Izraelskie czołgi celowo przejechały dziesiątki palestyńskich cywilów żywcem

4 marca 2024

Izraelskie czołgi celowo przejechały dziesiątki palestyńskich cywilów żywcem

Terytorium Palestyny – Powtarzające się zabójstwa palestyńskich cywilów przez izraelską armię poprzez celowe przejeżdżanie ich żywcem pojazdami wojskowymi zostały w niedzielę ostro potępione przez Euro-Med Human Rights Monitor, podobnie jak powszechne niszczenie mienia cywilnego. Zbrodnie te są częścią izraelskiego ludobójstwa Palestyńczyków w Strefie Gazy, stwierdziła grupa praw człowieka, trwającego od 7 października 2023 roku.

Euro-Med Monitor udokumentował zabicie przez izraelską armię palestyńskiego mężczyzny, który został celowo przejechany w dzielnicy Al-Zaytoun w mieście Gaza 29 lutego po tym, jak został aresztowany. Mężczyzna został poddany surowemu przesłuchaniu przez członków izraelskiej armii, którzy związali mu ręce plastikowymi kajdankami z zamkiem błyskawicznym, a następnie przejechali go pojazdem wojskowym od dołu do góry ciała.

Incydent miał miejsce na głównej ulicy Salah al-Din w dzielnicy Zaytoun, według naocznych świadków, którzy rozmawiali z zespołem Euro-Med Monitor. Izraelscy żołnierze skrępowali ręce ofiary, zanim ją zmiażdżyli, i deptali po jej ciele zaczynając od nóg w górę, potwierdzając, że żyła podczas incydentu. Aby zagwarantować dokładne i całkowite zmiażdżenie, ofiara została umieszczona na asfalcie, a nie na sąsiednim piaszczystym terenie.

Okaleczone ciało ofiary i okolica noszą wyraźne ślady obecności wojskowego buldożera lub czołgu. Wygląda na to, że ofiara została celowo pozbawiona ubrania, ponieważ w chwili śmierci miała na sobie tylko majtki.

Operacja taranowania miała miejsce przed wycofaniem się izraelskiej armii na obrzeża dzielnicy Zaytoun dwa dni temu, o czym świadczy stan wnętrzności i innych części ciała, które nie uległy jeszcze rozkładowi w momencie udokumentowania sprawy.

Inny udokumentowany incydent miał miejsce 23 stycznia, kiedy izraelski czołg przejechał członków rodziny Ghannam, gdy spali w przyczepie kempingowej w rejonie Taiba Towers w Khan Younis. W rezultacie mężczyzna i jego najstarsza córka zginęli, a pozostała trójka dzieci i żona zostali ranni. Amina, jego 13-letnia córka, potwierdziła, że jej ojciec i starsza siostra zginęli, gdy izraelski czołg niespodziewanie i wielokrotnie przejechał po przyczepie, w której spała rodzina. Podczas gdy jej matka i dwoje rodzeństwa przeżyło atak, Amina doświadczyła ekstremalnego ciśnienia w oczach, prawie tracąc wzrok.

Euro-Med Monitor udokumentował również izraelskie czołgi i buldożery, które 16 grudnia 2023 r. przejechały i zmiażdżyły przesiedleńców w ich namiotach na dziedzińcu szpitala Kamal Adwan w Beit Lahia. Podczas incydentu zginęło kilka osób, w tym osoby, które początkowo zostały ranne i ostatecznie nie przeżyły. Zwłoki osób, które zostały wcześniej pochowane na dziedzińcu, również zostały zmiażdżone podczas incydentu z 16 grudnia, stwierdziła grupa zajmująca się prawami człowieka.

Niedawno palestyńska rodzina przeżyła atak, który miał miejsce 20 lutego po tym, jak izraelski pojazd  przejechał po ich namiocie na brzegu morza koło miasta Khan Yunis. Kobieta powiedziała, że była zszokowana nagłym przejechaniem czołgu po jej namiocie.

Ponadto, Euro-Med Monitor udokumentował liczne przypadki niszczenia przez czołgi armii izraelskiej mienia cywilnego, w szczególności samochodów, podczas izraelskich inwazji naziemnych w różnych częściach Strefy Gazy. Większość z tych ataków czołgowych była wymierzona w pojazdy zaparkowane na ulicach bez żadnej przynależności wojskowej, co wskazuje na celowe i systematyczne niszczenie palestyńskiego mienia przez izraelską armię.

Euro-Med Monitor potwierdził, że wszystkie te naruszenia są częścią większego izraelskiego wysiłku mającego na celu odczłowieczenie każdego Palestyńczyka w Strefie Gazy, aby usprawiedliwić i znormalizować zbrodnie popełniane przeciwko nim. Miażdżenie cywilów czołgami to tylko jeden z wielu okrutnych sposobów, w jakie izraelska armia morduje Palestyńczyków w Strefie Gazy, lekceważąc ich człowieczeństwo, cierpienie i godność. Praktyki te odzwierciedlają dążenie izraelskiego rządu i wojska do zbiorowego ukarania Palestyńczyków w celu ich wyeliminowania, zastraszenia i/lub wyrządzenia im krzywdy fizycznej i psychicznej. Przestępstwom tym towarzyszy publiczna kampania podżegania prowadzona przez izraelskich urzędników, przedstawicieli mediów i osadników, wzywających do unicestwienia Palestyńczyków w Strefie Gazy, a także są one wynikiem całkowitej bezkarności sprawców – widocznej w braku jakichkolwiek znaczących działań podejmowanych w celu pociągnięcia ich do odpowiedzialności przez jakąkolwiek stronę lub na jakimkolwiek szczeblu.

Organizacja praw człowieka ostrzegła, że od 7 października izraelska armia nasiliła morderstwa z premedytacją, egzekucje pozasądowe i zabójstwa sądowe palestyńskich cywilów poprzez bezpośrednie ataki snajperów, dronów i operacje w różnych regionach Strefy Gazy. Według Euro-Med Monitor, działania te stanowią zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w rozumieniu Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK).

Euro-Med Monitor potwierdził, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla popełnienia tych poważnych zbrodni przez izraelską armię. Nawet twierdzenie, że niektóre z wyżej wymienionych działań były skierowane przeciwko palestyńskim bojownikom, nie zwalnia Izraela z odpowiedzialności karnej, ponieważ prawo międzynarodowe chroni zarówno cywilów, jak i bojowników, którzy porzucili lub stracili wszelkie środki obrony, a Statut Rzymski klasyfikuje ich zabicie lub zranienie jako zbrodnie wojenne. Celowe i powszechne niszczenie palestyńskiego mienia przez izraelską armię, przeprowadzane w nieodpowiedzialny sposób i bez konieczności wojskowej, również kwalifikuje się jako zbrodnia wojenna na mocy Statutu Rzymskiego.

Równolegle z podjęciem wszelkich niezbędnych kroków w celu zapewnienia odpowiedzialności Izraela za zbrodnie popełnione przeciwko narodowi palestyńskiemu, Euro-Med Monitor ponowił swój apel do społeczności międzynarodowej o natychmiastowe wypełnienie międzynarodowych zobowiązań w celu powstrzymania ludobójstwa, którego Izrael dopuszcza się wobec wszystkich Palestyńczyków w Strefie Gazy od około pięciu miesięcy.

W świetle faktu, że Międzynarodowy Trybunał Karny nie podjął jeszcze żadnych działań ani nie postawił żadnych zarzutów w związku z dochodzeniami, które ma prowadzić w sprawie sytuacji w Strefie Gazy, Euro-Med Monitor wyraził głębokie zaniepokojenie działaniami prokuratora MTK w odniesieniu do ludobójstwa, które ma tam miejsce. Ludobójstwo jest jedną z najpoważniejszych zbrodni międzynarodowych, o katastrofalnych skutkach dla ludności cywilnej. Trybunał nie wypowiedział się na temat zbrodni popełnionych przez Izrael w Strefie Gazy, nawet w obliczu licznych dowodów przedstawionych przez izraelskich urzędników i żołnierzy, a także ostrzeżeń i raportów dokumentalnych organizacji międzynarodowych, Organizacji Narodów Zjednoczonych i jej ekspertów oraz rządów wielu innych krajów. Ostatnia aktualizacja MTK dotycząca sytuacji w Palestynie została opublikowana 17 listopada na jego oficjalnej stronie internetowej. Rodzi to poważne pytania i obawy dotyczące jego niezależności i integralności, a także zakresu, w jakim może on wykonywać swoje obowiązki bez upolitycznienia lub wpływu podwójnych standardów i selektywnej sprawiedliwości.

Euro-Med Human Rights Monitor wezwał do utworzenia niezależnej międzynarodowej komisji śledczej specjalizującej się w trwającym ataku wojskowym Izraela na Strefę Gazy. Wezwał również społeczność międzynarodową do umożliwienia pracy odrębnej niezależnej międzynarodowej komisji śledczej zajmującej się okupowanym terytorium palestyńskim, utworzonej w 2021 r., poprzez zapewnienie jej dostępu do Strefy Gazy i wszczęcie niezbędnych dochodzeń w sprawie wszystkich zbrodni i naruszeń popełnionych przeciwko Palestyńczykom, w tym umyślnego zabijania i pozasądowych egzekucji cywilów.

Grupa praw człowieka zażądała również, aby specjalny sprawozdawca ds. pozasądowych, doraźnych lub arbitralnych egzekucji jak najszybciej odwiedził Strefę Gazy, aby przyjrzeć się nielegalnym zabójstwom, które wchodzą w zakres jego mandatu merytorycznego.

Źródło: Israeli tanks have deliberately run over dozens of Palestinian civilians alive

 

Zobacz na: Izrael musi przestać być rajem dla przestępców seksualnych [Jerusalem Post]