Efekt „Kobiety są cudowne”
Efekt pt. „Kobiety są cudowne” to zjawisko stwierdzone w badaniach psychologicznych i socjologicznych, które sugeruje, że ludzie kojarzą więcej pozytywnych cech z kobietami w porównaniu do mężczyzn. Efekt ten odzwierciedla emocjonalną stronniczość względem ogółu kobiet. Zwrot ten został ukuty przez Alice Eagly i Antonio Mladinic w 1994 roku po stwierdzeniu, że zarówno mężczyźni jak i kobiety mają tendencję do przypisywania pozytywnych cech kobietom, przy czym kobiety wykazują znacznie wyraźniejsze uprzedzenie. Pozytywne cechy były przypisywane mężczyznom przez uczestników obu płci, ale w znacznie mniejszym stopniu.
Autorzy przypuszczali, że pozytywna ogólna ocena kobiet może wynikać ze skojarzenia kobiet z cechami opiekuńczymi. Tendencyjność ta była przywoływana jako przykład życzliwego seksizmu.
Tło
Termin ten został stworzony przez badaczy Alice Eagly i Antonio Mladinic w artykule z 1994 roku, w którym zakwestionowali oni powszechnie panujący pogląd o istnieniu uprzedzeń wobec kobiet. Zauważyli, że wiele badań nie było jednoznacznych w wykazaniu uprzedzeń [stronniczości]. W badaniach z 1989 i 1991 roku, które dotyczyły kwestionariuszy wypełnianych przez studentów w Stanach Zjednoczonych, stwierdzili oni pozytywne uprzedzenia wobec kobiet.
W 1989 roku 203 studentów psychologii z Purdue University otrzymało kwestionariusze w grupach po 20 osób i zostało poproszonych o ocenę przedmiotów obu płci, co wykazało bardziej przychylny stosunek do kobiet i stereotypów kobiecych.
W 1991 roku 324 studentów psychologii Purdue University otrzymało kwestionariusze w grupach po 20 osób i zostało poproszonych o ocenę przedmiotów obu płci. Oceniali oni kategorie społeczne mężczyzn i kobiet, odnosząc się do cech i oczekiwań każdej z płci poprzez wywiady, skojarzenia emocjonalne i środki swobodnej odpowiedzi. Kobiety były wyżej oceniane w zakresie postaw i przekonań, ale nie emocji.
Uprzedzenia wewnątrzgrupowe
Rudman i Goodwin przeprowadzili badania nad uprzedzeniami płciowymi, w których mierzono preferencje dotyczące płci bez bezpośredniego pytania uczestników. Badani w Purdue i Rutgers uczestniczyli w komputerowych zadaniach, które mierzyły automatyczne postawy oparte na tym, jak szybko dana osoba kategoryzuje przyjemne i nieprzyjemne atrybuty z każdą płcią. Zadanie takie wykonano, aby odkryć, czy ludzie kojarzą przyjemne słowa (dobry, szczęśliwy i słoneczny) z kobietami, a nieprzyjemne (zły, kłopoty i ból) z mężczyznami.
Badanie to wykazało, że podczas gdy zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają bardziej przychylne poglądy na temat kobiet, to uprzedzenia wewnątrzgrupowe kobiet były 4,5 razy silniejsze niż mężczyzn. Tylko kobiety (a nie mężczyźni) wykazywały równowagę poznawczą pomiędzy uprzedzeniami do grupy, tożsamością i poczuciem własnej wartości, co ujawnia, że mężczyznom brakuje mechanizmu, który wzmacniałby automatyczne preferowanie własnej płci.
KAREN
Inne eksperymenty w tym badaniu wykazały, że ludzie wykazywali automatyczną stronniczość względem swoich matek w porównaniu do ojców lub kojarzyli płeć męską z przemocą lub agresją. Rudman i Goodwin zasugerowali, że więź macierzyńska i zastraszanie mężczyzn wpływa na postawy wobec płci.
W innym eksperymencie w ramach tego badania badane postawy dorosłych były mierzone na podstawie ich reakcji na kategorie związane z relacjami seksualnymi. Odkryto, że wśród mężczyzn, którzy bardziej angażowali się w aktywność seksualną, im bardziej pozytywny był ich stosunek do seksu, tym większe było ich uprzedzenie do kobiet. Większe zainteresowanie i upodobanie do seksu może sprzyjać automatycznemu preferowaniu grupy zewnętrznej kobiet wśród mężczyzn, choć zarówno kobiety, jak i mężczyźni z doświadczeniem seksualnym wyrażali większą sympatię do płci przeciwnej.
W jednym z badań stwierdzono, że efekt ten jest mediowany przez zwiększoną równość płci. Mediacja pochodzi nie z różnic w postawach wobec kobiet, ale w postawach wobec mężczyzn. W bardziej egalitarnych społeczeństwach ludzie mają bardziej pozytywne nastawienie do mężczyzn niż w mniej egalitarnych społeczeństwach.
Krytyka
Niektórzy autorzy twierdzą, że efekt o nazwie “Kobiety są wspaniałe” ma zastosowanie, gdy kobiety podążają za tradycyjnymi rolami płciowymi, takimi jak opieka nad dziećmi i pozostawanie gospodynią domową. Jednak inni autorzy przytaczają badania wskazujące, że efekt “Kobiety są wspaniałe” ma zastosowanie nawet wtedy, gdy kobiety pełnią nietradycyjne role płciowe, a oryginalne badanie Eagly, Mladinic & Otto (1991) odkrywające efekt “Kobiety są wspaniałe” nie wykazało takiej ambiwalencji.
Źródło: Wiki, Women-are-wonderful effect
Zobacz na: Oto dlaczego mężczyźni powinni traktować kobiety tak, jak one chcą być traktowane.
Dr Mattias Desmet i Psychologia Totalitaryzmu
5 eksperymentów psychologicznych, które pomagają zrozumieć współczesny świat
Kobiety są często uważane za bardziej empatyczne, mniej brutalne, bardziej opiekuńcze, lojalne i miłe itp. nauka odkryła, że kobiety są w rzeczywistości gorsze od mężczyzn w wielu kwestiach. Na przykład:
–Kobiety częściej inicjują i dopuszczają się przemocy partnerskiej (choć będąc słabsze fizycznie, zadają mniejszą krzywdę).[5]
–Kobiety są mniej skłonne do współpracy z własną płcią.[6]
–Kobiety na wysokich stanowiskach są mniej hojne.[7]
–Kobiety zgłaszają więcej konfliktów między osobami tej samej płci i dłużej zajmują się rozwiązywaniem konfliktów.[8]
–Kobiety częściej niż mężczyźni wyzywają od szmat inne kobiety.[9]
–Kobiety mają silniejsze antykobiece uprzedzenia w recenzjach.[10]
–Przerywają innym kobietom bardziej niż mężczyźni.[11]
–Kobiety częściej wykluczają społecznie innych, różnica ta pojawia się już w dzieciństwie.[12]
–Kobiece plotki były przedmiotem zainteresowania w całej historii.[13]
–Królowe częściej prowadziły wojny niż królowie[14].
–Uważa się, że kobiety są mniej lojalne wobec własnej grupy,[15] o czym świadczą Francuzki adorujące niemieckich żołnierzy.[16]
–Przynajmniej niektóre kobiety kochają też przestępców i fantazjują o byciu gwałconą
–Kobiety dużo szybciej tracą miłość pod względem zainteresowania seksem, co wskazuje na mniej intensywny, bardziej ekstraktywny/utylitarny i ulotny styl miłości.[17]
–Kobiety oddają się romansom niemal w takim samym stopniu jak mężczyźni, przy czym różnica ta zmniejsza się w ostatnim czasie.[18]
–Romans dla kobiet częściej oznacza faktyczne zakochanie się w nowym partnerze i odejście od poprzedniego.[19]
–Niektórzy sugerują, że istnieje biochemiczny naturalny czteroletni cykl seksualny dla ludzkiej samicy, pod koniec którego ich naturalną tendencją jest “wyzwolenie się” od partnera.[20] Jest to zgodne ze statystykami rozwodów, gdzie kobiety są inicjatorkami około 75% (choć może to być również wyjaśnione przez prawa rozwodowe, które są ułożone przeciwko mężczyznom).[20] Ogólnie rzecz biorąc, wskazuje to na kobiecą seksualność, która wydaje się tkwić w bardziej r-selekcyjnej przeszłości, pomimo bycia bardziej nieśmiałą i wybredną podczas inicjacji związku.
–Kobiety mają również nieco niższe IQ i gorsze zdolności przestrzenne (choć bardzo podobną inteligencję ogólną, i nieco lepsze zdolności werbalne).[21]
–Kobiety są mniej stabilne emocjonalnie i bardziej dziecinne[22].
–Kobiety znacznie częściej angażują się w masową histerię.[23]
–Kobiety są słabsze fizycznie (co sugeruje, że są gorszymi myśliwymi i wojownikami).[24]
–Kobiety mają (nieuzasadnione) wyższe preferencje grupowe[4].
–Kobiety historycznie zawsze były zależne od mężczyzn.[25]
–Kobiety są prawdopodobnie także ogólnie bardziej przebiegłe, o czym świadczy np. częstsze kłamanie w pewnych kwestiach, częstsze posiadanie patologicznej chęci kradzieży (kleptomania) oraz udawanie orgazmów (patrz: kobieca przebiegłość).
W innych kwestiach kobiety są przeważnie mniej więcej tak samo dobre lub złe, nie gorsze od mężczyzn. Na przykład:
–Stwierdzono, że kobiety naukowcy popełniają oszustwa naukowe równie często jak mężczyźni,[26][27] ale ten wynik może być mylony przez to, że kobiety mają mniejszą sprawczość nad decyzjami badawczymi.
–Kobiety w rzeczywistości nie są konsekwentnie bardziej empatyczne[28].
–Pośrednia agresja wśród nastolatków[29].
–Złośliwość, np. celowe podpalanie innych bez interesu własnego ani altruizmu w grze ekonomicznej.[30]
Krótko mówiąc, kobiety są przeciętnie tak samo złe jak mężczyźni, a pod pewnymi względami nawet gorsze, zwłaszcza jeśli chodzi o ich całkowicie bezużyteczną rywalizację wewnątrz płciową, która rodzi jedynie dramaty i rywalizację w wyglądzie, podczas gdy rywalizacja mężczyzn przyniosła nam naukę i cywilizację. Tyle tylko, że kobiety mają niższy poziom aktywności, niższą siłę fizyczną i większe inwestycje rodzicielskie, a co za tym idzie robią mniej złych rzeczy, co potęguje wierzchołkowy fałsz, że mężczyźni są generalnie gorsi, podczas gdy tak naprawdę mężczyźni robią też więcej dobrego. Jako że różnice te dotyczą tylko średnich, nie oznacza to, że wszystkie kobiety są gorsze od wszystkich mężczyzn, ani że kobiety są gorszymi ludźmi lub ludźmi drugiej kategorii, tylko że mają przeciętnie wiele słabości, wbrew temu, co się powszechnie zakłada jako Kobiety są Cudowne.
NA POCZĄTKU KAŻDY CHŁOPCZYK JEST DZIEWCZYNKĄ.. TAK CZYTAŁAM :))
….tylko nie każda dziewczynka pozostaje nią po urodzeniu. Zaczynają rywalizacje z chłopcami jakby było o co i po co… a przecież i tak każdy ma swoje zadania do wypełnienia.
“Zaczynają rywalizacje z chłopcami jakby było o co i po co… a przecież i tak każdy ma swoje zadania do wypełnienia.”
święte słowa! 🙂
“NA POCZĄTKU KAŻDY CHŁOPCZYK JEST DZIEWCZYNKĄ.. TAK CZYTAŁAM :))
a ja czytałem, że na początku mamy jedno i drugie, potem następuje określenie płci.
I to był, zdaje się, podręcznik akadamicki do biologii 🙂
Skoro nawet natura się myli, to na co komu te akademie…
Tak samo jak nie potrafią wyleczyć depresji bo nie rozumieją, że to choroba duszy… a grzebanie w mózgu to jak klocki lego…możesz sobie układać i rozkładać ale to wciąż te same elementy…
“klocki EGO”, powiadasz? 😀
dlaczego myslisz, że natura myli się? Może to ‘akademia’ nie rozumie procesu, składowych czy przyczyn?
…bo, żeby uznać coś za pomyłkę, trzeba wiedzieć, jak powinna wyglądać prawidłowość, niezaburzona reguła a do tego, trzeba być oczko wyżej od natury.
To nam nie grozi 😀
Może się myli a może daje znaki… Sama w dzieciństwie szukałam czterolistnej koniczynki albo bzu z pięcioma płatkami… nie wiadomo po co.
Może dlatego powstał ogród Eden żeby z tych pomieszanych męskożeńskich osobników zrobić dwie płcie… ?