Cybele, Izyda i Mitra: Tajemnicza sekciarska religia w starożytnym Rzymie

Wschodnie kulty Cybele, Izydy i Mitry odgrywały ważną rolę w religii starożytnego Rzymu. Odkryj, jak ich symbolika i tajemnicze praktyki oferowały ich wyznawcom nowe doświadczenie religijne.

19 sierpień 2020

 

Brązowy posąg egipskiej bogini Izydy - Cybele, Izyda i Mitra

Brązowy posąg egipskiej bogini Izydy, 664-525 r. p.n.e., (po lewej); z marmurową głową Mitry, koniec II – początek III w. n.e., (w środku); i marmurowa głowa Cybele w anatolijskiej koronie Polos, I w. p.n.e.-I w. n.e., (po prawej).

 

Religia w starożytnym Rzymie kształtowała wiele aspektów codziennego życia wszystkich członków społeczeństwa. Politeistyczna religia państwowa z panteonem bóstw grecko-rzymskich była najbardziej dominującą formą kultu. Jednak w II wieku naszej ery ta religia państwowa straciła na popularności. Zamiast tego ludzie zaczęli zwracać się ku nowym bóstwom, takim jak Cybele, Izyda i Mitra. Te nowe religie wywodziły się głównie ze Wschodu i często określa się je mianem religii wschodnich. Jest to szeroki termin, który obejmuje współczesny Egipt, Syrię, Iran i Turcję.

Złota grecka moneta przedstawiająca Aleksandra Wielkiego

Złota grecka moneta przedstawiająca Aleksandra Wielkiego, 323-15 p.n.e.

 

 

Religie Wschodu, znane również jako kulty [sekty], przybyły do Rzymu przez Grecję. Grecki świat został znacznie rozszerzony przez podboje Aleksandra Wielkiego w IV wieku p.n.e.. Gdy armia Aleksandra dotarła aż do Indii, kontakt z nowymi i egzotycznymi kulturami i religiami stał się bardziej powszechny. W kolejnych stuleciach te wpływy kulturowe i religijne zaczęły przenikać do coraz potężniejszego świata rzymskiego.

 

Religie Wschodu w starożytnym Rzymie – Cybele, Izyda i Mitra

 

Mapa Imperium Rzymskiego w II wieku n.e.

Mapa Imperium Rzymskiego w II wieku n.e.

W czasach Imperium Rzymskiego Cybele, Izyda i Mitra odgrywały ważną rolę w religii starożytnego Rzymu. Ich czciciele rozciągali się daleko poza Rzym, aż do Brytanii i Morza Czarnego. Jak na trzy bóstwa o tak wyrazistej tożsamości, istniały również znaczące podobieństwa między ich kultami. Każdy kult obejmował złożone ceremonie inicjacyjne, znane również jako “misteria”. Istniały również podobieństwa w symbolice i praktykach wróżbiarskich. Jednak tym, co naprawdę łączyło te trzy kulty, był fakt, że wszystkie oferowały swoim wyznawcom poczucie osobistego zbawienia. Niektórzy uczeni twierdzą nawet, że ten nacisk na zbawienie pomógł stworzyć środowisko, w którym ostatecznie rozkwitło chrześcijaństwo.

Akwaforta na frontyspisie z wydania Satyr Juvenala, 1660.

Akwaforta na frontyspisie z wydania Satyr Juvenala, 1660.

Jednak nie wszyscy byli zainteresowani tymi nowymi i egzotycznymi religiami, wielu ludzi było wobec nich podejrzliwych. Poeta Juvenal uosabiał tę wrogość w swoich satyrach, które są pełne agresywnych komentarzy na temat ich wyznawców i praktyk. Na każdego krytyka przypadał jednak wyznawca. Kulty Cybele, Izydy i Mitry przyciągały czcicieli z każdej grupy społecznej, od cesarzy i polityków po wyzwoleńców i niewolników.

 

Cybele, Wielka Matka-Bogini

 

Marmurowy posąg bogini Cybele w anatolijskiej koronie polos, 50 r. n.e.

Marmurowy posąg bogini Cybele w anatolijskiej koronie polos, 50 r. n.e.

Cybele była pierwotnie znana jako Wielka Matka-Bogini Anatolii, współczesnej środkowej Turcji. Anatolijska Cybele była boginią płodności, która czuwała nad światem. Jej rzymski odpowiednik wykazywał podobieństwa do starożytnej anatolijskiej bogini, ponieważ obie były przede wszystkim boginiami dobrobytu. Rzymska Cybele była boginią płodności, ale także obrończynią przed chorobami i przemocą wojenną. Była również boginią ściśle związaną z naturą, zwłaszcza górami, i często przedstawiana jest z lwami stróżami.

Statuetka z brązu przedstawiająca Cybele na rydwanie ciągniętym przez lwy, II w. n.e.

Statuetka z brązu przedstawiająca Cybele na rydwanie ciągniętym przez lwy, II w. n.e.

Kult Cybele pojawił się w Rzymie w niezwykłych okolicznościach. Mamy bardzo konkretny rok jej wprowadzenia do religii w starożytnym Rzymie. Był to rok 204 p.n.e., kiedy Rzym był w trakcie wojen z Kartaginą, znanych jako wojny punickie. Kiedy wydawało się, że Rzymianie przegrywają wojnę, tajemnicza przepowiednia zwróciła uwagę rzymskiego senatu. Przepowiednia ta głosiła, że jeśli anatolijska Cybele zostanie sprowadzona do Rzymu, wróg zostanie odparty. Święty posąg Cybele został przetransportowany do Rzymu, a Kartagińczycy wkrótce się wycofali. Dzień przybycia posągu był później obchodzony jako święto igrzysk Megalensia.

Statuetka z brązu przedstawiająca młodzieńca w stroju wschodnim, prawdopodobnie wizerunek Attisa, I wiek p.n.e.

Statuetka z brązu przedstawiająca młodzieńca w stroju wschodnim, prawdopodobnie wizerunek Attisa, I wiek p.n.e.

Głównym punktem odróżniającym Cybele od religii państwowej w starożytnym Rzymie było to, że oferowała swoim wyznawcom zbawienie poprzez nieśmiertelność. Korzenie jej powiązań z nieśmiertelnością tkwią w postaci Attisa.

W mitologicznej opowieści o Attisie i Cybele para zakochała się w sobie do szaleństwa. Ale sprawy miłosne między śmiertelnikami i bogami rzadko przebiegają gładko. Wkrótce młody Attis okazał się niewierny Cybele. Bogini była wściekła i zaszczepiła w nim wszechogarniające szaleństwo. W swoim szaleństwie Attis wykastrował się, aby odpokutować za swoją niewierność i zmarł z powodu odniesionych ran. Attis odrodził się jako nieśmiertelny bóg słońca i pierwszy kapłan Cybele.

Od tego czasu kapłanami Cybele byli często eunuchami, znani również jako Galli. W procesie inicjacji, w transie ekstazy, niedoszli kapłani dokonywali samokastracji. Wierzono, że oddają swoją płodność bogini, fizycznie i symbolicznie.

 

Misterium Cybele

 

Para ozdobnych metalowych kleszczy przedstawiających boginię Cybele po prawej stronie i boginię Junonę po lewej, prawdopodobnie używanych w ceremoniach inicjacji kultowej, I-IV wiek n.e.

Para ozdobnych metalowych kleszczy przedstawiających boginię Cybele po prawej stronie i boginię Junonę po lewej, prawdopodobnie używanych w ceremoniach inicjacji kultowej, I-IV wiek n.e.

W epoce cesarstwa kult Cybele rozciągał się na całe Imperium Rzymskie. Jej wyznawcy wywodzili się ze wszystkich grup społecznych i była szczególnie faworyzowana przez kobiety. Podczas uroczystości organizowanych na cześć Cybele, wyznawcy ci cieszyli się zupełnie innym doświadczeniem niż formalne i tradycyjne państwowe ceremonie religijne. Kapłani i wyznawcy nosili kolorowe stroje, a muzyka wypełniała otoczenie. Egzotyczne instrumenty, takie jak cymbały i piszczałki, doprowadzały wyznawców do szału. W tym stanie ekstazy wyznawcy wierzyli, że doświadczają proroczych myśli i odrętwienia na ból.

Marmurowa płaskorzeźba ze świątyni Cybele przedstawiająca scenę składania ofiary podczas festiwalu Megalensia, I wiek n.e.

Marmurowa płaskorzeźba ze świątyni Cybele przedstawiająca scenę składania ofiary podczas festiwalu Megalensia, I wiek n.e.

Głównym świętem Cybele był festiwal wiosenny, odbywający się co roku w marcu w Rzymie. Był to festiwal trwający wiele dni. Na początku odbywała się procesja i ofiara, po której następował tydzień postu, symboliczna forma odrodzenia. Następnie odbyła się procesja, podczas której sosna (symbol związany z Attisem) została przyniesiona do świątyni Cybele na Palatynie. Na koniec odbywały się uczty, a posąg bogini kąpano w rzece Almo.

Misteria Cybele obejmowały być może jej najważniejszy rytuał. Była to ceremonia inicjacji wyznawców zwana taurobolium. Jak sama nazwa wskazuje, misteria były w dużej mierze tajne, ale znamy ogólny zarys rytuału. Odbiorca kąpał się w specjalnie zbudowanym rowie wypełnionym krwią byka. W międzyczasie nad ich głowami kapłan składał w ofierze żywego byka.

 

Izyda, egipska bogini

 

Fajansowa rzeźba egipskiej bogini Izydy karmiącej Horusa, 332-30 p.n.e.

Fajansowa rzeźba egipskiej bogini Izydy karmiącej Horusa, 332-30 p.n.e.

Izyda, podobnie jak Cybele, była starożytną boginią na długo przed dotarciem do Rzymu. Była egipską boginią oraz żoną i siostrą boga Ozyrysa. W religii egipskiej Izyda była opiekunką kobiet i małżeństwa, macierzyństwa, nowo narodzonych dzieci oraz płodności zbiorów. Możemy zatem dostrzec wyraźne podobieństwa do bogini Cybele.

Grecko-rzymska wersja Izydy uprościła tę szeroko zakrojoną sferę wpływów. W religii starożytnego Rzymu Izyda była czczona jako dawczyni życia, uzdrowicielka i opiekunka, zwłaszcza rodziny.

Jednym z ważnych źródeł informacji na temat grecko-rzymskiej Izydy są aretalogie. Aretalogie były inskrypcjami wychwalającymi bóstwa, często pisanymi w pierwszej osobie. Pochwały mają formę listy cech i atrybutów. Niektóre listy zawierają nieoczekiwane szczegóły. Na przykład aretalogia znaleziona w Kyme w Grecji wymienia Izydę jako twórcę hieroglifów, obok boga Hermesa.

Alabastrowe popiersie grecko-rzymskiej bogini Izydy, II-III wiek n.e.

Alabastrowe popiersie grecko-rzymskiej bogini Izydy, II-III wiek n.e.

Kulty Cybele, Izydy i Mitry przyciągały wyznawców z każdej części rzymskiego społeczeństwa. Jednak kult Izydy był szczególnie popularny wśród osób z marginesu społecznego. Niewolnicy, cudzoziemcy i wyzwoleńcy byli wśród jej wczesnych wyznawców, prawdopodobnie przyciągnięci urokiem ochrony i zbawienia oferowanego przez boginię.

Egipskie kulty zostały zakazane pod rządami cesarza Tyberiusza, ale jego następca, cesarz Kaligula, aktywnie je wspierał. Doprowadziło to do wzrostu zainteresowania Izydą, a wśród jej wyznawców wkrótce znalazły się kobiety i wysocy rangą urzędnicy. Kult Izydy szybko rozprzestrzenił się w I wieku naszej ery w całym Imperium, głównie za pośrednictwem podróżujących żołnierzy i handlarzy. Wkrótce miała świątynie wszędzie, od Hiszpanii po Afrykę Północną i Azję Mniejszą. Jej popularność sięgnęła zenitu w Rzymie i Pompejach w II wieku naszej ery.

 

Misterium Izydy

 

Rzymska grzechotka sistrum z brązu, I-II wiek n.e.

Rzymska grzechotka sistrum z brązu, I-II wiek n.e.

Wiele z tego, co wiemy o Misteriach Izydy, pochodzi z Metamorfoz (znanych również jako Złoty Osioł) autorstwa prozaika Apulejusza z II wieku naszej ery. Apulejusz opisuje przygody Lucjusza, który parał się magią i przypadkowo zmienił się w osła. Po różnych wyzwaniach bogini Izyda zmienia go z powrotem i czyni go swoim kapłanem podczas złożonej ceremonii inicjacyjnej. Dokładne szczegóły procesu inicjacji nie są ujawniane, tajemnica jest częścią paktu między śmiertelnikiem a bóstwem. Jest on jednak niejasno opisany jako rytualna śmierć, po której następuje odrodzenie w świetle rzucanym przez Izydę.

Apulejusz szczegółowo opisuje procesję odbywającą się w dniu święta Izydy. Opisuje radosną atmosferę z czcicielami potrząsającymi sistrum, rodzajem instrumentu muzycznego podobnego do grzechotki. Mijają posągi egipskich bogów, a następnie uwaga skupia się na kapłanach.

Fresk ze świątyni Izydy w Pompejach przedstawiający boginię Izydę witającą bohaterkę Io w swoim kulcie, I wiek n.e.

Fresk ze świątyni Izydy w Pompejach przedstawiający boginię Izydę witającą bohaterkę Io w swoim kulcie, I wiek n.e.

Kapłani odgrywali ważną rolę w rozpowszechnianiu religii w starożytnym Rzymie. Kult Izydy obejmował zarówno kapłanów, jak i kapłanki. W procesji szli oni w szeregu, a każdy z nich trzymał symboliczny przedmiot poświęcony Izydzie. Obejmowały one od latarni, reprezentującej światło, do pojemnika w kształcie piersi pełnego mleka, reprezentującego płodność. Najwyższy kapłan szedł z tyłu, trzymając sistrum i kilka róż.

Procesja kończyła się w świątyni Izydy. Świątynia Izydy w Rzymie została zniszczona przez pożar w 80 r. n.e., ale później została odbudowana przez cesarza Domicjana. Jej obeliski są nadal widoczne w Świątyni Minerwy i przed Panteonem. W Pompejach znajdowała się również piękna świątynia Izydy. Dzięki niesamowitemu poziomowi zachowania w Pompejach, odkryto duże części świątyni. Znaleziono również freski przedstawiające boginię i jej czcicieli.

 

Mitra, bóg słońca zabijający byki

 

Kamienna płaskorzeźba przedstawiająca Mitrę w perskim stroju zabijającego byka, II-III w. n.e.

Kamienna płaskorzeźba przedstawiająca Mitrę w perskim stroju zabijającego byka, II-III w. n.e.

Ten starożytny bóg miał swoje korzenie w kulturze indyjskiej i irańskiej, gdzie był znany jako Mitra. Mitra był zoroastryjskim bóstwem związanym ze światłem i przysięgami. Grecko-rzymska wersja, Mitra, stopniowo rozwinęła odrębną tożsamość od Mitry. Mitologiczna historia Mitry jest nieco nieuchwytna. Większość wersji głosi, że Mitra narodził się ze skały. Po otrzymaniu instrukcji od posłańca boga Słońca, kruka, zabił dzikiego byka w jaskini. Prawdopodobnie zabicie byka przez Mitrę było alegorią zbawienia ludzkości, a byk reprezentował zło.

Oprócz bycia bogiem zbawicielem, Mitra był również czczony jako bóg słońca, zachowując w ten sposób związek ze swoim starożytnym pochodzeniem. Jego kult rozkwitł w Imperium Rzymskim w II i III wieku naszej ery i był najbardziej znany w Rzymie i Ostii.

Intaglio z jaspisowego kamienia szlachetnego z wygrawerowanym wizerunkiem Mitry jako boga Słońca w czterokonnym rydwanie, II-III wiek n.e.

Intaglio z jaspisowego kamienia szlachetnego z wygrawerowanym wizerunkiem Mitry jako boga Słońca w czterokonnym rydwanie, II-III wiek n.e.

Kulty Cybele, Izydy i Mitry miały szeroki zasięg społeczny. Jednak kult Mitry był jedynym, który był otwarty wyłącznie dla mężczyzn. W swoich najwcześniejszych wcieleniach religia Wschodu w starożytnym Rzymie była często domeną osób o niższym statusie społecznym. Męscy wyznawcy Mitry nie byli wyjątkiem, ponieważ rodzący się kult przyciągał głównie żołnierzy, wyzwoleńców i niewolników. Uważa się, że osiągnął on popularność wśród elit dopiero w późniejszych latach IV wieku naszej ery. Niektórzy historycy uważają jednak, że cesarz Kommodus, który panował w latach 177-192, również był wtajemniczony. Historia Augusta z IV wieku n.e. mówi nam, że Kommodus zbezcześcił rytuały Mitry morderstwem. Sugeruje to, że był już członkiem kultu.

 

Misterium Mitry

 

Mozaika podłogowa przedstawiająca Mitrę wyjaśniającego pierwszy etap inicjacji swoim towarzyszom w towarzystwie kruka, II-III w. n.e.

Mozaika podłogowa przedstawiająca Mitrę wyjaśniającego pierwszy etap inicjacji swoim towarzyszom w towarzystwie kruka, II-III w. n.e.

Podczas gdy istnieje wiele archeologicznych dowodów na istnienie mitraizmu, istnieje bardzo niewiele dowodów literackich. Nie odkryto żadnych świętych tekstów szczegółowo opisujących rytuały i praktyki wtajemniczonych. Wiemy, że wyznawcy oddawali cześć w małych, autonomicznych grupach. Jednym z ważnych aspektów mitraizmu było to, że był on prowadzony pod ziemią. Grupy oddawały cześć i spotykały się w podziemnym pomieszczeniu lub jaskini, znanej dziś jako Mitreum.

Po nabożeństwie odbywał się wspólny posiłek. W niektórych przypadkach posiłek był umieszczany na skórze zabitego byka. Z odkopanych fresków wiemy co nieco o ceremonii inicjacji. Istniało siedem progresywnych etapów, każdy pod ochroną planety. Związek między kultem a astrologią jest niejasny, ale prawdopodobnie Mitra był bóstwem solarnym. Wiemy również, że mitraizm nie miał kapłanów, a przywódcy kultu byli znani jako Ojcowie.

 

 

Mitreum było wyjątkową religią w starożytnym Rzymie

 

Zwiedzający miejsce wykopalisk Mitreum w Londynie, 1954 r.

Zwiedzający miejsce wykopalisk Mitreum w Londynie, 1954 r.

Żaden inny kult ani religia w starożytnym Rzymie nie obejmowały podziemnego miejsca wspólnego kultu. Uważa się, że do upadku Cesarstwa Rzymskiego w samym Rzymie istniało ponad 600 świątyń Mitry. Do tej pory archeolodzy odkryli dowody na istnienie mitraizmu w ponad 400 miejscach w całej Europie. Szczególnie dobrym przykładem jest londyńskie Mitreum. We wrześniu 1954 r. na terenie wykopalisk w Walbrook odkopano marmurowe popiersie Mitry. Odkrycie to potwierdziło tożsamość pobliskiej struktury jako Mitreum.

Wiele Mitreum jest często odkrywanych pod chrześcijańskimi kościołami, takimi jak Bazylika San Clemente w Rzymie. Wewnętrzna dekoracja Mitreum była bardzo spójna i obejmowała wizerunki Mitry oraz proste podniesione platformy do wspólnych posiłków. Nie było jednak żadnych dekoracji zewnętrznych. Surowe Mitreum nie mogło wyglądać inaczej niż bogato zdobione marmurowe świątynie religii państwowej w starożytnym Rzymie.

Wnętrze bazyliki San Clemente w Rzymie z XII-wiecznymi mozaikami, pod kościołem znajduje się Mitreum

Wnętrze bazyliki San Clemente w Rzymie z XII-wiecznymi mozaikami, pod kościołem znajduje się Mitreum

Wschodnie kulty Cybele, Izydy i Mitry odgrywały ważną rolę w religii starożytnego Rzymu. Ich wyznawcy rozciągali się wzdłuż i wszerz oraz pochodzili z każdego sektora społeczeństwa. Ich egzotyczna symbolika i tajemnicze praktyki oferowały ludziom nowe doświadczenia religijne i duchowe, którego brakowało w ramach tradycyjnej religii państwowej w Rzymie. Być może największą atrakcją tych kultów była obietnica osobistego zbawienia. Co ciekawe, wiele wschodnich kultów wypadło z łask, gdy chrześcijaństwo zaczęło zdobywać władzę w Imperium. Jest to oczywiście kolejna religia, która oferowała, wtedy i teraz, osobiste zbawienie w zamian za oddanie czci jednemu bogu.

Źródło: Cybele, Isis and Mithras: The Mysterious Cult Religion in Ancient Rome

 

Zobacz na: Negacja Rzeczywistości – James Linsday | Sekretne Religie Zachodu, cz. 1 z 3
Gnostyczny Pasożyt – James Lindsay | Sekretne Religie Zachodu, cz. 2 z 3