Jak powstaliśmy

Wielu z Nas pamięta datę 24.01.2012 roku, kiedy to internauci wyszli na ulicę przeciwko ACTA. Była to data, która zapoczątkowała długą drogę ku stworzeniu i rozwijaniu WyBudzonych. Niedługo po ACTA za sprawą inicjatywy fistraista i Robert w Koszalinie powstaje zalążek pomysłu stworzenia gazetki ulicznej o nazwie „Redakcja manifesto...”. Ostatecznie przyjmujemy nazwę „Ruch Obywatelski manifesto” (ROm). Jednocześnie zmienia się profil na założenie ruchu społecznego. Powstaje pierwsza strona www. Po około trzech miesiącach i małej, ulotkowej akcji ulicznej „Wiem co jem i piję” i wywiadzie w na skype w internetowej telewizji Robert się wycofuje i kilka wspierających akcję osób.

Przez krótki czas cała koncepcja ruchu jest kierowana przez fistraista, który rozwija stronę internetową ROm umieszczając na niej informacje, których nie podają media głównego nurtu. W czerwcu 2012 roku fistraist w sieci znajduję młodą organizację ze Szczecina o nazwie „Otwórz Umysł” (OU) prowadzoną przez osobę o nicku ketraB. Po kilku długich rozmowach nawiązują współpracę, a fistraist przekazuje część informacji, które przyśpieszają działania OU. Za sprawą wyznaczania wspólnego kierunku i akcji w pierwszym kwartale 2013 roku ROm staje się częścią OU. Powstaje PION dowodzenia w skład, którego wchodzi ketraB (lider) i koordynatorzy (w tym fistraist). Początkowo funkcje koordynatorów nie wymagały dużego zaangażowania czasowego, a całość prowadzona była przez lidera. Dzięki dużemu zaangażowaniu wielu osób do końca 2013 roku OU posiada rozwinięte forum z niespełna 2 tys. użytkowników, z czego ok. 300 osób wchodziła najpóźniej co 3 dni. Rozbudowano stronę z bieżącymi informacjami, gazetkę i kilka innych projektów informacyjno propagandowych zasilanych finansowo przez ludzi OU.

W tym czasie koordynatorzy zaczęli naciskać na przejęcie większości zagadnień i obowiązków, aby odciążyć lidera zachowując wypracowaną jakość i pozycję. Doprowadziło to do wielu spięć między liderem i koordynatorami. Rozpoczął się żmudny proces końca OU. Ze strony lidera zaczęły się wyznaczania bzdurnych zadań, zaniechania i zniechęcania tworzenia nowych akcji, wdrażania pomysłów na wzmocnienie rozpoznawalności znaku OU w sieci oraz realu oraz jednoczesne długie zniknięcia lidera ze „sceny”.

Wiele z tych zachowań miało ukryć manipulacje i przywłaszczanie finansów OU na prywatne cele. Jednocześnie zaczęły pojawiać się spamy z informacjami o potrzebie wpłacaniu pieniędzy na konto, które prowadził lider, aby móc utrzymać OU. Doprowadziło to do usuwanie niewygodnych osób oraz wszelkich informacji na jej temat, a sam PION został rozwiązany. Skutkiem takiego działania stało się porzucania OU przez wielu wartościowych osób, które bezpowrotnie porzuciło wszelkie działania tracąc zapał i wiarę w budowanie przyszłości oraz zmianę czegokolwiek na lepsze jutro. Potencjał OU zaczął maleć, a cała grupa stawała się niewiarygodna i nierzetelna.

W tym czasie za sprawą fistraista i BladegoMamuta powstał pomysł stworzenia niezależnej od OU grupy ludzi cennych dla dalszego rozwoju, podtrzymania jakości i potencjału jaki posiadali. Ostatecznie grupa otrzymała dwuznaczną nazwę WyBudzeni. Na przełomie 2013/2014 roku lider planuje usunięcie 90% użytkowników pozostawiając niewielką ich grupę, która jest mu przychylna. fistraist uzyskując tą informację postanawia poinformować o tym użytkowników zanim straci z nimi kontakt. Wysyła masowego maila co kończy się jego całkowitym wymazaniem z OU. Pozwoliło to jednocześnie na przyśpieszenie i wdrożeniem prac nad WyBudzonymi. W tym czasie dołączają inne osoby z OU zwerbowane przez BladegoMamuta, a w tym Spli!, Anomalia, Ardek (wydalony).

W połowie lutego WyBudzeni zakończyli wstępne nad forum. Sytuacja liderowi OU wymyka się spod kontroli następuje zamknięcie forum "planowo" do marca 2014.

Mijają miesiące, strona znika z internetu.

Czerwiec/lipiec powstanie OU vol. 2 - strony internetowe z nowym designem, przekłamana historyjka o uderzeniu pioruna w serwery OU oraz stworzenie fikcyjnego ruchu i zainteresowania akcją poprzez przekłamane "raporty" po prawej na stronie głównej. Strona tak jak wcześniej stoi na hostingu o12.pl ze stawką 700 pln / rok ... ale lider postanowił zebrać 10.000 pln za jednym zamachem (porównywalnie jest to kwota zbliżona do uzyskanej na prywatne konto OU vol. 1)

Tymczasem WyBudzeni ukończyli prace nad swoją stroną(a przynajmniej zadowalającą większość) i wreszcie mogą skupić się na kwestiach organizacyjnych.

Zapewne wiele osób chcących zmian w tym systemie wpadnie w pułapkę zastawioną przez manipulanta ketraBa. Tymczasem wszystko przeznaczane było/jest na życie doczesne.

Nasza przeszłość była lekcją wspólnej przyszłości jaką staramy się realizować w teraźniejszości. Odcięliśmy się całkowicie od metod i sposobu prowadzenia grupy. Nie posiadamy z góry wyznaczonego lidera. Nie narzucamy, nie wymagamy. Oczekujemy, że sam/a się przyczynisz do rozwoju WyBudzonych działając na własnym polu. Tworzysz projekt, sam/a wyznaczasz zasady, sam/a koordynujesz.

Mamy nadzieję, że dzięki Tobie będziemy bliżej osiągnięcia naszych celów oraz, że powiesz nam coś o sobie w temacie
>>> "Przywitaj się".