne przekonanie na temat tego, jak tracimy wagę, stwierdzając, że lekarze, dietetycy i trenerzy personalni są równie winni niewiedzy. Większość uważała, że ​​tłuszcz jest przekształcany w energię lub ciepło, „co narusza prawo zachowania masy”, piszą.

Inni uważali, że tłuszcz może być wydalany z kałem lub przekształcany w mięśnie. Te odpowiedzi mogły wywołać westchnienia u Browna i Meermana, którzy teraz sformułowali obliczenia ilustrujące, jak faktycznie „chudniemy”.

Nadmiar węglowodanów i białka w diecie jest przekształcany w rodzaj tłuszczu zwany trójglicerydami. Kiedy ludzie próbują schudnąć, próbują metabolizować te trójglicerydy, zachowując jednocześnie nienaruszoną masę beztłuszczową, wyjaśniają autorzy.

Trójglicerydy składają się z trzech rodzajów atomów: węgla, wodoru i tlenu. Cząsteczki triglicerydów mogą zostać rozbite tylko przez uwolnienie tych atomów w procesie znanym jako utlenianie.

 

Śledząc atomy

 

Naukowcy postanowili prześledzić drogę tych atomów opuszczających ciało. Odkryli, że gdy 10 kg tłuszczu zostało utlenione, 8,4 kg zostało przekształcone i wydalone jako dwutlenek węgla (CO2) przez płuca, a 1,6 kg stało się wodą (H20).

Aby utlenić 10 kg ludzkiego tłuszczu, naukowcy obliczyli, że należy wdychać 29 kg tlenu. W wyniku utleniania powstaje łącznie 28 kg CO2 i 11 kg H20.

„Nic z tych procesów biochemicznych nie jest nowe”, mówią autorzy, „ale z nieznanych przyczyn wydaje się, że nikt wcześniej nie pomyślał o wykonaniu tych obliczeń. Ilości są całkowicie zrozumiałe, ale byliśmy zaskoczeni liczbami, które się pojawiły”.

Wyniki sugerują, że płuca są głównym narządem wydalniczym dla utraty wagi, a woda [H2O] wytwarzana przez utlenianie opuszcza ciało w moczu, kale, oddechu i innych płynach ustrojowych.

Przeciętnie osoba ważąca 70 kg wydycha około 200 ml CO2 w 12 oddechach na minutę. Autorzy obliczyli, że każdy oddech zawiera 33 mg CO2, w tym 8,9 mg węgla. Łącznie 17.280 oddechów w ciągu dnia spowoduje pozbycie się co najmniej 200 g węgla, przy czym mniej więcej jedna trzecia tej utraty masy następuje podczas 8 godzin snu.

Węgiel utracony podczas wydechu jest zastępowany jedynie poprzez spożywanie żywności i napojów, takich jak soki owocowe, mleko i napoje bezalkoholowe. „Utrzymanie wagi wymaga po prostu, abyś włożył z powrotem mniej poprzez jedzenie niż wydychałeś poprzez oddychanie” – stwierdzają autorzy.

 

„Jedz mniej, ruszaj się więcej”

 

Ilość węgla, którą tracimy, można zwiększyć dzięki ćwiczeniom. Zastępując godzinę odpoczynku godziną umiarkowanych ćwiczeń, takich jak bieganie, tempo przemiany materii wzrasta siedmiokrotnie, usuwając z organizmu dodatkowe 40 g węgla, zwiększając dzienną całkowitą ilość o około 20% do 240 g.

Można to jednak łatwo zrównoważyć niezdrowym odżywianiem. Na przykład pojedyncza 100-gramowa muffinka [babeczka]  dostarcza około 20% całkowitego dziennego zapotrzebowania energetycznego przeciętnej osoby. „Aktywność fizyczna jako strategia odchudzania jest zatem łatwo udaremniana przez stosunkowo niewielkie ilości nadmiaru jedzenia” — piszą autorzy. Rozwiązanie jest tradycyjne — „jedz mniej, ruszaj się więcej”.

„Zalecamy uwzględnienie tych koncepcji w programach nauczania przedmiotów ścisłych w szkołach średnich i kursach biochemii na uniwersytetach, aby skorygować powszechne błędne przekonania na temat odchudzania” — podsumowują.

Chociaż wyniki artykułu mogą zmienić sposób rozumienia odchudzania, strategie odchudzania powinny pozostać niezmienione. Jedzenie mniejszej ilości jedzenia i więcej ruchu to pewny sposób na walkę z przejadaniem się w okresie świątecznym.

Na początku tego miesiąca w czasopiśmie The Journal of Pediatrics opublikowano nowe badanie, z którego wynika, że ​​dwa zaburzenia snu – przewlekły brak snu i problemy z oddychaniem w czasie snu – podwajają ryzyko otyłości u dzieci.

Źródło: Majority of weight loss occurs ‘via breathing’

 

Zobacz na: Przełom w dziedzinie tkanki tłuszczowej – dr Ellington Darden
Priorytet oksydacyjny, częstość posiłków i gospodarka energią uzyskiwaną  z pożywienia i wydatkowaną na skutek wysiłku fizycznego: następstwa dla długości życia, otyłości i chorób kardiometabolicznych

Platforma szachowa mierzy kalorie spalone podczas gry w szachy online

 

„Biorąc pod uwagę gwałtownie rosnące wskaźniki nadwagi i otyłości oraz duże zainteresowanie tym tematem, istnieje zaskakująca ignorancja i zamieszanie dotyczące procesu metabolicznego utraty wagi wśród ogółu społeczeństwa i pracowników służby zdrowia. Natknęliśmy się na powszechne błędne przekonania na temat tego, jak ludzie tracą na wadze wśród lekarzy rodzinnych, dietetyków i trenerów personalnych. Większość ludzi uważała, że ​​tłuszcz jest przekształcany w energię lub ciepło, co narusza prawo zachowania masy. Podejrzewamy, że to błędne przekonanie jest spowodowane mantrą „energia do wewnątrz/energia na zewnątrz” i skupieniem się na produkcji energii na kursach biochemii na uniwersytetach. Inne błędne przekonania dotyczyły tego, że metabolity tłuszczu są wydalane z kałem lub przekształcane w mięśnie. Przedstawiamy nowe obliczenie, aby pokazać, jak „chudniemy”.” – BMJ 2014; 349; When somebody loses weight, where does the fat go?

Kiedy ktoś traci na wadze, gdzie trafia tłuszcz

Ryc. 2: Gdy ktoś traci 10kg tłuszczu (triglicerydów), 9,4 kg jest wydychane jako CO2. Pozostała część z 28 kg całkowitego wytworzonego CO2 jest dostarczana przez wdychany tlen. Płuca są zatem głównym narządem wydalniczym w procesie odchudzania. (W tym obliczeniu pomija się tłuszcz, który może być wydalany jako ciała ketonowe w określonych warunkach (pato)fizjologicznych lub przy niewielkich ilościach beztłuszczowej masy ciała, której azot może być wydalany jako mocznik)