Suknia ślubna – znaczenia kolorów (z obrazkami)

Każdy kolor niesie swoje własne konotacje i znaczenie, które mogą dodać warstwę symboliki do całości.

1- Biała suknia ślubna znaczenie
2- Suknia w kolorze w kości słoniowej znaczenie
3- Czerwona suknia ślubna znaczenie
4- Lawendowa suknia ślubna znaczenie
5- Pomarańczowa suknia ślubna znaczenie
6- Brzoskwiniowa suknia ślubna znaczenie
7- Srebrna suknia ślubna znaczenie
8- Szara suknia ślubna znaczenie
9- Niebieska suknia ślubna znaczenie
10- Różowa suknia ślubna znaczenie
11- Zielona suknia ślubna znaczenie
12- Czarna suknia ślubna znaczenie

 

Suknia ślubna – znaczenia kolorów

 

1- Biała suknia ślubna

 

Zacznijmy od najbardziej popularnego koloru sukni ślubnej – biały. Najbardziej tradycyjny kolor dla sukien ślubnych dzisiaj, biały jest idealny dla panny młodej, która kocha tradycję. Symbolizuje czystość, niewinność, światło, dziewictwo i pozytywność. To kwintesencja ślubnego wyglądu. Istnieje wiele odcieni bieli, od ostrej bieli do kości słoniowej.

W rzeczywistości, białe suknie ślubne zostały spopularyzowane przez królową Wiktorię w XIX wieku, nie ze względu na symbolikę, ale dlatego, że pokazywały bogactwo i prestiż. Podczas gdy biel ma symbolizować dziewictwo i czystość, niebieski był kolorem symbolizującym te cechy (dlatego Matka Boska jest często przedstawiana w kolorze niebieskim).

Biała suknia ślubna znaczenie

 

2- Suknia w kolorze w kości słoniowej znaczenie

 

Chociaż wygląda inaczej, kość słoniowa jest często uważana za odcień “białych” sukien ślubnych. Jako takie, to kolor ten ma taką samą symbolikę jak białe suknie. W przeszłości niektórzy uważali, że kość słoniowa oznacza, że panna młoda nie jest już czysta, a zatem nie może nosić bieli, ale nie jest to już pogląd, który ludzie pielęgnują. Wiele panien młodych woli kość słoniową, ponieważ jest ona mniej kontrastowa i pasuje do wszystkich odcieni skóry.

Suknia w kolorze w kości słoniowej znaczenie

 

3- Czerwona suknia ślubna znaczenie

 

Podczas gdy czerwień może wydawać się radykalnym wyborem dla zachodniej panny młodej, w wielu wschodnich kulturach, takich jak Chiny i Indie, czerwień jest kolorem wybieranym dla tradycyjnych sukien ślubnych. Na Zachodzie czerwień symbolizuje pasję, miłość, ekscytację i energię. Jest to odważny kolor i nie każda panna młoda może się na niego zdecydować. Jest to idealny wybór, jeśli nie boisz się rzucać słów na wiatr.

Czerwona suknia ślubna znaczenie

 

 

4- Lawendowa suknia ślubna znaczenie

 

Lawenda jest odmianą fioletu, znajdującą się na jaśniejszym końcu fioletowego spektrum. Podczas gdy purpura reprezentuje królewskość, lawenda reprezentuje piękno i wyrafinowanie. Jest to wdzięczny, kobiecy kolor, idealny dla panny młodej, która chce nadać wizerunkowi wyrafinowanego, stylowego wyglądu. Podczas gdy różowy jest często uważany za dziewczęcy kolor, lawendowy jest często postrzegany jako dojrzała wersja różu.

Lawendowa suknia ślubna znaczenie

 

 

5- Pomarańczowa suknia ślubna znaczenie

 

Pomarańczowy nie jest częstym kolorem sukien ślubnych i już samo to sprawia, że jest to świetny wybór dla uderzającego, zdecydowanego wyglądu. Pomarańczowy jest związany z radością, słońcem, młodzieńczą pozytywnością i szczęściem. Jest to kolor, który emanuje energią i radosną naturą, ale nie jest tak wyrazisty jak czerwień. Pomarańczowy jest również kojarzony z tropikami i cieplejszym klimatem.

Pomarańczowa suknia ślubna znaczenie

 

6- Brzoskwiniowa suknia ślubna znaczenie

 

Brzoskwinia jest lżejszą wersją pomarańczy, kojarzy się z młodością, nieśmiertelnością i odnową. Jest to miękki, delikatny kolor, który pasuje do panny młodej, która chce mieć nieco nietypowy wygląd, bez zbytniego wywyższania się. W kulturze chińskiej brzoskwinia symbolizuje nieśmiertelność, jest więc idealna dla pary, która ma zamiar rozpocząć nowy rozdział życia.

Brzoskwiniowa suknia ślubna znaczenie

 

7- Srebrna suknia ślubna znaczenie

Srebrny to stylowy, wyrafinowany kolor, który promieniuje klasą i daje pannie młodej spokojny i pewny siebie wygląd. Ponadto, srebrny nie jest zbyt radykalnym wyborem, gdyż można go uznać za barwę nadal w ramach białej palety kolorów, więc jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz, aby Twoja suknia wyglądała odrobinę inaczej. Chociaż srebro jest związane z historią, kiedy metal ten był bardzo ceniony i używany na wiele sposobów, jest również związany z technologią i nowoczesnością, dając Ci krzyżówkę między przeszłością a teraźniejszością.

Srebrna suknia ślubna znaczenie

 

8- Szara suknia ślubna znaczenie

Siwe włosy, stary i siwy, szare chmury, szary nastrój… szarość jest często związana z pesymizmem, starzeniem się i depresją. Ale szara suknia ślubna to zupełnie inna sprawa! Może ona nadać noszącej ją osobie dojrzały wygląd, uspokajający i opanowany wygląd.

Szara suknia ślubna znaczenie

 

 

9- Niebieska suknia ślubna znaczenie

Czy jasnoniebieski czy granatowy, jest coś o niebieskiej sukni ślubnej, że emanuje zaufaniem, spokojem, opanowaniem i równowagą. Połączenie niebieskiego z wodą, niebem i morzem przywołuje obrazy tajemnicy, cudów i spokoju. Niebieski reprezentuje również dziewictwo i kobiecość, jak wspomnieliśmy powyżej. Niektóre inne znaczenia niebieskiego obejmują, stabilność, lojalność i życie.

Niebieska suknia ślubna znaczenie

 

10- Różowa suknia ślubna znaczenie

Różowy występuje w wielu odcieniach, od ziemistych do wyrazistych różów. Ogólnie rzecz biorąc, różowy reprezentuje młodość i niewinność. Wskazuje na dziecięcy charakter, ale może również reprezentować zalotną osobowość. Ogólnie rzecz biorąc, różowy zawsze symbolizował kobiety i kobiecość, co czyni go najbardziej dziewczęcym kolorem na tej liście.

Różowa suknia ślubna znaczenie

 

11- Zielona suknia ślubna znaczenie

Dla panny młodej, która uwielbia naturę i świeże powietrze, zielony jest doskonałym kolorem, ponieważ reprezentuje środowisko. Symbolizuje on również pokój, stabilność, odnowienie, wzrost i wytrzymałość. Zielony jest przepiękny na każdym odcieniu skóry, co czyni go wszechstronnym wyborem dla sukni.

Zielona suknia ślubna znaczenie

 

12- Czarna suknia ślubna znaczenie

Czarny może wydawać się dziwnym kolorem dla sukni ślubnej, ale to zyskuje popularność wśród odważnych, nowoczesnych narzeczonych. Jeśli myślałeś, że czarny reprezentuje śmierć i żałobę, ponieważ jest noszony na pogrzebach, nie zapominaj, że w wielu częściach świata, biały jest noszony na pogrzebach.

Czarny to nowoczesny, odważny kolor, idealny dla współczesnej [silnej i niezależnej] panny młodej, która chce zrobić to po swojemu. Nie jest to kolor dla osób o słabym sercu lub kogoś, kto uwielbia tradycję [raczej dla kogoś kto się brzydzi tradycją]. Jest to kolor reprezentujący władzę, siłę, pewność siebie i bogactwo.

Czarna suknia ślubna znaczenie

Źródło: Wedding Dress Color Meanings (With Images)

 

 

Znaczenie i tradycja noszenia bieli w dniu ślubu

Rodziny królewskie zawsze wyznaczały trendy.

Większość młodych dziewczyn marzących o swoim dniu ślubu wyobraża sobie podejście do ołtarza w białej sukni. Biały jest tradycyjnym kolorem i wiele narzeczonych uwielbia tradycyjny ślub z wszystkimi długoletnimi zwyczajami, od czegoś pożyczonego po coś niebieskiego. Ci, którzy są naprawdę historycznie nastawieni, powinni wiedzieć, że panny młode nie zawsze nosiły białą suknię do ołtarza.

Jak podaje The Washington Post, w latach XVIII i XIX wieku biel kojarzyła się z żałobą, a żadna panna młoda nie chciała, aby w dniu ślubu przypominano jej o żałobie. Podczas gdy niektóre odważne panny młode, takie jak Maria Królowa Szkotów w 1558 roku, śmiało nosiła biel, to z pewnością nie był to kolor preferowany przez większość panien młodych. Jak podaje magazyn TIME, w czasach wczesnych ślubów kościelnych panny młode częściej nosiły czerwony kolor, aby zawrzeć związek małżeński.  Zamożne panny młode (głównie z arystokracji) miały suknie w kolorze klejnotów, obszyte futrem i haftowane złotem i srebrem, aby zrobić wrażenie, gdy zawierały swoje związki. CNN opowiada historię z 1468 roku: Kiedy Małgorzata z Yorku próbowała wejść do kościoła w swojej sukni ślubnej, była ona tak obładowana klejnotami, że musiała zostać wniesiona do sanktuarium. Suknie były przejawem bogactwa, były olśniewająco kolorowe i ekstremalnie zdobione. (Jesteśmy pewni, że obwieszanie sukni ilością klejnotów do tego stopnia, że pannę młodą trzeba było przynieść pod ołtarz to przesada).

To wszystko zmieniło się wraz z królową Wiktorią. Tak, ta sama królewna, która spopularyzowała choinki, wyznaczyła również nowy standard w modzie ślubnej. Kiedy Wiktoria wychodziła za mąż za księcia Alberta z Saxe-Coburg w 1840 roku, miała zaledwie 20 lat. Podobno chciała, aby jej poddani wiedzieli, że poważnie traktuje stanowisko królowej i będzie rozważna i rozsądna. Zdecydowała, że najlepszym sposobem na przekazanie tego przesłania będzie rozsądna i rozważna suknia ślubna.

Znaczenie i tradycja noszenia bieli w dniu ślubu

Wszystkie oczy były zwrócone na nią, gdy wysiadła z powozu w Pałacu Świętego Jakuba i zadziwiła świat, zakładając prostą, białą suknię. Była ona wykonana z białego jedwabiu i satyny z akcentami koronki Honiton, a na jej głowie zamiast korony czy tiary znajdował się wieniec z kwiatów pomarańczy i mirtu. Jak podaje CNN, miała dobre powody dla swoich wyborów. Ubierała się wyłącznie z materiałów wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii i chciała zwrócić uwagę na przemysł koronkarski w miasteczku Beer, w hrabstwie Devon, który podupadł. Pomyślała, że biel najlepiej podkreśli delikatną koronkową robotę. Drugi powód był mniej pragmatyczny, a bardziej romantyczny: chciała poślubić księcia Alberta nie jako królowa, ale jako kobieta, która kocha mężczyznę, którego ma poślubić, a suknia odzwierciedlała jej czystość, niewinność i zdrowy rozsądek.

Suknia była urocza i konserwatywna i szybko stała się standardem dla stylowych panien młodych na całym świecie. Jak donosi The Washington Post, w 1849 roku, Godey’s Lady’s Book (ekwiwalent “Vogue wiktoriańskiego świata”) zadekretował, że “biel jest najbardziej odpowiednim kolorem” do noszenia przez panny młode, zauważając, że jest to “emblemat czystości i niewinności dziewczęcości oraz nieskażonego serca, które teraz oddaje wybrankowi”. Dzięki królowej Wiktorii i książce Godey’s Lady’s Book, biel stała się ulubionym kolorem panien młodych w dniu ślubu.

Źródło: The Meaning and Tradition Behind Wearing White on Your Wedding Day

Zobacz na: Feministyczna Apokalipsa – Karen Straughan