Katalog taktyk zawstydzania mężczyzn

Maj 2006

Wpis jest dosyć stary [2006 rok] i można by go lepiej napisać w tym sensie, żeby podane przykłady bardziej odpowiadały obecnym okolicznościom w Polsce, ale lepszego nie miałem okazji widzieć jak do tej pory w tym konkretnym temacie.

“Prawdziwy mężczyzna to … cokolwiek, co jest magicznie zoptymalizowane pod kątem tego, na co narzeka w danym momencie narzekający.”

Nie wszystkie feministki takie są – Karen Straughan
Feministyczne taktyki wzbudzania wstydu – Karen Straughan
Feminizm, trójkąt Karpmana i szukanie kozła ofiarnego

Katalog taktyk zawstydzania mężczyzn

 

“Taktyka zawstydzania”. Ten zwrot jest znany wielu aktywistom praw mężczyzn. Przywodzi na myśl histrioniczne zachowanie kobiet-krytyków, które odmawiają argumentowania swojego stanowiska za pomocą logiki. Jednak nie tylko kobiety są winne stosowania taktyk zawstydzania wobec mężczyzn. Męscy gynocentryści również ich używają.

Taktyka zawstydzania jest emocjonalnym narzędziem służącym do grania na niepewności mężczyzny i zamykania debaty. Taktyki te mają na celu wywołanie współczucia dla kobiet i demonizowanie mężczyzn, którzy zadają trudne pytania. Większość, jeśli nie wszystkie, taktyki zawstydzania są w zasadzie atakami ad homimem.

W każdym razie, pomocne może być skategoryzowanie głównych taktyk zawstydzania, które są używane przeciwko mężczyznom, gdy pojawia się dyskusja na temat feminizmu, spraw mężczyzn, randkowania itp. Poniższa lista zawiera opisy taktyk zawstydzania, kilka przykładowych cytatów stosujących te taktyki, a nawet kolorowe pseudonimy dla celów mnemotechnicznych. Baw się dobrze.

 

Oskarżenie o gniewność, wybuchowość

 

Omówienie: Cel jest oskarżony o posiadanie problemów z zarządzaniem gniewem. Zakłada się, że jego negatywne emocje są nieuzasadnione. Przykłady:

“Jesteś zgorzkniały!”
“Musisz pokonać swój gniew względem kobiet”.
“Jesteś tak negatywnie nastawiony!”.

Odpowiedź: Złość [gniew]  jest uzasadnioną emocją w obliczu niesprawiedliwości. Ważne jest, aby pamiętać, że bierna akceptacja zła nie jest cnotą. Co więcej bierne kumulowanie negatywnej energii emocjonalnej może prowadzić do stanów depresyjnych.

 

Oskarżenie o tchórzostwo

 

Omówienie: Cel jest oskarżany o posiadanie nieuzasadnionego strachu przed interakcją z kobietami. Przykłady:

“Musisz pokonać swój strach”.
“Stań na wysokości zadania i wykorzystaj szansę jak mężczyzna!”.
“Boisz się silnej kobiety!”.

Odpowiedź: Należy pamiętać, że istnieje różnica między odwagą a głupotą. Jedyne ryzyko, jakie odważą się podjąć rozsądni ludzie, to ryzyko skalkulowane. Waży się prawdopodobne koszty i korzyści związane z ryzykiem. Obecnie niektórzy mężczyźni przekonują się, że wiele kobiet nie przechodzi na plus analizy kosztów i korzyści.

 

Oskarżenie o nadwrażliwość  [bycie beksą]

 

Omówienie: Cel jest oskarżany o bycie histerycznym lub o wyolbrzymianie problemów mężczyzn (tj. jest oskarżany o panikarstwo). Przykłady:

“Przestań jęczeć!”
“Pogódź się z tym!”
“Weź to na klatę!”
“Wy, faceci, nie macie tak źle jak my, kobiety!”.
“Po prostu boisz się utraty swoich męskich przywilejów”.
“Twoje kruche męskie ego…”
“O rany, musicie wziąć się w garść!”.

Odpowiedź: Ten, kto stosuje tę taktykę , ujawnia bezduszną obojętność na człowieczeństwo mężczyzn. Konstruktywne może być skonfrontowanie się z takim oskarżycielem i zapytanie, czy dany problem, z którym borykają się mężczyźni, wymaga zajęcia się nim, czy nie (“tak” lub “nie”), niezależnie od tego, jak mały może się wydawać. Jeśli oskarżyciel odpowie przecząco, konstruktywne może być pytanie, dlaczego jakiemukolwiek mężczyźnie miałoby zależeć na dobru oskarżyciela, skoro oczywiście przysługa nie zostanie zwrócona. Jeśli oskarżyciel twierdzi, że nie jest w stanie nic zrobić ze wspomnianym problemem, można zapytać oskarżyciela, dlaczego atak jest konieczny przeciwko tym, którzy coś robią w tej sprawie.

 

Oskarżenie o infantylność – Oskarżenie o bycie Piotrusiem Panem

 

Omówienie: Cel jest oskarżany o bycie niedojrzałym i/lub nieodpowiedzialnym w jakiś sposób, który źle odzwierciedla jego status jako dorosłego mężczyzny. Przykłady:

“Dorośnij!”
“Jesteś taki niedojrzały!”
“Czy mieszkasz z matką?”
“Nie interesują mnie chłopcy. Interesują mnie prawdziwi mężczyźni”.
“Mężczyźni uchylają się od powierzonej im przez Boga odpowiedzialności za małżeństwo i wychowanie dzieci”.

Odpowiedź: Należy pamiętać, że czyjaś historia seksualna, stan cywilny, status rodzicielski itp. nie są wiarygodnymi wskaźnikami dojrzałości i odpowiedzialności. Gdyby tak było, nie słyszelibyśmy o przestępstwach białych kołnierzyków, rozwodach, nieplanowanych ciążach, romansach pozamałżeńskich itp.

 

Oskarżanie o narażanie na niebezpieczeństwo

 

Omówienie: Cel jest oskarżony o bycie zagrożeniem w jakiś nieokreślony sposób. Zarzut ten może być połączony z próbą ocenzurowania celu. Przykłady:

“Wy jesteście straszni”.
“Sprawiacie, że boję się, odczuwam strach”.

Odpowiedź: Konstruktywne może być zwrócenie uwagi na to, że tylko bigoci i tyrani boją się, gdy mówi się im prawdę. Można też zapytać, dlaczego niektóre kobiety uważają, że mogą pełnić role przywódcze, skoro tak bardzo zagraża im uzasadniona wolność wypowiedzi mężczyzny.

 

Oskarżenie o zazdrość, zawiść, nieżyczliwe nastawienie

 

Dyskusja: Cel jest oskarżany o wyjaśnianie własnych niepowodzeń i/lub niezadowolenia poprzez obwinianie kobiet za swoje problemy. Przykład:

“Jesteś po prostu zgorzkniały, bo nie możesz zaliczyć”.

Odpowiedź: W tym przypadku należy zapytać, czy naprawdę ma znaczenie, w jaki sposób dochodzi się do prawdy. Innymi słowy, można przedłożyć oskarżycielowi: “A jeśli winogrona naprawdę są kwaśne?”. W każdym razie, taktyka zawstydzania polegająca na oskarżaniu o zazdrość jest przykładem tego, co nazywa się “okolicznościowym ad personam “.

 

Oskarżanie o fanatyzm – Brunatne koszule i te klimaty

 

Dyskusja: Cel jest oskarżany o wyznawanie nietolerancyjnej, ekstremistycznej ideologii lub o oddanie się ignoranckim poglądom.  Przykłady:

“Jesteś jednym z tych prawicowych szurów”.
“Jesteś ekstremistą”
“Brzmisz jak narodowiec”.
“… i inne antyfeministyczne bredzenie”

Odpowiedź: Trzeba pamiętać, że o prawdzie nie decyduje liczba osób, które się pod nią podpisują.  To, czy pewne idee są “poza głównym nurtem”, czy nie, jest poza tematem.  Poprawny wniosek niekoniecznie jest również osiągany poprzez przyjęcie jakiegoś środka pomiędzy dwoma przeciwnymi punktami widzenia (tj. błąd logiczny “fałszywego kompromisu”).

 

Oskarżenie o niemęskość

 

Dyskusja: Kwestionowana jest orientacja seksualna lub męskość celu.  Przykłady:

“Czy jesteś gejem?”
“Potrzebuję prawdziwego mężczyzny, a nie syfiarza”.
“Jesteś takim mięczakiem”.

Odpowiedź: O ile nie pracuje się dla religijnych konserwatystów, zwykle nie ma większego znaczenia, czy heteroseksualny mężczyzna pozostawia swoim oskarżycielom domysły na temat swojej orientacji seksualnej.

 

Oskarżenie o nadmierne uogólnienia

 

Dyskusja: Cel jest oskarżany o dokonywanie uogólnień lub wspieranie nieuzasadnionych stereotypów na temat kobiet.  Przykłady:

“Ja taka nie jestem!”
“Przestań generalizować!”
“To seksistowski stereotyp!”.

Odpowiedź: Można zwrócić uwagę, że feministki i wiele innych kobiet dokonuje uogólnień na temat mężczyzn.  Na dowód tego można łatwo zdobyć np. cytaty od popularnych feministek.  Należy również zauważyć, że wskazywanie na trend nie jest tym samym, co nadmierne generalizowanie.  Choć nie wszystkie kobiety mogą mieć daną cechę, to znaczna ich część może.

 

Oskarżenie o mizoginię

 

Dyskusja: Cel jest oskarżany o wykazywanie jakiejś formy nieuzasadnionej złośliwości wobec konkretnej kobiety lub kobiet w ogóle. Przykłady:

“Ty mizoginistyczny dziwaku!”
“Dlaczego nienawidzisz kobiet?”
“Czy kochasz swoją matkę?”
“Jesteś nieczuły na trudną sytuację kobiet”.
“Jesteś podły.”
“Postrzegasz kobiety jak wycieraczki.”
“Chcesz cofnąć prawa kobiet do średniowiecza!”
“Doprowadzasz mnie do płaczu”.

Odpowiedź: Można zapytać oskarżyciela, jak to się dzieje, że program pro-męski staje się z natury anty-kobiecy (zwłaszcza, że feministki często twierdzą, że korzyści dla mężczyzn i kobiet “nie są grą o sumie zerowej”).  Można też zapytać oskarżyciela, jak uwzględnia kobiety, które zgadzają się z poglądami celu. Taktyka zawstydzania polegająca na oskarżaniu o mizoginizm często łączy w sobie logiczne błędy “argumentum ad misericordiam” (tj. argumentację opartą na litości dla kobiet) i/lub “argumentum in terrorem” (tj. wzbudzanie strachu przed tym, co cel chce zrobić kobietom).

 

Oskarżenie o niestabilność  – sugerowanie zakładu bez klamek

 

Omówienie: Cel jest oskarżony o bycie emocjonalnie lub psychicznie niestabilnym.  Przykłady:

“Jesteś niestabilny.”
“Masz problemy”.
“Potrzebujesz terapii”.
“Pojeb!”

Odpowiedź: W odpowiedzi na ten atak można wskazać na recenzowaną literaturę, a następnie zapytać oskarżyciela, czy stan psychiczny i/lub emocjonalny celu może tłumaczyć istnienie ważnych badań na ten temat.

 

Oskarżenie o egoizm

 

Dyskusja: Ten atak nie wymaga wyjaśnień.  Jest to powszechny zarzut rzucany na mężczyzn, którzy nie chcą się zajmować romantycznymi podbojami.  Przykłady:

“Jesteś taki materialistyczny”.
“Jesteś taki chciwy”.

Odpowiedź: Korzystne może być odwrócenie oskarżenia względem tego kot je serwuje.  Na przykład, można odpowiedzieć: “Więc mówisz, że nie powinienem wydawać moich pieniędzy na siebie, ale zamiast tego powinienem je wydać na kobietę taką jak ty – i oskarżasz mnie o bycie samolubnym? Co w ogóle zamierzałeś dla mnie zrobić?”.

Jaki dokładnie jest twój 'sprawiedliwy udział' w tym, na co zapracował 'ktoś inny' -Thomas Sowell

 

Oskarżenie o powierzchowność – Nie wszystko złoto, co się świeci

 

Dyskusja: Zarzut dotyczący powierzchowności jest zwykle rzucany w stronę mężczyzn w odniesieniu do ich preferencji godowych.  Przykłady:

“Gdybyś nie chodził za bimbałkami, to …”
“Jak możesz być tak płytki i odrzucać samotną matkę?”.

Odpowiedź: Przeciętnie wyglądające kobiety mogą być tak samo problematyczne w swoim zachowaniu, jak piękne, “wysoko postawione” kobiety. Jeśli chodzi o płytkość kobiet, popularne media dostarczają mnóstwo przykładów, gdzie podawane są listy wymagań odnośnie mężczyzn przez kobiety (chodzi o te osławione listy rzeczy, które mężczyzna powinien/nie powinien robić dla swojej dziewczyny lub żony).

Kevin Samuels: Z wyglądu jesteś co najwyżej przeciętna
5 powodów, dla których nigdy nie powinieneś umawiać się z samotną matką

 

Oskarżenie o nieatrakcyjność – Oskarżenie o brzydotę

 

Dyskusja: Cel jest oskarżany o brak matrymonialnego potencjału, jeśli chodzi o kobiety.  Przykłady:

“Założę się, że jesteś gruby i brzydki”.
“Nie możesz zaliczyć!”
“Stulejarz!”
“Incel!”
“Czy pomyślałeś o tym, że problemem jesteś ty?”.

Odpowiedź: To kolejny przykład “okolicznościowego ad personam”.  Seksualny lub matrymonialny potencjał celu ostatecznie nie odbija się na wartości merytorycznej jego argumentów.

Nazwę cię incelem, czy prawiczkiem, bo jedyną wartością w życiu jaką rozumiem jest seks

Nie wiem jak odpowiedzieć na to co napisałeś, nie mam nawet rozsądnych i logicznych argumentów, dlatego najlepiej nazwę cię incelem, czy prawiczkiem, bo jedyną wartością w życiu jaką rozumiem jest seks.

 

Oskarżenie o defetyzm

 

Dyskusja: Ta taktyka zawstydzania jest podobna do oskarżania o gniewność i tchórzostwo z tym, że oskarżyciel atakuje negatywne lub ostrożne nastawienie celu do sytuacji.  Jednakże, nie skupia się on tak bardzo na złości lub strachu celu, ale na jego rzekomej postawie rezygnacji.  Przykłady:

“Przestań być taki negatywny”.
“Jesteś taki cyniczny”.
“Jeśli odmawiasz relacji z kobietami, to przyznajesz się do porażki”.
“Bez jaj! Mężczyźni są od robienia, a nie od narzekania”.

Odpowiedź: Zarzut defetyzmu można rozproszyć wyjaśniając, że jest się jedynie realistą w danej sytuacji.  Można też wskazać, że żądanie od mężczyzn, aby po prostu zaakceptowali  złe traktowanie z rąk kobiet i społeczeństwa jest postawą wskazującą na defetyzm.  Wielu mężczyzn nie straciło determinacji; wielu straciło cierpliwość.

 

Groźba wstrzymania uczuć – różowy bicz

 

Dyskusja: Cel jest upominany, że jego poglądy lub zachowanie spowoduje, że kobiety odrzucą go jako partnera.  Przykłady:

” Z takim nastawieniem żadna kobieta nie wyjdzie za ciebie”.
“Tacy stulejarze jak ty nigdy nie będą ruchać!”.

Odpowiedź: Jest to przykład błędu logicznego “argumentum ad baculum” (“odwołanie do siły”).  Oskarżyciel próbuje zanegować słuszność stanowiska, wskazując na jakieś niepożądane okoliczności, które spotkają każdego, kto je przyjmie.  Naprawdę, jedynym sposobem na poradzenie sobie z “Różowym Biczem” jest uświadomienie sobie, że szczęście i wartość mężczyzny nie opiera się na jego romantycznych podbojach (w tym małżeństwie).

Źródło: The Catalog of Anti-Male Shaming Tactics

 

Zobacz na: Każdy mężczyzna powinien o tym wiedzieć
Prawo Briffaulta: jedna z ważniejszych rzeczy jakie musisz wiedzieć jako mężczyzna

Myślenie pojęciowe, a myślenie stereotypowe – Andrzej Wronka, Kazimierz Ajdukiewicz, Józef Kossecki