Kobiety cierpią na wypalenie zawodowe bardziej niż mężczyźni

 

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez 360Learning, wypalenie zawodowe jest głównym powodem, dla którego kobiety odchodzą lub planują odejść z pracy. W rzeczywistości 25% kobiet zrezygnowało lub planuje zrezygnować z obecnej pracy z powodu wypalenia zawodowego, w porównaniu do 21% mężczyzn. Badanie pokazuje ponadto, że 18% kobiet zrezygnowało z pracy z powodu poczucia niespełnienia w pracy.

Oprócz badania 360Learning, niedawny raport McKinsey na temat kobiet w miejscach pracy ujawnia, że 42% kobiet doświadcza wypalenia zawodowego, w porównaniu do 35% mężczyzn. Inna ankieta przeprowadzona przez LinkedIn również podkreśla ten sam trend, przy czym 74% kobiet stwierdziło, że doświadcza stresu związanego z pracą, w porównaniu do 61% mężczyzn.

Statystyki te pokazują, że wypalenie zawodowe jest kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do Wielkiej Rezygnacji. Dlatego też organizacje muszą podejmować działania, aby zapobiegać wypaleniu zawodowemu. Czym więc jest wypalenie zawodowe i dlaczego dotyka ono w największym stopniu kobiet?

 

Czym jest wypalenie zawodowe?

 

Według WHO wypalenie to syndrom rozumiany jako konsekwencja chronicznego stresu w miejscu pracy, z którym organizacja nie radzi sobie skutecznie. Wypalenie ma następujące cechy:

—  Uczucie wyczerpania lub wyczerpania energii,
—  Zmniejszona wydajność zawodowa,
—  Zwiększony dystans psychiczny do wykonywanej pracy,
—  Cynizm lub negatywne nastawienie do wykonywanej pracy.

Mówiąc prościej, wypalenie zawodowe to stan emocjonalnego i fizycznego wyczerpania. Wypalenie może wystąpić, gdy dana osoba doświadcza dużego stresu związanego z pracą lub gdy osoba pracuje w emocjonalnie i fizycznie wyczerpującej roli przez dłuższy czas.

 

Najczęstsze oznaki wypalenia zawodowego

 

Najczęstsze wskaźniki wypalenia zawodowego obejmują

— Poczucie uwięzienia, bezradności i pokonania,
— Uczucie wyczerpania lub zmęczenia przez większość czasu,
— Negatywne lub cyniczne nastawienie,
— Poczucie osamotnienia lub oderwania od świata,
— Zwątpienie w siebie,
— Uczucie przytłoczenia,
— Odwlekanie i spędzanie większej ilości czasu na wykonywaniu prostych zadań.

 

Dlaczego wypalenie zawodowe jest tak poważnym problemem?

 

Wypalenie zawodowe nie jest czymś, co samo znika. Zamiast tego może się pogorszyć, jeśli nie zajmiesz się podstawowymi kwestiami, które je powodują. Jeśli pracodawcy zignorują oznaki wypalenia, może to spowodować dalsze szkody dla zdrowia psychicznego i fizycznego ich pracowników. Jest to szkodliwe dla całej organizacji, ponieważ pracownicy są bardziej narażeni na utratę energii i zdolności do efektywnego wykonywania swoich zadań.

 

Czy wypalenie jest powszechniejsze u kobiet na stanowiskach kierowniczych?

 

Według raportu McKinsey, kobiety na stanowiskach kierowniczych doświadczają wysokiego wskaźnika wypalenia zawodowego, wyczerpania i chronicznego stresu w porównaniu do mężczyzn na podobnych stanowiskach. Raport ujawnia, że kobiety na wyższych stanowiskach kierowniczych częściej pracują w domu i wykonują więcej zadań poza swoimi formalnymi rolami i regularnymi godzinami pracy niż mężczyźni.

W rzeczywistości wypalenie zawodowe najbardziej dotyka kobiety na stanowiskach kierowniczych, a co najmniej 50% z nich twierdzi, że doświadcza wypalenia w pracy. Tylko w 2020 r. jedna czwarta kobiet na wyższych stanowiskach kierowniczych stwierdziła, że jest gotowa zmienić swoją karierę lub odejść z pracy. Obecnie liczba kobiet, które chcą odciążyć się od głównych ról lub odejść z pracy, wzrosła do jednej na trzy kobiety na wyższych stanowiskach.

Źródło: Women Are Suffering From Burnout More Than Men

 

Zobacz na: Luka płacowa związana z płcią bazuje na metodologii wziętej z Instytutu Danych z Dupy – Christina Hoff Sommers
Spirala współpracy feministek z nie-feministami
Kobiety dwa razy częściej niż mężczyźni doświadczają lęku [niepokoju]
Dlaczego tak wielu ludzi jest neurotycznych – Carl Jung jako terapeuta
Huśtawki i Piaskownice – zasady w Kobiecej Matrycy Społecznej – Ian Ironwood
Męska matryca społeczna: powrót do piaskownicy – Ian Ironwood

 

Kto i po co walczył oto, aby kobiety mogły pracować?

 

 

 

Według nowego badania kobiety cierpią z powodu „luki wypalenia zawodowego”

 

„Według badania z 2022 roku kobiety czują się wypalone, mniej zmotywowane i mniej zainspirowane od czasu pandemii.

Badanie, przeprowadzone we współpracy Berlin Cameron, Eve Rodsky’s Fair Play i Kantar, objęło ponad 1000 pracowników w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Okazało się, że aż 68% amerykańskich kobiet doświadczyło wypalenia zawodowego w ciągu ostatnich siedmiu dni. Tylko 50% mężczyzn w USA zgłosiło to samo zjawisko.

 

Wydaje się, że pandemia zaostrzyła objawy wypalenia u kobiet. Kobiety zgłaszały większe wyczerpanie i mniejszą motywację niż ich koledzy. Co więcej dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn zgłosiło, że od czasu pandemii czują się bardziej odizolowane. Prezes Berlin Cameron i jedna z twórczyń badania, Jennifer DaSilva, mówi: “Chciałam tylko podkreślić, że to w porządku, że kobiety czują się w ten sposób i że istnieją rzeczy, które mogą pomóc ci ponownie cię zainspirować”.

 

Badanie przeprowadzone przez McKinsey i Lean In potwierdza, że wypalenie zawodowe rośnie wśród kobiet od czasu pandemii. Ich raport Women In The Workplace 2021 pokazuje, że różnica w wypaleniu między kobietami i mężczyznami wzrosła prawie dwukrotnie od poprzedniego roku.

 

Wypalenie jest reakcją na chroniczny stres emocjonalny i interpersonalny. Według naukowców pracownicy cierpiący na wypalenie zawodowe zazwyczaj odczuwają “przytłaczające wyczerpanie, cynizm i oderwanie od pracy oraz poczucie nieskuteczności i braku osiągnięć”.

 

Wypalenie zawodowe i rodzicielstwo

 

Pracujące matki mogą być najbardziej narażone na wypalenie zawodowe. Oddzielna analiza wykazała, że pracujące matki są o 28% bardziej narażone na wypalenie zawodowe niż pracujący ojcowie. Wyzwania dla pracujących rodziców dramatycznie wzrosły podczas pandemii. Analiza ta szacuje, że wśród pracujących matek było o 2,35 miliona więcej przypadków wypalenia zawodowego ze względu na nieproporcjonalne wymagania matek w zakresie opieki nad dziećmi, gdy dzieci nie mogły osobiście uczęszczać do szkoły.” – Źródło: Forbes, 14 marzec 2022, Women Are Suffering From An ‘Exhaustion Gap’ According To New Study

 

 

 

Wolność i bezpieczeństwo