Mężczyźni i kobiety nie mogą być „tylko przyjaciółmi”

23 październik 2012

Naukowcy zapytali kobiety i mężczyzn “przyjaciół”, co naprawdę myślą – i otrzymali bardzo różne odpowiedzi.

Mężczyźni i kobiety nie mogą być „tylko przyjaciółmi”

Czy heteroseksualni mężczyźni i kobiety mogą być kiedykolwiek “tylko przyjaciółmi”? Niewiele innych pytań wywołało tak intensywne debaty, tak kłopotliwe obiady rodzinne, tak barwną literaturę czy tak pamiętne filmy. Mimo to, pytanie to pozostaje bez odpowiedzi. Codzienne doświadczenie sugeruje, że nieromantyczne przyjaźnie między mężczyznami i kobietami są nie tylko możliwe, ale wręcz powszechne – mężczyźni i kobiety żyją, pracują i bawią się obok siebie, i generalnie wydają się być w stanie uniknąć spontanicznego ciupciania ze sobą. Istnieje jednak możliwość, że ta pozornie platoniczna koegzystencja jest jedynie fasadą, misternym tańcem ukrywającym niezliczone impulsy seksualne bulgoczące tuż pod powierzchnią.

Nowe badania sugerują, że może być w tym trochę prawdy – możemy myśleć, że jesteśmy w stanie być “tylko przyjaciółmi” z przedstawicielami płci przeciwnej, ale okazja (lub postrzegana okazja) do “romansu” często czai się tuż za rogiem, czekając na atak w najbardziej nieodpowiednim momencie.

Aby zbadać realność prawdziwie platonicznych przyjaźni między osobami płci przeciwnej – temat, który był badany bardziej na srebrnym ekranie niż w laboratorium naukowym – badacze wprowadzili 88 par studentów płci przeciwnej do… laboratorium naukowego.  Prywatność była najważniejsza – na przykład, wyobraźcie sobie, co by się stało, gdyby dwóch przyjaciół dowiedziało się, że jedno z nich – i tylko jedno – żywiło niewypowiedziane romantyczne uczucia do drugiego przez cały czas trwania ich związku.  W celu zapewnienia szczerych odpowiedzi, badacze nie tylko przestrzegali standardowych protokołów dotyczących anonimowości i poufności, ale także wymagali od obojga przyjaciół, aby zgodzili się – ustnie i przy sobie nawzajem – na powstrzymanie się od omawiania badania, nawet po opuszczeniu placówki badawczej. Następnie pary przyjaciół zostały rozdzielone, a każdemu członkowi każdej pary zadano serię pytań dotyczących jego lub jej romantycznych uczuć (lub ich braku) w stosunku do przyjaciela, z którym brał udział w badaniu.

Atrakcyjność nie jest kwestią wyboru i świadomej decyzji – David DeAngelo

Wyniki sugerują duże różnice w doświadczaniu przez mężczyzn i kobiety przyjaźni względem osób przeciwnej płci. Mężczyźni znacznie częściej odczuwali pociąg [pożądanie] względem swoich przyjaciółek niż odwrotnie. Mężczyźni częściej niż kobiety uważali, że ich przyjaciele płci przeciwnej odczuwają względem nich pociąg [pożądanie] – co było wyraźnie błędnym przekonaniem.  W rzeczywistości szacunki mężczyzn dotyczące tego, jak bardzo są atrakcyjni dla swoich przyjaciółek, nie miały praktycznie nic wspólnego z tym, co te kobiety rzeczywiście czuły, a prawie wszystko z tym, co czuli sami mężczyźni – zasadniczo mężczyźni zakładali, że każda romantyczny pociąg, którego doświadczali, był wzajemny, i byli ślepi na rzeczywisty poziom romantycznego zainteresowania odczuwanego przez ich przyjaciółki. Kobiety również były ślepe na mentalność swoich przyjaciół płci przeciwnej; ponieważ kobiety generalnie nie odczuwały pociągu do swoich przyjaciół płci męskiej, zakładały, że ten brak pociągu [atrakcyjności] jest wzajemny. W rezultacie mężczyźni konsekwentnie przeceniali poziom pociągu [atrakcyjności] odczuwany przez ich przyjaciółki, a kobiety konsekwentnie nie doceniały poziomu pociągu [atrakcyjności] odczuwanego przez ich przyjaciół.

Mężczyźni byli również bardziej skłonni do działania na podstawie tego błędnie postrzeganego wzajemnego przyciągania. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety byli równie atrakcyjni dla romantycznie zaangażowanych przyjaciół płci przeciwnej i tych, którzy byli singlami; “gorący/seksowni” przyjaciele byli gorący, a “nie” przyjaciele nie byli, niezależnie od ich statusu związku.  Jednak mężczyźni i kobiety różnili się pod względem stopnia, w jakim postrzegali przyjaciół jako potencjalnych partnerów romantycznych.  Chociaż mężczyźni równie często pragnęli “romantycznych randek” z “zajętymi” przyjaciółmi, jak i z samotnymi, kobiety były wyczulone na status związku swoich przyjaciół i niezainteresowane podążaniem za tymi, którzy byli już związani z kimś innym.

Wyniki te sugerują, że mężczyźni, w stosunku do kobiet, mają szczególnie trudny czas bycia “tylko przyjaciółmi”. To, co czyni te wyniki szczególnie interesującymi, to fakt, że zostały one odkryte w obrębie konkretnych przyjaźni (pamiętajmy, że każdy uczestnik był pytany tylko o konkretnego, platonicznego przyjaciela, z którym wszedł do laboratorium). To nie jest tylko potwierdzenie stereotypów o głodnych seksu mężczyznach i naiwnych kobietach; to bezpośredni dowód na to, że dwie osoby mogą doświadczać dokładnie tego samego związku w radykalnie różny sposób. Mężczyźni zdają się widzieć niezliczone możliwości romansu w swoich rzekomo platonicznych przyjaźniach z osobami przeciwnej płci. Kobiety w tych przyjaźniach wydają się jednak mieć zupełnie inną orientację – taką, która jest faktycznie platoniczna.

Dla zewnętrznego obserwatora wydaje się oczywiste, że te skrajnie różne poglądy na temat potencjału romansowego w przyjaźniach osób przeciwnej płci mogą powodować poważne komplikacje – i ludzie w związkach przeciwnej płci zgadzają się z tym. W kolejnym badaniu 249 dorosłych (z których wielu było w związkach małżeńskich) poproszono o wymienienie pozytywnych i negatywnych aspektów przyjaźni z konkretnym przedstawicielem płci przeciwnej. Zmienne związane z romantycznym przyciąganiem (np. “nasz związek [z przyjacielem] mógłby prowadzić do romantycznych uczuć”) były pięć razy częściej wymieniane jako negatywne aspekty przyjaźni niż jako pozytywne. Jednak i tu pojawiły się różnice między kobietami i mężczyznami. Mężczyźni znacznie częściej niż kobiety wymieniali romantyczną atrakcyjność jako zaletę przyjaźni względem osób przeciwnej płci, a rozbieżność ta zwiększała się wraz z wiekiem – mężczyźni z młodszej grupy wiekowej czterokrotnie częściej niż kobiety wymieniali romantyczną atrakcyjność jako zaletę przyjaźni osób przeciwnej płci, natomiast mężczyźni ze starszej grupy wiekowej dziesięciokrotnie częściej robili to samo.

Łącznie badania te sugerują, że mężczyźni i kobiety mają bardzo różne poglądy na temat tego, co oznacza bycie “tylko przyjacielem” – i że te różne poglądy mogą prowadzić do problemów. Chociaż kobiety wydają się być szczere w swoim przekonaniu, że przyjaźnie między osobami przeciwnej płci są platoniczne, mężczyźni wydają się nie być w stanie wyłączyć swojego pragnienia czegoś więcej. I choć obie płci zgadzają się, że pociąg do siebie między platonicznymi przyjaciółmi jest bardziej negatywny niż pozytywny, mężczyźni rzadziej niż kobiety wyznają ten pogląd.

Czy więc mężczyźni i kobiety mogą być “tylko przyjaciółmi”? Gdybyśmy wszyscy myśleli jak kobiety, to prawie na pewno.  Ale gdybyśmy wszyscy myśleli jak mężczyźni, prawdopodobnie mielibyśmy do czynienia z poważnym kryzysem przeludnienia.

Źródło: Men and Women Can’t Be “Just Friends”

 

Zobacz na: Sean Connery o kobietach, związkach i męskości
Siedem sygnałów, że twoja żona cię zdradza
Poznaj kobietę, która mówi, że to jej wina, że mąż ją zdradził… bo godziła się na seks z nim tylko raz na dwa lata – Sara Collins

 

KAŻDY FACET, GDY ROZMAWIA Z ŁADNĄ KOLEŻANKĄ

 

Narzeczona (26) „ostatni raz harcowała” ze swoim byłym. Co powinienem zrobić?

Omawiamy fakt, że byli kochankowie kobiety są najbardziej prawdopodobnym ujściem dla potencjalnej zdrady i przedstawiamy kroki, które możesz podjąć, aby upewnić się, że z góry zrozumie, że nie będziesz tolerować jej jakichkolwiek przyszłych kontaktów z którymkolwiek z jej byłych kochanków lub prywatnych spotkań i wszelkiego rodzaju komunikacji z innym mężczyzną podczas waszego związku. Musisz jasno powiedzieć, że wszelkie takie naruszenia spowodują natychmiastowe zakończenie związku. Ustanowienie tych granic z góry jest niezbędne przed wejściem w zaangażowany związek z kobietą.