Bycie bezrobotnym mężczyzną zwiększa ryzyko rozwodu

11 lipiec 2011

Bycie bezrobotnym mężczyzną zwiększa ryzyko rozwodu

Kiedyś mężczyźni pracowali, kobiety nie i to wydawało się być równaniem dla harmonijnego życia rodzinnego. Obecnie nowe badania pokazują, jak bardzo ten truizm zmienił się dla kobiet, ale pozostał taki sam dla mężczyzn.

Podczas gdy postawy dotyczące pracy kobiet znacznie się zmieniły, presja społeczna na mężczyzn, by byli żywicielami rodziny, jest nadal silna, jak wynika z badania, które zostało opublikowane w ostatnim numerze American Journal of Sociology. Badanie pokazuje, że bezrobocie, bardziej niż nieszczęście w związku, jest predyktorem rozwodu – przynajmniej w przypadku mężczyzn.

“Nadal nie do przyjęcia jest, aby mężczyźni zostawali w domu i zajmowali się dziećmi” – mówi Liana Sayer, profesor socjologii na Ohio State University i główna autorka badania.

Prawo Briffaulta: jedna z ważniejszych rzeczy jakie musisz wiedzieć jako mężczyzna

Liana Sayer odkryła, że kobieta, która była bardzo nieszczęśliwa w swoim małżeństwie, miała większe szanse na rozpoczęcie postępowania rozwodowego, jeśli pracowała, niż jeśli była bezrobotna. To, czy kobieta pracowała, czy nie, nie miało wpływu na ryzyko, że jej mąż opuści związek.

Z kolei bezrobotni mężczyźni mieli podwójne kłopoty: mieli większe ryzyko, że żona ich zostawi i że sami zdecydują się odejść – nawet jeśli byli w miarę zadowoleni ze swojego związku.

Jest to emblematyczne dla “asymetrycznej rewolucji”, mówi Lian Sayer. “Rola kobiet bardzo się zmieniła, ale widzieliśmy znacznie mniejsze zmiany w rolach mężczyzn”, mówi Sayer. “To, że mężczyźni są żywicielami rodziny, nadal wydaje się być bardzo zbawienne dla par. Jeśli mężczyzna nie przynosi pieniędzy do domu, wydaje się to być nie do przyjęcia.”

Badania opierały się na danych zebranych od ponad 3,600 par, które uczestniczyły w National Survey of Families and Households, finansowanym przez Narodowy Instytut Zdrowia [NIH].

Badacze przypuszczali, że jeśli pracujące kobiety były nieszczęśliwe w swoich związkach, to istniało większe prawdopodobieństwo, że miały zasoby pozwalające im odejść niż kobiety, które nie pracowały. “Odkryliśmy to, ale nie ma nic w tym argumencie co by mówiło, że samo zatrudnienie kobiet prowadzi do napięć” – mówi Sayer.

Podobnie, przewidywali, że nieszczęśliwi, zatrudnieni mężczyźni będą bardziej skłonni do odejścia. Jednak nie znaleźli korelacji. Zamiast tego status zatrudnienia okazał się być czynnikiem, który doprowadzał mężczyzn do opuszczenia małżeństwa.

Dlaczego? Nie jest to do końca jasne, ale być może ma to związek z innym powiązanym czynnikiem: depresją. Badanie z marca ostrzega, że mężczyźni, którzy stracili pracę podczas ostatniej recesji, mogą być bardziej narażeni na depresję niż kobiety. Alice Park z Healthland napisała:

„Bezrobocie uderza w mężczyzn szczególnie mocno, ponieważ ich poczucie własnej wartości, będące ważnym czynnikiem ryzyka depresji, jest często uzależnione od ich roli jako żywiciela rodziny. …Ponadto, ponieważ coraz więcej mężczyzn przejmuje obowiązki związane z wychowaniem dzieci, mogą oni czuć się nie wystarczająco dobrzy i przytłoczeni, co stanowi podatny grunt dla depresji.”

Ustalenia te pokrywają się z obecnym badaniem przeprowadzonym przez naukowców z Ohio State. “Dla mężczyzn, brak pracy zwiększa ryzyko, że zainicjuje on opuszczenie związku, a także zwiększa ryzyko, że kobiety opuszczą związek”, mówi Sayer. “Mężczyźni są nadal trzymani w starszych standardach niż kobiety, a także karani przez pracodawców i napiętnowani, jeśli robią to, co jest postrzegane jako praca kobiet”.

Źródło: Unemployed Men Are More Likely to Divorce

 

Zobacz na: Koniec mężczyzn – Hanna Rosin [2010]
Sztuka życia według stoików – Piotr Stankiewicz
Mężczyźni się nie żenią. Jak poważny jest to problem? | Karen Straughan
Bądź moją Walentynką… ze wsparciem – Lionel Tiger [2011]
Rzecz numer jeden, której kobiety szukają w mężu
Mężczyźni wolą poślubić swoje sekretarki niż szefowe
Wszyscy dobrzy mężczyźni po 35. roku życia są zajęci… zostali sami nieudaczniki – mówi modelka, która w ciągu 4 lat była na 500 randkach.

Zdradziła Cię… co teraz?
Siedem sygnałów, że twoja żona cię zdradza

 

Pieniądze, praca i stabilność małżeńska: Ocena zmian w determinantach rozwodów związanych z płcią

 

“Pomimo obszernej literatury badającej, w jaki sposób zarobki małżonków i podział pracy wiążą się z ryzykiem rozwodu, ustalenia pozostają zróżnicowane, a wnioski nieuchwytne. Główne nierozwiązane pytania to (1) czy stabilność małżeńska jest przede wszystkim związana z ekonomicznymi korzyściami z małżeństwa lub z genderową soczewką, przez którą interpretowane są zarobki i zatrudnienie małżonków oraz (2) czy determinanty stabilności małżeńskiej zmieniły się w czasie. Korzystając z danych pomiędzy 1968 do 2013 Panel Study of Income Dynamics, rozważam, jak podział pracy małżonków, ich ogólne zasoby finansowe i zdolność żony do utrzymania się w przypadku rozwodu są związane z ryzykiem rozwodu, a także jak te związki zmieniły się między parami zawartymi przed i po 1975 roku. Względy finansowe – niezależność ekonomiczna żony i całkowity dochód gospodarstwa domowego – nie są predyktorem rozwodu w żadnej z kohort. Jednak wykorzystanie czasu jest związane z ryzykiem rozwodu w obu kohortach. W przypadku małżeństw zawartych po 1975 r. brak zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy przez mężów wiąże się z wyższym ryzykiem rozwodu, ale ani zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy przez żony, ani ich udział w pracy domowej nie wiąże się z ryzykiem rozwodu. Oczekiwania dotyczące zajmowania się domem przez żony mogły ulec erozji, ale norma męża żywiciela rodziny utrzymuje się.”  Źródło: American Sociological Review 81(4):696-719, Sierpień 2016; Money, Work, and Marital Stability: Assessing Change in the Gendered Determinants of Divorce  https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0003122416655340