Narcystyczne osoby mogą angażować się w feministyczny aktywizm, aby zaspokoić swoje pompatyczne skłonności

15 Grudzień 2023

Narcystyczne osoby mogą angażować się w feministyczny aktywizm

Ostatnie badania wykazały, że osoby o wyższym poziomie cech narcystycznych są bardziej skłonne do angażowania się w feministyczny aktywizm. Badania te sugerują, że dla niektórych aktywizm może służyć nie tylko jako platforma do zmian społecznych, ale także jako sposób na zaspokojenie osobistych, egocentrycznych potrzeb. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Current Psychology.

„Zgodnie z zasadą ciemnego ego (dark-ego-vehicle principle – DEVP), osoby o tak zwanych mrocznych osobowościach (np. osoby o wysokich cechach narcystycznych) są przyciągane do aktywizmu politycznego i społecznego nie w celu osiągnięcia celów prospołecznych, ale w celu zmiany przeznaczenia aktywizmu, aby zaspokoić swoje specyficzne potrzeby skoncentrowane na ego. W tym wstępnie zarejestrowanym badaniu mieliśmy na celu powtórzenie i rozszerzenie wcześniejszych dowodów empirycznych dla DEVP poprzez zbadanie powiązań patologicznego narcyzmu z zaangażowaniem w aktywizm feministyczny. Zróżnicowana próba z USA (N = 458) wypełniła internetowe pomiary Inwentarza Patologicznego Narcyzmu i kilka zmiennych towarzyszących (tj. altruizm, samoidentyfikacja jako feministka i wiek). Podobnie jak w poprzednich badaniach, wyższa patologiczna narcystyczna wielkość była istotnie statystycznie związana z większym zaangażowaniem w aktywizm feministyczny. Nieoczekiwanie płeć nie moderowała tego związku. Ponadto, wyższy patologiczny narcyzm był związany z silniejszą samoidentyfikacją jako feministki; jednak patologiczna narcystyczna wielkość wyjaśniała pewną wariancję w zaangażowaniu w aktywizm feministyczny ponad samoidentyfikacją feministyczną. W eksploracyjnych analizach wtórnych odkryliśmy, że wyższy patologiczny narcyzm był powiązany z określonymi feministycznymi zachowaniami interakcyjnymi w rozmowie (np. poprawianie niefeministycznego języka innych osób). Omówiono ograniczenia (np. znaczenie innych mrocznych cech osobowości poza narcyzmem) i teoretyczne implikacje dla DEVP. Ogólnie rzecz biorąc, wyniki niniejszego badania stanowią dalsze wsparcie dla DEVP.” – Źródło: Current Psychology, 29 November 2023, Volume 43, pages 14619–14633, (2024); Further basic evidence for the dark-ego-vehicle principle: Higher pathological narcissism is associated with greater involvement in feminist activism https://link.springer.com/article/10.1007/s12144-023-05451-x

Badanie zostało zainspirowane ideą, że podczas gdy wiele osób angażuje się w aktywizm z powodów altruistycznych lub z powodu bezpośredniego osobistego wpływu na omawiane kwestie, inni mogą być motywowani mniej szlachetnymi pragnieniami, takimi jak zaspokojenie narcystycznych potrzeb. Koncepcja ta jest zgodna z założeniem, że aktywizm może być wykorzystywany jako narzędzie do osiągania osobistych korzyści, takich jak uwaga [atencja], status lub sława.

„Opierając się na wynikach poprzedniego badania, w którym badaliśmy związek między mrocznymi cechami osobowości (np. narcyzmem) a aktywizmem przeciwko napaściom seksualnym, byliśmy zainteresowani dalszym badaniem koncepcji, że niektóre osoby mogą być zaangażowane w pewne formy aktywizmu (tj. aktywizm feministyczny), aby (jedynie) zaspokoić własne potrzeby skoncentrowane na ego (zamiast celów prospołecznych)”, wyjaśniają autorzy badania Ann Krispenz, doktor habilitowany i profesor Alex Bertrams, kierownik Wydziału Psychologii Edukacyjnej Uniwersytetu w Bernie.

W badaniu wzięło udział 458 uczestników ze Stanów Zjednoczonych, którzy zostali zrekrutowani za pośrednictwem platformy internetowej znanej jako Prolific, zapewniając reprezentatywną próbę. Uczestnicy wypełnili szereg testów psychologicznych w celu oceny różnych cech i zachowań, co zostało przedstawione jako „Badanie postaw i zachowań”.

Inwentarz Patologicznego Narcyzmu [Pathological Narcissism Inventory – PNI] został wykorzystany do pomiaru cech narcystycznych, dzieląc je na aspekty wielkości i wrażliwości. Wspaniałomyślność odzwierciedla takie cechy jak zawyżony obraz samego siebie, roszczenia oraz pragnienie podziwu i szacunku. Charakteryzuje się ona wyrażanymi na zewnątrz zachowaniami, takimi jak poszukiwanie uwagi i uznania. Z drugiej strony, narcystyczna wrażliwość wiąże się z wrażliwością na krytykę, poczuciem nieadekwatności i wahaniami samooceny, co często prowadzi do zachowań obronnych i kompensacyjnych.

Zaangażowanie uczestniczek w feministyczny aktywizm zostało ocenione za pomocą Skali Zaangażowania w Działania Feministyczne, która uwzględnia takie działania, jak udział w demonstracjach i wiecach. Zaangażowanie uczestniczek w aktywizm feministyczny mierzono za pomocą Skali Zaangażowania w Aktywność Feministyczną, obejmującej działania takie jak udział w demonstracjach lub opowiadanie się za prawami kobiet. W badaniu oceniano również feministyczne zachowania w rozmowach i samoidentyfikację jako feministki.

Dodatkowo, w badaniu oceniono altruizm za pomocą Skali Altruizmu Samoopisowego. Łącznie środki te zapewniły kompleksowy obraz profilu psychologicznego każdej uczestniczki [uczestnika] i jej [jego] zaangażowania w aktywizm.

Naukowcy odkryli istotny związek między wyższym poziomem narcystycznej wielkości a większym zaangażowaniem w feministyczny aktywizm. Związek ten pozostał istotny nawet po uwzględnieniu czynników takich jak wiek, płeć, narcystyczna wrażliwość, altruizm i feministyczna samoidentyfikacja. Co więcej, badanie wykazało, że narcystyczna cecha wyzysku, charakteryzująca się manipulacyjną orientacją interpersonalną i skłonnością do dominacji nad innymi, była szczególnie wpływowa w tym względzie.

„W niniejszym badaniu wyższy patologiczny narcyzm był związany z większym zaangażowaniem w aktywizm feministyczny” – powiedzieli Krispenz i Bertrams dla PsyPost. „Jednym z wyjaśnień tego wyniku może być to, że aktywizm polityczny i społeczny (taki jak aktywizm feministyczny) jest atrakcyjnym narzędziem dla osób o wysokich cechach narcystycznych, ponieważ zapewnia im możliwości zdobycia statusu społecznego, pozytywnej autoprezentacji i okazywania wyższości moralnej, dominacji nad innymi oraz angażowania się w konflikty społeczne i agresję – zjawisko, które nazwaliśmy „zasadą ciemnego ego” (dark-ego-vehicle principle – DEVP)”.

„Zgodnie z tą zasadą, osoby o mrocznych osobowościach – takich jak wysokie cechy narcystyczne – są przyciągane do pewnych form aktywizmu politycznego i społecznego, które mogą wykorzystać jako narzędzie do zaspokojenia własnych potrzeb skoncentrowanych na ego, zamiast faktycznie dążyć do sprawiedliwości społecznej i równości. Zasada ciemnego ego nie oznacza jednak, że feministyczny aktywizm jest sam w sobie narcystyczny – nasze wyniki pokazują również, że ludzie angażują się w feministyczny aktywizm z powodu swoich altruistycznych motywów”.

Aktywizm - Thomas Sowell

“Aktywizm to sposób, w jaki bezużyteczni ludzie czują się ważni, nawet jeśli konsekwencje ich działań są szkodliwe dla tych, którym rzekomo chcą pomóc, i niszczą tkankę społeczną jako całość” – Thomas Sowell

 

Naukowcy zbadali również, w jaki sposób narcyzm może wpływać na konkretne zachowania w kontekście feministycznego aktywizmu, takie jak używanie feministycznego języka lub korygowanie niefeministycznego języka innych osób. Stwierdzono, że osoby o wyższych cechach narcystycznych częściej angażowały się w te zachowania.

„Ważną praktyczną implikacją naszych ustaleń (i zasady ciemnego ego (dark-ego-vehicle principle – DEVP) jest to, że sukces feministycznego aktywizmu może być ograniczony przez osoby o wysokim poziomie narcyzmu, ponieważ osoby te mogą być bardziej skłonne do nadawania tonu feministycznemu aktywizmowi niż osoby o niskim poziomie narcyzmu” – powiedzieli Krispenz i Bertrams. „Jednak udając prospołeczność, osoby o wysokich cechach narcystycznych mają tendencję do niskiej empatii i są przede wszystkim zainteresowane zaspokajaniem swoich egocentrycznych potrzeb. Dlatego wydaje nam się mało prawdopodobne, aby mówcy i influencerzy o wysokim poziomie narcystycznej wielkości byli autentycznie zmotywowani do znalezienia najbardziej rozsądnych rozwiązań w zakresie praw kobiet”.

„Z logicznego punktu widzenia powinny one być raczej zainteresowane utrzymaniem postrzegania problemów w celu utrzymania swojej wyróżnionej pozycji. Co więcej, osoby o wysokich cechach narcystycznych mogą wykorzystywać finansowe i niematerialne zasoby ruchów feministycznych do własnych prywatnych celów, powodując tym samym nieodwracalne szkody finansowe i reputacyjne dla ruchu. Na przykład, osoby o wysokich cechach narcystycznych mogą wykorzystywać darowizny przekazane ruchowi feministycznemu i wydawać je na przedmioty osobiste ze względu na swoje poczucie uprawnień”.

„Dodatkowo, publiczne postrzeganie takich narcystycznych zachowań w ramach ruchu aktywistycznego może prowadzić do malejącego poparcia dla sprawy przez opinię publiczną, a nawet może być wykorzystane przeciwko danemu ruchowi” – dodali naukowcy. „Dlatego też prospołeczne ruchy aktywistyczne powinny być świadome narcystycznych „wrogów” z ich ruchu aktywistycznego, ponieważ osoby te mogą przejąć sprawę, zmniejszając w ten sposób sukces feministycznego aktywizmu na wiele sposobów”.

W przeciwieństwie do tego, czego można by się spodziewać, na związek między narcyzmem a aktywizmem nie miała wpływu płeć. Wskazuje to, że cechy narcystyczne odgrywają podobną rolę zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, jeśli chodzi o ich zaangażowanie w aktywizm feministyczny.

„Opierając się na wcześniejszych badaniach, spodziewaliśmy się, że związek między patologicznym narcyzmem a zaangażowaniem w feministyczny aktywizm będzie silniejszy w przypadku kobiet niż mężczyzn” – powiedzieli Krispenz i Bertrams. „Nasze wyniki nie potwierdzają tego założenia, wskazując, że nawet narcystyczni mężczyźni mogą znaleźć sposoby na wykorzystanie aktywizmu, który jest przede wszystkim zorientowany na prawa kobiet”.

Wyniki są zgodne z wcześniejszymi badaniami. Na przykład badanie z 2020 roku wykazało istotną korelację między narcyzmem a uczestnictwem w życiu politycznym zarówno w Danii, jak i Stanach Zjednoczonych. Cechy narcystyczne zostały również powiązane zarówno z prawicowym, jak i lewicowym autorytaryzmem.

Co ważne, Krispenz i Bertrams odkryli również, że wyższy poziom altruizmu i silniejsza samoidentyfikacja jako feministki były związane z większym zaangażowaniem w feministyczny aktywizm. Wskazuje to, że chociaż cechy narcystyczne mogą odgrywać pewną rolę, wiele osób jest autentycznie motywowanych altruistycznymi pobudkami i silną wiarą w feministyczne zasady. „Pokazuje to również, że aktywizm sam w sobie nie jest narcystyczny” – stwierdzili naukowcy.

Niniejsze badanie toruje drogę do dalszej eksploracji w kilku obszarach. Przyszłe badania mogą zagłębić się w to, jak różne formy feminizmu odnoszą się do cech narcystycznych i czy inne formy aktywizmu przyciągają podobne profile osobowości. Zbadanie roli innych mrocznych cech osobowości, takich jak makiawelizm czy psychopatia, w aktywizmie mogłoby zapewnić szersze zrozumienie motywacji aktywistów. Dodatkowo, zbadanie mechanizmów, poprzez które narcyzm wpływa na zachowania w ramach aktywizmu, takie jak sygnalizowanie cnoty lub dominacja, pogłębiłoby nasze zrozumienie tej złożonej dynamiki.

Sygnalizowanie cnoty

„Obecnie zasada ciemnego ego (dark-ego-vehicle principle – DEVP) nie jest opracowaną teorią, ponieważ nie jest jeszcze jasne, czy odnosi się ona do solidnego, stabilnego i powtarzalnego zjawiska empirycznego” – powiedzieli Krispenz i Bertrams dla PsyPost. „Dlatego też obecnie badamy ważność zasady ciemnego ego w kontekście różnych form aktywizmu (np. aktywizmu LGBQ, aktywizmu tożsamości płciowej, aktywizmu środowiskowego itp.”

„Przyszłe badania powinny również empirycznie zająć się siecią nomologiczną relacji między ciemną osobowością a aktywizmem” – stwierdzili naukowcy. „Co więcej, przyszłe badania są niezbędne, aby pomóc nam zrozumieć warunki brzegowe zasady ciemnego ego poprzez zbadanie możliwych wpływów moderujących. Nie wierzymy, że każdy rodzaj aktywizmu jest równie użyteczny jako zasada ciemnego ego. Jako minimalny wymóg, aktywizm musi zapewniać korzyści, które narcyzi mogą zmienić, aby zaspokoić potrzeby swoich mrocznych osobowości. Na przykład, cele aktywistyczne cieszące się niewielkim lub żadnym zainteresowaniem publicznym mogą przyciągać narcyzów mniej niż aktywizm, który jest powszechnie zauważany”.

Źródło: Narcissists may engage in feminist activism to satisfy their grandiose tendencies, study suggests

 

Zobacz na: Płeć a środowisko akademickie
Dlaczego kobiety (nieproporcjonalnie) głosują za tyranią?
O żywotnej potrzebie wolności słowa – prof. Jordan Peterson
Patologia pokoleniowa: Narcyzm to nie wielkość [wspaniałość]
Objawy obsesyjno-kompulsywne leżą u podstaw obsesji ideologicznej i poparcia dla przemocy politycznej
Ciemna triada a atrakcyjność seksualna kobiet
Ruch transpłciowy [transgender] jest narzędziem cenzury i władzy państwowej
Queerowa polityka Michela Foucaulta